Odpor

Odpor https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481597/bmid_odpor-zLh-481597.jpg 4 1642 315

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

Metalizza
05.11.2015 5 z 5

Tohle chcete! Naprostý klenot, který se nehltá, nýbrž přímo vypíjí ze stránek. Pro mě nejúžasnější kniha, kterou jsem kdy četla.

klikas
29.10.2015 5 z 5

"Labyrint světa a ráj srdce" by King ;-)

romankrasa
19.10.2015 4 z 5

„Ukaž mi samotného muže nebo ženu a já ti ukážu svatého. Dej mi dva a oni se do sebe zamilují. Dej mi tři a oni vynaleznou tu úžasnou věc, které říkáme „společnost“. Dej mi čtyři a oni postaví pyramidu. Dej mi pět a oni z jednoho udělají vyvržence. Dej mi jich šest a oni vynaleznou předsudky. A když jich bude sedm, vynaleznou válku.“
Jestliže se nebojíte nahlédnout pod pokličku apokalypsy. Do oken ložnice, kde skrývají nejskrytější realizované touhy a tajemství, jež člověk má, pak vstupte. Ale pamatujte…já vás varoval. Až totiž knihu dočtete, budete někým jiným, obohaceným o osudy druhých, o přání a vize v život svůj i blízkých. A možná začněte i věřit v kouzla…kdo ví, třeba existují.

Sumiko
15.10.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek Stephena Kinga. Četla jsem ji snad 5x, ačkoli má cca 1000 stránek. Další "fantasmagorie", kde je zpracovaný scénář světové epidemie....přežije jen hrstka štastlivců a ti se (vedeni sny) rozdělí na 2 skupiny. Velmi jednodušeně řečeno - jedni jsou na straně dobra, druzí na straně zla. Fantastická knížka, která Vás od začátku chytne a nepustí, dokud nedočtete....

Tomsimas
29.08.2015 5 z 5

První půlka s chřipkou je skvělá. Pak už je to o něco slabší. Čekal jsem osudovější závěr. Na konci té křížové výpravy se mohli aspon pokusit Flagga zabít. Místo toho tam jen přijdou a nechají se zajmout. On už se bůh s nechtěnou pomocí Popeláče o všechno postará. Flaggovi schopnosti mi přišly trošku přehnaný. Například: Když se ho pokusí zabít dýkou tak on tu dýku dokáže během vteřiny přeměnit v banán, (což je ovšem docela vtipný). V porovnání s realistickou chřipkou mi přišel Flagg jako zlá postava z pohádky, které dávají v neděli na ČT. Kromě Flaggových schopností a náboženství se mi kniha velice líbila a doufám, že si ji zase brzy přečtu.

Hjuud
22.08.2015 5 z 5

Celou dobu jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale po závěrečné asi 150 stránkové části o putování v zimě (snad jsem se vyhnul spoileru) musím nakonec dát hvězd 5. Něco tak rozsáhléhlo v rámci jediné knihy je nutno náležitě ocenit. King opět mistrně rozpracovává psychologii a životy postav, které třeba hned za dalších 50, a už vůbec třeba 700 stran, nikdy neuvidíme, a přesto byli pro příběh nedílnou součástí, mozaikou, která vše spojí v jeden krásný barevný obraz. Co se týče záporů díla, dle mého názoru postava temného muže moc nefungovala, pochybuji i o hladkém průběhu života v Zóně (myslím, že by nastal akorát tak chaos - kdo by třeba dobrovolně pracoval, když někdo jiný se válí doma?). V tomto směru King neuspěl, mnohem lépe se mu toto povedlo v Pod kupolí. Ale o tom vlastně kniha nebyla. Ta byla epickou fantasy jízdou o životech pár obyčejných statečných lidí, kteří prožijí neobyčejné dobrodružství v postapokalyptickém světě v antagonismu dobra a zla.
Abych to uzavřel, četlo se to dobře, svižně, bylo to napínavé a emotivní.

martinkaLLL
09.08.2015 4 z 5

Dobře se četla. Zajímavý příběh, který pohltil. Byly místa, kde jsem se teda musela prokousávat, ale i tak se mi líbila a některé pasáže byli s hodně zajímavou myšlenkou, že jsem si je musela opsat.

adela4451
26.07.2015 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha :)

Obuvník
23.07.2015 5 z 5

S bichlemi podobného formátu se to má tak: buď vám zatraceně přirostou k srdci, nebo si někde v půlce promnete unavené oči a vyvěsíte bílou vlajku. "A" je správně. Tohle je skvěle napsaných tisíc stran, na kterých se pohybuje celé mraveniště postav. Tenhle dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc :-)
A právě postavy ovládají celý příběh. Dobrá polovina z nich by ustála samostatnou knihu. King musel mít hlavu doslova napěchovanou k prasknutí a zachránil si život tím, že to dal všechno na papír. Pak se není čemu divit, že si vydupal rozšířenou verzi. Tenhle chlap by prodal i knihu o třech tisíc stranách. Z regálu by ji sundávali vysokozdvižným vozíkem a nakládali rovnou do kufru aut, ale já bych ji bral hned. Žádný kindle, kdepak. Nic nevoní lépe, než nová kniha. Snad jen... nová kniha od Kinga :-)
Tady jednoznačných pět. Přes to nejede vlak (navíc, v tomhle světě ho nemá kdo řídit).

Terva
28.04.2015 5 z 5

Tyhle postapo od Mistra Kinga miluju. Zde si prostě může dělat co chce. A že to pan King dokazuje na cca 900 stránkách, které nenudí, jsou napínavé a divák má i komu fandit. CITÁT - Ano, jsou mrtvý....... PS - Flagg je pak základem pro Temnou věž.

pájaLoveBooks
26.02.2015 5 z 5

Pro mě bezkonkurenčně skvělí čtení a i stím prapodivným otevřeným konečníkem mě ta knížka strašně bavila :)
Jo a přidávám k 5 hvězdám i 100bodů za Toma !!
p.s. A ještě jedna věc, víc sem se snad bála dost divnýho Popeláče víc než Flagga, už od začátku mi přišel doost děsivej,což se mi nakonec i potvrdilo v závěru knihy.

CamilleTyler
20.02.2015 2 z 5

Na můj vkus je to celkem kvalitní postapokalyptické drama, které začína v jedněch zaběhlých kolejích a to o tom, jak přežít nakázu vyvolanou člověkem. Bohužel, Kingovi by asi bylo na obtíž, necpat tam to napřirozeno, opět a zase. Já nechápu jednoduše důvod, když zpočátku čtu krásně plynulý děj, který vysvětluje nákazu, tvoří zápletku, která působí dost reálně, tak tam v druhé polovině knihy vecpe nějaké fantas bůhvíco a ač ne, že by to zrovna nedávalo smysl, tak zakomponovat to do příběhu, to bylo prostě hrozný, úmělý a srazilo to na kvalitě.
Postavy, která jsem si pro jejich dobromyslnost oblíbila, tak jsem je ve finále už nemohla vystát. To že věděli, že se blíží něco zlého, něco je zahubí, něco daleko horšího než nákaza a neustále jen mysleli na to, koho by osexovali, to mi přišlo dost blbý, když jde o život, tak jde o život a oni kromě stání u kůlu vůbec nic neřešili, kromě konfrontace s těmi ve "zlém" táboře. Ten konec? Seriosly? Udělat takovýhle šmitec?
Nevím, zdali je to do Kinga nějaké poseltví, byli tam různé metafory, psychologické vysvětlivky, náboženství i zdravotnictví, ale nějaké delší dílo si od něj příště radši nechám ujít.

Izzy46
16.02.2015 3 z 5

Postapokalyptické putování s bandou dobromyslných „vidláků“ mělo něco do sebe, obzvláště Nicka si člověk musel s jakousi zvláštní lítostí zamilovat a současně jej obdivovat. Ale... čekat tisíc stran na takový konec, jaký King předvedl... Ty vole, Štefane, já vím, že to byla prekérka, ale takhle si to usnadnit? Bohužel, neuvěřil jsem. Jako by mě autor tahal za nos. Vše spělo k velkému rozuzlení, leč to nepřišlo – ne v té podobě, v jaké by si jej čtenář zasloužil. I tak ale času stráveného nad Svědectvím nelituji, některé pasáže si budu (bohužel, bohudík) pamatovat navždy. Jen to ale nestačí.

P. S. Možná by bylo původní, proškrtané vydání přece jen lepší volbou.

flippercz
05.02.2015 5 z 5

Fantastická kniha. Přečteno 2x.A myslím že ne naposledy.

martunka
14.01.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla, když jsem byla 10 dnů v nemocnici a musím říct, že jsem se vůbec nenudila. Příběh se mi moc líbí, hlavně to, jak není v příběhu všechno černobílé.

heavy66
23.12.2014 5 z 5

Svědectví je zajímavý román. Katastrofa je absolutní, vymře 99% lidstva. Přitom popsat takovou pandemii nevyžaduje nutně tisíc stran textu! King přidal řadu psychologických, filozofických a náboženských úvah a symbolů, tak důležitých pro zbylé lidi! Postavy se vyvíjejí a každá si musí vybrat, do kterého tábora chce patřit. Dobro nebo Zlo! Někteří jdou k svému přímo. Jiní se bojí Temného muže, ale láká je myšlenka přidat se k němu. Proč je dilema výběru nosným tématem celé knihy? Co je Temným mužem Stephena Kinga, alkohol? Nebo chce varovat, že globální katastrofa je nebezpečně reálná, svět se může v krátké době změnit k nepoznání a každý si budeme muset vybrat?! Filmová verze je mnohem stručnější než kniha, ač trvá šest hodin. Ovšem úvodní scéna filmu, kdy havran klove do odhozené dětské panenky, doprovázeno písní "Don't Fear the Reaper", atmosféru románu dokonale doplňuje.

mailo-s
22.11.2014 3 z 5

Bránolog z filmované to už je nic méně chystá se nové natáčení a mělo by jít o čtyři filmy :-)

alef
21.11.2014 5 z 5

Přestože nejsem milovník hororů, je Stephen King mým oblíbeným autorem, důvod je jasný, mám ráda fantasy a styl psaní pana Kinga. Je tedy jasné, že jsem sáhla po Svědectví, a musím říci, že je to, spolu s Temnou věží, pro mne to nejlepší, co pan King napsal.

Co mně na knize nejvíc uchvátilo? Strhující příběh popisující zpustošený svět, jeho atmosféru, to, jak pracuje s dialogy a psychologií postav (s jejich duševním vývojem během děje, když putují napříč vylidněným světem, když se setkají s dalšími přeživšími, když se pak musí postavit "těm zlým" a připravit se na "zápas se zlem" ... celá kniha je postavená na opravdové síle tohoto příběhu.

Napsat tisícistránkovou knížku, při které se ani trochu nenudíme a nechce se nám přestat číst, to je prostě umění.
Mimochodem ... po přečtení tohoto příběhu, když slyším někoho zakašlat ... pro mně i chřipka dostává "nový rozměr" ... :-)

Bránolog
21.11.2014 5 z 5

Jasně že plnej počet. A dokonce spolu s "Holčičkou, která měla ráda..." jde o mého asi nejoblíbenějšího Kinga. Atmosféra mi trochu připomínala "Walking Dead" a docela bych se nebránil tomu, vidět to zfilmované.

borknagar
14.11.2014 4 z 5

Další rest od Kinga přečten a spokojenost. Mohlo to býti trošku kratší, mohlo tam býti méně božského tlachání o bohu a konec (skoro jako vždy u mistra Kinga) mohl i býti lepší, ale jinak spokojenost. U mě to nebude Kingův top román, ale kdo si přečte, rozhodně se nudit nebude. Mám rád postapokalyptický svět a King ho popsal tak, až mi šel mráz po zádech. Velmi zasloužené čtyři hvězdy.....