Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3073 351

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

Puddle
24.02.2024 5 z 5

Překrásné zakončení série. Konec vezme za srdíčko.

Patrik02
06.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Poslední díl série se točí ve víru války, kde se schyluje k rozhodující bitvě. Hlavní hrdina Eragon, stejně jako jeho "otec" Christopher Paolini dospěli, a to je na čtvrté knize Odkazu Dračích jezdců znát. Opět jako v předchozích dílech nechybí barvité popisy světa Alagaesie, náhledy do minulosti postav, nově navazovaná přátelství a spojenectví. Za dějovou linku Murtagha by si kniha zasloužila pět hvězdiček, ovšem tady musím jednu ubrat za naprosto nevyužitý potenciál Galbatorixe, se kterým se konečně setkáme osobně, a zejména draka Šruikana. Více ale neprozradím. Celou sérii si rozhodně přečtěte. Opravdu stojí za to.

Dédečko75
14.12.2023 5 z 5

Nádherná série

andrejci
24.11.2023 5 z 5

Tak poslední díl je za mnou a mě s tejně jako u předchozího mrzí to, že jsem se k němu nedosatala dřív a čtení se mi tak natahovalo skrz školní povinnosti. Posledení díl byl za mě hodně povedený a já si ho moc užívala. V knížce se pořád něco dělo a neměla moc hluchých míst. A když se tam tedy nějaké objevilo tak zase rychle zmizelo.
Co teda musím říct, tak Eragona jsem si pořád moc neoblíbila, ale naopak se těším nad alší setkání s Murtagem, který mi teda přijde dospělější a lepší pro úkol, kterého se ujal Eragon.
Poslední bitva za mě nebyla vubec špatné. Za mě to splnilo všechna očekávání, které jsem měla a nebyla jsem tedy vůbec zklamaná.
Ale úplný konec knihy mě popraavdě dostal. Na jednu stranu musím říct, že to ke knížce a celé sérii hezky sedlo. Z mého osobního hlediska bych to celé lehce popravila. Rozhodně mě teda mrzí, že nevyšlo víc knih z tohoto světa a vlastně musíme čekat až vyjde Murthag což je naštětstí brzo.
Celou sérii hodnotím kladně. Moc se mi líbila a hlavně je to pořídná fantasy s draky.

Njangu
14.11.2023 5 z 5

Nikdy jsem se nevracela a nečetla nic víckrát než jednou. Ale tohle je moje srdcová záležitost. Mám pocit, že nic lepšího s draky jsem nikdy nečetla. Na konci se mně zmocnil smutek, že už jsem sérii skončila. A navíc ten konec je tak jedinečný a smutný, že to tak prostě má být a veselý, že to skončilo dobře. O co úžasnější je zpráva, že se brzy dočkáme pokračování a na Murthaga se obvzlášť těším. A hlavně..... už brzy!!!
Předpokládám, že tahle moje návštěva u dračích jezdců nebyla zdaleka poslední.

Vjeerus
25.05.2023 3 z 5

Upřímně jsem ráda, že už mám tuto sérii (opět) za sebou. Knihu jsem četla hned po jejím vydání a už tehdy jsem z ní nebyla úplně nadšená, ale teď, po poslechu neskutečných 31h v podání Martina Stránského jsem hodně na vážkách mezi zklamáním a obyčejný průměr.
Přednes audioknihy je perfektní, tam nemám co vytknout a myslím, že pan Stránský z knihy vydoloval to nejlepší. Ale ani on nedokázal zachránit to, jak je kniha nadupaná vycpávkou a dějově nevýraznými až zbytečnými aspekty (haló, 3 kapitoly, jak Roran přemýšlí, jak dobýt město, nebo 2 kapitoly, jak Eragon letí na Safiře?).
Roranova linka měla začít a skončit v druhém díle, protože jeho myšlenka se smrskla na to, aby v knize byl aspoň nějaký boj. Bitvy jsou sice fajn, ale ne když v nich nevidím posun děje ani charakteru. A když jsou jediný znak vedlejší postavy.
Naopak velkým zpestřením knihy byly části Nasuady a Murtagha. Zlý bratr hlavního hrdiny mi vždy přišel charakterově nejvíc propracovaný a ze všech postav nejvyspělejší.
No a teď to obří roztrpčení a to je duo Eragon a Arya. Chápu, že autor chtěl asi poukázat na to, že po bitvě nemůžou být všichni vítězi a mít happyend, ale tady se romantická linka opravdu nepovedla a to ukončení pak působilo strašně lacině s nuceným hraním na emoce čtenáře.
I přes autorovu schopnost používat příjemný jazyk vyprávění mě stále mrzí, jak nevyužitý byl onen obávaný, obří a silný Šruikan.

Lidýsek_
21.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Pokud se vám předchozí 3 díly líbily, tak z posledního dílu budete nadšení.
Kniha byla nabitá akcí, spousta soubojů, výprav a spousta nových tajemství a odhalení. Střídání dějových linek bylo za mě lepší než v předchozích dílech, i když mě to občas trochu naštvalo. Postavy se zde opět vyvinuly, některé dobrým jiné špatným směrem. Závěrečný souboj jsem si velice užila a s napětím jsem otáčela každou stránku. (souboj z pohledu draka mě velice nadchnul). Ale ten konec. Jakože já chápu, že nemůžou žít všichni šťastně až do smrti, ale alespoň pár postav mohlo. Také mě zamrzelo, že se nijak víc nevyvinul vztah Eragona a Aryi, už tak mi tam docela chyběla nějaká milostná zápletka. Závěrem bych řekla, že jak kniha tak celá série byla velice povedená a už se těším jak se pustím do plánovaného epilogu.

Set123
19.03.2023

a v mé duši se rozhostil klid. Konečně.

A nebylo to zase tak špatné. Poslední díl se mi nakonec líbil nejvíce, možná v očekávání jeho závěru. Zdál se mi přeci jen tak nějak nejuzrálejší, dialogy a díky nim i postavy zůstaly patetické, ale už méně, narace stala se již vcelku utříbenou a ani d dějovými zvraty jsem vlastně neměl tak nějak žádný problém. Konce nejen ve fantazy jsou vždycky obtížné. Miluji konec Zaklínače, většina lidí ho nenávidí, někomu se líbí konec Pána prstenů, jiným se zkrátka líbit nemůže. I Eragon tím trpí. Některé konce mohou být rozpačité, některé dojemné, jiné moc otevřené, jiné zdánlivě příliš těsně uzavřené. Já jsem se naučil s konci pracovat tak jak jsou, jinak bych se z toho zbláznil. A ne, tu povídkovou knihu si nepřečtu.

Nu a co víc k tomu dodat. Špatné to není, to musím, nerad uznat. Není a nikdy to nebude má oblíbená fantasy série, ale kdo ví, třeba se mi po někom jednou zasteskne a znovu si jí přečtu. Konotace série jsou mi totiž velice konkrétními a osobními. Ale teď jsem rád, že to skončilo. Poslední kniha, i přes její velikost, nebyla kupodivu tak natahovaná, jako jejích předchůdkyně, nic se tam nezdáli příliš nadbytečné, utekla tak mnohem rychleji a člověk si ji mohl více vychutnat, proto ten konec nemá ani nijak zvláštní pachuť.

Pokud bych už musel nějak zhodnotit celou sérii Víte, že se mi snad zdá lepší než Harry Potter? A to myslím v tom, v čem by Harry Potter měl být lepší, já jinak Pottera kdovíjak nemusím. Kniha vám dá chlapce, se kterým lze vyrůstat. Jistě, rámování není tak skvělé, jako u Pottera, ale to je tak všechno. Dračí jezdci kladou větší důraz na rozumné vyvážení přátelství a vlastních schopností, jsou o neustálém zlepšování, o učení se, o tréninku. Zdají se mi tak nějak zdravější. Skoro bych řekl, že je to pro děti lepčejší čtivo, než výše zmíněný Potter. Což ovšem není tak těžké.

Mohl bych tu opakovat mé výtky k autorovu psaní, ale jak jsem již zmínil v tomto dílu už tak nějak odpadly, alespoň tedy z větší částí, takže Takže už to nechám být.

Shaxx
09.03.2023 5 z 5

4,5*
Tak a jsme u konce.
Byla to dlouhá cesta, zvlášť pro mě, protože jsem Eragona četla kdysi v mládí, pak jsem měla dlouhou pauzu, kdy jsem nečetla a když jsem se navrátila ke čtení, nikdy na to nebyl čas, tuhle sérii dojet. Byl to můj černý puntík, nedočtená série. Pamatuju si, jak se mi moc líbil první díl. A teď, o tolik let později, těsně před třicítkou, jsem tuhle cestu s Eragonem a Safirou završila. Je to hořkosladký pocit, jako když odejde přítel a zanechá v srdci díru, jen hřejivé vzpomínky na přátelství. Protkané nostalgií na dobu, kdy jsem četla první díl. Jasně, určitě by se mi to líbilo jinak v době, kdy mi bylo náct. Ale ta nostalgie tomu dodává tu správnou šťávu.
Chápu, že hodně lidí nebylo spokojených s koncem. Já si z toho zas takovou hlavu nedělám, jednak z toho důvodu, že přijímám konec tak, jak ho autor zamýšlel a jednak proto, že jsem Inheritance dočetla ve velmi šťastné době - den poté, co Paolini oznámil novou knihu ze světa Odkazu dračích jezdců, která se bude věnovat Murtaghovi. Sdílím nadšení a radost s těmi, co na tohle čekali dvanáct let :)) Odkaz dračích jezdců je skvělá série, která má pořád co říct - i po tolika letech.

Hor89
02.03.2023 2 z 5

Závěrečný díl Odkazu Dračích jezdců bohužel nedopadl nejlépe - děj je předvídatelný, a přestože jsou některé části hodně natahované, je závěr románu odfláklý a nedomyšlený. Závěrečná bitva moc dobrá není, střetnutí Eragona s Galbatorixem je vyrešeno opravdu blbě, a Šruikan zůstal trestuhodně nevyužitý. V podstatě jediné co na knize mohu pochválit je, že se dobře čte, pár povedených napsaných postav a propracovaný (ikdyž neoriginální) svět.

Kate3003
15.02.2023 4 z 5

Z posledního dílu mám poměrně rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem si ho užila stejně jako ty předchozí, ale na druhou stranu některé části byli trošku zdlouhavější a navíc ten konec. Jako proč?
Některé postavy se vyvinuly úplně jiným směrem než jsem čekala. Například, že se s krále Orrina, který mi byl v druhém díle poměrně sympatický stane taková sebestředná osoba jsem opravdu nečekala. Oproti tomu Murtagh se ukázal v tom nejlepším světle.
Občas mě rušilo přeskakování mezi jednotlivými postavami, protože když vás v tu chvíli táhne jedna linka příběhu úplně vás nezajímá co se děje jinde. Přijde mi až neuvěřitelné jak autor zvládá příběh napsat tak aby si celou dobu udržel pozornost i přesto jak dlouhý je. Bitvu mezi Galbatorixem a Eragonem jsem si asi představovala trošičku jinak, ale i to jak v příběhu proběhla bylo velmi zajímavé.
Úplný závěř příběhu byl ovšem trošku sklamaním po více stránkách. Vím, že pro všechny nemusí být konec tak úplně šťastný, ale tohle bylo takové až zbytečně moc truchlivé a zakončení té už tak velmi málo výrazné romantické linky bych si také představovala jinak.

Didi15
09.02.2023 5 z 5

Za mě asi nejlepší díl z celé série , prostě konec takový , jak se patří . Jen závěrečný boj s Galbatorixem jsem si představovala trochu jinak . Celkově je to ale naprosto parádní dílo, které stojí za přečtení.

rakosnicek333
06.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Upřímně nechápu to kladné hodnocení. První tři díly paráda, ale tohle bylo utrpení. Zbytečně zdlouhavé, vadilo mi, jak se neustále přeskakuje z jednoho hrdiny na druhého po zbytečně krátkých kapitolách. Závěrečný souboj - velitel nepřátelské armády pobíjí kohokoliv, kdo se mu postaví do cesty. Roran dostane nápad jak na to, potud ok, ale to co následuje...ani urgalové, ani elfové dohromady nic nesvedou, ale Roran ho prostě obejme a tím ho porazí, to jako vážně?! A pak tu máme děj po konečném zúčtování, což je jedna velká deprese. Chápu, že nemůžou být všichni šťastní, ale mohl by to být aspoň někdo. Dobře, Roran nemá důvod ke stížnostem, ale to je tak všechno. Z krále Orinna se v tomto díle stal sebestředný ochlasta, co se dokáže jen litovat a dostane za to půl dobytého území! Zatímco Arya nám tvrdí, jak chce zůstat u lidí, na konci si zvolí naprosto opačnou cestu. A to nekomentuju to, jak to jako hodlá holka všechno zvládat. A vážně nikomu nepřijde divné, že když byla Safira mladá, neunesla dva lidi a proto Brom a Eragon cestovali na koních, ale nově vylíhlé mládě zvládne tři dospělé a jedno nemluvně a ani nemrkne..? A co se táhne celou touhle knihou a neuvěřitelně mě lezlo na nervy - kouzelník je špatný, protože má moc a to není fér. Takže po 100 letech, kdy máme v Království zákaz kouzel, pro změnu budeme kouzelníky špehovat a omezovat a to rovnou formou velký bratr se dívá. Takže hlavní hrdino, díky žes nám pomohl, ale buď nám budeš dělat poslíčka a poslušného pejska v jednom nebo táhni. Celkově mi přijde, že autorovi prostě došla šťáva a potřeboval to nějak na sílu ukončit. Za mě obrovské zklamání.

Debbra
04.02.2023 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a za mě je tohle nejlepší díl z celé série. Od začátku do konce se stále něco děje. Tento díl se mi opravdu četl lépe, než díl druhý. Děj se tu zbytečně netáhne a hned se jde k věci.

tomas0851
02.11.2022 5 z 5

Závěrečný díl série o dračích jezdcích.
Samozřejmně je zde hlavní téma draci, Alagésie a boj proti Galbatorixovi, ale další linkou, která se nám v sérii táhne je neopětovaná láska Eragona k Aríje, což příběh v některých momentech ovlivní.

Skodinka89
27.07.2022 5 z 5

Cca 725 stran je opravdu výzva a člověk na startu knihy přemýšlí proč tak dlouhé, když je jasné co se bude dít. Chvilkami zdlouhavé, ale vše bylo vysvětleno. A konec byl velmi povedený což se u tohoto žánru daří málokomu.

Belanna
26.07.2022 5 z 5

Lepší závěr této ságy nemohl být. Tentokrát mi slzy opravdu tekly. Nádherné.

Monisek.B
20.06.2022

Ano, dej je opravdu zdlouhavy a rozvlacny. Ale tak nejak odpustitelny, protoze vas to proste musi bavit. Postavy sympaticke, soucitite s nimi, verite jim kazde slovo a tak nejak vas proste kazda dalsi kapitola laka a vy se od toho nemuzete odtrhnout.
Ale co ten zaver??? Tohle snad Paolinimu neodpustim.. takovy horkosladky konec si Eragon nezaslouzil. Nu, skoda... I tak ale serie super a rada na ni budu vzpominat :-)

michaela3542
16.03.2022 5 z 5

Všechny 4 díly jsem přímo zhltla. Nevím, kterou postavu jsem měla nejradši jestli Eragona, Rorana, Mutgartha, Safiru a nebo Nasuadu. Nevadili mi místy ani dlouhé popisy, protože čtu rychle a nemám problém přečíst 200+ stránek za den, tudíž silnější knihy s dobrým dějem radši, než ty krátké. Doufám, že se za pár let třeba ještě Paolini k Dračím jezdcům zase vrátí, já bych měla už tolik námětů na pokračování a je jedno jestli po 20 letech a nebo třeba 100 let po Eragonovo odchodu.

Barakoudel
08.02.2022 5 z 5

Pro mě, čtenářku thrillerů a detektivek, byla tato tetralogie velmi příjemným otevřením se světu fantasy. Velmi si cením provázanosti kapitol a událostí, které se staly. Některé kapitoly mi přišly jako zbytečné natahování knihy, ale pro pochopení pocitů a útrap hlavních postav byly nezbytné. Za mě detailně promyšlené, velkolepé, úchvatné pohlcení příběhem. Skvělým doplňkem byl v závěru knihy odkaz na web shurtugal.com, který obsahuje naprosto trefné obrázky některých míst a zbraní, které se v příběhu objevily. Za mě jasných 5*.