Odmítám si vybrat: Revoluční program v rámci něhož se dozvíte, jak dělat všechno, co milujete https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361491/bmid_odmitam-si-vybrat-revolucni-program-2bM-361491.jpg 3 6 1

Oblíbená autorka bestselerů a přispěvatelka deníku New York Times Barbara Sherová označuje lidi s podobným jedinečným typem mysli „obhlížitelé“. Namísto ponoření do jediného zájmu obhlíží obzor, dychtiví zkoumat všechno, co vidí. V této průkopnické knize se nejenom poučíte o tomto výjimečném ustrojení obhlížitelské mysli, ale také na vás čeká Barbařin program, kterým ze sebe pozvolna setřesete negativní nálepky, naplníte svůj velký potenciál a učiníte zadost všem svým rozličným nadáním, ať máte sebevíce zájmů. Přečtěte si kapitolu nebo dvě a bude vám to úplně jasné: jste v naprostém pořádku. Máte jiné myšlení a potřebujete jinou cestovní mapu. Realizovat to nejlepší, co máte v sobě, můžete jedině tak, že budete dělat všechno z toho, co milujete. Po dočtení knihy budete přesně vědět, jaké kroky podniknout, abyste si vytvořili bohatý, tvůrčí život, jaký je ve vašich možnostech. S okouzlujícím vtipem a břitkým vhledem ukazuje Barbara Sherová jasně, že to nejlepší, co může obhlížitel udělat, je ignorovat konvence, které ho nutí k volbě specializace. Chcete-li být opravdu šťastní, říká autorka, musíte ODMÍTNOUT VOLIT!... celý text

Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Malvern

Refuse to Choose! A Revolutionary Program for Doing Everything That You Love , 2006

Eldar80
16.04.2018 4 z 5

Přesto, že jsem dal knize vysoké hodnocení, musím případné čtenáře varovat. Kniha je pouze pro cílovou skupinu čtenářů. Aspoň já si nedokážu představit, že by kniha bavila někoho jiného. Je určená pouze pro lidi, kteří by se chtěli věnovat mnoha různým zájmům. Nebo kteří se zajímají o spoustu různých věcí. Autorka tento druh lidí pojmenovala obhlížitel. V originále The Scanner a opravdu si nejsem jistý, zda se měl tento termín překládat. Možná i slovo skener [v mn. č. skeneři] by bylo vhodnější. Jedná se tak o lidi, kteří mají desítky různých zájmů a nebo neustále objevují něco jiného.
Pokud patříte do této skupiny, budete z knihy nadšení. Samozřejmě musíte patřit mezi čtenáře, kteří chtějí svou situaci nějak řešit nebo lépe poznat. Komu současný stav vyhovuje a nehodlá nic měnit, nebude rozumět problémům, které se v knize řeší.
Kniha může mít případně terapeutický účinek. Někdy je značná úleva dozvědět se vlastní diagnózu. To uvědomění, kdy člověk zjistí co s ním vlastně je. Když jsem si tedy přečetl anotaci, okamžitě mi došlo, že do této skupiny patřím. A skutečně jsem si pak v knize nalezl i svůj přesný typ. V knize se totiž nachází obsáhlý popis různých druhů obhlížitelů.
Tento popis jednotlivých typů bohužel způsobuje, že kniha je z velké části encyklopedická. Dělí se totiž na dvě výrazně odlišné části. Prvních 160 stran se věnuje obhlížetelům obecně. Tahle část byla naprosto perfektní a čtení mě neskutečně bavilo. Ve spoustě věcí jsem se totiž nacházel. Občas jsem si pak říkal, zda není souvislost mezi tím, že jsem obhlížetel a že mám PAS. Tato část knihy z mnoha různých pohledů popisuje obhlížitele. Ti se zajímají o různé profese a nebo zkouší spoustu různých koníčků. Někteří se k těmto zájmům vracejí a jiní se celý život věnují něčemu jinému.
Tyto různé druhy obhlížitelů jsou popsány v dalších 160 stranách. Tahle část už byla dost nudná, protože se jednalo o podrobný popis těchto druhů. Jediné co mě tak bavilo, byl logicky můj vlastní popis. Číst o ostatních už bylo dost nezáživné. Sice jsem u těchto lidí viděl určitou podobnost se sebou a nebo sem občas našel něco zajímavého, ale jinak mi většina toho nic neříkala. Druhá část tedy uvádí základní charakteristiku jednotlivých typů. Věnuje se k čemu se takový typ hodí a pak rady pro různá zaměstnání nebo jiné praktické uplatnění. Bohužel aspoň mě přišla spousta rad dost naivních, ale nedokážu to objektivně posoudit. Díky PAS jsem totiž extrémně nepraktický a nemám tak potřebné zkušenosti.
Značná nevýhoda knihy je podle mě velká orientace na americké prostředí. Obávám se, že spoustu rad obsažených v knize, nelze v našich podmínkách použít. A nedivil bych se, kdyby to platilo pro všechny evropské východní země. Hodně rad ohledně kariéry se totiž spoléhá na poměrně pružný pracovní trh orientovaný především na služby.
Nakonec dávám 4 hvězdy hlavně proto, že kniha může být pro ostatní skenery naprosto klíčová. Je možné, že ostatní skeneři budou návody v knize skutečně schopni použít v běžném životě. Je dost možné, že pokud se začnete řídit radami v knize, vaše problémy se minimálně posunou dál. I u této knihy platí co u většiny knih o osobním růstu: Čím více jste schopnější, tím více vám kniha pomůže. Nízké hodnocení tak nakonec dávám proto, že její efektivní použitelnost je nízká. Pokud jste obhlížitel, který se nenalezne ani v jednom typu, bude pro vás víc než polovina knihy zbytečná.
Jo a pokud by někoho zajímalo v čem jsem se nakonec našel, tak jsem cyklický obhlížetel typu Sibyla. (Spíše zvláštní poddruh, zajímá mě hlavně vzdělání.) Kdyby se kniha věnovala z většiny skenerům obecně a popisy typů by byly jen na pár stran, klidně bych tomu dal pět hvězd, ale takto jenom 70%

Autorovy knížky

Barbara Sher
americká, 1935
2017  67%Odmítám si vybrat: Revoluční program v rámci něhož se dozvíte, jak dělat všechno, co milujete

Kniha Odmítám si vybrat: Revoluční program v rámci něhož se dozvíte, jak dělat všechno, co milujete je v