Odpor

Odpor https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481597/bmid_odpor-zLh-481597.jpg 4 1642 315

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

Hadati
20.09.2020 4 z 5

Kniha začíná sledováním pacienta 0, který rozšíří uměle vytvořený smrtící virus po celém světě. Kniha není zrovna moc vhodná pro současnou dobu, protože se neubráníte zamyšlením se nad COVIDem. Je nutno ale říci, že podoba je tu jen velmi okrajová. Chřipka ve Svědectví je absolutně smrtonosný vir, který zabije většinu obyvatel Země. Naprostá apokalypsa. Přesto zvažte, zda je vhodná doba ke čtení právě teď.

Jak je u Kinga zvykem, popisuje šíření této smrtící chřipky od jeho počátku až do drsných konců. Kniha se pak dá rozdělit do čtyř obsáhlých částí, kdy se řeší pouze jaký průběh má tato katastrofa v USA. Jiné země se vůbec neřeší. První část je zcela realistická, v dalších částech si pak postupně uvědomíte, že kniha se čím dál více zabývá nadpřirozenem, dalo by se říci až bojem dobra se zlem.

Přibližně v polovině knihy jsem si prošel určitou krizí, protože kniha je opravdu zdlouhavá, až je to úmorné, ale po čase se to zase rozjede a odsýpá to rychleji. Přišlo mi to náročnější, než jiné tlusté Kingovi knihy jako je To nebo Pod kupolí. Detailisti si ale užijí, protože King má opravdu široký záběr různých postav a nikdy si tak docela nejste jistí, která z nich přežije, nebo jak dlouho.

(Dále menší spoilery)

První část knihy je hlavně o šíření chřipky po USA, o snaze se s ní vypořádat, o panice umírajících, ale hlavně se zde popisuje minulost hlavních protagonistů, jak to má King ve zvyku, a o tom, jak oni sami prožívají dobu, kdy se smrtící vir začíná po zemi teprve šířit.

Druhá část knihy je pak o tom, jak těch pár přeživších se snaží sjednotit do dvou skupin, kdy jim v tom pomáhá nadpřirozeno.

Třetí část je pak o budování dvou velkých společenských skupin na dvou místech USA, kdy je nepochybné, že se tyto dvě odlišné komunity blíží ke vzájemnému násilnému střetnutí.

Poslední čtvrtá je pak o vypořádání se dobra se zlem, tedy zúčtování mezi těmito dvěma komunitami.

Pitbullka
30.08.2020 4 z 5

Skvělý námět, skvělý příběh. Jen ten rozsah, na můj vkus některé pasáže zbytečně dlouhé.

TaťkaMF
26.08.2020 5 z 5

Neskutečně poutavé a vyšperkované vyprávění. Vzhledem k současné koronavirové krizi jsou navíc pojmy jako epidemie, karanténa atd. nám velmi blízké, i když se tento virus s tím Kingovým nemůže rovnat. Pozorujeme světovou katastrofu, která zničí všechen dosavadní životní řád. Několika jedincům se tato nákaza vyhne a na ně čeká úkol přežít v téměř vylidněné zemi bez elektřiny, řádu či zdravotní pomoci. Brzy taky přichází volba výběru stran a znovuzformování lidské společnosti. Na jedné straně nejstarší žena v zemi obdařená darem vidění, na druhé temný muž, Randall Flagg. Sledujeme osudy a vývoj postav Stua, Frannie, Nicka, Larryho a mnoha dalších, kteří se po svém snaží vypořádat se zničeným světem. Přesto mezi moje oblíbené patřili i vedlejší postavy jako Tom, Popeláč a hodný kluk Kojak. Skvělý příběh, komplexní postavy, nečekané zvraty i pocit zadostiučinění. Přečteno zhruba za 14 dní, jedním dechem. "Můj život pro tebe!"

Ilirea25
18.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Uf, tohle byl opravdový boj.
První část je skvělá. Svět zachvátí nemoc, která si nebere servítky a zabije miliony lidí během pár dní. Neřeší mladé, staré, ženy nebo muže. A tak nějak jsem takové postapo, kdy umře 99 % populace, očekávala celou knihu.
A hle, ono tomu tak nebylo. Druhá část byla absolutní wtf. Ačkoliv děj plynul dále, má chuť pokračovat číst rapidně klesla. A i když miluju dlouhé knihy, tohle pro mě bylo utrpení. 400 stran nudy a budování "schůze" ve městě a řešení boje Boha se Satanem mě hodně odrazovalo od čtení a musela jsem se nutit knihu dočítat.
Nebýt to King, tak to asi ani nedočtu. Za mě opravdu velké zklamání.

Mona-Lisa
04.08.2020 5 z 5

Téměř 900 set stránkový opus, který má plným právem místo mezi autorovými top tituly.
Velmi aktuální téma, které vplulo na pulty knihkupectví už v roce 1978!
Z vládní laboratoře v USA unikne smrtelný vir super chřipky, který proseje většinu populace na zemi rychlostí blesku. A ten zbytek lidstva, co přežil, se vypořádává jak to jde se vzniklou situací. Se stanným právem, které logicky panuje to není zrovna v Americe procházka růžovým sadem.
Osudy šesti hlavních postav, respektive jejich aktuální pohled na věc a popis jejich minulosti tvoří cca polovinu knihy. V té druhé je alfou a omegou oblíbený Kingův motiv - souboj dobra a zla. Bůh X Ďábel. A tím pádem, pro mě hodně citlivé téma víry.
Já jako velký ateista jsem s touto částí hodně bojovala a místy se přemlouvala ke čtení, ale vyplatilo se a nelituju.
Zase byl přítomný neodbytný pocit, že vyšťárává všechny mé strachy a představy z mých útrob, vdechuje jim život a jen tak mimochodem je hází na papír.
Nechá tě konfrontovat s nejhlubším dnem a pak tě vezme na světlo. A když už si myslíš, že je po všem, udělá to znova a tak pořád dokola...až na konec, který tě překvapí, rozseká, utěší?
Brečela jsem, smála se, bála se a pak litovala, že už je definitivní konec. Co chtít od pětihvězdičkové knihy víc?

Marciem
12.07.2020 5 z 5

Bylo to drsné, bylo to strhující, ale teď si musím od tohoto druhu literatury odpočinout. Dala mi zabrat. I to ale vypovídá o tom, že je skvěle napsaná a zaslouží si pět hvězd. Pan King je mistr.

Clara_C
19.06.2020 5 z 5

Prostě King. Každý, komu Kingovo umění zaleze za nehty, má své favority mezi tou haldou knih, co mistr napsal. A Svědectví je u mně v top ten i se svými zápory. Velká škoda těch hrubek, překlepů a někdy věcných chyb, ale za to originál nemůže.

kanad
26.05.2020 1 z 5

Nuda. Jinak to napsat nejde. Zbytečně rozvleklý děj a nelogické chování postav.

Petula.N
04.05.2020 4 z 5

Když jsem začala číst Svědectví, ani jsem netušila, jak moc podobné to je situaci, která se děje teď. Příběh je super do té doby, než se tam začne objevovat nadpřirozeno, to bych asi dala do jiného příběhu. Myslím, že by se kniha dala zkrátit, jejich časté schůze mě nudily..ale jinak dobré, dobrý námět.

Morbidus
17.04.2020 4 z 5

Jak jsem při aktualizaci přečtených knih zjistil, mé hodnocení a komentář se vypařil někam do nicoty. Což mé systematické já nemůže nechat jen tak. Proto jej doplňuji znovu a v aktualizované verzi. :-)
Ačkoli je kniha vzhledem k (současné) korona-situaci aktuální, virus chřipky řádící v první části knihy je vzhledem ke své nakažlivosti mnohonásobně horší. Stačí zakašlání a víte, že daná postava je odepsaná. Právě ono šíření viru a cesty přeživších postapokalyptickým světem je pro mne nejzábavnější částí knihy.
Pak bohužel nastane zlom. Jakmile se postavy začnou shlukovat do útočiště Dobra, začne mi většina kladných postav neuvěřitelně lézt na nervy. A zůstane to tak bohužel až do konce. Trochu uspokojivého rozptýlení mi zde přinesl pouze kabrňák Harold, zapálený Popeláč a démonický Randall Flagg. Popravdě, dočítal jsem to na sílu.
Ačkoli je mi pointa románu sympatická, King dokáže odvyprávět i lepší příběhy na menším prostoru. Je to dobré, ale moje topka to není. :-)

MGT
08.04.2020 5 z 5

Tak jsem právě doběhla maraton.
Jen dva autoři si mohou dovolit psát knihy nad 1000 stran a být si jistí, že se o ně lidé poperou. GRR Martin a King.
*může obsahovat SPOILER*
Svědectví je zcela aktuální kniha aneb kdo se korony bojí, tomu stačí k zešílení přečíst tuto brožuru ????
Pandemie superchřipky zabila 99% světové populace a ti zbývající se dělí klasicky na tábor dobrých a zlých, každý má svého guru Járu, který si svolává své ovečky skrzevá vysílání zasazené do snů.
Sice mi tak úplně nedošlo, proč matka Abagail ty své kumpány poslala na skoro jistou smrt, když se o výsledek postaral někdo z místních, ale co už.
Celou dobu jsem se bála nejvíce o Kojaka (všichni víme jak umí být King zlý na psy).
Zakončení je rozhodně lepší než u Pod kupolí, ale na míle vzdálené geniálnímu rozsekání Temné věže.
KA je kolo

Mooneylan
27.03.2020 5 z 5

Jeden z mých oblíbených Kingových románů. V roce 2020 snad ještě aktuálnější, než kdykoli jindy. Když Kapitán Trips, vražedná chřipka zachvátí Zemi, není úniku! Leda byste měli štěstí a přežili... Pak se ale ženete do náruče samotnému ďáblu! Nebo obstojíte?
Post apokalyptický příběh plný napětí, přátelství, naděje a znovuzrození rozhodně stojí za přečtení. Stejně jako jeho adaptace v seriálové minisérii. Plánuje se remake, tak zbystřete! :)

Strato61
22.03.2020 5 z 5

V kontextu dnešních dnů docela trefné, mám dojem, že by se to mohlo jednoho krásného dne opravdu stát. Nedávno jsem shlédl i šestihodinový tv film, který se od knihy liší jen mírně a doporučuji každému k přečtení (shlédnutí), neboť dle mého se jedná o jeden z raných Kingových vrcholů...

Knihomolová
15.03.2020 5 z 5

Tohle byl čtenářský zážitek. Zbožňuju to vykreslování postav. Prvních cca 500 stran bylo úžasných, zbytek byl jen skvělý. Konec mne potěšil a vůbec mě nezklamal. Bavily mne osudy téměř všech postav, ale mezi mé oblíbence patřili hlavně Nick, Glen, Stu a Tom. A těch myšlenek, jasně podaných i skrytých, které ve mě rezonovaly... záložek mám opět plnou knihu. Bylo to famózní putování.

Doporučení pro budoucí čtenáře: před čtením této knihy se vybavte svorkou na papír (kniha je to těžká a zavírající se stránky vaše ruce ještě více unaví), malou mapkou USA (já použila mapy ze starého kapesního atlasu světa) a také si stáhněte mapu s vyznačenými trasami jednotlivých hrdinů (dohledatelné na netu v angličtině).

Poznámka ze zákulisí: Knihu jsem četla v průběhu propuknutí současné superchřipkové epidemie v Číně a dočetla ji ve chvíli, kde se každou minutou očekává vydání rozhodnutí o uvalení karantény na ČR. Zpočátku to bylo vzrušující a umocňovalo to můj čtenářský zážitek. Teď už mi klepe na dveře strach.

jonas4731
12.03.2020 5 z 5

Společně s To se jedná o nejlepší Kingův román, taky jej napsal před více jak 40 lety. Stephen King je tím lepší, čím více stran jeho dílo má (mimo výše uvedených to platí i u Temné věže, Dallasu 63 nebo Pod kupolí). Četl jsem to již jednou před asi 12 lety, a protože teď řádí ve světě koronavir, dostal jsem chuť si na to projít knihu znova. A hned první kapitoly mě utvrdily v tom, že to je vážně masterpiece. Jasně, na začátku se představují jednotlivé postavy (a děj jakoby skáče), ale jsou tak rozdílné, že v tom nemáte bordel. A příběh postupně graduje, je tu i několik dobře napsaných záporáků, cestuje se po celých Spojených státech, a i když závěr nemusí každému sednout, já byl spokojen a bylo mi až líto, že tohle putování skončilo. Doporučuju všem. Rozhodně zvládněte aspoň prvních sto či sto padesát stran, abyste měli lepší představu toho, jak promyšleně a napínavě to je napsané.

Chesterton
09.03.2020 3 z 5

Chvílemi mě to bavilo, ale často jsem ztrácela pozornost, což by se v tomto žánru asi stávat nemělo?
Žádná z postav mi nebyla blízká.
Snad matka Abigail je zprvu dost vtipná, realistická žena, kterou však nakonec autor zneužil pro cosi pokrouceného.
Poslechnout se to dalo, ale z celku zůstaly hodně rozpačité pocity.
Trochu bezduché. Černobílé.
Vypravěč je to v detailech dobrý, ale pro nezřízenou ukecanost nedrží vše příliš pokupě.
Jen občas probleskuje uchopitelná myšlenka. Ano, v časech coronaviru dostává jiný odstín i kontury, ale od napětí a promyšlenosti čekám ještě trochu víc :o)

"Pýcha je ženskou podobou Satana v lidské rase....pýcha je kletbou vůle..."

jirimatejka
02.02.2020 1 z 5

Odložil jsem velmi brzy, dost rozvláčné, děj skáče z jedné vleklé linky do druhé, nijak mě nezaujalo. King asi není pro mě.

Janadvorackova
08.01.2020 5 z 5

U této knihy mě nejdřív děsila délka. Ale protože jsem poslouchala, šlo to trochu zrychlit, aniž bych si upírala zážitek. Ten byl hutný a určitě si někdy v budoucnu dám opakování.

Bude to tedy další kousek od Kinga, který jsem dočetla. Námět byl lákavé postapo, mňam. A obsah, s ohledem na vlastní minulé, většinou neblahé zážitky s knihami autora, stravitelný. Až moc. Dokonce jsem měla někdy pocit, že obsah sežere mě.

V devadesátých letech byla natočena mini série na motivy knihy. A teď se snad plánuje další... to jsem zvědavá.
První shlédnutí u mě tehdy, ne teď, i když jsem si to samozřejmě pustila... ehm, vyvolalo nechuť v noci zhasínat. Všechny ty hnijící mrtvoly, představa smradu, vůbec představa smradu ve městě... brrr. Korunu tomu nasadil zážitek z tunelu (nebojte, v knize je popsán překrásně). Poslouchala jsem to samozřejmě v noci :) a usnula při takové noční mžurce, protože šmátrající mrtvé ruce, číhající ve tmě, kde čekají, až dám nohu na zem, až se otočím :), najednou byly jaksi reálné :). Tohle autor umí výborně. Řekne nahlas to, na co se bojíte jenom pomyslet. A co nakope do zadku i racionálně uvažujícho člověka. Jasně, že by na vás mrtvoly ležící ve ztemnělých chodbách nemocnice nezaútočily. Ale já bych do takové chodby prostě vlezla jen v případě krajní nouze :).
Do toho tunelu bych ovšem nevlezla nikdy :).
Když prostě nevíte, kam šlápnout... po čem se sveze noha... do čeho čvachtne botka... No nic.

Podobný pocit "ještě nezhasínej," byla kapitola o pohřbu otce Fran. Ta holka si, takhle na sklonku června a července, sedí v kuchyni a poslouchá, jak ve výrobníku ledu odpadává jedna kostka za druhou. Elektřina jí ještě jde a led a klimoška budou brzy nedostatkovým zbožím. V domě má mrtvého otce. A ona vážně uvažuje o tom, že pohřeb odloží :)... Popis osobní samoty a všech tichých společníků skrytých za dveřmi okolních domů, to byla ta pravá tíseň.
Být sami ve městě. Nebo v jeho velké části. Dnes nejspíš sen většiny z nás. Ale vážně tak lákavý?

Některé filmové postavy jsou směsicí několika knižních. To bylo zajímavé. Třeba Nadine, kterou Larry potká v New yorku, se v knize objeví až dýl. Ve městě potká Larry jakousi Ritu, kterou... ne, to nechcete vědět. Každopádně čtenář si užije několik připomínek jejího černajícího těla kdesi o samotě... Nadine je ovšem také případ.

Zkrátka se strašně vyplatí přečíst knihu, protože vypravěč nešetří detaily a zajímavými osudy.

První, dejme tomu polovina, byla výborná.
Zákeřná kapitola o osudech smolařů, kteří přežili chřipku, ale umřeli vinou "své vlastní blbosti, nebo blbé náhody," by zasloužila samostatné pětihvězdičkové hodnocení.

Druhou půlku mi trochu kazily věčné narážky na "Boží," boha jeho, přítomnost. Na druhou stranu lidé po takové apokalypse asi začnou věřit všemu.

Napadnou vás samozřejmě takové věci o možnosti změny vlastní osobnosti. Myslíte, že byste byli stále "lidmi." Ne, že jako lidožrouty. Ale co vy víte, co všechno byste udělali pro přežití, hm? Já bych na humanitu moc nesázela.
A normálně mi z toho hrabe. Přemýšlím o velikosti batohu a dělám si pomyslný seznam nutných věcí. A fakt se mi tam nevejdou :)!
Nejspíš teď zkusím "Temnou věž," možná.
Jo, že to není dobrý nápad?
Hádám, že ale na Svědectví a Řbitov zviřátek už nic nemá.

Když jsem u zviřátek - chřipku nechytly kočky :). No, to mě potěšilo :)!
Jenomže... taková hladová kočka, když narazí na mrtvé tělo... ta se neptá, přátelé. Ovšem zajímalo by mě, jestli u toho přede.

kolby
13.11.2019 5 z 5

Postapo v podaní pána Kinga. Úplne iné ako všetky knihy z tohto žánru. Lepšie. Výborné.

KapitánSmrt
07.11.2019 3 z 5

Začátek velmi čtivý a zajímavý. Popis zanikajícího světa je děsivý, fascinující a zároveň zábavný. Druhá půlka již však ztrácí dech. Postavy jsou šablonovité, jednorozměrné. Buď jde o ztělesněné dobro nebo naopak zavrženíhodného padoucha. Autor zkrátka jen rozestavuje bezduché figurky na své šachovnici, dostává je tam, kde je chce mít a vše završuje neuspokojivým a odbytým závěrem. Můj první a na dlouho poslední King.