Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1108/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4 5733 739

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců. Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.'' Liz Rosenbergová, The New York Times... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

LilyGorch
03.02.2022 4 z 5

Pohádkový příběh chudého farmářského chlapce, který si z dračího vejce vychová a následně vycvičí dračici Safiru. S tou se poté vydává na cestu za velkým dobrodružstvím, během nějž kousek po kousku objevuje historii Dračích jezdců. Čím dál víc si uvědomuje, že i on se může počítat mezi jednoho z nich.

momo01
25.01.2022 4 z 5

Na tyhle young adult fantasy romány se při hodnocení dívám jinou optikou. Kdybych je byla bývala byla četla sama, byla bych bývala dala nižší hodnocení. Jenže já bych ji nikdy sama nečetla.
Eragon není špatná kniha, to v žádném případě, jen je to kniha, která se podle mého názoru bude líbit spíše dětem nebo teenagerům. Nebo taky nám rodičům, co si s dětmi společně čtou. Kdybych ji četla před třiceti lety (no nazdar, fakt že jo), mohla to být jedna z knih, která mě k fantasy přivedla o kus dřív a super je, že Paolinimu se to podařilo u nespočtu čtenářů. Takže nějaké to klišé a opakování motivů z jiných knih mě jen tak nerozhází. Jen za nás čtecí rodiče bych byla raději za méně výplňových slov, frází a nadbytek popisů.

lena.o.knihach
17.01.2022 5 z 5

Abych mohla pokročit s Odkazem Dračích jezdců, potřebovala jsem si dát rereading Eragona. Tak jsem sáhla po audioknize, kterou načetl Martin Stránský a načetl ji nádherně! Příběh mě ani po těch x letech nenudil, nezklamal a stále ho žeru.

kristijan
31.12.2021 3 z 5

Hezky vymyšlený svět, jehož procházení a objevování jde ale podle mě na úkor příběhu a jeho spádu. Měl jsem občas problém, abych knihu neodložil, jak to bylo zdlouhavé. Nakonec sice nelituju, že jsem vytrval, další díl už ale asi nedám, možná jedině jako audioknihu. Mezi fantasy klasiky bych Eragona rozhodně neřadil. Když si odmyslím malou senzaci okolo věku autora, těžko hledám něco jiného, čím by tahle kniha vyčnívala. Za mě to je průměrný fantasy příběh, co by zasluhoval klidně o třetinu zkrátit.

Vesmich
22.12.2021 2 z 5

Když to před lety vyšlo, nahlédla jsem a pokoušela se začíst. Nešlo to. Přišlo mi to jako velmi dobře zobchodované NIC. Nicméně jsem nebyla cílovou skupinou ani tehdy.Teď to bylo v Audiotéce ve slevě a dalo se to tedy poslechnout profesionálně načtené, což mnohé knihy tohoto typu dokáže docela vystřelit ke hvězdám. Tady se to nestalo. Přišlo mi to stejně zbytečné jako kdysi. Nicméně jsem vydržela, protože v autě a při nádobí a tak...Takové písání žánrově sečtělého hocha pro jiné děti, které až tak sečtělé být nemusí. Tady si přečetl o dracích, tam o starých jazycích, tady kouzla, tam ztráty, tam nálezy, tady dospívání a tady něco jako láska a všechno do jedné misky a míchy míchy.... Nejfamóznější mi na tom přijde, že to dokázal dobře prodat! To klobouk dolů! O tom teda žádná! Pokoušela jsem se přenést do svého dospívání, jestli by mi to bývalo bylo přišlo čitelné tehdy....myslím, že nepřišlo.

Johny_H.
09.12.2021 4 z 5

Tak toto bylo opravdu povedené. Jo je to takové jednoduché fantasii, ale čte se velmi pěkně a jsem upřímně zvědaví na další díl.

ondra295
08.12.2021 5 z 5

Jedna z (mnoha) knížek, na kterých jsem vyrůstal a které pomáhaly formovat moje literární preference. Musím říct, že i zpětně mi kniha přijde velice kvalitní a že i když je primárně asi cílena na "teen" skupinu lidí, i jako dospělý bych si ji klidně znovu přečetl. Postavy jsou realistické, dobře vykreslené, rozhodně nejsou ploché a Paolini navíc kromě toho zvládá opravdu krásně vykreslit i krajinu. Moc se mi také líbilo propracování vztahu drak-jezdec.

MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

Miluju...

Broukodrak
23.11.2021 5 z 5

Dospívající Eragon žije se svým bratrem a otcem ve vesnici, nemá ale moc kamarádů, takže je dost osamělý do té doby, než najde kámen, ze kterého se vyklube drak. Jelikož ale jsou už draci jen legendou, musí Eragon toho svého pečlivě schovávat, aby z toho nebyl poprask. Eragon se s drakem dokáže spojit v myšlenkách - ze začátku cítil jeho pocity, později spolu už telepaticky mluví a dokážou navázat kontakt na velikou dálku.
Nakonec spolu musejí utéci z vesnice a dostat se z království.
Bylo to naprosto boží a těším se na další díl.

brunettlibrary
26.10.2021 3 z 5

O knize jsem neměla velká očekávání, jelikož je to všeobecně známý příběh (a viděla jsem i film). Ovšem v průběhu čtení jsem zažila tolik napínavých momentů a nakonec mě i konec malinko překvapil. Kniha je psaná čtivě a stránky mizí pod rukama. Knihu hodnotím kladně a chci si přečíst další díky.

Ešína
16.10.2021 5 z 5

Trvalo mi dlouho než se mi svět Eragona dostal do rukou. Nechápu jak je to možné. Jedno z nejlepších fantasy, které jsem kdy četla.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

Eragona nelze hodnotit jinak než plnými počty. Krásný příběh, plný napětí, dobrodružství. A jako milovník fantasy a draků, nemohu hodnotit jinak.

ropyzz
22.09.2021 5 z 5

netřeba se rozepisovat, to zde udělali jiní.

Četl jsem asi ve 12ti a do celého světa Alegésie a série Odkaz dračích jezdců jsem se zamiloval. Koupil jsem si nedávno i audioknihy a jednou za čas si to pouštím při usínání. Martin Stránský tomu dává zcela jiný rozměr.

Doporučuji

ElessaRiverbow
21.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knihu bych mohla číst/poslouchat pořád dokola a stejně by mě nikdy neomrzela. Zamilovala jsem si celý vytvořený svět, obdivuju, jak autor vymyslel starověký jazyk a celkově obdivuju autora, že napsal něco tak úžasného, když mu bylo 15 let. Eragona jsem si oblíbila už na začátku, ale Safiru stejně budu mít pořád raději, navíc jak říká Eragonovi „maličký“ mi přijde strašně roztomilé. Pár slziček ukáplo, když Brom umíral, protože to byla také postava, kterou jsem si hodně oblíbila. Rozhodně to je jedna z knih, ke které se budu pravidelně vracet a už abych si pořídila celou sérii do svojí knihovničky.

Barakoudel
16.08.2021 5 z 5

V domnění, že se bude jednat o průměrnou knížku, do jejíž čtení se budu muset nutit, aby mi knížka jen tak neležela v knihovně, jsem začala Eragona číst téměř bez jakéhokoli očekávání. Chyba. Nechápu, jak jsem se mohla Eragonovi tak dlouho vyhýbat.

Je neuvěřitelné, že Christopher Paolini napsal tak kvalitní příběh v 15 letech. V mých očích se jedná o příběh velmi důmyslný, poutavý a napínavý. Velmi se mi líbilo, že téměř cokoli, co zmíní autor na začátku, je později vysvětleno. V příběhu je také velmi příjemně líčena krajina a okolí, jímž Eragon prochází a není zapomenuto na citovou stránku postav, jež zatáhne čtenáře do děje, až si dost možná i popláče. Mapa Alagaësie se velmi hodila k dokreslení představy o tom, kudy postavy putují.
Co také nemohu opomenout je velice kvalitní korektura (pouze jeden překlep v celé knize!), jež nenarušuje čtenářský komfort.

Snad budu moct i k dalšímu dílu napsat podobně optimistickou recenzi.

Shui-Xian
02.08.2021 4 z 5

Po zhltání děje mě velmi těšilo pročíst i závěr, který naznačuje, že Eragonově cestě na svět sice přálo hodně příznivců, ale bez tvrdé námahy to nebylo. Obdivuji, že se tak povedla už sama prvotina - a to autorovi velmi mladého věku...
Právě tyhle okolnosti mi brání přistupovat ke knize kriticky. Je těžké ji neocenit - a s tou sympatií neodpustit detaily, které by jinak ubraly téhle fantasy na kráse.
Takže díky za poutavý, napínavý příběh, díky za charakterní postavy (a Safiru!). A v neposlední řadě smekám za promyšlený svět-a lingvisticky zajímavou mluvu starších, které tomu všemu dávají rámec, ve kterém sice můžete potkat urgaly, ale stejně nebudete chtít zpět do reality...

Artemis886
01.08.2021 5 z 5

Eragon je neuvěřitelná kniha, která pojednává o dračích jezdcích, odvaze, přátelství a o tom že i jediný chlapec se svým drakem může změnit dějiny. Je neskutečné jak někdo může napsat knihu s tak přesvědčivým světem, celá byla naprosto úžasná. Neuměla jsem se od ní odtrhnout a to doslova, nebylo tam nic co bych pokládala za nudné nebo mimo děj -jen mě mrzí že jsem viděla film první, opravdu doporučuji abyste se na ten film nedívali kniha je tisíckrát lepší- neumím se dočkat pokračování

Mona-Lisa
27.07.2021 5 z 5

Co napsat o knize, kterou jste objevili v 15ti, otřásla vaším imaginárním světem (tvořeným doposud Kingem a Lanczovou) a týdny s váma nebyla řeč?
Tak především to, že o 15 let později se mé obavy ze zklamání při znovu čtení nepotvrdily a ZBOŽŇUJU TO naprosto stejně .
Juchuuuu
Vítejte v Alagaësii - fantasy světě napěchovaném elfama, trpaslíky, pár draky, despotickým vládcem a hlavně atmosférou na hraně války.
V centru je kluk, který se stane z obyčejného farmáře tím, kdo má draka (Safiru) a může změnit osud celé země.
Ale hlavně je neustále sympatický pochybovačný, nenamyšlený a ve vztahu se Safirou tak nenucený, ze věříte každé části jejich dialogu.
Celá série s názvem Odkaz dračích jezdců má 4 díly. Toto je první. Takže čekáš, že se se vším lehounce seznámíš, oťukáš se s novým světem a všechna akce se rozproudí az v dalších dílech.
No, tak tehdy 15-ti letému autorovi se povedlo to, že to nasávání pravidel nového světa probíhá ruku v ruce s proudícíma událostma, které tě strhnou a nevíš, z čeho si unesený víc.
Z propracovaného vývoje postav postrádajících plochost?
Z láskyplnosti a hloubky vztahu mezi klukem a drakem?
Z náporu informací o fungování země, její historie, rasách, kouzlech, které nemají konce?
Z příjemného strachu, který ti proudí každou molekulou těla při vyhrocených střetech ale zároveň tě pohání neustále dopředu?
Už vím, že další díly jsou stejně dobré, jako tento a autor si nechává velkou zásobu zvratů ještě v rukávu.
Nemůžu se dočkat.

dontbullshitme
24.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Jednu hvězdu obdrží Murtagh a jeho pravdivá slova o tom, že je Eragon jen někdo, koho je potřeba neustále zachraňovat, další je pro Safiru, protože je to prostě baby a poslední je za to, že jsem knihu dokončila, takže není tak špatná, dalo se to přečíst. Ubírám však hvězdy za některé zdlouhavé kapitoly a za ty, kdy měl člověk pocit, že jsou tam úplně k ničemu. Jasně, dodávalo to trochu na opravdovosti, když se někam vydal a nedostal tam, co potřeboval, ale vážně to muselo být tak dlouhé? A pak.. co to bylo pořád s tím omdléváním? Myslela jsem, že si začnu dělat čárky. Taky jsem se musela smát, když jim šlo o krk, ale Eragona zajímalo, jestli bylo fér zabít neozbrojeného muže. Byl to parchant, který by je nenechal být, takže mi to od něj přišlo trochu naivní. No, přesto jsem zvědavá na další díl, jen se na něj asi nevrhnu hned.

mrník
14.07.2021 5 z 5

hodně promakaná kniha, vzhledem k tomu, že autorovi bylo 15 let. Vy by jste to snad napsali lépe?