Odpusťte mi, váš Leonard

Odpusťte mi, váš Leonard https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229925/bmid_odpustte-mi-vas-leonard-gRi-229925.jpg 4 628 157

Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat. Ještě předtím se však musí rozloučit se čtyřmi lidmi, na nichž mu záleží: sousedem Waltem, posedlém Humphreym Bogartem, houslovým virtuózem a spolužákem Babakem, Lauren, jež miluje Ježíše (a do níž byl trochu zamilovaný zase Leonard), a herr Silvermanem, který ho na střední učí o holokaustu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Forgive Me, Leonard Peacock , 2013

vorenus
02.09.2015 3 z 5

I přes to, co se chystá hlavní hrdina udělat, tak si mé sympatie získával s každou otočenou stránkou. A dle mého názoru vůbec nebyl divný, ale spíše hodně přemýšlivý člověk. Příjemně se to četlo, ale na konci mě osobně čekalo zklamání.

Celkové hodnocení 70%

callahanh
29.08.2015 3 z 5

Hodně zvláštní kniha, u níž mám velký problém v tom, že mi hlavní hrdina byl od začátku nesympatický a příliš se to nezlepšilo. Leonard mi přišel jako rozmazlený floutek, který na sebe chce za každou cenu upozornit, a ačkoli jsem ho chápal, jeho řešení v podobě vraždy spolužáka a sebevraždy mi nepřišlo úplně nejlepší, ale budiž. Quick si zvolil trošku experimentální styl psaní, který mi úplně nesedl, resp. jsem nechápal jeho význam, což má samozřejmě na celkové hodnocení vliv taky. Kritizované poznámky pod čarou mi naopak nevadily, přišly mi oživující a zajímavé a vzhledem k tomu, že by se to do děje nehodilo, jsem je přivítal. Je spíš škoda, že potenciál není úplně využit a mnoho postav (učitel, Walt a zejména matka) tu nedostávají víc prostoru, protože by bylo zajímavé se o nich něco dozvědět. Oceňuji notně černý humor, který mám rád a vůbec to, že i přes vážné téma byla kniha celou dobu odlehčená a nechyběl v ní humor a sarkasmus. Pozitivem je i čtivost a svěží styl, díky kterému je kniha hned přečtena a nejsou v ní žádné "zbytečnosti" a jde se hned k věci, takže není dlouhá. Škoda, že konec nebyl trochu lepší a uzavřenější, protože ten zvolený mi přijde jako lehký alibismus, kdy se autorovi nechtělo konkrétně uzavírat, ale nechal Leonarda vlastně točit v kruhu - otevřené konce mi nevadí, v tomto případě by si ale uzavření zasloužil. 60%

Patw
22.08.2015 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Neskutečně poutavá a velmi sympatická kniha i přesto, že téma o kterém se zde píše není zrovna lehce stravitelné. Opravdu jsem si u této knihy říkal jak moc by se mi líbilo, kdyby kniha byla třikrát tak delší. Musím přiznat, že mě konec, nebo spíš zakončení trochu mrzelo, ale to bylo asi tím, že jsem to chtěl prostě jinak a to se autorovi moc vytknout nedá. Perfektní četba. Na knihu jako je tato člověk narazí jen jednou za velmi dlouhou dobu.

cllarre
21.08.2015 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.

klataworld
21.08.2015 5 z 5

Krásná kniha, nadchla mě ve všech směrech. Úžasné letní počtení. Vražda, sebevražda, budocnost i tvrdá realita, nádhera :-)

mhisinka
18.08.2015 5 z 5

Přečteno za jeden den! U takových knih jako je tato je mi vždy hrozně líto, když ji dočtu.
Skvělý, úžasný. Knížka k zamyšlení.

asanita
18.08.2015 5 z 5

Určitě překvapilo. Moc se mi líbil autorův styl psaní, zvlášť u popisu moderního umění jsem se mohla potrhat smíchy. Kniha ale samozřejmě není jen veselá a postupně se naráží i na ty temnější věci...

NicaCola
02.08.2015 5 z 5

Kniha, kterou si musíte přečíst. Kniha, která Vás pohltí. Kniha, na kterou budeme stále myslet. Brilantní kniha...

Áňa 998
01.08.2015 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, začetla jsem se do ní hned na začátku a jedním dechem jsem jí přečetla až do konce :) Je to dojemný příběh o samotě a nezištné pomoci která se jen tak nevidí....

bookemma
30.07.2015 5 z 5

"Můžeme být zároveň lidi i zrůdy, máme v sobě obojí."

Milý Leonarde,
chtěla bych Ti říct hned několik věcí. První z nich je, že přestože se Ti asi nelíbí, že používám velká písmena, když Tě oslovuji, a bude Ti to připadat "überdementní" a "überkonzervativní", budu to dělat dál. A chceš vědět proč? Protože bych řekla, že tím se od mnoha mladých lidí dnešní doby odlišuji. Kdo by se ještě v době facebooku a esemesek obtěžoval s dopisem a natož s dopisem, ve kterém osobu oslovuje s projevenou úctou? Řekla bych, že přestože na mém oblečení je občas nějaká ta módní značka vidět, a ne na všechno mám pevný názor (ale snažím se dělat si ho!) , nejsem úplně "überdementní". Co si o tom myslíš Ty, Leo?
Také bych Ti chtěla říct, že s Tebou naprosto souhlasím v jedné věci - i v těch nejhorších věcech lze najít špetku dobra. Víš, milý Leo, dal jsi mi opravdu hodně. Ve chvíli, kdy jsem začala číst jsem si Tě oblíbila. Okamžitě. Bez zaváhání. Způsobil to asi nějaký mozkový zkrat nebo snad vnitřní přesvědčení, ale Tvé vyprávění je jedno z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Vážně. Plné nechuti a opovrhování, a zároveň plné naděje na lepší život. Věříš, že budeš žít lépe, než ty stovky a tisíce lidí, kteří nenávidí svou práci? Věříš v to? Já ano. A doufám, že Ty taky, protože jestli ne, moc by jsi mě zklamal.
Leo, budu muset končit. Jít bojovat za lepší svět. Jít bojovat za sebe samu, a za svou budoucnost. Myslím, že by se Ti to líbilo. Taková malá a bezvýznamná holka, která jen ráda trošku provokuje tím, že je jen trochu jiná. Ani bys nevěřil, jak málo stačí...
" A neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého.." (a tohle sem píšu přesně proto, protože vím, jak moc to nesnášíš
S vážnou úctou ke světu, nikoli k lidem v něm, Emma

sabinaK
27.07.2015 1 z 5

Tak nějak nechápu, proč to patří mezi bestsellery, za mě utrpení to vůbec dočíst :-(

knihomolka01
25.07.2015 5 z 5

Nevím jak bych tuhle knihu popsala, příběh byl neotřelý, zajímavý a styl psaní byl takový mírně oddechový, ne nějak náročný. Rozhodně bych tuto knihu doporučila...to je bez debat, jen ji prostě nedokážu popsat.:)

lovemika
05.07.2015 4 z 5

Kniha překvapivě opravdu čtivá narozdíl od některých s podobnou tématikou. Ubírám hvězdičku jen za pro mě nezakončený příběh. Bylo mi z toho celkem smutno.

JudgeURBAN
03.07.2015 5 z 5

Zvláští že i přes téma které tato knížka má je oddychová. Možná to je jen můj pocit nebo jsem se s Leonardem ztotožnil natolik že tato knížka na mě působila oddychovym dojmem a navíc je velmi čtivá a překvapivě jsem se párkrát i usmál. ( 23.6.15 až 3.7.15 )

radek0635
29.06.2015 4 z 5

Škoda, že tam byl takový nezajímavý konec na tak zajímavou knížku. Ale bylo to poprvé, kdy jsem se těšil, až se hlavní hrdina zastřelí. Opravdu. Ale nepřičítám to jako chybu Matthewu Quickovi, vlastně nikomu. Prostě se zastřelit mi stejně jako Leonardovi přišlo jako nejlepší východisko. S poznámkami pod čarou jsem se zatím setkal jen v odborné literatuře, a tak to v beletrii působí velice zvláštně. Ostatně celá kniha je zvláštní. Ale to já jsem taky, takže se mi to moc líbilo. Já mám ty "jiné" lidi v knížkách radši než vyloženě kladné postavy. Skvěle napsáno s některými věcmi, nad kterými je nutno se pozastavit a popřemýšlet nad nimi. Děkuji za tuto knihu, při mém vlastním psaní mi byla inspirací.

Niki
19.06.2015 4 z 5

Nejvíce mě zaujal začátek (cca do 110 strany), potom už to bylo slabší, konec mi přišel nedodělaný.

kikies
18.06.2015 4 z 5

Je to zvláštní.... napsané dobře, čtivé, inteligentní... ale podle mě v tom příběhu je víc, působí to na mě nedodělaně, chybí mi nějaký konkrétnější výsledek, Leonard má určitě k danému tématu ještě hodně co říct...

Candide
12.06.2015

Leonarde,
tady Candide, tvoje přítelkyně.
Jenom ti chci říct, že nejsi sám. Že jsem v tom s tebou. A rozumím ti.
Nevzdávej to, prosím tě.
S láskou, tvoje přítelkyně
C

Schullerka
11.06.2015 3 z 5

Očekávala jsem možná něco jiného, ale to bylo spíš tím, že jsem anotaci na knihu četla hodně dlouho zpátky. Začátek knihy na mě působil divně a moc mě nebavil, ale když jsem ho přelouskala, zbytek knihy se mi opravdu moc líbil. Jediná věc, která mi opravdu vadila, byly poznámky pod čarou, které byly mnohdy zbytečně a hloupě dlouhé. Jako by ty informace nešly nějak esteticky zapracovat do hlavního textu.

Celkově se mi příběh líbil, i když mě ze začátku štvalo, že nebylo nikde řečeno, co Leonarda vede k jeho rozhodnutím. Ale když se všechno vyjasní, je celkem jasné, že autor musel nechat tu gradaci příběhu až ke konci. :) Závěr knihy mohl být alespoň trochu ujasněný, protože mi to připadá, jako by mi z knihy někdo vytrhl poslední stránky. :/

Peace
29.05.2015 5 z 5

"Nejdřív tě budou ignorovat, pak se ti budou smát, pak proti tobě budou bojovat, nakonec zvítězíš."

Kniha mě velmi mile překvapila, možná i tím, že jsem od ní zpočátku neměla žádná očekávání.
Leonard je prototypem mé oblíbené postavy - podivínský intelektuál, který si neví rady sám se sebou.
Poznámky pod čarou beru jako milé zpestření - přinášely přínosné myšlenky, jenž by v klasickém textu tolik nevynikly. Chválím a doporučuji!

přátelství sebevražda vraždy láska budoucnost střední škola učitel a žák

Matthew Quick
americká, 1973