Oddanost podezřelého X

Oddanost podezřelého X https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139994/bmid_oddanost-podezreleho-x-7H8-139994.jpg 4 102 24

Román Oddanost podezřelého X prozaika Keiga Higašina vypráví příběh Jasuko, která v sebeobraně zavraždila svého bývalého manžela. Všechny stopy se jí snaží pomoci zahladit soused Tecuja Išigami, geniální matematik, jenž je do ní bezmezně zamilován. K vyšetřování zločinu je však přizván profesor Manabu Jukawa, Išigamiho přítel ze studií. Jukawa, známý též pod přezdívkou Galileo, postupně odkrývá pravdu, a to navzdory přerušenému vyšetřování ze strany policie. Román získal několik japonských literárních cen včetně prestižní Naokiho ceny pro spisovatele populární literatury.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Jógiša X no Kenšin / 容疑者Xの献身 , 2005

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Laicky řečeno, je to dost v pohodě čtení i když se nejedná o nejlepší titul na světě. Mně tam chyběl větší akcent na detail... Celé se to vlastně odehrává na několika málo místech a v krátkém časovém úseku

drakamena
22.11.2021 4 z 5

Tak ten zvrat na konci jsem opravdu nečekala. Celou dobu jsem si myslela, že vím, jaký případ se tu vyšetřuje. A ejhle! Je skvělé být při čtení detektivky překvapena!

jiri77
03.11.2021 5 z 5

Japonská literatura mě poslední dobou velmi baví, a tak jsem si řekl ,že zkusím i detektivku. A ono se to vyplatilo! Tak nějak si představuji promyšlenou detektivku a ještě mírně říznutou ''love story''. Za mě naprostá spokojenost a hodnotím plným počtem hvězdiček.

soukroma
23.09.2021 2 z 5

Tady se mi ten zájem o japonskou detektivku dost vymstil. Podivné, zdlouhavé, zbytečně zamotané, nejasné, divní aktéři (od obětí, podezřelých i těch oddaných), ještě divnější špičkoví kriminalisté a profesoři matematiky a fyziky - na hlavolamy v těchto vědních oblastech vůbec nedošlo, stačil vcelku zbytečně rozmělněný krimirébus. Divné dialogy, divné vyšetřování, nejasnosti zůstávají. Nelíbilo. Nechápu, jak může být autor takovou hvězdou současné japonské detektivní školy (aspoň to tak píšou na obálce).

Vera Silent
29.07.2021 5 z 5

Kniha je pro nás velice zvláštní tím, že je plná japonské mentality a uvažování, které jsou opravdu dosti odlišné od evropského standartu. I styl psaní je jiný, věty jsou kratší a úsečnější, jak tomu odpovídá po překladu z japonštiny. Mě autor osobně baví více než Murakami

aralka
12.04.2021 4 z 5

Je to sice detektivka, ale v žádném případě není tuctová, je originální a neobyčejná. Japonská mentalita, pro nás Evropany zvláštní prostředí, ústřední krimi zápletka a v neposlední řadě i zpracování jsou jako svěží vítr, který ocení především čtenáři, kteří jsou už unavení ze samých severských detektivek či thrillerů, je to zkrátka něco úplně jiného, ale v dobrém slova smyslu. Já jsem moc spokojená! I přes předesílanou propracovanou logiku, mi tam přišly na mysl i nějaké nelogičnosti, ale panu Higašinovi jsem je odpustila :-)

Sagikkun
21.02.2021 4 z 5

Uvažuji mezi čtyřmi a pěti hvězdami.
Hned ze začátku bych si chtěl odbýt jediná dvě negativa, které ke knize mám, abych se pak mohl věnovat převážně pozitivům:
přišla mi škoda, že Jukawa, uváděný jakožto hlavní postava (což bych si i přál!) měl z hlavních protagonistů v knize snad nejméně času. S tím souvisí i to, že "hru geniálních mozků" jsem si možná až přehnaně představoval a očekával jako Death Note - to se tu ale vzhledem k prvnímu negativu nekoná, hlavní soupeři se tu spíše tak pošťuchují (opravdu nadneseně řečeno) a ve finále potkají asi tak třikrát.

Kniha je to ale i tak opravdu úchvatná.
Čtenáře si získá hned v první kapitole, jde se rovnou k věci... ba co víc, hned na první stránce, protože vše je napsáno (a přeloženo) neskutečně poutavě a čtivě.
Vše je vždy popisováno z pohledu dané postavy, a za celou knihu se mi nestalo, že bych některé postavě nerozuměl. Každý tu má svůj způsob myšlení, svoji motivaci, své racionální uvažování. Zápletka je i přes to, že známe vraha už od začátku, překvapující a chytře provedena, a co víc... on je to vážně milostný příběh, který je názvem perfektně vystihnutý a kterému se povedlo mě opravdu rozesmutnit.

Vše by se tak dalo shrnout za pomoci anotace knihy: je to love story (jen ne přímočará, což je dobře), je to (spíš tak trochu) thriller s nečekaným závěrem a potkají se tu dva géniové (jejichž postavy, i všech ostatních, jsem si užil) - jen bych to nepovažoval za nějaké velké utkání a už vůbec tu moc nepočítejte s "hlavním hrdinou" Jukawou, což je docela nevyužitý potenciál. Také si myslím, že těch skoro 300 stran se někdy dalo využít trochu jinak, občas to bylo poněkud natahované, ale to je spíš už takové šťourání.
Své čtyři hvězdičky si to rozhodně zaslouží a jsem velmi spokojený.

marvarid
22.09.2020 4 z 5

Povedená detektivka. Přestože vraha jsem znala od začátku, skutečné řešení případu mě nakonec opravdu překvapilo. Kniha se četla dobře, japonské reálie a specifický styl vyprávění bavily. Za mě spokojenost.

Marcik7
26.08.2019 3 z 5

Předem upozorňuji, že nejsem milovníkem Asie. Zvláštní způsob uvažování hlavních postav mi tak úplně nesedl, nicméně bylo to zajímavé čtení.

LaCucaracha
15.07.2019 4 z 5

Poměrně zajímavá detektivka. Taková japonská. O vraždě. A osamělosti. Od začátku víte, kdo je vrah. Dobře se četla, ke konci byl zajímavý zvrat, ale úplný závěr mě spíš zklamal. Já radši dobré konce, v rámci možností, a tohle bylo na mě dost depresivní a plné zmaru. V průběhu mě taky rozčilovalo, jak moc se snaží policista nachytat a usvědčit ženskou hrdinku, osamělou pracující slušnou matku s dospívající dcerou, která těžko vypadala jako vražedkyně. Přesto detektiv umanutě šťoural v jejím přesvědčivém alibi, jen aby našel jakoukoli nesrovnalost, a byl hrozně nespokojený, když vše sedělo. A tak furt šťóral a šťóral a nedal jí pokoj. Sice se nám snažil namluvit, že nemají jiného podezřelého, ale u grázla (= zavražděný), který zpronevěřil peníze a měl pochybnou existenci, je to těžko představitelné, že by nemohli pátrat i jiným směrem. No nic. A pak si nejsem jistá, že ten složitý komplot, který zosnoval geniální matematik, byl také tak geniální; nějak jsem měla pocit, že to šlo i jednodušeji. Zvlášť když onen matematik prý celý život vyhledával vždy a ve všem ta nejjednodušší řešení. Ale určitě je to zajímavá knížka a opravdu čtivá.

hayalet
29.03.2019 4 z 5

Tak pro mě celkem milé překvapení. Ze začátku jsem tušila průměrnou detektivku a vše se zdálo až příliš jasné. Ano, první stránky dost připomínají průběh vyšetřování Colomba. Ale v průběhu děje dochází k jednotlivých výslechům, přiznání a nečekaným objevům. Išigami není jen divný soused, ale v podstatě hlavní postava knihy. Závěr knihy je pak velkým překvapením s rozuzlením. Láká mě, abych si knihu přečetla za nějaký čas znovu, když už vím, co jsem na začátku nevěděla.

VesmirnaOndatra
09.01.2019 2 z 5

Columbo říznutý Murakamim.

Na nedeľné popoludnie fajn, ale od knihy, ktorá sa na obálke oháňa neúprosnou logikou a sľubuje stret dvoch geniálnych mozgov som asi čakala niečo viac iné. Predovšetkým onen geniálny plán, ktorý postupne odkrývame je síce celkom zaujímavý, ale určite naň nie je potrebný geniálny matematik, lebo hocijaká susedka slečny Marplovej by sa vytasila s niečím prešpekulovanejším, keby potrebovala súrne niečo podediť po strýcovi.

Takže anotáciu a text na zadnej strane považjem za značne zavádzajúce. Proste príbeh v skutočnosti nie je o logike ale o psychológii postáv, nie je to thriller ale ľúbostná dráma a ako detektívka to nefunguje už len preto, že pointu onoho geniálneho plánu (view spoiler) a ešte aj na ten jeden zaujímavý zvrat, ktorý nakoniec príde, si autor pripravuje pôdu tak okato, že ho vidno sto strán dopredu a to ani nehovorím o nejakých tých nezrovnalostiach v zápletke. Škoda, ak by to autor zaonačil trochu lepčie, asi by som dala o pol hviezdičky naviac. Takto ostávam na 2.5*

Na druhej strane, ak by bola kniha označená ako ľúbostná dráma s detektívnou zápletkou, síce by som ju nikdy nekúpila, ale ak by sa mi nejakým nedopatrením dostala do ruky, povedala by som si, že na ľúbostný príbeh vlastne vôbec nie zlé a dala by som minimálne o hviezdičku naviac.

trudoš
26.12.2018 4 z 5

Promyšlená detektivka, na které se podepisuje japonská stylistika, kdy se protagonisté v jednu chvíli chovají naprosto neosobně, aby vzápětí projevovali emocí víc než Miss Universe při převzetí vítězné korunky. A podobně vypadají i jejich životní osudy, kdy se z klidné existence přechází do vyhroceného extrému a zase zpět. Například hlavní hrdinka spáchá zločin, propadne panice, je zachráněna sousedem - a tradá, vše je v nejlepším pořádku. Ovšem jen dokud nepřijde konec, a dotyčná se nezačne psychicky hroutit, přesně jak potřebuje neviditelný loutkář jménem Keigo Higašino. Na druhou stranu, závěr nabízí poměrně originální rozuzlení, jež veškeré výhrady vůči předchozímu vývoji událostí z fleku smete ze stolu. Navíc postava fyzika Galilea je milá a jeho intelektuální „souboj“ s bývalým přítelem, geniálním matematikem, je právě tak zajímavý, jak anotace slibuje. Snad jen, že znalost přírodních věd není pro knihu nutností, protože duel se odehrává víceméně ve filozoficko-disputační rovině.

Allena24
29.04.2018 4 z 5

Chvilku mi trvalo se začíst. Pak už jsem knihu nechtěla odložit. I pro mě (jako pro Chesterton) to byl výlet k mimozemšťanům.

Chesterton
12.12.2017 4 z 5

Detektivky ráda a toto byl vskutku výlet k mimozemšťanům:)) ale poměrně povedený. Trochu zvláštní čtení, kterého nelituji. Uběhlo rychle, dojem z knihy přetrval. Lehké dilema z druhé vraždy v rámci přátelství a lásky také:)

intelektuálka
21.09.2017 4 z 5

Velice zajímavé! Japonské prostředí je pro mne exotické stejně jako nápad, že při vyšetřování vraždy účinkují fyzik a matematik. Sledovat jejich logické úvahy, které je dovedou k rozřešení mohu jen doporučit.

Rade
24.07.2017 4 z 5

Taková logická šaráda. Hvězdičku navíc za ten japonský šmrnc, který je pro neznalého středoevropana poněkud exotický a hodně zajímavý. Závěrečná emocionální scéna je pro mě představitelná jen v japonském prostředí.

Boby17
08.03.2017 3 z 5

Knížka se sice četla lehce, ale nějak extra mě neoslovila. Japonské reálie a kulturní odlišnosti nebyly překladatelem nijak vysvětleny a tak mi dělalo potíže se zcela ponořit do děje. Závěr byl pro mě hodně překvapivý, ale ve výsledku můj dojem z celé knihy nenapravil.

RichardvonT.
27.02.2017 4 z 5

Takové chladné čtivo, napsáno jako by s cynickým odstupem. Svět matematiků a logického uvažování. Pojďme si hrát na "kdyby": žena zabije v sebeobraně exmanžela. Teoreticky by měla zavolat policii, nechat pracovat justici a doufat ve spravedlnost. JENŽE to by byla nuda. Mrtvolu je třeba odklidit a potom budeme všichni potichu jako myšky dělat, že o ničem nevíme:-))
U podobných knížek se v duchu ptám - existuje vlastně v realitě dokonalý zločin?

Aliii
04.08.2014 4 z 5

Zajímavá kniha - příběhem i japonským prostředím. Trochu mě zaráželo, že pan Kudó Jasuko tykal, zatímco ona jemu vykala...

Japonsko vraždy japonská literatura vyšetřování

Autorovy knížky

Keigo Higašino