Ódinn. Mýtus, oběť, iniciace

Kniha se věnuje staroseverskému náboženství a mytologii. Poskytuje přehledný úvod do kultury, mýtů a rituálů předkřesťanské Skandinávie doby vikinské a podrobný výklad věnovaný nejvýznamnějšímu severskému božstvu – Ódinovi. Autor představuje jednotlivé mýty, v nichž hraje Ódinn stěžejní roli, z výkladu potom vyvstává síť souvislostí mezi těmito příběhy. Zdánlivě velmi odlišné výjevy – Ódinova sebeoběť na kosmickém stromě, kde po devět nocí visel proklát kopím, či jeho dobrodružná výprava za medovinou básnictví a další mýty – se tak ukážou kroužit kolem společného významového jádra, monomýtu, který v sobě integruje proces sebeoběti a iniciace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/372642/odinn-mytus-obet-iniciace-OaZ-372642.jpg 4.37
Mytologie, Náboženství, Literatura naučná
Vydáno:, Herrmann & synové

Miro.slav
16.09.2018

Kvalitná analýza štyroch numinóznych óðinnovských mýtov, ktoré sa nachádzajú v liminálnom presahu medzi rôznymi svetmi Yggdrasilu. Autor ešte pred samotným zahájením numinózneho putovania Óðinna do liminality ukotvuje celý svet severských ság do historického konceptu vikingskej doby a kultúry. Samotné liminálne putovanie tak potom nevisí na tenkom vlásku. A výprava za numinóznym poznaním rún, ktoré často sprostredkúva medovina, tak môže začať. Odporúčam.

P.S.: používanie termínov "numinózny" a "liminálny" bolo zvolené zámerne. Ten, kto knihu čítal mi dá určite za pravdu, že autor knihy sa v týchto dvoch termínoch dosť vyžíva. A okrem samotného ozrejmenia štyroch mýtov o Óðinnovi, som sa dozvedel, čo tieto termíny znamenajú. No k významu slov "numinózny" a "liminálny" som sa musel dopracovať na vlastnú päsť (autor tieto termíny vôbec nevysvetľuje).

Shindo
15.09.2018

Klobúk dolu. Moja "odborná prvotina", čo sa literatúry o severskej mytológii týka. Vidno, že sa autor s témou naozaj vyhral. Vysvetľuje, komentuje, prepája, všetko pútavou formou.
Je veľkou výhodou, ak má človek prečítanú minimálne Eddu (čo som našťastie mal), ideálne aj iné knihy z tohto okruhu.

annes
23.08.2018

Stejně jako k jiným odborným knihám i k této se hodí mít předešlou znalost severské mytologie, legend atp (alespoň základní)....Nicméně i když nejsem expert v oboru, tak mi kniha přinesla spoustu nových poznatků, souvislostí a bodobností v severském náboženství a přiblížila mi tak otazníky, které jsem před čtením měla. Pokud někoho hlouběji zajímají vztahy bohů, co proč a jak se stalo a chce k tomu i třešinku na dortu, doporučuji :-)

severská mytologie severská literatura náboženství

Jan Kozák

Jan Kozák