Odvaha

Odvaha https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99192/odvaha-99192.jpg 4 5 1

Píše se rok 1790. Francouzský lid spěje k sebezničení. Napoleon Bonaparte se připravuje zaujmout výraznou roli v historii národů. Strhující příběh vypráví o intrikách, dramatických zvratech v lidských životech, o spalující lásce a nelehké cestě dvou jedinců čelit válečným útrapám i nevyzpytatelnému osudu.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Courage , 1995

soukroma
05.12.2018 2 z 5

Divila jsem se, že u knihy není ještě žádný komentář. On není (až na 1 výjimku) u žádné autorovy knihy. Po pročtení zajímavé anotace a natěšení však po přečtení celé třetiny knihy už asi tuším proč. Období 1787-1793 ve Francii z pohledu nejmladšího anglického kapitána válečného loďstva zákonitě muselo být opravdu dramatické. Nicméně v podání autorově přetrpíme nejprve nekonečně se táhnoucí romantickou zápletku na samém začátku knihy (skoro 100 stran), na niž naváží - ale úplně jiným stylem - roztříštěné a zhuštěné hrdinovy výlety v politickém a vojenském duchu (Anglie, Francie, Švédsko, Finsko, Konstantinopol...), které nepřispějí ani k čtivosti ani k pochopení celého kontextu bouřlivé doby v celé Evropě a Turecku. Samotná revoluce je jen letmo zdálky připomenuta pár údaji a do toho Napoleon na pozadí vede řeč s tajemným signorem. Nevydržela jsem ani do poloviny.
Navíc autor není ani historik, ani si asi nelibuje jen a pouze v tomhle období dějin, a nepřičinil ani historickou poznámku na konci, jak je zvykem - jak blízko či daleko se držel od známých skutečností.
Je mi líto, ale nad 45% to nepůjde a další jeho knihy už nevyhledám.

Robert Carter
anglická, 1955