Odpojený muž

Odpojený muž https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338424/bmid_odpojeny-muz-w5m-338424.jpg 4 105 31

Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím Jak se mají mladí muži v dnešním světě? Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika , Sociologie, společnost

Vydáno: , Grada

Man Disconnected: How technology has sabotaged what it means to be male, and what can be done , 2015

pepap
20.03.2024 5 z 5

Zimbardo je můj oblíbený autor. Jeho "Luciferův efekt" mě naprosto učaroval a tahle kniha byla tedy koupena s velkým očekáváním. A opět jsem autorovi naslouchal se zaujetím a otevřenou pusou. Rozdíly mezi chlapci a dívkami ústící v rozdíly mezi muži a ženami, význam rodiny, význam přítomnosti otce, nebezpečnost a negativní efekt porna, které jsou do značné míry nerozpoznány a přehlíženy ... Zkrátka celá plejáda aktuálních témat, na která bychom se měli soustředit nebo si jich být minimálně vědomi a přemýšlet nad prevencí.

Gilnien
14.02.2024 3 z 5

Povinná četba na předmět Sociální intervence. Celkem fajn, Zimbardo je většinou známka jisté kvality, ale z této četby jsem trochu rozpačitá. Ten fenomén úpadku mužství mi vůbec nepřijde tak alarmující, jak je to podané v této publikaci. Je to (logicky) celé zasazené a roubované na amerického muže, přesto nedokážu uvěřit, že Zimbardův prototyp muže někde, byť v Americe, žije a má kolem sebe 90% takových podobných. Celkem kladně hodnotím výzkumy, popsané dopady na mozek a další.

DodyF
29.01.2024 4 z 5

Kniha byla jednou z prvních populárně naučných publikací, která se tématy vlivu pornografie a počítačových her na mužské chování a současnou krizí mužství zabývala. Studie se zabývá i dalšími aspekty a pohled je značně vyvážený a nehysterický. Mnohé fenomény lze vysledovat i běžným pozorováním, kniha je výstižně pojmenovává a hlouběji popisuje. Závěrečné shrnutí a návrhy řešení jsou přínosné, autoři se snaží i o pozitivní návrhy, nezůstávají pouze u kritiky.

Skiria
16.11.2022 5 z 5

Jediné, co by za mě tu knihu ještě vylepšilo, by byla data vztahující se k českému (respektive česko-slovenskému) prostředí, nějak stručně uvedená na konci českého vydání. Pokud tedy nějaké relevantní studie v našich končinách již proběhly.

ondras666
09.06.2021 3 z 5

Za mě trochu zklamání. Publikována studie o příčinách, důsledcích, aspektech a řešení závislosti na pornu, hrách a podobně. Sice poučné, ale za mě trochu jednostranné.

GYROTOURBILLON
31.05.2021 5 z 5

Plně souhlasím se Standa24 . Je to publikace určená všem. Ve spoustě věcí se najdete. A problémy s vysedáváním u compu , problematiku s ADHD , dnešním virtuálním světem, jsou na místě.
Neodsuzuji možnosti počítačů, a i třeba sledování porna, jen je třeba zvážit, kolik času tomu dáme . Že je venku hezky, nebo jsou i jiné věci ve skutečném světě, které lze najít bez pomocí počítače, to je oříšek pro nejednoho rodiče. Ano, možnosti , co počítačové světy nabízejí jsou neuvěřitelné, zajímavé i přínosné..., ale neumět se odpoutat ani na chvíli je problém.
Knihu doporučuji , věřím , že i kniha Luciferův efekt bude zajímavá.

ZodpovednyMuz
08.02.2021 2 z 5

Trosku me prijde ze pan Zimbardo byl v mladi sikanovan prave temi muzi, ktere neustale omyla dokala v knizce. Tezce profeministicky zalozena kniha na tema, ktere je bez pochyby aktualni, ale tudy cesta podle me rozhodne nevede. Byt muzem je pro me vse, byt muzem je pro me snazit se zlepsit zivot me rodiny, pratel a lidi kolem. Byt muzem pro me znamena cvicit ve 4 rano kdyz deti spi, abych je rano videl odchazet do skoly. Byt muzem pro me znamena, donest kytku zene jen tak. Nicmene rozhodne to pro me neznama pasivne napadat lidi co jsou v armade, posilovne, sportovnich tymech na zaklade me vlastni dusevni nezralosti.

jadunka
11.01.2021 5 z 5

Kniha mě uchvátila, během čtení jsem si mnoho myšlenek podrhávala a značila, abych se k nim mohla vracet. Zimbardo Odpojeného muže sepsal pro americkou populaci, domnívám se však, že po pěti letech od původního vydání, začíná být kniha čím dál více aktuálnější i pro naše dospívající. Zaměřujeme se stále na to, jak zrovnoprávnit ženy, ale zapomněli jsme, že musíme koukat i na druhou stranu a naučit muže, jak se stát opravdovými muži, v záplavě všech těch silných žen okolo.
Knihu bych určitě doporučila všem maminkám (nejen) synů.

Miriam20
06.12.2020 4 z 5

.. technika je dobrý sluha, ale špatný pán... ale že je situace až tak děsivá, to jsem opravdu vůbec netušila, nemluvě o důsledcích....šokující čtení...mělo by to být jako povinná četba pro všechny rodiče, sudenty ve školách atd atd....

terinkha
11.10.2020 5 z 5

Je to náročný, nebudete to číst jako jednohubku před spaním, ale po kratších úsecích, protože Zimbardo na vás navalí fakt enormní množství informací, faktů, studií a průzkumů.
Ale - při čtení zjistíte, jak najednou v popisech vidíte tu sousedovic syna, tu spolužáka, tu mladšího bratra...Pak se možná v popisu najdou i některý ženský (při čtení téhle knihy na mě vykouklo na deníku N krátké info o tom, jak 80 % současné české prózy píšou ženy - náhoda? nemyslím si...).
Kniha je pět let "stará", ale přijde mi, že v Čechách možná aktuálnější než právě před pěti lety.
Doporučuju všem, třeba i jen kvůli rozšíření obzorů.
5 zasloužených hvězd, Zimbardo je prostě klasa.

Standa24
07.07.2020 4 z 5

Profesor Zimbardo se ve své knize zabývá zajímavým a aktuálním tématem vlivu internetu a online světa na naši společnost. Kniha bohužel není napsaná tak, aby po ní sáhla široká veřejnost, což může být škoda.

kaffa
11.05.2020 3 z 5

téma aktuální a možná to ještě u nás není tak hrozné, ale něco z toho se dá vycítit už i u nás.... nicméně forma byla velmi nezáživná, působilo to na mě stylem, že "máme nějaká vědecká data z výzkumu, tak to převeďme do jazyka pro obyčejné lidi, aby se to dalo číst".... ale ten převod se nepovedl.... navíc opakování faktů v několika kapitolách se mi zdálo monotematické.... raději se měli věnovat jednomu tématu v celku a ne to tak divně kouskovat - podle jakého vlastně klíče?

Mufko
05.03.2020 5 z 5

Nanešťastie musím priznať že táto kniha bola až príliš pravdivá a pekne dokumentovala môj niekdajší život z ktorého je veľmi ťažké sa vyhrabávať. Škoda že som niektoré veci pochopil až takto neskoro. Mám 28 a v niektorých aspektoch som sa zasekol na nejakých 15-18-tich rokoch.

meluzena
22.02.2020 3 z 5

Těžké a bohužel velmi aktuální téma, které je bohužel uchopené tak divně "americky". Kniha je upovídaná, spousta věcí se omílá pořád dokola až je to otravné, většina reálií a statistik je (zcela pochopitelně) amerických, takže se dozvíme, jak jsou na tom za velkou louží, ale o situaci u nás (nebo jinde) skoro nic. Argumentace čísly z různých studií je často formulovaná (nebo přeložená?) tak kostrbatě, že buď zamlžuje co tím chtěl básník říci nebo působí jako ohýbání čísel do kýženého tvaru.
Škoda. Autorům ale nelze upřít snahu upozornit na toto téma - které je u nich (v Americe) asi mnohem palčivější. A krom toho autoři dávají do souvislostí zajímavá fakta - a ty samy o sobě stojí za zamyšlení.
Závěr knihy zní podobně neuskutečnitelně jako historický projev Martina Luthera Kinga Jr. ve své době. Kéž jej čeká stejná (reálná) budoucnost.

sarekaslukova
06.10.2019 4 z 5

Od knihy jsem čekala tak trochu něco jiného. Toto mi přišlo spíše jako nějaké výtažky z Googlu ne nic moc odborného. Ale tak je to z USA, kde jejich situace o jiná než naše.

d.p.
10.07.2019 4 z 5

Dobrá, zajímavá kniha, s některými překvapujícími daty. To, co bylo před 4mi lety ve Spojených státech se podle mě k nám teprve dostává a mám dojem že tak špatné to u nás přece jen ještě není. Možná ve velkých městech, ale v regionech to ještě tak nepozoruji. Současná generace 15ti letých mladíků to nemá lehké a lehké to mít nebude. Některé části knihy mi přišly jako až takové přehnané strašení a dramatizace, ale jako varování je to určitě velice poučné a to zejména pro rodiče, protože nepředpokládám, že by si mnoho teenagerů vyhlédlo tuto knihu k četbě.

Miro.slav
01.05.2019 4 z 5

Myslím si, že každý normálne rozmýšľajúci človek vie to, o čom hovorí táto kniha. Tým nezvažujem jej prínos. Avšak kniha skôr iba poukazuje na to, čo je zrejmé, pretože dnes sa po mestách a chodníkoch presúvajú v čoraz väčšom množstve zombie čumiace iba do mobilov. Na lavičkách, vo vlakoch a autobusoch či v reštauráciách sú do displejov pozerajúce indivíduá samozrejmosťou. Každopádne, kniha alarmuje pred týmito nežiaducimi dopadmi, ako je virtuálny svet, pornografický svet, drogový svet a pod. Odporúčam všetkým rodičom a ich ratolestiam, ale aj každému, kto sa o podobné veci zaujíma.

Andi
24.04.2019 5 z 5

Kniha, která má lidem mnoho co dáti. Slyšela jsem, že byla i dost kritizovaná, to určitě proto, že autoři píšou zcela otevřeně i o tabuizovaných tématech, ne jen o pornografii.
Byly i pasáže, se kterými jsem nesympatizovala, vesměs jde o to, že je kniha napsána z úhlu pohledu dvou autorů, nemusíte s nimi ve všem souhlasit, ale i přesto mnoho v knize mě přimělo k zamyšlení.

Azmodan
19.01.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, nutící k zamyšlení. Nejprvě ve mě vzbudila poměrně laciný pocit, že pokud se narodíte s penisem, jste odsouzeni k mizérii závisláka na počítačových hrách a pornu a skoro s tím nemáte šanci nic dělat. Jak jsem ale četl dál došlo mi, že tato situace je důsledkem nefungujících sociálních struktur a to především (úplné) rodiny, školy (zejména postrádající mužské učitele a solidní sexuální výchovu) a samozřejmě i společnosti a státu. Důsledek toho, že kluci čučí na porno místo aby si povídali s dívkami je pak nesmělost, rozpaky a různá rozčarování v posteli, jakási spirála začarovaných důsledků například i v práci (zodpovědnost, schopnost komunikace).
Zimbardo na konci nabízí i různá řešení. Je to dlouhá cesta, kterou chlapec musí ujít, aby se z něj stal muž a ne jen "masturbátor", který neumí komunikovat (nejen) s dívkami, ale bez zásahu společnosti, rodiny a školy se to zdá skoro nemožné...
Škoda jen, že tato kniha nemá druhý díl s názvem "Odpojená žena" (i když dívkám se krátce také věnuje) a dále (když je toho porna všude tolik) třetí díl s názvem "Porno a jeho důsledky na mě i společnost" zabívající se tím, co s lidmi dělá, když něco takového vytváří...
A na závěr si neodpustím poznámku k názvu knihy. Mě by (z důvodu jejího obsahu) více seděl název jako "Krize pohlaví" nebo "Ztracená generace" :o)

Melic
17.01.2019 5 z 5

O tomhle tématu můžu bohužel velmi zasvěceně prohlásit, že na něm něco bude. A knížka problematiku myslím výborně shrnuje. Doporučím ji jak podobně zdeformovaným mužům, aby to měli černé na bílém, tak i těm, kdo moc nevědí, o co jde. Neboť kdo nezná hrozící nebezpečí, těžko si ho třeba u svého syna může všimnout. A to já vyrůstal ještě v devadesátkách, kdy nebyly smartphony, takže jsem žil aspoň napůl v realitě, dneska to musí být, řečeno tématicky, vyšší level.