Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3074 351

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

Denni112
30.01.2020 4 z 5

Tahle kniha se mi líbila a to hodně. Z počátku mě trochu rušila dějová linka ohledně Nasaudy, ale to po chvíli přešla a já začala mít vůdkyni Vardenů i ráda. Arya ani Eragon mi sice nikdy k srdci úplně nepřirostou, ale zamilovala jsem si kapitoly z pohledu Safiry. Nicméně konec byl opravdu špatný. Čekala jsem hodně akce a emocí a ten konec byl takový nijaký. V podstatě byla každá z předchozích bitev mnohém více napínavá než úplné vyvrcholení celé série. Což je škoda!

Kniha2006
28.11.2019 4 z 5

kniha je úžasná. Stejně jako předešlé díly. Zabití Galbatorixe bylo velmi originální, ale nebylo dokonalé.

linda_pauer
13.11.2019 4 z 5

Vyvrcholení série byla prostě pecka. Ovšem způsob poražení Galbatorixe mi přišel odfláknutý.

Kulivlad
04.11.2019 4 z 5

Poslední díl mé oblíbené serie. Kniha se mi velmi líbila. Bohužel nemůžu dát pět hvězd za to finále, které mohlo být delší vzhledem k tomu, že jsem na něj čekala dvatisice stránek.

Moltri
20.10.2019 3 z 5

Pěkné, propracované, čtivé. Ale na mě až moc medový konec. Dračí rasa byla kompletně obnovena, všichni hrdinové přežili, padouši byli potrestáni a my čtenáři můžeme žít šťastně dál s vědomím, že všechno dopadlo tak, jak mělo. A to je trochu škoda, ne? Že v nás příběh nezakoření s trochou nespravedlivosti nebo smutkem nad ztrátou.

Agarika
17.10.2019 5 z 5

Ten melancholický pocit, když jsem konečně dočetla! Uuuááá.

eva-lupen
14.10.2019 4 z 5

Opět poslechnuto jako skvělá audiokniha. Tenhle díl se mi líbil asi nejvíc. Autor i postavy vyzrály, jen ten konečný boj, ke kterému to spělo už od prvního dílu, mi přišel strašně krátký, což tak ale často v reálu bývá a najednou člověk neví co se životem. Tohle naštěstí skončilo nečekaně dobře a jsem zvědavá na nový díl. :-)

Labambola
06.10.2019 5 z 5

Finální díl série o dracích a jejich jezdcích je vrcholem Paoliniho tvorby. Autor dospěl a je to opravdu znát.
Přibyly kapitoly Safiřiných specifických úvah o okolním malicherném světě lidí, trpaslíků, elfů a urgalů, které jsou příjemným zpestřením. Obzvlášť na začátku, kdy vás provází spokojený pocit, že dějová linie se ubírá jasným a předvídatelným směrem, sem tam někdo klopýtne a zvrtne si kotník, oklepe se a jde se dál. Později si však Paolini nezadá s autory temných a zvrácených thrillerů a na závěr zjistíte, že osud hlavního hrdiny není ani jasný, natož předvídatelný. Knihu jsem tak doposlouchala (v podání perfektního Martina Stránského) se zvláštně nedefinovatelným pocitem.

Ailee
30.09.2019 4 z 5

Knihy byly přeci jen trochu dlouhé, kvůli čemuž se děj začínal už trošku vléci. Přeci jen všechno kouzelné a tajemné, celý ten svět už mi byl známý. A když přišla ta hlavní chvíle, na kterou jsem čtyři díly čekala, nevěřila jsem, že již je to ono. Bylo ještě tolik stránek do konce! A tak mi to málem uteklo. A pak? Spousta a spousta stránek melancholie, kterou jsem se nechtěla prokousat, protože jsem věděla, že pak už bude skutečně konec. No... že bych rovnou začala od začátku? :-)

RendysStrange
19.09.2019 5 z 5

Nemám co vytknout. Miluji draky a tato kniha patří mezi mé oblíbené. Takže pokud miluješ draky, určitě si to přečti. Stojí to za to! :)

Bookworm11
21.08.2019 5 z 5

Čtu tuhle knihu už poněkolikáté, ale pokaždé mě hluboce zasáhne.

roman9276
16.08.2019 5 z 5

Inheritance byla oproti Brisingru pěkně našlápnutá od začátku a neustále se tam něco dělo, autor nám již trošku zestárnul, tak to bylo trochu i znát. Na týhle sérii oceňuju v závěru hlavně zvraty, který nám Paolini téměř pokaždý naservíroval těsně před koncem. Další plus byly obrovský progresy postav hlavně teda Nasuady, Rorana a i Eragona. Konečný osudy postav mi sakra udělaly radost a těšim se až v září vyjde pokračování. Co už mě tak nepotěšilo, byl boj s Gallbatorixem, kterej teda za nic moc nestál a hlavně když asi tak milión stran Eragon a Arya okolo sebe kroužej a člověk čeká, že to budou dělat jak králíci a oni se jen chytnou za ruce?! No mám dost. Takže kde je můj drak???

Jidlos
10.08.2019 5 z 5

Nečekaně Eragon všechny zachraní a zabije Galbatorixe, ale řekněme si pravdu, všichni kdo tuto serii máme rádi tak jsme chtěli HAPPY END. Popravdě doufal jsem, že si nakonec s Ariou najdou jen chviličku LOVE STORY, ale nestalo se tak. Přiznám se toto má většina knižních serii až uplně na konci takže jsem nečekal, že by se to stalo dříve, ale ani později se to nestalo. Popravdě nechápu rozhodnutí Eragona opustit zemi jen kvůli tomu, že je mocný a vzdát se přátel a rodiny. I když děj skončil dobře zakončení pro mě bylo smutné a když jsem zjistil, že ani nebude už žádné přímé pokračování bylo by lepší kdyby Eragon zůstal v Alagaësii doufám, že najdu nějaké dobré pokračování na Wattpadu. Brisingr

kacka29
04.07.2019 5 z 5

Konečně po letech jsem se pustila do celé série a pochopila, proč můj nejlepší kamarád nemohl uvěřit, že jsem po přečtení Eragona nepokračovala dál... Svět je dokonale propracovaný a vykreslený, dokázala jsem se vcítit do jednotlivých osudů a uronila nejednu slzu. Mé největší sympatie získal Roran a Katrina. Jejich vzájemná oddanost a láska mě velmi inspirovala. Po přečtení posledního dílu ve mně zůstala touha číst dál a dál... Doufám, že jednoho dne i já poznám své pravé jméno.

l.e.d
01.07.2019 4 z 5

Tak toto byla jediná kniha, kterou jsem nečetl jako malej.
Posun Paoliniho je parádní a kniha se četla moc dobře. Závěr mě překvapil a potěšil.
Série stojí za přečtení a poslední díl je Super.

Black54
08.05.2019 5 z 5

Úžasný závěr skvělé série o dračích jezdcích. Kniha opět nabídne nevšední pokračování příběhu a autor zde evidentně přidává pořádnou porci akce dokonale promíchanou s pořádnou porcí citů. Krásně zde vypráví o poslední závěrečné bitvě. Zároveň zde vypráví o beznaději a nutnosti najít způsob jak porazit zlo. Závěrečný high kick jsem doslova nečekal a vyrazil mi úplně dech. Konec knihy se nese v duchu melancholie, ale zároveň si nezavírá zadní vrátka pro pokračování. Knižní série o odkazu dračích jezdců je skvostná a velmi mě mrzí že skončila. Ale abych zakončil svou recenzi pozitivně, dovoluji si vypůjčit můj oblíbený citát dračice Safiry. Všechno bude zase dobré maličký.

Alex.Barunka
28.04.2019 4 z 5

Tohle nikdy nezevšední.
Pořád dokola čtu a poslouchám poznámky, které útočně míří jak na Odkaz dračích jezdců, tak na samotného autora. Poznámky o tom, jak jsou veškeré motivy ukradené a okoukané, jak to nemá vlastní myšlenku. Poznámky o tom, že je to celý Tolkien nebo Star Wars. Ale jak může člověk vědět, jestli se někdo nechal inspirovat nebo ne, když mu nevidí do hlavy? A jaká myšlenka je v dnešním YA světě příběhů originální? Pátrat po originálním motivu je jako chodit v kruhu. Vždyť samotný Tolkien se nechal inspirovat severskou mytologií a kolik lidí ho za to soudí?

Navíc srovnávat Odkaz a díla Tolkiena je jako srovnávat starý trabant s Bugatti Veyron. Je to nesrovnatelné, už jen z toho důvodu, že Odkaz je směřován především mladší věkové kategorie a stejně tak se řadí i do tohoto žánru. Samotná Maasová se nechává inspirovat Tolkienem, a to nikomu nevadí?

Ale na rozdíl od mnoha zvěrstev, které dnes vycházejí se Odkaz může pyšnit hezky promyšlenou magií, zvláštnostmi draků a mnoha originálními myšlenkami. Morální stránka příběhu zde hezky vyniká, a kdo by napsal něco takového ve věku patnácti let? Autor se vyvíjí společně s postavami a jednotlivými díly, navíc nezapomíná budovat svět a nechává si rozehraná vlákna do budoucna. Těžko byste v YA žánru hledali kvanta lepších knih.

Díky za Odkaz :)

Yobear
28.04.2019 5 z 5

Kniha byla skvělá, až na pár nudných pasáží + nenávidím, když se příběhy dělí. Zavěr mi přišel o hodně smutnější, než kdyby Eragon prostě zemřel v souboji s Galbatorixem. Na závěr chci říct, že se mi bude po Eragonovi stýskat i po celém světě alegäsie.

Dada_cte
23.04.2019 5 z 5

Krásný závěr týhle série. Jsem docela i ráda, že to takhle dopadlo, ale zároveň mi je moc líto Eragona. Doufám, že vyjdou ještě některé díly ❤️

Melanka13
11.04.2019 5 z 5

Nejlepší díl celé série. Čtení mě hodně bavilo a líbil se mi i konec.