Odpusť, Natašo!

Odpusť, Natašo! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285203/bmid_odpust-nataso-Iid-285203.jpg 4 111 22

Sergej Dakov otevřeně a bez příkras vypráví vlastní životní příběh. V bezcitném prostředí dětských domovů byl formován v uvědomělého občana Sovětského svazu. Vlivem této výchovy neváhal krutě pronásledovat křesťany. Avšak paradoxně kontakt s nimi ho nakonec přivedl k obrácení. Mrazivě skutečný a přesvědčivý příběh psaný poutavým stylem odkrývá čtenáři fungování komunistického režimu v Rusku v polovině 20. století a jeho hrůzné praktiky. Úryvek: Po několika nárazech dveře konečně povolily. Uvnitř ve světle olejových lamp pobíhalo deset nebo jedenáct lidí. Vletěli jsme mezi ně a sráželi je s kletbami k zemi. V koutě místnosti jsem spatřil asi pětašedesátiletého muže. V rukou držel Bibli a s vystrašenýma očima hledal místo, kam by ji mohl ukrýt. Přiskočil jsem k němu a surově po ní hmátl. Držel ji ale pevně. Nakonec jsem mu ji vytrhl z ruky. Začal jsem škubat listy a házet je na zem. Muž úpěnlivě prosil: „Ne, prosím vás, ne!“ Otočil jsem se a vší silou ho udeřil do tváře. Pěst zasáhla nos a ústa. Okamžitě začal krvácet. S námahou se postavil na nohy a ještě jednou se pokoušel zmocnit se Bible. Co je to za šílence? pomyslel jsem si. Cení si této knihy víc než vlastní tváře? Opět jsem mu ji vyrval a udeřil ho.... celý text

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Tohle čtení je opravdu silná káva.

honajz
07.02.2023 2 z 5

Silná kniha nikoliv počtem stran, ale výpovědí bývalého komunistického tajného policisty a praktik, jaké vedla tato policie proti nepřátelům režimu a především věřícím. Číst to znovu nemusím. Osobně jsem doufal, že víc se bude autor věnovat své konverzi a napíše něco víc o své víře - ale o tom je z celé knihy jen něco málo stránek, tak tři čtyři. Většinu času věnuje autor jak svému statečnému útěku z lodi, tak jednotlivým zásahům. A tady mi to haprovalo také. Jako by se v těch popisech násilí i po letech autor vyžíval. Když jsem asi počtvrté, popáté četl, jak mlátili věřící obuškem, do krku, z obličejů jim dělali krvavou kaši, jak někoho zabili - tak jsem říkal, že stačilo jednou, dvakrát, kdy to ještě mělo sílu šokující výpovědi. A většina knihy je žel věnována právě jen tomuhle. Často mi přišlo, že si autor spoustu věcí přibarvuje, ne-li vymýšlí. - EDIT: Tak jsem zkouknul film Odpusť, Sergeji, kde autorka odhaluje, že celý příběh je v podstatě vymyšlený (pro peníze), takže musím snížit hodnocení.

madem
22.10.2021 4 z 5

Příběh je velmi silný. Malý sirotek, dětské domovy, výslechy, ...
Místy však vypravěčsky nesedí.

petrarka72
03.10.2021 4 z 5

Sedmdesátky v Sovětském svazu, vymývání mozků, paranoia, věčný strach a brutalita komunistického režimu prosakující do všech sfér života. Leccos nutno brát s rezervou, Kurdakov tuto autobiografii psal v době, kdy v Kanadě čekal na azyl, takže pokud v její výsledné podobě mnohé o sobě nezamlčel, pak to alespoň upravil. Škoda, že jeho proměna z "věřícího v Lenina" v "prostě věřícího" není popsána podrobněji - vnitřní důvody, to je to, co by mě především zajímalo... Nicméně syrová věcnost knize sluší, emocionální působivost je nesporná.

helenah
20.08.2021 5 z 5

Hodně drsné,syrové, když jsem za totality jako mladá četla samizdatové vydání, plakala jsem u toho. Jsem vděčná za vydání této knihy.

Adell-ka
18.10.2018 5 z 5

Zpočátku mě od čtení této knihy odrazoval mírně stupidní název, nicméně musím říct, že kromě divného názvu nemám autorovi co vytknout. Jeho příběh obrácení k Bohu je úžasný, a ačkoli zmíněná Nataša se ve vyprávění objevuje až na konci a krátce, v Sergejově proměně má zásadní roli a především její víra a odhodlání pro víru i zemřít. Škoda že autor tohoto povzbuzujícího příběhu neměl možnost o svých zážitcích vyprávět víc.

kacaabba
16.07.2018 5 z 5

Rozhodně lepší, než jsem očekával. V jednom komentáři je upozornění na dokumentární film, který údajně dokazuje, že to bylo hodně jinak. Nevím, ale vím, že některé věci se stále opakují; při čtení se mi připomněly 3 jiné knihy: "Oliver Twist" s šéfem kapsářů, který také děti neustále povzbuzoval, aby byly ještě větší mizerové a nazýval je svými dětičkami, potom "Slzy mé duše", o severokorejské atentátnici, která prožila hlubokou vnitřní proměnu vyúsťující ve víru v Boha, a nakonec "Smrt je mým řemeslem" o člověku, který byl úspěšným likvidátorem lidí a svědomí ponížil pod rozkazy svých nadřízených.

Iki1
08.02.2018 3 z 5

V knize je velmi dobře vylíčeno komunistické vymývání mozků i autorova spolupráce s KGB při likvidaci nábožensky založených občanů. Jedná se o jednoduše stylizované, ale vskutku drsné čtení. Ovšem stále je hodně potřebné takovéto zpovědi šířit.

essterkaa
05.02.2018 5 z 5

Doporučuji, aby si knihu přečetl každý, kdo alespoň trochu zastává ideály komunismu. Třeba se mu otevřou oči!

OHložek
11.01.2018 4 z 5

Impozantní, ale tuším, že trochu přitažené za vlasy...Na léčbu moru jménem komunismus nevěřím...

Atanone
11.01.2018 5 z 5

Jak jsem na tuto knihu mohla zapomenout? Děkuji Katy 238,že mi ji svým komentářem připomněla,četla jsem ji jako mnoho ručně opisovaných a opatrně šířených knih ještě kdysi za totáče,ani jsem netušila,že u nás vyšla knižně.
Komentář Katy bych podepsala. Doporučuji přečíst

katy238
04.01.2018 5 z 5

Šokující zpověď mladého pomocníka KGB, jehož úkolem bylo likvidovat setkání věřících v SSSR, konkrétně na Kamčatce, za dob hluboké totality. Myšlenkové pochody zfanatizovaného mladého člověka jsou alarmující a přesahují svou dobu. I dnes jsou mladí a nezkušení lidé využívání pro svou naivitu a nevědomost pro otřesné skutky. Kniha mnoho řekne i ateistovi, náboženská linka je pouze konstatována, není vnucována. Těžko uvěřitelné čtení.

urla
22.05.2017 5 z 5

Kniha, která Vám nedá usnout. Doporučuji ji všem, hlavně mladým lidem, psal ji mladý člověk, je čtivá a ukazuje zemi, kde zítra již znamená včera:) Skutečný Sovětský svaz-70. léta 20.st. masakry křesťanů. Kontroloval jsem si pravost všeho i v angličtině, kniha má opět jediné negativum-bohužel je podle skutečných událostí:(

sherlock2175
17.01.2017

Problém této knihy ovšem je, že je od začátku až do konce zcela vymyšlená. Věnuje se tomu dokument "Odpusť mi, Sergej", který vysílá TV Lux. Skutečná realita si byla ta, že poté, co autor emigroval, potřeboval peníze, a tak napsal knihu o svém životě. Jenže jeho nudný život by nikoho nezajímal, tak si to "přikrášlil". Pravdivost této knihy je tedy asi na úrovni "Šifry mistra Leonarda".

buccaneerka
30.07.2016 4 z 5

Knihu jsem četla asi ve 14 letech, když mi ji půjčil soused - křesťan. Tehdy jsem ji přečetla jedním dechem a dodnes hodnotím jako knihu, která si zasloužila ten čas, který jsem přečtení věnovala.

Kopretina
13.07.2016 5 z 5

První dvě kapitoly dokáží strhnout ke čtení, které je neustále napínavé...a hrozné.
Musíme si stále připomínat tuto dobu a vše, co se dělo nedobrého. To proto, abychom dokázali jednou provždy odpustit a pročistit temné stránky a místa minulosti.

feex8
05.07.2016 2 z 5

Podla mna nic moc. Minimalne audioverzia, ktoru som pocuvala. Asi najhorsie nahovorena audiokniha, aku som doteraz pocuvala. Nebyt toho, mozno by som dala knihe tri hviezdicky, takto mi to uplne pokazilo dojem. Urcite odporucam radsej precitat ako pocuvat.

Kniha priemer. Niektore dialogy boli az prilis strojene, bolo v nich citit dost rozpravacskeho prikraslovania. Občas neprirodzene. Aj ked nasli sa aj svetlejsie chvilky. Naopak, opisy bitiek boli dobre, atmosfera doby autenticka, opis a spravanie krestanov poprikraslovane. Kurdakov (nechapem preco Dakov), sa v zavere knihy nevyhol vyvynovaniu sa.
Cudujem sa, ze to nie je v sekcii nabozenska literatura.

Moje hodnotenie: 45%

sadlo
13.04.2016

Doporučuji k pochopení komunistické ideologie. Stále aktuální, pedagogové, doporučujte svým studentům.

ElfkaEleanor
28.03.2016 5 z 5

Kniha mi byla původně prezentována jako popis perzekucí křesťanů v SSSR 2. pol. min. století. Jaké bylo mé překvapení, když se tím reálně zabývalo jen závěrečných pár kapitol. Jinak je to velmi zajímavý pohled do života v SSSR v 60.-70. letech zprostředkovaný autorem, který vše prožil. Forma jakou píše není profesionální a rozhovory jsou často dost křečovité, ale svědectví poskytuje jedinečné.

bondula
12.12.2014 5 z 5

Cesta mladého zapáleného komunistu k viere. Zaujali ma najmä do teraz pre mňa neznáme informácie o drogách, organizovanom zločine či perzekúcií veriacich v Sovietskom zväze. Autor nie je zrovna literát, no čítanie je to rozhodne zaujímavé, miestami i napínavé. Silná knižka.