Od moře k moři

Od moře k moři https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/570/bmid_od-more-k-mori-ZCz-570.jpg 5 103 9

Orel a lev série

Čtvrtý díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Od moře k moři se rozprostírá říše císaře Karla. Po římské korunovaci se jí pokouší dát pevný řád a připoutat ji k zlatému jádru vlastní moci – k Českému království. Tento úkol se zdá téměř nesplnitelný a navíc nemá Karel pro své středoevropské impérium ještě dědice. To se změnilo až před jeho pětačtyřicátými narozeninami, kdy se mu narodil syn Václav. Anna Svídnická byla velkou Karlovou láskou a její vytoužené dítě nadmíru zbožňoval, což nebylo nejlepší pro princův budoucí charakter a vladařské vlastnosti, ale bylo to nejšťastnější období Karlova života, kdy v císařské rodině vládla pohoda a láska.... celý text

slunicko1958
14.03.2024 5 z 5

Moje nadšení pokračuje. Nechápu, jak jsem mohla při svém kladném vztahu k historii romány L. Vaňkové tak dlouho míjet.
Tento román, 4. kniha šestidílné ságy, byl vynikající. Pokračovala úspěšná vláda Karla IV., v osobním životě je nadmíru šťastný, sledovala jsem, jak se vrší problémy ve francouzském království atd. A ty nešťastné vlny morové nákazy se ani Praze nevyhnuly! Seznámila jsem se s dalšími osobnostmi (např. Jan Milíč z Kroměříže) a jejich osudy. Začínají se objevovat problémy v církvi, drzost některých duchovním rychle roste.
Tuším, že další díl tak šťastný nebude.

Jackjelly
21.07.2022 5 z 5

Tenhle díl mne bavil zatím asi nejvíce. Možná to bude tím, že ubylo prvků "červené knihovny" a přibylo historických a politických souvislostí. Tohle období evropských dějin je velmi zajímavé a pro nás o to více, protože české země stály díky Karlu IV. v jejich epicentru.
Ideální románový doplněk k historické naučné literatuře.

HáMaPé
19.03.2022 4 z 5

Nejkrásnější léta Karla IV. po boku milované Anny, od Boha poslaná podpora neúnavného mírotvůrce v Evropě. V Evropě, kde jak v historii tak i dnes, bylo a je příliš mnoho zájmů a příliš mnoho "Rudolfů" či "Janů”, ale jen zřídka kdy opravdová osobnost, která by měla schopnosti a vůli udělat vše (aspoň něco) pro blaho Evropy.

Luigi1
25.12.2020 5 z 5

Karel IV úspěšný vladař kterému Anička porodila syna.Praha pod jeho vládou jen vzkvétá.

Rony70
19.09.2020 5 z 5

Sérii knih o Karlovi IV. čtu postupně a už docela dlouho. Pokud jde o tento díl - v pořadí čtvrtý - trochu jsem se bál, že se u něj budu nudit, že v něm bude málo dobrodružství. Ale paní Vaňková do příběhu zařadila události z francouzsko - anglické války a tím udělala knihu mnohem zajímavější, než kdyby se zabývala jen osudy Karla IV. Ten se totiž snaží především diplomatickou cestou udržet mír.

Oproti předchozím dílům musím paní Vaňkovou pochválit ještě za jednu věc: přestala používat v jednom odstavci pět různých jmen a titulů pro jednu a tutéž osobu. To mě v předchozích dílech místy dost mátlo a ztrácel jsem se v tom. V tomto díle mi děj přijde o dost srozumitelnější, než v dílech předešlých. Kniha se čte dobře, nenudí a ještě se u toho čtenář dozví něco z historie. Tentokrát budu pokračovat bez přerušení dalším dílem Druhá císařovna.

likaf
13.04.2018 5 z 5

Karel IV miluje svoji Aničku, Praha vzkvétá, všechno se mu daří. Dočkal se syna. Je šťastný. Nádherný díl.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Klídek a rodinná idylka, i když to bychom nesměli být ve středověké Evropě, aby se někde něco nesemlelo. Karel konečně nachází rodinný klid a pohodu, Anna ho bezmezně miluje a obdivuje a dává mu vytouženého dědice a následníka trůnu. Karel ho rozmazluje, jak to jde, což se na malém Vašíkovi brzy projeví. Jak zkonstatovala moje maminka, princ neprinc, ten holomek potřeboval pořádně zmalovat zadek, to by z něj nevyrostlo to, co vyrostlo.

R.E.M.
17.07.2015 5 z 5

Další skvělá kniha z šestidílné ságy, výborná kvalita, poutavý děj s historickými fakty, kapitoly sympaticky proložené odstavci s historickými informacemi a daty. Oceňuji spisovatelský um autorky.

Yorika
09.08.2013 4 z 5

Vysoká laťka, kterou Ludmila Vaňková nasadila již v první knize série neklesá.Další výborný díl z této zajímavé série...