Od Kolumba po naši dobu

Od Kolumba po naši dobu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281276/bmid_od-kolumba-po-nasi-dobu-pHP-281276.jpg 5 2 1

Kniha je rozdělena na tři části:Část první-Odvážní plavci Vikingové, cesty Kolumba, Jak žili Indiáni, Cortez dobývá říše Azteků, Portugalci a Španělé, Nová Anglie, První Čech v Americe, Nová válka s Indiány, Země svobody.Druhá část- Revolucionáři a pionýři, Jiří Washington, Revoluce, Na Západ!Zálesáci a pionýři, Válka s Anglií, Válka s Indiány-Tekumseh, Nové vynálezy, Kalifornie, země zlata a mamutích stromů, Abrahám Lincoln, Otroctví, Sever proti Jihu, Ku Klux Klan.Třetí část-Věk techniky-Pacifická dráha a Bizoni, Poslední Indiánské války, Reservace, Petrolej, Rockefeller a jiní miliardáři, Americká technika, Tomáš Alva Edison, Theodor Roosevelt, lovec, cowboy, prezident, Češi v Americe, Světová válka, První let přes oceán, Syn havířův starostou Chicaga, Amerika za druhé světové války, Literatura, které bylo použito. Druhé vydání!... celý text

braunerova
07.07.2022 5 z 5

František Hořejš byl vášnivým a často také nekritickým obhájcem všech utlačovaných a vykořisťovaných, indiánů, otroků a chudých dělníků. Přesto zcela nekorektně dokázal obdivovat odvahu, statečnost a houževnatost dobyvatelů Západní Indie, conquistadorů, traperů a pionýrů. Kniha se čte dobře, trochu mi vadil jen "selektivní" výběr faktů autora.

"Mezi lidmi a zbožím nemůže být velkého rozdílu: berou se, když je jich potřeba, využitkují se a pak se odstrčí, když jsou nepotřební."
John D. Rockefeller

Vydavatel prvního vydání Dr. Matzner, redaktor Hanus a ilustrátor Vojáček zemřeli v nacistických táborech smrti.