Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.33517

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

Nikyyy
včera

O knížce Eragon jsem věděla už dříve,ale knihu jsem se rozhodla pořídit teprve teď. Čtení této knihy jsem si užila a těším se až budu číst další díl této série. Občas jsem měla pocit,že dobrodružství a putování po cestě s Eragonem a Safirou prožívám také. Doporučijo a doufám,že mě další díl nezklame.

Zorka25
předevčírem

Krásná, promyšlená kniha, má děj, nic nešlo předvídat. Originální.

Šíša

O Eragonovi jsem slyšela už dříve. Pak jsem v televizi chvilkama zahlédla film, a rozhodla se, že teď je ten správný čas, pořídit si knihy.
Kniha je naprosto úžasná. Paolini umí tak nádherně psát, vyprávět. Vždy jsem četla dlouho do noci, a nemohla se dočkat dalšího dne v očekávání, co se Eragonovi, Safiře a Bromovi přihodí. Dokonce došlo i na slzy. Christopherovi se to moc povedlo, a už teď jsem napjatá, co se bude dít v dalších knihách...

Vím, že sem to nepatří, ale film... Děj se liší, je to různě na přeskáčku, a něco tam není vůbec. Postavy se také výrazně liší (zejména Arya), a některé i chybí (Orik, Dvojčata..). Jediné, co mi film dal, je přiblížení podoby Safiry, a jedna věta, kterou Safira pronesla.
Škoda...

Linda1358

Skvělá kniha, plynule napsaná a dobře promyšlený příběh - prostě se čte sama. Nic se neopakuje pořád dokola jako v některých sériích a myslím si, že je to kniha která se dá číst i vícekrát za život. Prostě úžasné.

LadyAlis

Nejlepší fantasy série, kde se vyskytují draci, elfové... Kniha mě tak přivedla k takovému podobnému téma.
První díl se mi moc líbil, hlavně seznámení Eragona se Safirou :)

PatriciaRiess

Za mě jedna z nejlepších fantasy knížek. Přečetla jsem ji jedním dechem, stejně tak všechny pokračování :)

Hakem

Dostala jsem se ke knize Eragon az ted a hlavne ze zvedavosti, jake to tedy je. Nejsem cilova skupina, ale s klidnym srdcem ji koupim synovci jako darek a budu budu doufat, ze ho tak prilakam ke cteni. Protoze je to fantasy pro kluky. A az syn doroste, tak ji dostane taky. Protoze je to ctiva, dobrodruzna a "vychovna" kniha pro mlade kluky. Ano, kniha je pro nas pokrocile ctenare kapanek jednoducha, neni v ni nic extra noveho, nektere pasaze byli nudnejsi a mohli byt kratsi, ale myslim, ze je to dobry start kde zacit cist.
Eragon je sympatak, sledujeme cestu normalniho kluka v legendu. Safiru by chtel mit doma myslim kazdy a zbytek postav vam taky priroste k srdci. Jdu na druhy dil..

Selendra

Úžasná kniha! Hned jsem si Eragona a Safiru zamilovala. :) nechapu, proč jsem ji necetla uz dřív.

ja17

Z touhle knížkou je to těžké, jelikož to není zrovna můj žánr. Jedná se o takovou typickou dobrodružnou fantasy, kde pořád cestují tam a zpátky a neustále jsou v nějakém boji. Jenže pak je tu Serafína. Já prostě miluju draky a celá dračí část v knížce byla zpracována fantasticky. Jen mi knížka připadala dost předvídatelná. Je to snad proto, že se jedná o první díl série?

Market116

Další skvělá fantasy kniha. Příběh mě uchvátil a Eragona se Safirou jsem se zamilovala :) hned jdu na další díl :) věřím, že bude stejně skvělý ba lepší

veru.nika

Strašně ráda,jsem si ji opět přečetla. Teď hurá na další díl.

Bookworm11

Po prvních stránkách jsem tu knihu hltala.

Nita17

Krásná kniha a skvělá fantasy série :)
První díl má pomalý rozjezd, ale je to přijatelné.
Seznámíte se s tajuplným krajem, postavami a rozběhne se vám fantazie o jejich osudeh a tajemstvích minulosti, dovíte se o legendách Dračích jezdců, prožíváte jak se postupně mění život jednoho chlapce a dračice.

Glo1

Když mi bratr říkal, že si ji mám přečíst, moc se mi nechtělo. Začátek byl zdlouhavý (bylo mi 9). Ale pak se mi to začalo líbit a knihu jsem přelouskala za týden. Teď mám doma celou sérii a čtu ji pořád dokola. Za mě jedna z nejlepších knih ;)
P.S. Jako (asi) každého fanouška i mě film nemile překvapil.

Adelajda_4

Popravdě jsem od knihy moc nečekala, podle obalu jsem myslela, že je pro děti, ale v knihovně jsem po ní sáhla a rozhodně jsem neprohloupila. To byla nádhera! Autor nám vytvořil nádherný fantasy svět a ani se mi nechce věřit, že toto vytvořil člověk v patnácti letech, klobou dolů!

Lachtaan

Z čirého žánru fantasy chvílemi až únavně rozsáhlé, ale jinak úžasné dílo. K pokračování jsem se dostal jen částečně asi do čtvrtiny Eldesta, ale jsem pevně rozhodnut se k dračímu příběhu jednou vrátit.

Luci136

Nemám slov... Jsem nadšená, unášená překrásným příběhem a trvá mi hrozně dlouhou dobu než se zase přepnu do reality. Mám pocit, že to prožívám já, a s tím večer usínám a ráno se probouzím s myšlenkou co mě čeká dnes... Nechci aby to skončilo.
Smekám před Christopherem P. má úžasnou fantazii!!!

Mistr119

Fantasy je zkrátka můj šálek kafe a obdivuju Paoliniho, že je schopný v 15 letech vytvořit takovýhle román!! :))

Rudla333

Nikdy jsem nadšení ohledně téhle série nechápal. Eragon a vlastně celý Odkaz mě nezaujal.
Kniha je plná klišé, šedých postav a předvídatelných zvratů. V dalších dílech navíc přibývají další, pro mě ještě slabší linie, při kterých jsem vyloženě trpěl.

Taky se mi nelíbí to, že z knihy vyloženě vyzařuje autorova nedůvěra v sebe sama- aneb. když napíšu něco nedůvěryhodného, musím si to desetkrát obhájit.

Knihu jsem četl kvůli jejímu věhlasu dvakrát, ale ani na druhý pokus mě vůbec nebavila. Slabé 3*

Safienka

Konečně jsem se ke knize dostala a užila si ji. Svět draků miluji a i když je místy znát, že to psal mladý člověk/dítě, tak mě to pohltilo a těším na další díl :)

Arte

Odkaz dračích jezdců je perfektní nápad a autorovi se povedlo perfektně jeho potenciál využít. Knihy jsem četla jedním dechem a všechny si pak ještě koupila, abych je měla po ruce na znovupřečtení.

panda2

Po prvním přečtení ve mně moc emocí nezanechala, teď jsem se k ní ale vrátila a musím říct WOW. Příběh je neuvěřitelně čtivý, myslím, že by se těch 500 stran neměli zaleknout ani čtenáři, co by si jindy řekli, že je to moc. Hezký příběh, kde je tak akorát akce, dobra, zla, kouzel, magických stvoření a pocitů. Doporučuji a těším se, až se pustím do Eldesta.

Bašťák

Není mi moc jasné, proč se k příběhu Eragona a Alagaesie rád vracím. Fantasy není zrovna můj šálek kávy, ale tohle je prostě kouzelné čtení, včetně všech pokračování.

lampernaqui

Kdysi jsem viděl film, ten už si naštěstí nepamatuji. Teprve teď jsem se dostal k románové sérii. Beru v potaz, v kolika letech autor první díl napsal, to klobouk dolů. Zvlášť když to srovnám já se svými výtvory (ale zase vedu na počet vražd). Svět není špatný, ale jedná se o průměrné fantasy, které mě nějak extra nezaujalo. Všichni tvrdí, že se jedná o nejslabší díl série, tak jsem celkem zvědav, jak se příběh vyvine dál.

Aki12

Když jsem otevřel první kapitoly, tak jsem se docela zarazil a myslí mi proběhlo: 'Takhle to bylo napsané vždycky?' Christopher začal psát toto dílo, když mu bylo patnáct let a je to na něm docela dost znát. Když přehlédnu všechny podobnosti, jak s Harrym Potter, tak např. s Pánem prstenů nebo možná trochu Star Wars, je tu ještě jeho styl psaní.
Eragon se mi do srdce zapsal už dávno a já se obávám, že jeho vliv na moji osobu mu už nikdo nikdy neodpáře. Kniha mě naprosto uchvátil, a i když má ještě co dohánět, tak si myslím, že vzhledem ke všemu, co ji provázelo ani lépe dopadnout nemohla.
Obálka knihy se mi taky moc líbí. Je podařená. Ne moc veselá ani moc smutná a krásně vyjadřuje myšlenku a zaměření celé knihy. V jednoduchosti je krása.

ZlýJabko

Je znát, že tenhle příběh psal někdo hodně mladý a poměrně nezkušený, o tom není sporu. Tropy nalevo napravo, klasický puer-senex, na mysl přichází neustálé srovnávání s Lukem Skywalkerem.
Ale nevadí mi to.
Přes fakt, že je Eragon pravděpodobně nejslabší knihou ze série, se mi jeho svět zalíbil a pokud knihu beru jako součást celku, je to dobrý úvod.

Gordonlord

Od přečtení této knihy mě na dlouhá léta spolehlivě odradilo její filmové zpracování. Snímek jsem sice nikdy neviděl, ale bohatě mi stačily trailery, ukázky z filmu, recenze, fotky a názory fandů fantasy, aby na mě ten biják začal působit jako levný, bubblegumový, moderní, rádoby-cool, teenegerský, dětský škvár pro fakany, který se snaží zaujmout masy a roubovat na svůj základ moderní trendy, z čehož se mi okamžitě obrátil kufr. Musím uznat, že to byla velká chyba !

Asi tak první třetina (nebo čtvrtina?) knihy mě do sebe totiž totálně a beznadějně vtáhla a já byl skálopevně přesvědčen, že jí v hodnocení napálím plný počet bodů a kdyby to šlo, tak snad i 6/5 hvězdiček !!! Příběh knihy je sice od začátku do konce naprosto klasická fantasy střižená podle Tolkienova mustru, plná všech dějových i žánrových klišé, ale je tolik nacpaná poutavými postavami, oplývá svižným dějem a hlavně neskutečně nádhernou a kouzelnou atmosférou, že mě to naprosto posadilo na prdel ! Eragonova výchova dráčete a pozdější skrývání jeho existence před okolím byly nesmírně poutavě odvyprávěny, až mi to celé bralo dech. Vztahy mezi postavami, malé zápletky..ježiš, nevím co ještě vyzdvihnout, snad všechno. Až potud to bylo mistrovsky odvyprávěné klasické fantasy s maximálním účinkem !!!

Ovšem zlom přišel ve chvíli, kdy Eragon spolu s vypravěčem Bromem opustí rodnou vesnici a vydají se do světa. Tady už na mě začaly nekonečné popisy situací, v kterých Brom Eragonovi vysvětluje tohleto a támhleto, působit neskutečně nudným a zdlouhavým dojmem a už se to tak trochu táhlo jak slina z houmlesákových úst. Každopádně i takhle nudná nalejvárna později ukázala - aspoň v menší míře - svůj smysl. Sem tam se ještě ukázala nějaká zajímavá postava (Solembum, kočkodlak..) či událost, ale první části knihy už se to rovnat nemohlo.

No - a nejslabší částí je pro mě poslední (cca) třetina, nebo čtvrtina, kde je už Eragon spolu se Safírou v trpasličí pevnosti a řeší se mocenské záležitosti a politikaření (natahovaná nuda), do poslední chvíle se objevují nové postavy a celkově se začínají nastolovat nové dějové linky, takže je vám jasné, že kniha neskončí jako ucelený příběh, ale jen jako "první díl seriálu".

A závěrečná bitva mi už potom přišla naprosto nudná, generická a se vším všudy předvídatelná. Bylo mi jedno co se tam děje a nikterak mě to nevzrušovalo. Tím ale nechci říct, že konec knihy byl vyloženě špatný... to ne. Jen prostě s postupem příběhu začala kvalita rapidně klesat. Zvažoval jsem, zda hodnotit čtyřkou či trojkou...protože celkově je to vážně nadprůměrné...ale tak dám třeba tři. Vyhrazuji si možnost to někdy klidně změnit, protože ta knížka stejně stála za to :-)

Thromulus

Jestli máte rádi fantasy, tak vás tetralogie Eragona rozhodně nezklame a nic vás ve čtení nezastaví. Hlavně nekoukejte na filmové zpracování, je skutečně hodně špatné...

Nikoll2

Poprvé jsem se s Eragonem setkala ve zfilmované verzi, která mne svým příběhem zaujala, ale zpracováním mi přišla trošku ''přitažená za vlasy''. To byl pravděpodobně důvod, proč jsem sáhla po knižní verzi až o pár let později.
Kniha mne bavila od začátku až do úplného konce. Děj byl napínavý a starověká slova knize přidala na zajímavosti. Hlavní postavy jsem si také zamilovala a neměla jsem problém vžít se do jejich role.
Knihu určitě doporučuji přečíst!:)

Kitty

Díky vysokému hodnocení knihy a hlavně díky báječnému přednesu pana Stránského jsem si knihu poslechla jako MP3. Do auta na delší cesty, kdy je občas nutné se soustředit na řízení je to fajn příběh. Kdybych ji měla číst, asi bych se u toho nudila. Začala jsem poslouchat pokračování (Eldest), ale už se musím nutit poslouchat.