Odpoutaný Prométheus

Koupit

Odpoutaný Prométheus je vrcholným dílem Percy Bysshe Shelleyho z roku 1820. Jedná se o filozofické drama, jehož hlavním tématem je osvobození lidské myšlenky. Je to obměna antické báje o Prométheovi, který se vzepřel bohům Titánům a přinesl lidem oheň. V antické báji se pak Prométheus nakonec podvolí Diově vůli, kdežto u Shelleyho vzdoruje až do té doby, dokud není tyran svržen z trůnu. Tento tvrdý vzdor jedince proti silnější vůli se nazývá titanismus. Shelley v tomto díle vyslovil své přestavy o svobodném životě člověka a o konečném vítězství dobra nad zlem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43663/odpoutany-prometheus-43663.jpg 3.130
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Mladá fronta

Prometheus Unbound, 1820

Kniha Odpoutaný Prométheus

Set123

Když jsem se podíval do komentářů a zjistil jsem, že Odpoutanému Prométheovi uživatelé udělují ve čtyřech z pěti případů dvě, nebo tři hvězdy, byl jsem zhrozen. To, že celé dílo má hodnocení 67%, mě zhrozilo ještě víc. Ale ano, po dočtení musím říct, že si toto dílo zaslouží tři hvězdy.

První akt je skvělý, mučený Prométheus projevuje svou velkou duši a hrdinství. Druhý akt byl už takřka o ničem, třetí opět dobrý a čtvrtý zase celkem o ničem. Ale vezměme to popořádku.

Prvním překvapením, už v osobách pro mě bylo užití jmen římských bohů. Přičemž, pokud se mé znalosti nemýlí, Prométheus je legenda řecká. Jupiter a Merkur nemají v řecké mytologii co dělat. Nevím, zda pro to měl pan Shelley důvod, či snad já sám jsem blbec a něco mi uniká, ale zmátlo mě to.

Když děj začíná, je čtenář seznámen s trpícím Prométheem. Pan Shelley prezentuje Prométhea jako naprosto čistou entitu, bez nenávisti, či zloby v duši. To bylo velice důležité, měl-li ho postavit proti zloduchu Jovovi. I sám autor v předmluvě říká, že považoval za nutné prezentovat čistou bytost, která vzdoruje silnějšímu. Například Miltonova Satana nepovažoval za vhodného hrdinu. Takovýto hrdina je samozřejmě zastáván dalšími entitami a silný tyran je nakonec pokořen, zatímco duše dobrákova zůstala neposkvrněná a neporažená.

Zajímavé je, že jednu z kladných rolí v Shelleyově příběhu zastává Demogorgon. Ten, nemýlím-li se, byl představitelem toho největšího zla a už jenom vyslovení jeho jména podle zvyku znamenalo neštěstí. Zajímavé pojetí mytologických postav, řekl bych.

Hra – báseň obsahuje mnoho skvělých monologů, ale stejně tak spoustu nechutně květnatých dialogů týkajících se ničeho a směřujících nikam. Byla by to skvělá báseň – protože Shelley skvěle psal – kdyby měla maličko jiný děj, nebo toho děje bylo více, na stejném množství stran. Určitě se jedná o důležité dílo, ale nejlepší není a pro mě osobně rozhodně nepatří k oblíbeným. A spíše nežli Shelleyova Prométhea doporučuji kratičkou báseň "Prométheus", od Goetheho.

Ronnie68

Začátek byl zajímavý, ale zbytek se mi nelíbil ... takže celkově mi nejspíše moc tato hra nesedla ...

DarkLady
22.08.2018

Ať dělám co dělám, tohle lyrické plácání o ničem mi přijde jak ze světa retardovaných

SalomeH
29.12.2014

Docela dobře chápu, proč se tahle knížka stala významným dílem literatury. Ale už se mi špatně četla, jak se k té neobvyklé větné stavbě přidala ještě dnes už zastaralá slova.

Sisi11
15.10.2013

Krásná báseň o hrdinství a vzdoru slabšího proti silnějšímu. Vyvolává ve mě dojem, že všechno je možné, pokud vytrvale vzdorujeme a nenecháme se zničit. Jak také učinil Prométheus a byl odměněn svobodou a klidnou myslí, že žádné zlo nevykonal. V básni se objevuje mnoho postav a okouzlující dialogy, je tedy pestrá a čte se velmi dobře.

eraserhead
09.10.2011

Shelleyho Odpoutaný Prométheus je především sociálně-kritické filosofické dílo a jako takové potřebuje na čtení svůj klid, čas a čistou mysl. Možná to je její hlavní problém, že toto mnoho čtenářů nemá a já osobně tu knihu nečetl zrovna v patřičném rozpoložení. Proto mi jako celek nějak neutkvěla v paměti a nějak zvlášť mě nezasáhla, což se ale nedá říci o určitých velmi zajímavých pasážích, zvláštní autorově fantazii a mnohdy až onanisticky květnaté mluvě.

Sen noci svatojánské
Sen noci svatojánské