Očista

Dramatický příběh dvou generací žen nás zavede nejprve do Estonska 40. let minulého století, kdy byla země okupována Sovětským svazem, v druhém plánu do doby krátce po rozpadu sovětského impéria. Aliide Truuová ukryje před mafiánským pasákem dívku Zaru, která se jednoho dne zjevila v zuboženém stavu na dvoře jejího stavení. Dívčina přítomnost v domě vyvolá ve staré ženě palčivé vzpomínky na mučení a znásilnění za předešlé éry. Ani Zara není bez nepříjemných vzpomínek: dětství ve Vladivostoku prožila s nemluvnou matkou a babičkou neustále přerovnávající kufry pro všechny případy sbalené ve skříni. Přestože ani jedna z žen nehraje úplně otevřenou hru a jediný, kdo vlastně zná pravdu, je sám čtenář, začíná mezi nimi postupně vznikat bližší vztah – jako by Aliide chtěla na Zaře napravit chyby, kterých se dopustila při výchově své vlastní dcery, jako by na ní chtěla odčinit hříchy spáchané na její rodině. Závěr románu končí zločinem, ale i očištěním od minulosti s příslibem nové svobody. Bravurně zvládnutý vnitřní vývoj postav v delším časovém úseku dává nahlédnout do životního příběhu obou žen s takovou silou, že se čtenář snadno stává součástí děje. Elegantní strohost a přímočarost autorčina stylu je osvěžující – Očista nabízí tragický příběh, který se stal nebo mohl stát, s osvobozující lehkostí a s dávkou pochmurné romantiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/406565/ocista-fca-406565.jpg 4.5235
Vydáno:, Odeon

Puhdistus (2008)

Kniha Očista

Akana

Od první stránky je jasné, že takhle vypráví mistr. Sofi Oksanen má mimořádný cit pro míru jak ve vyjadřování tak v dramatické stavbě. Řekne jen to, co je nutné a řekne to působivě a v pravý čas. Skvěle rozvržená kompozice střídajících se časových rovin stupňuje napětí a postupně odhaluje (a někdy jen poodhaluje) tajemství z minulosti obou generačně vzdálených hrdinek. Ty užírá především pocit hanby pramenící z ponížení, kterému byly obě v určitou chvíli vystaveny. To je ze začátku rozděluje, když na sebe hledí skrz bariéru nedůvěry a podezírání, ale nakonec je společně sdílený stud zatlačí na stejnou stranu barikády v nekončícím dějinném konfliktu, kde ženy stojí s holýma rukama proti zvůli mužů v těžkých botách. To zní možná feministicky ale není. Sofi Oksanen nevidí černobíle, její hrdinky nejsou bez poskvrny, především Aliide ne. Jde o to se té zvůli vzepřít a díky tomu čelit i svým vlastním selháním.

aralka

Moje první knížka od Sofi Oksanen a byl to masakr! je to těžká kniha na psychiku, dalo by se říct až drama či tragédie, rozhodně žádná oddechovka... napsané je to bravurně, autorka používá krásný jazyk, velmi poetický, ale zároveň přesný a úsporný.... děj se začíná odehrávat na západě Estonska roku 1992 po rozpadu Sovětského svazu, kdy se z něj stala nezávislá země. Hlavními postavami jsou ženy, muži tu hrají druhé housle a vždy jde o postavy dost nesympatické, zlé a zvrhlé nebo alespoň stojící si na vedení. Před domem osamělé venkovské ženy Aliide se jakoby "náhodou" ocitne zubožená dívka Zara a poté se začnou retrospektivně odvíjet příběhy jak Aliide, tak Zary, tyto příběhy se samozřejmě spojí a poté zase rozpojí, napětí graduje a vše je doplňováno deníkovými zápisky estonského rolníka, který má v celém příběhu také velmi důležité místo. Kniha je hlavně o tom, jak vysoká je cena za přežití, co je člověk ochoten podstoupit pro zdánlivý klid, také je o násilí na ženách jak sexuálním, tak psychickém, o prohnilosti stalinistického i totalitního sovětského režimu, nenaplněné lásce, o touze po pomstě, o zpytování svědomí, vině, žárlivosti a ztrátě svobody... uf...myslím, že je čas dát si nějakou nenáročnou oddechovku , ale jinak super :-)

TomTomis
03.06.2018

Tak tohle byla smršť. Estonské dějiny plné zvratů, které autorka vylíčila na osudech několika žen. Musím říci, že konec knihy je strohý a úderný v podobě výňatků ze zpráv od agentů... Člověku se tím tak nějak doplňuje ta zrůdnost celé mašinérie, kde se lidé bojí, kde nikdo neví, co bude za chvíli... Po přečtení Baby Jane (ne že by to bylo zcela špatné) jsem už nějak autorku číst nechtěl, ale tak nějak jsem sám sebe přesvědčil a nelituji toho.

MajaHA
26.01.2018

Skvelý príbeh aj štýl akým je kniha napísaná.

cace
25.01.2018

Dozvíte se něco z historie a přitom dostanete příběh, který nezavání kýčem a vyžaduje trochu přemýšlení.

Marcela52
01.12.2017

Dlouho jsem čtení této knihy odkládala, protože jsem tušila, že to nebude snadné ani optimistické čtení. Přesto to byl román, na který jen tak nezapomenu. Pro mne málo známé skutečnosti z estonské historie autorka promítla do osudu dvou sester. Prolíná se zde několik dějových rovin a čtenář je neustále v napětí, jak to všechno vlastně bylo. Děj románu začíná v létě roku 1992 krátce poté, co se rozpadl Sovětský svaz a země získala zpět nezávislost. Tragédie jedné rodiny, která byla násilně rozdělena, mě velmi zaujala a dojala. Je dobře, že více než dvacet let po pádu komunismu, snad konečně přichází doba, kdy se na minulost začínáme dívat s větším nadhledem a mohou vycházet takové knihy. Kniha určitě zaujme náročnější čtenáře, protože je výborně napsaná. Píše o nepříjemných věcech, před kterými bychom neměli zavírat oči.

Rade
12.10.2017

Drsný, syrový příběh. Střípky vzpomínek z minulosti, které se skládají ve strhující příběh dvou sester, z nichž jedna byla ta závistivější… A o katarzi, která přišla o desetiletí později. To vše na pozadí složitých estonských dějin, které jsou i dnes tak trochu utajené. O děsivých perzekucích v pobaltských státech po sovětské okupaci se toho dodnes moc nepíše, snad i proto jsou knihy s touto tematikou tak překvapivé a působivé.
Pro mě malé minus za konec, který se uzavřel jen částečně, ten náboj, který kniha měla, se v závěru trochu vytratil. Přesto hodnotím maximálně.

-Kathus-
18.06.2017

Veľmi silný román a veľmi dobre napísaný.