Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141398/bmid_eragon-141398.gif 4 5726 739

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie mláďa. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý ako je samé Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci. Prvý diel trilógie - Odkaz Dračích jazdcov... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Debbra
Debbra
17.09.2022 4 z 5

Kniha je velice čtivá a moc hezky napsaná. Starověký jazyk je opravdu povedený. Když si uvědomím, že to napsal patnáctiletý kluk tak klobouk dolů.
Jediné co mi chvílemi nesedělo bylo Safiřino chování. Chvílemi se chovala, jako kdyby byla Eragonova matka nebo dokonce manželka, ale to je jen můj názor

Briseovna
Briseovna
15.09.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, že se jedná spíš o knihu pro děti... ale postupem času mě příběh zcela pohltil. Jedná se v mých třiceti letech o první fantasy knihu, kterou jsem přečetla - a jsem nadšená. Kniha ve mě probudila zájem o fantasy svět a také mou vlastní fantazii, dosud nepoznanou. Líbí se mi, že je příběh vlastně celkem čitelný (ne tak složitý pro mě jako Tolkien), takže je kniha čtivá. Líbí se mi, že je v knize popsán boj postav s jejich vlastními emocemi, zcela přirozeně se každá postava vyvíjí na základě prožitých zkušeností a našla jsem si tam i hodně skrytých myšlenek do svého vlastního života. Možná je to tím, že jsem fantasy světem nepolíbená, čili nemám s čím porovnávat. Ale je to první fantazy kniha, která mě vzala za srdce.

kopeceli
kopeceli
10.09.2022 5 z 5

Z počátku jsem nacházela prvky z Hraničářova učně. Ale děj se rozeběhl a já přestala jíst, pít, vnímat okolí, snad i dýchat. Je to četba pro ročníky mladší, ale stejně jsem si to užila. Možná už se vracím do dětství.

J.Clouseau
J.Clouseau
21.08.2022 5 z 5

Krásný, poutavý příběh. Během čtení jsem se do knížky opravdu zamilovala.

Surikatka2308
Surikatka2308
15.08.2022 5 z 5

Kniha je jedním z moderních zpracování příběhů s draky. Originální zpracování, která v podstatě dělá z draka domacího mazla (psa). Tímto se nenechte zmýlit - knihu miluju. Dle mého názoru však filmové zpracování bylo úděsné. V současné době se má rozvíjet seriál, nebo film, které snad doufám bude lepší. Jako snad všichni milovníci Eragona čekám, až se konečně autor rozhoupe k dalšímu fantasy dílu (bohužel sci-fi není můj šálek čaje, a tak poslední knihu jsem nečetla)

Martina291086
Martina291086
20.07.2022 3 z 5

Ano, kniha je opravdu místy nezáživná a zdlouhavá, ale psalo to v podstatě dítě nebo mladý muž... A proto, klobouk dolů! Film je za mě o trošku lepší, dětem se to líbí. Nevím, jestli bych dokázala číst znovu, ale i tak za přečtení stojí

KláraH.
KláraH.
03.07.2022 4 z 5

Louskli jsme ji s dětmi jako audioknihu. A po Hraničářově učni to je tedy trochu zklamání, nejen protože pan Stránský knihu zbytečně dramatizuje, hlas Safiry je vysloveně divný a myslím, že knihu bych si to užila víc. Bohužel to ale nejde (na děti v autě to působí zázračně uklidňujícím účinkem), tak si holt dáme i další díl, no...
Jinak příběh je trochu zdlouhavý a docela těžce se mi orientuje v časové ose. Ale na to, že autor napsal knihu v 19 letech, je to tedy obdivuhodné.

mstychov
mstychov
30.06.2022 5 z 5

Eragon je prvním dílem z trilogie o dračích jezdcích. Je to dlouhý příběh o chlapci, který najde modrý kámen, ze kterého se později vylíhne drak. Eragon draka pojmenuje Safira a vydá se spolu s vypravěčem Bromem za dobrodružstvím. Děj ubíhá rychle. Eragon na své cestě musí čelit strachu, smrti, přátelství, zalíbení, bojům, zradě. Jak jeho cesta dopadne? Koho všeho potká? Jak se mu bude dařit před lidmi ukrýt draka? Postavy v tomto příběhu jsem si neskutečně zamilovala a prožívala vše s nimi.

ElikaS
ElikaS
29.06.2022 4 z 5

Na Eragona jsem se chystala dlouhou dobu a pořád jsem se k němu nemohla dostat. A když už jsem se do něho konečně pustila, musím říct, že jsem byla celkem zklamaná. Měla jsem problém se do audioknihy zaposlouchat.
Ze začátku mi kniha přišla hodně jednoduchá, jasně vymezené dobro, zlo. Zápletka s drakem spíše pro děti. Postupně, cca v poslední třetině, se knížka přece jen začala rozjíždět. Jsem zvědavá, jak se příběh rozvine dál, takže ještě minimálně dalšímu dílu dám šanci.

KorryBeaters
KorryBeaters
29.05.2022 5 z 5

rozhodně majestátní začátek, který mě přinutil hned stejný den po přečtení zajít do knihkupectví pro nový. obrovský obdiv pro 15 letého chlapce, který dokázal vymyslet a NAPSAT zbrusu nový svět. osobnost Eragona se Safirou jsem si hned zamilovala a rozhodně potřebuji vědět, jak to celé skončí!

tom2843
tom2843
28.05.2022 5 z 5

Eragon je oddechové, naivní, velmi čtivé fantazy. Poprvé jsem ho spolk za pár hodin a teď ho čtu znovu se svými dětmi, které jsou stejně nadšené. Není to Tolkien, ale ten je stejně jen jeden, takže mi to nevadí ;-)

maminaOlina
maminaOlina
07.05.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila a pro každého tam je něco, ať se jedná o bájné bytosti nebo o popis brnění atd. Byl to takový hezký útěk od reality.

Kackac77
Kackac77
22.04.2022 4 z 5

Knížka se mi líbila, mám ráda fantasy, občas, jako zpestření. Je krásné uniknout do světa draků, trpaslíků, elfů a kouzel. Příběh má spád, je docela napínavý. Líbily se mi i nápady autora, jako dotýkání se něčí mysli, apod. Trošku nudné mi přišly části např. s popisem brnění, mečů nebo rozvleklé boje, ale to je spíš moje osobní preference, někdo jiný si ty boje třeba užívá..

punkgirl97
punkgirl97
04.04.2022 4 z 5

První díl se jmenuje po hlavní postavě. Eragon mě bavil od začátku po konec, je vidět je ho krásná proměna z malého vyjukaného kluka až po dospělého muže. Jeho vztah se Safirou (drakem) je kouzelný. Po každé si říkám, že takové spojení s drakem bych chtěla taky. Krásně se o sebe starají a milují se nadevše na světě. Postava Broma je moje další z velmi oblíbených postav tohoto dílu, i když je místy mrzout a já do jisté míry chápu proč, stejně je to jedna z nejlepších postav, co má srdce na pravém místě. Další ze skvělých postav je Solembum a Angela. Ačkoliv, když jsem toto četla úplně poprvé oblíbila jsem si již až v dalších dílech. Je totiž úžasně svá a musíte si na ni zvyknout.

První díl je zejména o putování po velké části mapky, takže poznáte mnohá města a mnoho ras, které v zemi žijí a tím, že kniha má mapu můžete jejich putování společně sledovat. Což je naprostá bomba. ️ Teď u mého posledního poslechu jsem si říkala, že bych chtěla vidět Beorské hory, zajímalo by mě jak jsou asi tak vysoký, já vím, že hodně.. ale chtěla bych zažít je mít stále na dohled a nepřiblížit se k nim.

Michal_SK
Michal_SK
22.03.2022 2 z 5

tak ako toto všetci dlhé roky chvália ako prelomové fantasy z pera 16 ročného autora, tak ja som proste iná cieľovka, alebo som hlúpy, alebo neviem - ale podľa mňa je to naozaj jedna veľká nudná katastrofa.

michaela3542
michaela3542
16.03.2022 5 z 5

Tak jsem ve 34 letech během dvou týdnů přelouskala poprvé všechny 4 díly o dračích jezdcích a budu hodnotit plným počtem hvězd. Sérii o Dračích jezdcích jsem četla jedním dechem a několikrád dlouho do noci, resp. skoro do brzkých ranních hodin, protože jsem se prostě nemohla odtrhnout. A nevím jak to ten kluk (mladý spisovatel) udělal :D Samozřejmě nedá se to srovnávat s těmi fantasy biblemi třeba od Tolkiena, ale má to své jiné krásné kouzlo. A postavy si člověk zamiluje a je jedno jestli mu je 14 nebo 34. Rozhodně tyto knížky nechávám doma na poličce.

Luicy
Luicy
06.03.2022 2 z 5

Odkazem Dračích jezdců jsem byla doposud nepolíbená, knihy jsem nečetla a ani film jsem nikdy neviděla. Sáhla jsem na to až nyní ve 20 letech na doporučení přátel, ale upřímně moc nevím, jak toto hodnotit. Nejsem cílová skupina a z jednoduchých pohádek jsem asi už vyrostla. Nicméně si nejsem jistá, zda by mě tato kniha nadchla i před pár roky, když jsem byla ještě malé dítko začínající s fantasy. Hrdinové v knize jsou nevýrazní, často nudní a celé to na mě působilo černobíle, magický systém v podobě jakýchsi prastarých slov a formulí je příliš prostý a na můj vkus moc overpowered. Nevidím v knize žádnou originalitu, která by dělala příběh zajímavým, spíš se tu neustále opakují otřepané motivy, u kterých autor zřejmě doufal, že budou fungovat. Za mě fakt ne a udivuje mě tak vysoké hodnocení a oblíbenost mezi čtenáři fantasy literatury. Ačkoli mám doma celou sérii, tak si nemyslím, že v blízké době budu v četbě pokračovat.

JanaStárková
JanaStárková
05.03.2022 3 z 5

Kniha mi z velké části připadá jako pohádka. Brom mi byl od začátku nesympatický a nesouhlasila jsem s některým jeho chováním vůči Eragonovi. Zamilovala jsem si postavu Murtagha, jeho postava mi přijde zajímavá a byla bych ráda kdyby se mu v dalších dílech dostalo více prostoru. Romantické lince, která se tam začala utvářet skoro vůbec nevěřím a přijde mi nucená.
Některé informace nám kniha ze začátku připomíná stále dokola, abychom je náhodou nezapomenuli. Což bylo potom i otravné. Ale i přesto to bylo čtivé a ráda jsem se vracela do světa elfů a trpaslíků.

Skodinka89
Skodinka89
19.02.2022 5 z 5

Knížka je fajn oddechovka, kde je i drak :). Pro drako-milce vhodná četba.

Loire
Loire
11.02.2022 5 z 5

Knížku jsem první viděla jako film a na popud filmu jsem se rozhodla přečíst knížku a můžu říct, že nelituji, že jsem se rozhodla celou sérii přečíst. Jsou to sice velmi tlusté knihy, ale můžu říct, že opravdu nelituji. Když budu porovnávat knihu s filmem, tak je to 100 a 1. Sice je to tak pokaždé, že kniha je vždy víc než film, ale u tohohle, je ve filmu promítnuté tak 2/4 knihy. Sice mě i mrzí, že neudělali filmy i z ostatních dílů, ale při čtení jsem si chvilkama připadala, jako bych viděla film.