Odpor

Odpor https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481597/bmid_odpor-zLh-481597.jpg 4 1642 315

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

RadimB.
13.12.2021 4 z 5

Pro mě byla tato kniha taková malá výzva. Několikrát jsem ji odložil a zase začal číst znovu. V dnešní době koronaviru téma smrtelné chřipky co se přenáší kašláním je celkem nadčasové. Začátek knihy pomalu spřádá dějovou linku jednotlivých hrdinů. Které se pak protnou v závěru. Kromě postapokalyptického žánru je tam i vmíchána trocha magie, kterou oplývá strana dobra ztělesněnou stařenou a stranou zla, který ztělesnuje Randal Flag v kovbojských botách. Čtivost kolísá v začátcích knihy v závěru už je kniha velice čtivá.

pavel.2
08.12.2021 4 z 5

Hodnotím se značným časovým odstupem...
Svědectví má neskutečnou atmosféru. Když jej čtete - a ještě i nějakou dobu po jejím dočtení - reálný svět stále někde v pozadí srší magií a apokalypsou.
Takže pokud se chcete vnořit do světa, který je temný, podivný a nemá obdoby - Svědectví je jasná volba. A že vás bude kolem páteře mrazit poměrně dlouho zaručuje King na brutálních 1055 stranách! Ale tak už je to u něj běžné, a za to dík.

Erutan
19.11.2021 5 z 5

Dočteno za 3,5 týdne. Byla to jízda a strach z délky byl neopodstatněný. Myslím že je jedno jestli přečtu dvě 500strankove knihy nebo tři 330 stránkové knihy. Není kam pospíchat a zvlášť když čteš.

King je strašně ukecanej, to už všichni víme, ale vše co napíše má smysl. Takhle propracovaný postapokalyptický svět jsem ještě neviděl. Postav tolik, že jsem někdy musel přestat číst a vzpomínat co ta postava už zažila mi nevadil, naopak mě to zastavilo a více jsem o knize a následcích nákazy přemýšlel.

Milovníkům Kinga doporučuji, těm co začínají to naopak ne, radši posunout na později, dokud nebudete Kinga víc znát.)

TwoFace
27.10.2021 4 z 5

Škoda že tu nejsou půlhvězdy. Každopádně jedna z top kingovek, která však po první půli začne ztrácet dech. Nebo takhle, změní se tempo a není tolik zvratů,které by vás nutily nepřestávat číst jako v první polovině.

Jo a nejlepší postava je Popeláč, nevlastní brácha Trevora z GTA V.

Podruhé po letech jsem knihu četl v dlouhé verzi.

90 %

Witchann
18.10.2021 4 z 5

Jedna z mála knih od mistra Kinga, které si někdy v budoucnu chci přečíst znovu a to nejen z důvodu propojenosti s Temnou Věží.

beefeather
09.09.2021 5 z 5

(SPOILER) SPOILER
U scény, kdy Popeláč přiváží Temnému muži jadernou hlavici, jsem musela přestat číst a natahovat chvíli, kdy se dozvím, co bude dál. Nepřekonatelně pobavilo!

Co jsem vůbec nepochopila: Co dělal přeživší zbytek světa po superchřipce? Zatímco v Americe si to rozdává Dobro se Zlem, tak na zbytku planety se plouží lidé jako zoombie a o nic se nestarají?

jan37
29.08.2021 5 z 5

Měl sem (a stále mám) dilema - plný počet hvězd nebo ne? První půlka mě bavila víc, skvělý popis situace kolem pandemie, vylidňující se města, mrtví, atd. Druhá půlka mě tolik nebavila - mystično, šikování sil na obou stranách a očekávaný souboj dobra a zla. Každopádně atmosféra knihy, skvěle popsané charaktery, to že je vlastně 45 let stará a působí moderně, mě přimělo dát plný počet. Nicméně škoda některých zbytečně rozvleklých pasáží a rychlého konce (v podstatě na jedné stránce). Není nakonec lepší původní kratší verze?? Musím si ji taky přečíst.

Dragell
18.08.2021 4 z 5

Stačí drobná neopatrnost, kdy si člověk sám myslí, že je bůh a přitom pro sebe připraví kosu smrtky. Laboratoře plné nebezpečných virů mají sice spousty bezpečnostních opatření, ale stačí jediná technologická i lidská chyba a nákaza nebezpečná pro celé lidstvo je vypuštěno do světa.

Velmi poutá kniha vyprávějící nejen o bolesti a utrpení, ale odvaze, touze přežít a najít další přeživší, protože dva jsou vždy více než jeden. V hlavní roli není virus, ani jeden hrdina bojující za spásu lidstva. Je to příběh sledující osudy mnoha lidí a rozličných charakterů, jak dokážou bojovat proti nepřízni osudu. Jak se mění, rostou a ukazujíc své nejniternější já v téhle nezáviděníhodné situaci.

Příběhem se postupně táhne jemná mystická linka, které v poslední fázi knihy začne hrát prim. Přiznám se, že pro mě právě tato část přišla slabší než samotné sledování šíření nemoci, zápolení lidstva s ní a nakonec boj jednotlivců o vlastní život. V těch je kniha totiž nejsilnější a autor si pohrává i s detaily jako reakce armády, médií nebo sekundární nebezpečí vedle nákazy samotné.

ozzak
17.08.2021 5 z 5

hodne dobrá kniha od mistra hororu ze ktery v současné kovidové době až mrazí

Daduna
16.08.2021 5 z 5

Kniha mě rozhodně bavila, nehledě na to, že toto téma je v dnešní době skoro aktuální. Mám pocit, jako kdyby tady Stephen King tak trochu viděl do budoucnosti. Samozřejmě tu nemáme takový katastrofický scénář jako v knize.

Valentine
15.07.2021 5 z 5

Další kingovka, která se div nepřetrhne aby se vlezla do mé "Top 5". Strhující, od začátku napínavé, dechberoucí. U Kinga snad platí, že čím delší kniha, čím je čtivější... Když přičteme současnou pandemickou situaci k faktu, že tato kniha byla napsána kolem roku 1980, mrazí mě z až neskutečné podoby s realitou v zádech. Jako by King tak trochu předpověděl, jak by to asi vypadalo, kdyby moderní svět začala omylem požírat záhadná, uměle vytvořená choroba. (Nejen) jako úchvatný post-apo návod na přežití budoucích virových vln vřele doporučuji!

kristie
15.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Budu se snažit nic moc nevyzradit, ale asi se sem tam přeci jen o děj otřu.

King už se dávno zařadil mezi mé oblíbence, ale čím víc ho čtu, tím víc zjišťuji, že právě tyhle dlouhé romány mě od něj baví úplně nejvíc. Před čtením, jsem o Svědectví věděla jen to že nějaký virus pozabíjí téměř celé lidstvo a přeživší jsou verbováni buď na stranu dobra nebo zla. Náboženský aspekt mě tedy trochu překvapil, ale nakonec mi tam nevadil, ba naopak.

U Kinga se mi často stává, že se první částí knihy horko těžko prokousávám. Tady mě ale bavila hned první část knihy, kdy sledujeme osudy postav po vypuknutí epidemie, až po jejich příchod k té či oné straně. Vlastně jsem se nenudila jedinou vteřinu čtení a opravdu jsem si příběh užila od začátku do konce.

King se s postavami nepáře, člověk nikdy nemůže mít jistotu, že (byť na první pohled nepostradatelný) člověk nezemře. To si tak člověk čte a najednou v rámci asi 50 stránek přijde o víc jak polovinu "nepostradatelných". Ale myslím, že fanoušci Kinga s tím snad i musí počítat. Tentokrát mě ale naštval míň, než jsem se obávala, protože přeci jen některé z mých TOP postav ušetřil.

Nicméně konec mě překvapil. Rozhodně nezklamal, ale překvapil. Pořád jsem čekala na nějaké znamení z nebes, měla jsem dojem, že musí nutně dojít k nějakému většímu konfliktu mezi Zónou a Vegas. Však to k tomu také celé směřuje. Ale celý příběh nakonec skončil rychlostí světla.

Ve finále se sama sobě divím, že mě to u Kinga ještě vůbec překvapilo. :D Ač je Svědectví fakt bichle, už se těším, až se k ní za pár let zase vrátím. Na mém soukromém žebříčku kingovek se Svědectví zařadilo jen o chlup pod TO, které stále drží první místo.

John6900
20.05.2021 5 z 5

Mám rád postapo a tady jsem si ho fakt užil. Četl jsem delší verzi a nelituji jediné stránky. King prostě umí.

baji42
02.05.2021 5 z 5

Hodně rozsáhlá kniha, přesto jsem ji přečetla poměrně rychle, což hovoří za vše.

Roseblood
30.04.2021 5 z 5

Nebojím se tvrdit, že tohle je pravděpodobně jedna z nejdelších knížek, kterou jsem přečetla. V počtu stran je o fous delší Kingovo To a o kus kratší Pod kupolí.
Trvalo mi týden ji přečíst a je to teda řádná kingovská jízda.

V postapo světě se odehraje odvěký souboj Dobra a Zla.
Líbily se mi postavy a moc. Spoustu z nich jsem si oblíbila, dokonce i ty, které nebyly kladné ale měly dost pohnuté osudy.
Kniha je čtivá i když může svou rozsáhlostí odpudit čtenáře ale toho se vůbec nebojte, pořád se něco děje a nutí vás to číst dál a dál.
Je pravda, že pro mě některé pasáže byly opravdu až příliš rozvleklé (zápisy z výboru) ale vždycky jsem se těšila na akci, která následovala.
Uvítala bych, kdybych některé postavy měly o kousek víc prostoru a některé pasáže bych brala klidně kratší ale mojí pozornost kniha udržela.
King je Mistr vyprávění a Svědectví rozhodně stojí za přečtení. Jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky a už teď mi po tom týdnu čtení začínají ty postavy chybět.

jaja1989
27.04.2021 2 z 5

Moje 1.kniha od Kinga a nevim,co si myslet.Cetla jsem verzi o 1056stranach a zacatek byl desivy, jak jsem čekala od spisovatele hororu,ale asi od půlky knihy to byla nuda.Snaha o to udělat politiku v nový zone
Taky jsem fandila spoustě postav a pak buď umřeli a nebo se z nich stali koko...

Chytuš
14.04.2021 3 z 5

Můj první King a dopadlo to ne úplně podle mých představ... Těšila jsem se opravdu hodně, ale nebyla jsem schopná se začíst. Začátek byl perfektní - takové to bublání pod hladinou, už se něco děje, blíží se to, utahuje to smyčku - tady se ani nedivím, že je King mistrem napínavých příběhů. Ale pak se pandemie rozlezla a já nějak ztratila zájem... Napětí vyšumělo jako tableta vitamínu C a rozplizlo se do ukecanosti... Pro milovníky Kinga je vydání rozšířené o 400 stran určitě parádním kouskem, pro začátečníka ale hlubinou, ze které se těžko vynořuje... A nebo mám už těch pandemií plné zuby a měla jsem si knížku nechat na jiné životní období... Teď to každopádně byl velký ťápanec mimo.

TaNya_
08.04.2021

Skoro 1200 stránek a hltala jsem to! King je Pán. Prý sám neví, proč tuhle knížku lidi tolik zbožňují... Randalla Flagga jsem už znala a tady vznikl, takže zaručená slast. Všechny části, každá úplně jiná a přitom se skvěle prolínají, byly tak moc trefný, že člověk by ani nepotřeboval kolem tu naši současnou pandemii.

pazdy15
09.03.2021 5 z 5

Krásná dlouhá knížka s naprosto fantasticky vykresleným příběhem, postavami a spádem :) A na to, že King v té době "začínal", to je neuvěřitelnej kousek moderní literatury. NO PÁNI, TO JE ALE LITERATURA, NO NENI? SVATÁ DOBROTO ❤

NicMocVládce
08.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Mám Kingovy knihy ráda a mám ráda pořádný bichle. Takže když na mě v knihovně vykouklo z poličky Svědectví, ke všemu krásné, nové a ještě neohmatané nešlo odolat.
Poprvé jsem četla až novou, tedy doplněnou verzi. Popis epidemie je hrozivý, lidé padají jako domino a to nejen kvůli zabijácké chřipce.
Vstup temného může a matky Abigail na scénu mě trochu překvapil, nějak jsem vstup nějaké vyšší síly na scénu vubec nepředpokládala.
Postavy jsou realisticky vykreslené, krásně jsem se s nimi sžila a čekala co nastane dál.
Konec mě trochu rozlítil, ale především proto že nemám ráda když mi někdo zabíjí mé oblíbené postavy. Ale hlavně přežil pejsek, to přece jen zmírnilo mé utrpení.