Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141398/bmid_eragon-141398.gif 4 5740 739

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie mláďa. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý ako je samé Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci. Prvý diel trilógie - Odkaz Dračích jazdcov... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

ali_223
01.07.2021 3 z 5

Upozornění: Sem píšu hodnocení za všechny díly, obecně.
Klasická fantasy, míchanice Harryho Pottera (kouzla, jeden úhlavní nepřítel atd.) a Pána prstenů (elfové, cestování atd.). Příběh byl předvídatelný. Klasický motiv - mladý kluk bez jakýchkoliv zkušeností se snaží porazit "zlého" nepřítele s nevídanými znalostmi. A co se stane? Náš hlavní hrdina "zcela náhodou" vyhraje, nepřítele zabije a je konec. Vše protaženo do čtyř dílů.
Hodil by se i osobní pohled od jiných postav, takhle to bylo v podání jen od Eragona jakési ploché, bezbarvé a jednotvárné. Prostě ZLÝ Galbatorix, kterého všichni nenávidí a musí se zabít.
Ale naopak...
Paolini tuhle knihu napsal asi v 15 letech, což se tedy hodně divím. Velké plus taky za starověký, trpasličí a urgalský jazyk. Eragon byl sám o sobě docela sympatický. Super je taky Angela, jmenovkyně autorovy sestry. Dojemné a láskyplné oslovení Safiry "Maličký" bylo také nádherné.
Takže asi půl napůl. Od Eragona jsem čekala víc, přečetla jsem všechny díly v naději, že to bude lepší...3/5* s odřenýma ušima.

HoneyH
26.06.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že bylo autorovi 15 a byla tehdy po takových knihách velká sháňka, je to z tohoto hlediska ok, ale s odstupem času mi první kniha přijde spíše taková průměrná. Je to úvod do problematiky natáhnutý na hodně stránek.

Pavlína79
19.06.2021 4 z 5

cesta hrdiny se vším všudy... pěkné

AlexandraBane
13.06.2021 4 z 5

Nebylo to úplně nejhorší. Když vezmu v úvahu, že autorovi bylo 15-16 let, když to psal, tak má můj obdiv. Jako fanoušek fantasy jsem si to užila, draci, trpaslíci, elfové...paráda. Napínavé, přesto oddechové čtení. Vrhám se na další díly!

KurečkaFilip
11.06.2021 5 z 5

Nejlepší knihy, jaké jsem kdy četl. Dokonale propracovaný masivní příběh s vlastnoručně vytvořenými jazyky.

Jadla
20.05.2021 4 z 5

Na celé sérii je nejlepší, že má vzestupnou tendenci, díl za dílem je lepší, poutavější čtení. Moc se mi líbí, dokonce ji čtu i opakovaně.
Eragon mne zaujal od samého začátku, v hlavních bodech se drží běžných stereotypů fantasy, ale zároveň je svébytný, vlastní.

Adrim
15.05.2021 5 z 5

Za mě osobně fantastická kniha s fantastickým příběhem.

jahex
12.05.2021 5 z 5

Už jsem to četl kdysi. Mám rád fantasy, takže jsem ani neváhal a hned se začetl a pak netrpělivě očekával další a další díly. Teď jsem si pořídil audioknihu v podání Martina Stránského do auta. A opět to žeru. Už to neposlouchám jen v autě, ale kdykoliv můžu a znovu prožívám všechna dobrodružství, které Eragon zažil, když nalezl modrý kámen v Dračích horách.

SherlyMoony
07.05.2021 5 z 5

Toto je ta nejbombastičtější kniha ,kterou jsem kdy četla! Eragona jsem si úplně zamilovala, určitě doporučuji! Nevidím na knize žádnou chybu, ani nedostatek. Občas se u příběhu člověk zasměje, občas zaplaká, někdy ani napětím nedýchá. Válčení, magie, draci, elfové, kočkodlakové, dlouhé putování krajinou, ...to je moje, to je úžasné.
Kniha je krásně psaná, a hezky se čte. Pan Christopher Paolini je super-spisovatel.

Doporučuji i další díly (Eldest, Brisingr, Inheritance), už jsem je četla a jsou čím dál tím lepší a napínavější.

Kniha mě prostě a jasně okouzlila, a když se mě teď někdo zeptá na nejoblíbenější knížku, mám jasno: Eragon!

Nudlesmakem
28.04.2021 5 z 5

Četla jsem podruhé, teď jsem objevila jako audioknihu, takže další díly poslouchám v audiu při vaření. Je to fantasy pohádka, jsou v ní draci, kočkodlakové....za mě moc fajn.

Julia284
07.04.2021 4 z 5

Knihu jsem zkusila především kvůli tomu, že mě zajímaly rozdíly mezi filmem a knížkou.
Příběh se mi líbíl, protože to bylo zase něco jiného a určitě si přečtu i pokračování.

simoh
06.04.2021 5 z 5

než se to rozjede (asi 20stran) tak se do toho musím nutit ale pak se od toho nemůžu odrhnout skvělé!!!

elizabeth_e
31.03.2021 5 z 5

Tuhle sérii prostě miluju!!!

misatrix
30.03.2021 2 z 5

Tuto sérii jsem poprvé četla na základní škole a byla jsem natolik nadšená, ze jsem si tajne četla pod lavici. Bohužel nyní me kniha velice zklamala, dlouha, několik set strankova putování s uspechanym vyvrcholením na nekolika stránkách. Myslim, ze zbytek série už číst nebudu.

Nosorozec_91
16.03.2021 5 z 5

Srdcovka mého dětství. Četla jsem první díl snad ještě před tím, než se ke mně dostal Harry Potter a musím přiznat, že na pokračování Eragona jsem byla vždycky natěšená snad o něco víc. Miluju draky a ten svět je krásně vymyšlený, pestrý, skvělý pro bujnou fantazii.
Co si pamatuji, některé pasáže možná byly pro moje mladší já moc zdlouhavé, jsem zvědavá, co bych říkala teď. Těším se, až knihy zas jednou otevřu a ponořím se do jejich světa, rozhodně to mám v plánu!

Estarossa
12.03.2021 4 z 5

Skvělá kniha v rámci žánru. Jsem zvědav na další díly.

VeruMalfoy
04.03.2021 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se do téhle série pustit. Viděla jsem kdysi dávno v kině první díl, takže tento, ale pokračování už se nenatočilo, tak jsem váhala se čtením knih. Nakonec se mi tento první díl moc líbil. Těším se na pokračování. Vztah mezi Safirou a Eragonem je úžasný. :)

radusak9806
27.02.2021 3 z 5

Nevím, asi knihu čtu "pozdě". Ano, je to čtivé, ale taky docela předvídatelné. Nyní mám svých pár hypotéz, které jsem zvědavá jak dopadnou.
Že bych si z knihy sedla na zadek, to úplně ne. Nějaký puzzlik chybí.

Onceuponthetime
23.02.2021 5 z 5

Podle mě je Eragon nutnost podobně jako Harry Potter. Napínavé, čtivé, dobrodružné...

rayla15
08.02.2021

Miluji příběhy s draky a draky obecně. Nádherný fantasy příběh.