Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141398/bmid_eragon-141398.gif 4 5735 739

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie mláďa. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý ako je samé Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci. Prvý diel trilógie - Odkaz Dračích jazdcov... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Walkyrka
25.11.2014 2 z 5

Ta kniha není ničím zajímavá. Bohužel nezajímala ani mou dcerku a že ta miluje vše co se draků týká. Kniha je zdlouhavá, nudná, prakticky nic se tam neděje. Kromě toho, jak už bylo psáno, je to skutečně vykradený Tolkien. Příliš povyku pro nic.

xeroxino
23.11.2014 5 z 5

Cela kniha a cela edicia mne sedela ako ritka na serblik (nocnik)..
Po precitani celej edicie som ale dostal depky, ze uz je koniec :)

Kyta
23.11.2014 5 z 5

Na čtení Eragona jsem se chystala už dlouho. Nevím proč, ale neustále jsem to odkládala. Teď, když to mám přečtené, nevím, jak jsem s tím mohla tak dlouho otálet! Jsem velká milovnice fantasy a tohle mě prostě vzalo. Je to dokonalá fantasy kniha, která vás vtáhne do děje a nepustí. Necelých 500 stran vám rychle uteče.

Kniha je moc dobře napsaná a dokonale vymyšlená; bylo poznat, že to měl autor už od začátku promyšlené do těch největších detailů. Myslím, že nic v knize mi nepřišlo nezajímavé a nedůležité. Víceméně každá strana mě bavila a nemohl jsem se odtrhnout. Možná jen autorovy popisy různých míst mi přišly trochu zdlouhavé, ale to je prostě jeho styl, který nehodlám kritizovat. Aspoň bylo vidět, že měl úžasnou představivost. Je pravda, že v několika věcech Eragon připomíná Pána prstenů (Alagaesie, elfové, trpaslíci, Eragon a Arya...).

Při čtení jsem nemohla uvěřit tomu, že to psal patnáctiletý chlapec - tak starý, jako jsem teď já. Získal si ode mě obrovský respekt, protože který teenager by dokázal vytvořit takovýhle bestseller? Eragon nadchl miliony čtenářů po celém světě a určitě se bude obdivovat nadále, bez ohledu na negativní názory čtenářů. Pro mě je kniha úžasná a zaslouží si samou chválu!
Těm, kteří se rozmýšlí nad tím, zda si jí mají přečíst nebo ne, říkám na rovinu: přečtěte si ji a nebudete litovat!

ferda
21.11.2014 4 z 5

vynikající fantasy!

dadako
14.11.2014 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je asi trocho znát, že Paolini nebyl ještě vypsaný, ale mě knížka dostala a četla se sama. Hnad jsem se vrhnul na další díl série. Přílišná popisnost mi nevadí a narozdíl od Larssona je naopak strohý.

Kao
12.11.2014 4 z 5

Je drsné sledovat rozmanité názory ostatních!:D Podle mě je Paolini fakt dobrej spisovatel už kvůli toho jak dlouhé a promyšlené knihy napsal a při tom se v tom ději neztratil. Musím se přiznat,že některé pasáže mě trošinku nudily kvůli toho jak dlouhosáhle všechno popisoval,ale zase na druhou stranu,je to prostě jeho styl a alespoň jsem se do puntíku dozvěděla jak si představoval všechny ty síně a katedrály a kdoví co ještě.A navíc kdyby tam takové části nebyly,hned by to vypadalo jinak-hlavně by to bylo o polovinu tenčí:D Jinak se mi to moc dobře četlo a docela mě mrzí,že se film neujal,a že byl tak nekvalitně natočený....Doporučuju ji všem,kteří se vyžívají v tlustých knihách s typickým fantasy světem:D

Greene
08.11.2014 4 z 5

Rozhodně dobrá kniha. Moc pěkně se četla, i když taky jsem měl občas výhrady, jako například slovo lemovat, které se v první části knihy objeví minimálně dvacetkrát a pak jsem spíš už jenom počítal, kdy se něco nedá lemovat. Občas dokázala rozesmát, což jsem u fantasy už hodně dlouho nezažil (pokud dobře pamatuji tak od Harryho pottera)... Pak je tu ještě konec. Ten byl fakt okecanej tak, jak to Martin neumí. Ale chápu, že něják tu knihu ještě musel zaplnit. K čemu bych měl ještě výhrady, jsou příběhové prvky. V knize se sotva objeví něco fakt ORIGINÁLNÍHO, občas připomínal spíš jiné, starší fantasy (LOTR,...), takže doufám, že se pak objeví něco megahustýho, co tu ještě nebylo. Moc se těším, až se vrhnu na další knihu!

M.C.
07.11.2014 5 z 5

Absolutně úžasná kniha. Ano, je pravda, že se autor nechal inspirovat kde se dalo. Ale na druhou stranu, je to teprve mladý autor a spousty opravdu spousty věcí si vymyslel sám a ta kniha celkově byla prostě epická. Nejlepší byly nepochybně Razaci a scény s nimi byly tak krásně hrůzu nahánějící. No jo každý jsme prostě jiný, mne se tato kniha líbila a s čistým svědomím ji mohu doporučit. (92%)

bijin4885
06.11.2014 1 z 5

Zaujal mě námět na zadní straně knihy v knihovně. Draky mám ráda, ale tenhle námět je...po přečtení bych to nazvala..podivný.
Nejvíc mě však dostalo poděkování autora kde sám napsal, že nebýt okolí, korektury jeho chyb a megamarketingu a reklamy, nebylo by z té knihy nic.
Jakožto syn majitelů nakladatelství pro něj bylo snadné vydat si knihu tzv. "doma" a požádat rodinu o přepsání.
To mi zavání tím, že děj tedy není jeho. Oficiálně se k tomu přiznat je v mých očích podvod.

Tím pádem se celé čtení mega knih stalo pátráním po chybách.
Štvala mě ta urgalská řeč protože se mi nechtělo pořád hledat na konci knihy,co že to říkají.
Děj je extrémně zamotaný protáhlý a neděje se nic ani v Eldestovi.
Díky těmto dvěma knihám se mi svět draků znechutil a mladým autorům už zásadně nevěřím.
Nelíbilo se mi to a nechápu tak strašnou hysterii kolem té knihy.

M+B=MB
01.11.2014

Knihu jsem přečetl, a naprosto mě dostala svým dějem.
A s Jolilinkou nesouhlasím!!!!!

Jolilinka
31.10.2014 1 z 5

Podle mě jedna z velmi přeceňovaných knížek, které stejně za tak moc nestojí. Příběh je nudný, zpola originální, některé scény by rozhodně mohly být vynechány. Na to, jak tlustá je tahle bichle, bych čekala, že bude o mnoho lepší.

mája1970
22.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha

Avaryana
16.10.2014 2 z 5

Musím se přiznat, že z této knihy, potažmo celé série, jsem poněkud na rozpacích. Jako pohádka pro malé děti je to dobrá volba. Obstojný příběh, zajímavé postavy, krásný chytlavý svět.
Bohužel již ale nejsem dítě, takže se neubráním dojmu, že to rozhodně mohlo být lepší. Chápu, odkud vzal autor inspiraci a jelikož se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších knih, tak ty dvě hvězdičky můžete brát i jako mou osobní zaujatost.
Možná je chyba v překladu, který mi svou náročností na jazyk český připomíná spíš slabikář. Určitě by stálo za pokus přečíst si originální znění, které mohlo dopadnout daleko lépe.
Ačkoliv autor knihu začal psát coby patnáctiletý jinoch, měl léta na její zlepšení. Bohužel se ke mně dostal překlad jako první a celkový zájem o tuto sérii poněkud ubil.
Zbylé díly přečteny spíše z povinnosti.

Attia
15.10.2014 4 z 5

Vážně pěkná kniha, zajímavý zážitek a především úžasně promyšlený svět, řekla bych. Možná jen prostě moc dlouhé, nicméně dospívání Eragona je pěkně popsané. Rozhodně se nejedná o knihu, která byla prosáknutá napětím, tak že byste ani nemohli přestat číst, ale určitě stojí za to. I když jsem si Eragona přečetla s chutí, znovu bych po něm nesáhla...

Claire
10.10.2014

Nevím, jak je to možné, ale už podruhé jsem knihu nedočetla a tentokrát už neříkám "jednou si ji přečtu celou".... děj by mohl být zajímavý nebýt jdeme jdeme a jdeme a pak najednou se něco stane ve 3 řádcích a pak jdeme jdeme jdeme... Co se týče postav, tak nejsou vůbec propracované, děj je předpovídatelný....
Nehodnotím, protože jsem knihu nedočetla (třeba by konec byl lepší, ale co jsem pochopila, tak se knihy zlepšují se stářím autora... )

Terhalta
08.10.2014 3 z 5

Zkrátka: Příjemně propracovaná fantasy s přiměřeným množstvím klišé, která ze začátku trpí nezkušeností autora, ale rychle se spraví.
Zdlouha: Eragon není vůbec tak špatná knížka, jak tu někteří tvrdí. Sice ze začátku ještě Paolini není "vypsaný" a nečte se to úplně dobře, ale během prvních cca 100 stran se to příjemně spraví. Do jisté míry je to samozřejmě vykrádačka Tolkiena, alespoň co se prostředí týče, ale přiznejme si - fantasy odehrávající se v para-středověku s meči, elfy a trpajzlíky je dneska jako šafránu. Příběh je celkem pěkný, nijak zvlášť originální, ale chytlavý. Oceňuju časté pozastavování nad různými filosofickými úvahami a taky celkem pěkně logický a propracovaný (ano, labsy jsou, ale není jich tolik) systém používání kouzel. Taky je pěkná idea starověkého jazyka.
Eragon je podle mě poněkud vlažný start slušné série, následující knihy jsou lepší.

radek0635
06.10.2014 5 z 5

Skvělé...

bukiet
17.09.2014 3 z 5

Kdysi jsem tuto knihu dostal jako vánoční dárek a protože mi fantasy není cizí a dárky se neopovrhuje, přečetl jsem Eragona a můj názor zněl: Nic moc. V žánru opravdu existují lepší kusy a série. Po zhlédnutí filmu jsem na celý Odkaz raději zapomněl. No a dnes jsem první díl cyklu dočetl ušima, tedy doposlouchal v podobě audioknihy. A můj názor se nezměnil. Kniha nic moc, ale Martin Stránský ji pozdvihuje svým výkonem nad propast zapomnění.

Vlken
16.09.2014 5 z 5

Byla to první kniha,kterou jsem si koupil po hodně dlouhé době a neudělal jsem chybu,miluji fantasy a tohle mě dostalo.
Neříkám,že je to to nejlepší co jsem kdy četl od toho tu mam Tolkiena:) ale něco to ve mně nechalo.Příběh i postavy vás vtáhnou a čte se to jedna radost.

willis
13.09.2014 odpad!

problémem je, že i v tomto žánru určeném pro mládež je spousta lepších knih o kterých se potencionální čtenáři, díky nepochopitelné propagaci, nikdy nedozví a Paoliniho budou považovat za mistra pera a ne prázdného epigona.