Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4 5740 739

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Coen
12.09.2014

Napíšu to pouze k prvnímu dílu, protože to platí zhruba pro všechny: Velmi dobře, až výborně se to čte!
Ale nesmíte nad tím moc přemýšlet. Tolik logických chyb a podivností! Příběh splácaný z těch nejméně originálních prvků všech fantasy, na které si vzpomenete. A to ani nemluvím o tom, jak jsem se kdysi těšil na "poslední" díl, v kterém jsem se dočetl, že teda poslední není. (o filmu mlčím, to sem nepatří, to by bylo na hejt na pět normostran)
No ale kolem a kolem, když na tohle všechno zapomenete, tak se vrátím k prvnímu bodu, skvěle se to čte. Navíc je tam drak, pak víc draků, trpaslíci, meče, luky, něco jako skřeti, trochu krve, pak trochu víc krve a sexy elfka, tak co...

vitek.sk
09.09.2014 1 z 5

Je mi moc líto, že teď zklamu všechny Paoliniho fanoušky, ale jinak nemohu. Z knihy jsem přečetl jen asi 50 stran, absolutně ničím mne nezaujala, ba právě naopak. Už ten název Eragon (=Aragorn) mne měl varovat. Ale tolik vykradených názvů a námětů, ano vykradených, ne inspirovaných a na tom trvám, z Tolkiena to mne tedy znechutilo... Odpad nedávám snad jen kvuli věku autora a mé naději, že jednou bude psát lépe a originálněji.

P.S. Lectore, zrovna od vás bych podobný komentář nečekal. No tak jsem intelektuálně povýšený a evidetně jsem měl ze slohu pětky. Protože skutečně tu knihu považuji za opravdu špatnou, prvoplánovou, komerční kýč, vykrádačku Tolkiena etc. To, že napsal někdo v mladém věku není polehčující okolnost stejně, jako jím není naopak vysoký věk. Napsat v takovém věku takovou knihu chce především pořádnou porci podpory od bohaté rodiny, spoustu zkušených rádců a vykrást pár jiných knih. Stejně tak to kolik přitáhl ke čtení lidí není dobrý argument. Lidi ke čtení může přitáhnout i naprostý odpad literatury, kterým tato kniha je.

1v8na
08.09.2014 5 z 5

Příběh byl velmi napínavý. Moc se mi líbil. Zvlášt mě fascinovala Eragonova odhodlanost být nejlepší. Nemůžu se dočkat až si půjčím další díl. Má v něm putovat k elfům. Zamiluje se do Aryi?

IFu
07.09.2014 5 z 5

První díl Odkazu Dračích Jezdců. Potřebovala jsem si odpočinout od beletrie a vůbec nelituji, že jsem se do této knihy pustila!
Fantasy, které je promyšleno do těch největších detailů. Do Eragona jsem se vžila a prožila s ním každou chvilku a každý boj. Všechny díly se mi ale vlévají do jednoho děje, takže po přečtení všech dílů již nejsem schopna přesně říci, co je v jedničce a co v dalších dílech.... :-( Budu muset asi psát komentáře hned po přečtení knihy a ne celého příběhu. V každém případě vás čeká dlouhé putování po království, setkání s trpaslíky, elfy, lidmi, razaky, kully, draky, stíny. Komunikace pomocí čtení mysli, kouzla, navázání neobvyklého spojení a přátelství s drakem a jiné. Byla jsem nadšená.

Rodaw
29.08.2014 5 z 5

Opravdu miluju tuto knihu, je dokonalá ♥

fiona007
07.08.2014 3 z 5

Eragon a vůbec celá série o Dračích jezdcích je poměrně náročná. Nápad byl skvělý, zase něco jiného, vytvořený svět byl super, ale ten příběh byl neskutečně zdlouhavý. Dalo by se to smrsknout do půlky. Líbí se mi postava Broma a Safiry, jak jinak. Eragon je docela rozmazlenej a moc si věří.

Gejša
23.07.2014 4 z 5

Skvele napísaná fantasy knižka :) prečítala som všetky časti a je to napísané premna pútavo, skvelý dej, nevedela som sa od nej odtrhnúť

hana.hanigerova
11.07.2014 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát. Poprvé jsem nezvládla přelouskat velmi nudný začátek. Po pár letech jsem se ke knize vrátila a byla jsem ráda, že jsem ten úvod zvládla, protože příběh opravdu stál za to! Paolini mě do svého příběhu úplně zatáhl a já jsem nežila ničím jiným, než představami o krásné krajině a dracích. Těšila jsem se domů ze školy, až budu moct zase číst.

ph-m4367
08.07.2014 3 z 5

Tento díl z celé série Odkazu Dračích jezdců byl podle mě nejnudnější ale chápu to že musel Pan Paolini napsat delší úvod vzhledem k některým složitostem v knize. Ke konci knihy mě to opravdu začalo bavit a když jsem se dostala k ostatním dílům tak jsem je přečetla bez problémů. Tento díl celkově nebyl úplně k zahození ;)

Bacileus
06.07.2014 2 z 5

Obrovská škoda vší té chvály. Důvod je prostý, v tom klukovi něco bylo, ale komerční úspěch v něm zřejmě navodil iluzi, že tohle je opravdu ono. Ovšemže není, postavy i příběh jsou jakýmsi ekvivalentem harlekýnky v rámci fantasy. Navíc se to celé nese v latentním duchu plagiátorství, ale v tom není autor žádnou výjimkou.
A tak tam, kde byl první díl ukázkou toho, jak velice mladý člověk dokáže vcelku obstojně bojovat s taji vrcholného psaní, ostatní díly trpí stagnací nikoliv děje, ale vývoje. Pro mě je Paolini promarněný talent.

Katy17
29.06.2014

Tato kniha zaujme snad každého, kdo má rád fantazii. Parádní čtení. =)

IvcaK98
26.06.2014 5 z 5

Kolem Eragona se vznáší jaksi všudypřítomná reklama, která nás upozorňuje, že ho napsal již patnáctiletý (!) kluk. Na jednu stranu je mi to upřímně jedno, rozhodně bych žádnou knížku nechválila jenom proto, že na to, že to napsal někdo v patnácti letech, je to dobré. Nesmysl. Na druhou stranu, já jsem ohromně pyšná, když dokážu sesmolit slohovou práci na dvě A4, která má hlavu a patu a dá se o ní alespoň s přimhouřením oka (nebo raději obou) prohlásit, že má zápletku. Takže už za tohle klobouk dolů. Ale jak jsem řekla, Eragon žádné takové mhouření očí nepotřebuje, příběh nejen že má hlavu a dokonce i tu patu, ale má i výborně sestavený a ještě lépe napsaný prostředek, kdy jenom zavřete oči a už se vidíte desítky metrů nad zemí, jak plachtíte na dračích křídlech a uháníte vstříc Eragonovu dobrodružství, elfům, trpaslíkům, drakům a ra'zakům,...A jen tak na závěr, takový šok, jaký jsem zažila poté, co jsem na obrazovce poprvé spatřila filmového Eragona (s blonďatým melírem!) asi jen tak nezažiju. Prosím, nenechte se odradit filmem a dejte šanci knížce, protože ve skutečnosti není ani z poloviny tak tlustá, jak vypadá :))

Jahoda14
25.06.2014 5 z 5

Párádní čtení :)

xmetelkova
25.06.2014 5 z 5

Super kniha. Viděla jsem i film a kniha je asi milionkrát lepší. Doporučuji přečíst. Už se těším na Eldesta.

Katherine93
20.06.2014 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky pouze kvůli tomu, že je to bestseller, hodně lidí mi ji doporučovalo a její název mi ležel v hlavě několik let. Po přečtení první kapitoly jsem si tuto knihu vážně zamilovala a doslova "hltala" každé slovo. Vcítila jsem se do hlavní postavy a prožívala celé dobrodružství, jako by to bylo moje vlastní. Kniha rozhodně předčila mé očekávání a nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl. Ze zvědavosti jsem se podívala i na stejnojmenný film a mohu říci, že mě opravdu velice zklamal, ale to sem nepatří. Knihu doporučuji a doporučila bych jí všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy, draky a skvělé příběhy.

Adam Bartoš
20.06.2014 5 z 5

Jedním slovem, úžasné.

kotasbk
08.06.2014 1 z 5

Dítě píše pro děti.

DračiceLaura
04.06.2014 5 z 5

Mám ráda draky, proto jsem si tuto knihu půjčila v knihovně. Předčila všechna má očekávání. Vůbec se nedivím že je to bestseller. Po dočtení 1. dílu jsem si hned koupila nový. Jsem však zklamaná z filmu, který knihu opravdu vůbec nevystihoval. :(
Někteří uživatelé si o knize myslí, že je naprosto zkopírovaná. Ti by se asi nikdy spisovateli nestali. Každý autor tak trochu kopíruje, ale říct o knize např. že ji mohlo napsat klidně 12-letté dítě, je opravdu přehnané. Uživatelé knihu haní za to, že je pro puberťáky. Možná to je částečně pravda. Paolini tu knihu pro puberťáky psal, ovšem i dospělé to baví. Každopádně knihu doporučuji, přečtěte si ji, je úžasná.

Gallaxy
24.05.2014 5 z 5

Knihu jsem četla z nouze, ale byla jsem příjemně překvapená. Fantasy není můj oblíbený žánr, ale tato knížka se natolik povedla, že jsem si běžela koupit další díl.

AndreaD
22.05.2014 5 z 5

Mala som jedno šťastie, že som čítala Eragona pred uvedením filmovej podoby. Nikdy by ma film nepresvedčil, aby som si knihu prečítala. Dokonca som časom zistila, že vlastne film "strbúľal" dokopy všetky 3 knihy a aj tak nedospel ku koncu, ktorý je v tretej knihe. Knižka sa číta veľmi ľahko, má svižný dej, ste v napätí ako sa vyvinie vzťah Eragona a Safiry, či odhalí tajomstvá svojho pôvodu, čo sa od neho očakáva v budúcnosti so schopňosťami, ktoré získal. Táto knižka vlastne odštartovala moju fantasy ságu, ale zároveň bola aj merítkom, podľa ktorého fantasy posudzujem. Navyše sa mi veľmi pozdávalo, že to píše mladý autor. Klobúk dole.