Eragon

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33189/odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4.33996

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

Vikk

Takový pěkný výcuc všech fantasy, co jsem kdy četla. Nic moc originálního a převratnýho. Ale je to pěkný. Safira je úžasná, Eragon je sympaťák a pěkně se to čte. Nic, co bych chtěla číst víckrát, nic co by vás nějak zasáhlo. Ale já měla svého času fantasy tolik ráda a tohle se tak nějak svezlo na té vlně. Takže určitě lepší průměr vzhledem k žánru.

l.e.d

V roce 2004 to byla paráda. Po 14letech to je pěkná pohádka. Neurazila, ale Zaklínač je zaklínač.

BlackBlade

Čtu to trochu pozdě a vzhledem k mé dřívější vášni pro fantasy mě překvapuje, že jsem to tak dlouho opomíjel, protože je to dobré! Sice jednoduchý příběh, který se dá trochu předvídat, ale je to dobré čtení.
Nicméně jsem četl daleko lepší a propracovanější fantasy (např. sága z Midkemie od Feista), takže jen 4/5

Rea1307

Jednou jsem viděla v televizi film. Dost se mi líbil a tak jsem si sehnala i knihu. Na můj vkus byla trochu roztahaná, ale jako celek mi přišla fajn. Je pravda, že se příběh v mnoha ohledech podobá Tolkienovi, ale i tak si nemyslím, že kniha patří do odpadu.

PineApple014

Je to dobrá knížka, pokud se chcete zabavit. Dobrá, docela napínavá. Není to nic špičkového a svět se náramně podobá Tolkienovu - ale které novější fantasy ne? Nijak extrémně nadšená z knihy nejsem, ale určitě si přečtu další díl, protože jsem zvědavá, co se stane dál. Můžete zkusit, pokud snesete klišé.

MCGinger

Čteno sice kdysi, ale vůbec mě nezaujalo. Plno klišé a nula inovace.

BoubelkaLulu

Kniha se mi moc libila. Nejdriv se nic nedelo, pak se to rozjelo. Skoda ze tam nebyly obrazky.

Dyaebl

Začal bych tím, že u této knihy velmi záleží na tom, kdy ji čtete. V dětství jsem byl Eragonem okouzlen a hltal jsem příběh bez jediné výtky očekávaje, co se bude dít dál. Žel, dnes už toto prohlásit nemohu.

Poté, co jsem již načetl něco málo z tohoto žánru, jsem se rozhodl, že si toto dobrodružství připomenu a zopakuji. Bohužel se mé iluze o geniálním příběhu vytratily opravdu rychle.

Pomineme-li, že se opravdu jedná o kompletní vykradení světa Tolkiena bez kapky originality, tak se mi především příčí to, že ať si představíte jakékoli možné klišé, najdete ho tu. K tomu všemu mi vše připadá tak nějak naivní a (budu muset použít to slovo) dětské, což přisuzuji tomu, že Paolini napsal Eragona v 15 letech (což je samozřejmě úctyhodné). Což se váže ke stylu psaní, které sice není excelentní, ale přenesu se přes něj, avšak co mě irituje, jsou některé konverzace (většina z nich), které opravdu působí, jako by je psalo dítě. Jsou nedospělé, nevážné a nepřirozené, což působí komicky při vážných situacích.

Abych ale jen nekritizoval, tak musím znovu podotknout to, že jsem si tento příběh opravdu užil. Avšak jen jako fantasy panic před x lety.

A na závěr (téměř) pozitivní tečka. Stále je to jedna z knih, jenž mě dostaly k fantasy literatuře a za to jsem jí vděčný, ale jsem si vědom toho, že pokud bych tenkrát sáhl spíše po příběhu Bilba či Froda Pytlíka tak bych k Eragonovi neměl sympatie vůbec žádné...

revoluce

Lepší než filmové zpracování.

Ran

Příběh se četl velmi dobře a celou knížku jsem, navzdory její velikosti, přečetla rychle.

minde

Tak jsem si po letech znovu přečetla Eragona. Vlastně mě k tomu "donutil" můj syn, protože ho kniha tak chytla, že hned přečetl všechny dily cele ságy najednou, které ja jsem cele roky odkladala :-) A tak jsem mu musela slíbit, že až to dočte, tak si celou ságu taky konečně přečtu :-) A po dočtení Eragona se už opravdu těším, jak příběh pokračuje dál, protože to opravdu nevím, syn mi nechtěl nic prozradit :-) "Mami, tak čti a uvidíš..." :-)

vendul_

Četla jsem ji někdy na základce a pamatuji si, jak jsem z ní byla unešená. Nemohla jsem se odtrhnout a knihu jsem milovala. Nevím, jak bych se na ni tvářila teď ve 25ti letech, ale možná to zkusím znovu :)

Andynka

Moc krásny příběh o jezdcích, elfech, trpaslících a především dracích. Ani nemám , co vytknout. Děj ubíhá svižně, lehce se to čte a nechtěla jsem přestat, jak moc mě kniha bavila. :)

Matymatyz

Úžasná fantasy knížka pro kluky, holky ale i pro dospělí

Sharru-ken

Velké očekávání a velké zklamání. Podobně jako u Trpaslíků od Markuse Heitze jsem nesdílel nadšení svého okolí z tohoto díla. Jde o jednoduché fantasy, které moc originality nenabízí a víceméně recykluje... To by až tak nevadilo, které fantasy to vlastně nedělá. Ale tento příběh rychle utekl, aniž by ve mně zanechal cokoliv zapamatovatelné, nějaký highlight, něco.. cokoliv... Kdybych měl knihu popsat, tak řeknu fantasy... a nevím co dál. Snad jen že to bylo čtivé. Nemyslím, že je to kniha špatná, ale nenadchla mě natolik, abych si přečetl další díl.

FandaBill

Urcitě lepší nez film ktery za to moc nestal
Uz zacatek byl super jak eragon najde vejce

hana1070

Musím uznat, že se Christopheru Paolinimu podařilo vytvořit obdivuhodný svět, který je zabydlený spoustou nadpřirozených bytostí, plný čar a kouzel. Elfové, trpaslíci, ra´zakové, kočkodlaci, urgalové, pochopitelně draci, kouzelníci, čarodějnice, stínové… Celé to překvapivě dává smysl, je to promyšlené, byť samozřejmě vzhledem k žánru trochu schematické. Je jasné, kdo je dobrý a kdo je zlý, děj se dá taky trochu předvídat, ale čte se to velmi dobře. Dobrodružná cesta mladého hrdiny plná nástrah a protivenství, neobyčejný vztah mezi chlapcem a drakem, pátrání po tajemství vlastní minulosti i historie celé země, boj dobra se zlem, do toho magie, to je prostě něco, co musí mladého čtenáře zaujmout. A to i přesto, že příběh samotný přece jen není úplně originální, pokud máte trochu načteno, určitě najdete inspiraci třeba Pánem prstenů, podobný motiv mají ale třeba i Hvězdné války, stejný typ hrdiny je vlastně i Harry Potter, sám autor udává jako inspirativní staroanglický hrdinský epos Beowulf.

Myslím, že kdybych tuhle knížku četla někdy ve čtrnácti, byla bych nadšená, ohromená, natěšená pustit se do dalších dílů. Přece jen, kniha od vrstevníka, která odráží jeho pohled na svět... O třicet let později mě knížka pobavila a zaujala, za životní román ji ale už asi považovat nebudu.:-)

Raven11

Jako mnoho dalších se také vracím ke čtení tohoto strhujícího příběhu. A stejně jako napoprvé, kniha mě dokázala totálně vtáhnout do děje. Dobrodružství na cestách, vztah mezi drakem a Jezdcem, kouzla, elfové a kočkodlaci - co víc si přát :) Sahám po dalším dílu a tak nějak tuším, že během pár dní u něj také přibude komentář :)

Bybyla

Už chápu synovu i manželovu neschopnost odtrhnout se od čtení :-) Všechny díly dračí ságy máme v audioverzi brilantně načteny Martinem Stránským. Syn i manžel je všechny slyšeli a syn si i přesto vyžádal knihy, které s nadšením přečetl během pár dní. Stejně tak manžel. Já slyšela "pouze" Eragona...teď ho tedy i přečetla a už se neskutečně těším na Eldesta a další! Jsem chycena :-)

MirijamFrankl

Od Eragona jsem se nemohla odtrhnout. Ačkoli je kniha zjevně inspirována staršími knihami (Pán prstenů, Harry Potter), vůbec to nevadí. Se sympatickými (ale ne neomylnými) hlavními hrdiny objevujeme kouzelný, snivý svět Alagaësie, setkáváme se s děsivými nestvůrami a sledujeme rozvíjející se vztahy mezi postavami. Četla se úplně sama, je napsána poměrně jednoduše, nicméně překrásným, živoucím jazykem. Žádné slovo není zbytečné, vycpávkové.
Jediné, co bych snad knížce vytkla, je, že některé krátké úseky mi nedávaly moc smysl. I tak se však nadšeně pouštím do Eldestu a doufám, že Paolini laťku udrží!

Lila94

Srdcovka. Fantasy svět, do kterého se pravidelně ráda vracím.

Hrdlička1

Nemůžu se při hodnocení oprostit od porovnání věk autora vs. kvalita. Proto těch pět hvězd

Alethea_k

Neurazí, nenadchne. Poslouchala jsem celou dobu jako audioknihu s Martinem Stránským, jehož přednes byl skvostný, to je bez debat. Právě proto mne nejspíš kniha zpočátku bavila. Ale Stránský může být sebelepší, pokud mě nebaví text psaný autorem. Po určité době se mi rozvleklost příběhu a neustálé barvité popisy krajiny přestaly líbit. Na další díly se už nechystám.

Veru960

Ságu o dračím jezdci jsem četla postupně a moc mě každý díl bavil. Škoda, že se nedařilo filmům - vznikl jenom jeden a škoda, že Paolini už nic dalšího nenapsal - nebo co vím tak u nás nevyšlo.

Rihatama

Začíst se do Odkazu dračích jezdců bylo mým dávným dluhem. Na dobrodružných a následně fantasy knihách jsem vyrostla, hobbiti, elfové, trpaslíci aj. byli a jsou mými velkými oblíbenci, v neposlední řadě, všechny ty dračí bichle už pár let trůní v mé knihovně i s podpisem autora. Navíc, o dracích jsem toho vlastně moc nečetla a elfové & spol. už mi také chyběli. Mám za sebou Eragona a času stráveného s ním, Safirou, Bromem, Murtaghem, Aryou či kočkodlakem Solembumem rozhodně nelituji. Občas z příběhu probleskuje spíše pohádka, než dobrodružná fantasy, svět klaďasů a záporáků je jednoznačně rozdělen a některé nesčetnětkrát bez obměny opakované hlášky příběh místy trochu zplošťují či uměle prodlužují. Na druhou stranu, jsou lidé, co spolu žijí celý život s neskonale omezenější slovní zásobou :-). A já mám pohádky, kde odvaha a statečnost vítězí, ráda. Mladičký (tehdy) Paolini mě na každý pád dokázal přišpendlit ke svým do detailu propracovaným dračím příběhům a svými barvitými popisy mi před očima dokonale živě vystavěl draky a dračí jezdce, kouzelníky, elfy, trpaslíky a taky obyčejné lidi nebo padouchy, a jejich životní osudy. Jména, která dal svým hrdinům, mají nádherný zvuk, stejně jako starodávný jazyk, bez něhož kouzelnou formuli vyslovit nelze... Už se těším zpátky do Alegaësie.

pavelvanura

Kniha přečtená za 4 dny, což mluví samo o sobě :)

Mark

Skvělá kniha, už se těším až si přečtu ostatní díly.

Gagarinuvbratr

Eragon bol jednoducho bombastická kniha. Zafiru mu neskutočne závidím, tiež by som sa rád preletel na chrbátu dráčika!

ZiPur

Dobré, lehké oddechové čtení. Nejsem do jaké míry je moje hodnocení dáno tím, že nemám fantasy příliš načtenou. Kamarád knihu ani nedočetl, protože mu přišlo, že se jedná jen o spojení nápadů vykradených v jiných fantasy knihách/ságách.

RyonMathrin

O dracích a jejich jezdcích toho ve fantasy paradoxně moc není, rozhodně ne takto rozsáhlého a detailního. Zmíním jen vynikající dílo od Anne McCaffrey, které všem doporučuji. Eragon (vlastně celá tetralogie) je vyjímečná záležitost, ne nadarmo se stalo bestsellerem. Není to dokonalé dílo ani „nejlepší fantasy“, ale je to stále obdivuhodná práce. A jestli přivedla ke čtení tisíce nových čtenářů, je to naprosto úžasné.

I já hodnotím vysoko. A to z mnoha důvodů:
Originalita – ať si říká kdo chce co chce, Eragonův svět je originální. Naprosto svébytný. Je samozřejmě na první pohled inspirován známými fantastickými autory, ale to je v tomto žánru přece běžná věc. K fantastice prostě pojmy elfové, draci, proroctví, magie atd. patří. Fantasy se samozřejmě „vykrádá“ navzájem, ale to je něco jako byste psali o detektivkách, že se vykrádají, protože se všude píše o vrahovi.
Autorův věk – v patnácti začít psát a tak rozsáhlou tetralogii (každý díl má přes 400 stran), jednoduše smekám.
Systém magie – logický a zároveň velmi svazující, perfektně promyšlený
Draci – krásně vykreslení, promyšlení do nejmenších detailů včetně vztahu draka a dračího jezdce.
Politika – rozepíšu se o ní v komentářích ke 2.-4. dílu, kterých se týká víc. Ve zkratce: neobyčejně složitá a vybalancovaná.

Ano, děj někdy vyplňují pasáže, které délku knihy zbytečně zvětšují a kdyby se vypustily, knize by to neublížilo. Ano, jsou zde poměrně jednoznační záporní hrdinové a děj je trochu předvídatelný. Ale přesto... přesto se jedná o úžasné dílo, které si za mě zaslouží pět hvězd. Jedna z nich je osobní ode mne jako milovníka draků.