Odměna

Odměna https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5782/mid_odmena-omO-5782.jpg 4 95 18

Napínavá psychologická sonda do nitra člověka chystajícího se k vraždě. Pro autorku není osobní katastrofa mladého muže pouhým příběhem z Černé kroniky a podnětem k varovnému vztyčení prstu: chce se dopátrat, ve kterém bodě došlo k tragickému zvratu osobnosti, co tento zvrat umožnilo i kdy nastal okamžik poznání, že sebelépe vymyšlený zločin nemá ani morálně, ani prakticky šanci na úspěch. Autorka je přesvědčena, že nejčernější místa na mapě soudobé společnosti představují morální selhání lidí a z nich vyplývající životní tragédie. Nelze se tvářit, Že tyto jevy nevidíme, nelze je přecházet mlčením; odvrátíme-li od nich tvář, nepřestanou proto existovat. Poctivý tvůrce se nesmí jejich popisu vyhýbat a zdůvodňovat to obavou o případné možnosti vzoru k následování - jde o diagnózu, jejíž stanovení je základem každého léčení, tedy i náprav charakteru jednotlivce či morálky společnosti. (nakladatel)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Dialog

Nofar197
13.09.2022 5 z 5

Geniální kniha. Četla jsem už značně rozpadlé vydání v osmé třídě, pak jsem si stejné vydání pořídila v antikvariátu. A nechybí v mé knihovně ani teď, když dávno žijí mimo Čechy, rada se k ní vracím. Autorka skvěle vykreslila hlavního hrdinu a jeho touhu žít jiný život, než jaký mu tehdejší doba a rodinné prostředí nabízí. V žádném případě s Vladimírem nesympatizuji, naopak, myslím, že dostal, co si zasloužil, ale nelze popřít fakt, že v jeho rodině bylo šetření dovedeno ad absurdum. Inteligentní a noblesní paní Marcele tleskám, jak s ním zametla. To musela být hrozná smrt. Nebo spíš pobývat v hermeticky uzavřeném bytě s rozkládající se mrtvolou a pomalu zesilet.

madem
12.07.2022 2 z 5

Mám ráda autorku, ale postupně zjišťuji, že spíše její historické romány. Nenadchla mě Medúza a Lhůta prošla také ne. Odměna mě nudila a hnusila se mi zároveň. Nechápala jsem hlavního hrdinu, jeho přítelkyně také ne. Mimo mě byl i popis Prahy - přijde mi to tak dávno. Nechápala jsem, proč tak jedná. Proč tolik utrácí za Marcelu, kdyby to spořil, nemusí si půjčovat.
Těch posledních pár stránek bylo hodně šílených a já si přála konec.

Monika1717
31.05.2020 2 z 5

(SPOILER) Knihu jsem s mírným sebezapřením dočetla, už nikdy jsem se k ní nevrátila. Nejlepší je asi poslední část knihy, přála jsem mu to. Jinak je to takové vlažné, hlavní postava má problémy snad se vším, floutek, který chce přijít bez práce k bohatství. Takových je. Babka ho převezla. A kde byl klíč? To snad každý věděl než to dočetl.

Jerry H
19.03.2020 5 z 5

Je to takový psycho příběh, který chytne a nepustí. Dopodrobna popsané postavy i životy, jak to v době komunismu vypadalo. Vladimír Brázdil i IQ tykve s cílem dostat se z životní šedi a paní Marcela, panička, která je z jiné společnosti. Marcela - i když už ví, že se stane obětí, s ledovým klidem toto přijme a Vladimírovi připraví snad ještě horší smrt - zblázněním.

Lessana
19.12.2019 3 z 5

Pani Loukotková patrí medzi mojich obľúbených autorov. A určite nechcem svojím hodnotením tejto knihy jej kvality podceniť. V tomto konkrétnom prípade mi však nesadla téma knihy (zobrala som si ju z knižnice naslepo). Na mňa je to príliš depresívne, až ubíjajúce. Nijako nekorešpondujem s hlavným hrdinom a hoci som dočítala zo zvedavosti (nie s radosťou), ako to s ním napokon dopadne, neostal vo mne po prečítaní dobrý pocit. Skôr naopak. Keby som však mala zhrnúť výstupy z textu, tak...
- hamižnosť sa nevypláca, môže poškodiť myseľ a následnými skutkami i dušu človeka,
- kto druhému jamu kope, sám do nej padá,
- človeče, teš sa z toho, čo máš, a nechci vždy viac - sú dôležitejšie veci v živote ako haraburdy vôkol.

Eicherik
15.09.2019 4 z 5

K téhle knize jsem se dostal přes TV film Klec. Román Odměna je psychologická krimi s nesympatickým hlavním hrdinou, celkem přitažlivou obětí a pro mě s překvapivým a povedeným koncem. Až na některé, dle mého zbytečné epizody jsem spokojený.

ibáG
11.08.2019 5 z 5

Četla jsem v 90. letech a úplně mě to pohltilo. Bezvadně vystavěný psychologický příběh a skvěle propracovaná psychologie a motivace hl. postavy. Viděla jsem potom televizní zpracování z r. 1993 a to mě zklamalo. Zjednodušené a odfláknuté. A tento příbeh mi připomínal i TV film Klec z r. 2019 (Bohdalová, K. Hádek), když jsem na něj koukala. Ale není to rozhodně totéž. Je to tím pouze inspirované. Přijde mi, že to tady někteří ztotožňují.

triatlet
30.07.2019 5 z 5

Informace o filmu Klec od dvojice Marek Epstein a Jiří Strach mě motivovaly půjčit si knížku Odměna.
Čtenář sleduje ve čtyřech částech (Prsten, Dopisy, Peníze, Odměna) osud Vladimíra Brázdila. Jakkoli jsou pohnutky hlavní postavy nemorální, autorka napínavým způsobem zachycuje příčiny a následky Vladimírova jednání.
Je zajímavé a napínavé sledovat, jak se Vladimír zaplétá do svých intrik, jak se sám mění a vyvíjí se jeho vztah k okolí.
Autorka velmi dobře zachytila soudobé poměry (šeď nastupující normalizace).
Slangový výraz fiňáry má posunutý význam - místo chytrost vyznívá jako peníze. Je ovšem možné, že si Vladimír význam popletl sám, protože zaměňoval kombinaci a komplikaci.
Zajímavě jsou zvolené první a poslední věta.

"Jako už tolikrát měl náhle pocit, že není jeden, ale dva, a ten druhý, že si v něm přemýšlí sám a po svém a bez něho. Jsem třeba dvojčata v jednom, napadlo ho. (...) Někdy sám sobě docela nerozuměl a některé svoje nápady a počiny si nedovedl vysvětlit. Jako kdyby někdo v něm jednal nezávisle na něm a na jeho vůli, nezávisle dokonce i na jeho přáních. Napadlo ho, že čím je starší a zkušenější a víc o světě a o životě ví, tím víc by měl životu rozumět a vyznat se v něm. Shledal však, že je tomu právě naopak. (s. 66)

Hanaol
10.05.2019 5 z 5

Zajímavý psychologicky propracovaný příběh. Mladý muž se stane vrahem. Ale přesto je oběť vítězem v dané situaci. Doporučuji, hezká kniha.

eva.haf
01.05.2019 5 z 5

Zpočátku jsem si říkala, co si to spisovatelka vybrala za hrdinu, takový nesympatický povrchní člověk. S dalšími stránkami jsem ale čtení o něm přišla na chuť, čím dále tím napínavější byl děj. Škoda něco prozrazovat.

los
13.05.2018 4 z 5

přečetl jsem kdysi jedním dechem a pořád se mi po letech vrací ta příšerná úzkost zamčeného zloděje-vraha uvnitř bytu s mrtvolou...

JPBelmondo
22.05.2017 4 z 5

Skvěle propracovaný psychologický příběh mladého muže chystajícího se k zločinu a obyčejné bezbranné ženy, která mu zhatí jeho důmyslně propracovaný plán, a to zcela banální a takřka primitivní věcí. Nebudu prozrazovat - přečtěte, stojí za to !

teyachan
28.11.2016 3 z 5

Kniha sa ku mne dostala sama, a tak som ju v rámci čitetaľskej výzvy prečítala. Musím povedať, že táto knižka vo mne vzbudzovala odpor. Hnusil sa mi (hlavne na začiatku) hlavný hrdina kvůli svojím názorom, chovaniu a aj jeho partnerka, či vykreslené pražské prostredie. Možno to bolo také silné, pretože sa dalo veľmi ľahko predstaviť a pôsobilo to hrozne reálne a nepríjemne. Miestami ma knižka nudila, ale celkovo sa čítala ľahko a som spokojná. Páčilo sa mi ako vykreslila spisovateľka charaktery jednotlivých postáv. A veľmu sa mi páčil samotný záver.

hanča34
26.10.2016 5 z 5

Kdysi dávno jsem četla a teď jsem si knihu koupila v antikvariátu. Neztratila nic ze své působivosti.

alnahu
19.09.2016 2 z 5

Psychologický román, muže ,který chce změnit svůj ponurý život a věří ,že ho spasí půjčka, rozešle inzeráty se zárukou ,úrok a “ ODMĚNA“. Kam až tato půjčka a k jakému činu zavede Vladimíra, se dočteme v této knize.

adaaugusta
07.09.2014

Opravdu nečekaný konec!

kika 13
25.01.2013 3 z 5

Podrobně popsaná psychika člověka,který se chystá spáchat vraždu.

Siginek
10.07.2011 5 z 5

Genialni! Libilo si mi sledovat vyvoj hlavniho hrdiny, jeho myslenkove pochody.. krasne popsane a predevsim ctive! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout!