Odpusťte mi, váš Leonard

Odpusťte mi, váš Leonard https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229925/bmid_odpustte-mi-vas-leonard-gRi-229925.jpg 4 628 157

Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat. Ještě předtím se však musí rozloučit se čtyřmi lidmi, na nichž mu záleží: sousedem Waltem, posedlém Humphreym Bogartem, houslovým virtuózem a spolužákem Babakem, Lauren, jež miluje Ježíše (a do níž byl trochu zamilovaný zase Leonard), a herr Silvermanem, který ho na střední učí o holokaustu...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Forgive Me, Leonard Peacock , 2013

stopni
10.03.2016 4 z 5

Velice silný a dojemný příběh osmnáctiletého Leonarda, který po všem, čím si zatím prošel, pomýšlí na sebevraždu.... Zpočátku jsem se do příběhu nemohla začíst, dokonce jsem knihu chtěla i odložit, ale stálo za to vydržet až do konce...... Mimořádně zajímavé byly dopisy z budoucnosti - ty se ze začátku zdají být nezařaditelné, ale až na samém konci se čtenář dovídá, jak vznikly.... :-) Vřele doporučuji.....

TomK
09.03.2016 5 z 5

Páni, tak musím říct, že tahle kniha mne opravdu dostala a opravdu jsem si zhltl. Před panem spisovatelem vzdávám úctu, protože situace popsané v knize a obecně postava Leonard mi opravdu přirostla k srdci, dokonce v některých momentech a v chování se tam člověk dokáže najít a musím říct, že takovou knihu jsem ještě opravdu nečetl, i když je pravda, že Leonard je opravdu cinický a v některých momentech na Vás může působit, že se mu opravdu chcete smát, tak s ním prožíváte každou minutu a snažíte se mu pomáhat (aspoň já ano).
Opravdu stojí za přečtení :)

myreadingplace
14.02.2016 4 z 5

Poslední dobou mě knihy na podobné motivy jako je Lenoard pronásledují a Leonard doslova. Četla jsem spoustu recenzí, ale anotace knihy přesvědčila mou zvědavost k přečtení.

No a máme tady neděli, den potom, co jsem začala číst. Doslova jsem knihu zhltla, což je trochu škoda, protože si právě ,,zhltnuté" příběhy pamatuji nejméně. Ale na postavy jako je Leonard, Herr Silverman a Walt se nezapomíná. Leonard byl geniální, empatický. Nedokážu o něm vlastně napsat slušný komentář, protože to nejde. Nedokážu to. Některé knihy si musíte přečíst, abyste pochopili.

kamolka
15.01.2016 4 z 5

Kniha mě zaujali už svojí anotací a i celkový obsah knihy byl skvělý. Trochu mi dělaly problémy poznámky pod čarou, ale jinak úžasná i trochu dojemná kniha. Stojí za přečtení.

čekanka13
10.01.2016 4 z 5

Začátek se mi nečetl moc dobře, nechápala jsem. Podstatně se to zlepšilo, když jsem se konečně dozvěděla důvod šíleného rozhodnutí Leonarda.

jaasmine
28.12.2015 4 z 5

Je půl druhé ráno a já sedím ve tmě ve svém pokoji. Byla jsem připravená jít spát, ale po dočtení této knihy spánek nepřichází. Místo toho přichází zdlouhavé myšlenkové pochody, které ve mně tento příběh vyvolal.
Nutí mě se zamyslet, kolik je takových Leonardů. A teď nemyslím těch 'überdementních' dětí, co zveličují své titěrné problémy. Kolik jich vysílá to své světlo, ale svět a lidi v něm jsou moc sebestřední na to, aby ho viděli nebo nemají zájem ho vidět. Pro všechny takové jde říct jen: vydržte. Teď se možná zdá, že je to zbytečné a pravděpodobně budete jedním z těch životem zmučených lidí drncajících v mhd. A i když to zní jako klišé.. Jednoho dne to světlo někdo uvidí, někdo pochopí. A dá vám ten bezpečný bod, dá vám záchytný bod, ke kterému se budete moci vrátit, když se zas něco tzv. zmrví. - "Vždycky budeme mít Paříž."
Jak je i v konečném dopise.. Musíme se o to světlo každý starat, i když se nikdo nedívá.

Kniha vás nechá přemýšlet a vynasnaží se vás přesvědčit,že je v pořádku být odlišný od jiných, protože to je častokrát víc, než se zdá.
Quick ví, jak vyprávět a upoutat čtenářovu pozornost. Určitě se k ní ještě vrátím, třeba po dalším přečtení přijde jiný pohled na celkovou myšlenku knihy.

tynkaiscrazy
25.12.2015 5 z 5

Ve všech směrech zvláštní kniha. Celou dobu vás udržuje v úsměvné náladě, ovšem pouze do té doby, než na vás přejdou depky, že svět je tak šíleně na nic (slušněji řečeno).

Leonard Peacock mi sedl. Upřímně - v mnohém mi připomínal Holdena Caufielda z Kdo chytá v žitě. Sarkastický, cynický a svým způsobem neuvěřitelně vtipný. Přesto mi ho bylo líto.

Opravdu doporučuji. Kniha je psána poutavě, přečetla jsem ji za 2 dny. Dokáže člověka zasáhnout díky roztroušeným myšlenkám, kterými se to v knize jen hemžilo a které zaujmou.

Schmetti
03.12.2015 4 z 5

Knížku jsem přečetla strašně rychle, je čtivá a poutavá, zajímavá. Napsala jsem recenzi, kdo chce, může si ji přečíst :) http://blumensprache.blog.cz/1512/odpustte-mi-vas-leonard-matthem-quick-kniha-recenze

Krysa1769
03.12.2015 4 z 5

Přečteno za dva dny.
Mám ráda obsáhlé romány, kde se střídá dějová linie. Miluji knížky, které mi nabízejí spoustu charakterů ke zkoumání. A tady jich je zoufale málo.
Přesto Odpusťte mi, váš Leonard, nemůžu hodnotit špatně. Velmi dobrá knížka, plná hlubokých myšlenek.

sporran
17.11.2015 4 z 5

Zvláštní kniha. Čte se sama... Navíc je to jedna z knih, ke které se třeba jednou člověk vrátí, přestože už bude vědět, jak příběh skončí....
Po jejím přečtení mě napadlo, že třeba obdobnými myšlenkami se zabývá i řada mladých lidí kolem nás. Na druhou stranu si říkám, že je dobré, když mají takové myšlenky než když nemají žádné a jen tak zbůhdarma proflákají životem...

peteveli
16.11.2015 5 z 5

Moc moc pěkné a výborně napsané. Doporučuji!!

sBety
15.11.2015 5 z 5

Je pár minut po půlnoci a já právě dočetla. Je to vynikající kniha. O lidech, kteří jsou něčím jiní. O lidech, kteří možná trpí a my jim nepomůžeme. O Doublethinku, který děláme každý den. Je to kniha o nás a o tom, že bychom potřebovali víc Herr Silvermanů.

Kingomolka
08.11.2015 5 z 5

D O K O N A L É ! :) začala jsem číst večer v pátek skončila jsem večer v sobotu...
Leonard je reálný a pro mě dost sympatický hrdina. Doporučuji.

Ankavi
07.11.2015 3 z 5

Kniha je každopádně neobvyklá. Je zpovědí člověka, který se rozhodl provést zoufalé věci, je o jeho pohnutkách. Z knihy na mě dýchlo čiré zoufalství i naděje. Jsem z ní tak trochu rozervaná.

laShala
07.11.2015 5 z 5

Neznáte někdo nějakou podobnou knihu? Během toho odpoledne, za které jsem ji přečetla, jsem si na ni stihla dost zvyknout a troufám si říct že i vypěstovat závislost. Každopádně mi už teď hodně chybí, takže pokud máte alespoň tušení o nějaké této podobné, budu moc vděčná.

Těm, co ještě nečetli, doporučuju tak vřele, jak jen můžu.

kacenka7206
13.10.2015 3 z 5

Příběh nic moc, ale bylo to dobře napsané, dobře se to četlo. :)

fruitbueno
29.09.2015 3 z 5

Nepopírám, že je autor talentovaný vypravěč schopný krátkými výstižnými větami dosáhnout pointy poměrně brzo, vtipně a nenáročně. Ale přesto jsem si ke knize vztah nevypěstovala. Děj (zápletka, problém, cokoli) je předvídatelný, stejně jako konec. Škoda.

Zorka
27.09.2015 4 z 5

Po přečtení této knihy mě napadá, kolik takových Leonardů žije okolo nás. Kolika lidem bychom mohli pomoci, kdybychom byli pány Silvermany a uměli se dívat kolem sebe pozorněji, než to třeba ve skutečnosti děláme. A kolik takových Leonardových matek a otců dokáže děti posunout na cestu, která končí nad propastí, do níž se mnozí nakonec zřítí. Já osobně bych napsala dopis z budoucnosti panu Silvermanovi. Poděkovala bych mu za to, jak výjimečný je člověk.

Lenka.Vílka
20.09.2015 5 z 5

Tahle kniha je prostě...ach...co říct než jiného, než tohle: ať už jsem si hloupě myslela cokoliv, nejlepší knížku za rok 2015 jsem docetla právě teď a lepší už číst nebudu. To vím už teď, na 100%.

Miluju Leonarda, miluju Matthewa, miluju každého, díky komu jsem možnost číst literární skvosty MQ. Na mě nezvykle moc lásky najednou, ale to není moje vina. Za to může tenhle dokonalý spisovatel.

ema57
19.09.2015 5 z 5

Všichni chceme být zachráněni

přátelství sebevražda vraždy láska budoucnost střední škola učitel a žák

Matthew Quick
americká, 1973