Oči pouště

Oči pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82084/oci-pouste-82084.jpg 4 66 21

Katya Hijaz série

Čtiva a svižná detektivka z exotického prostředí, která staví na autorčině skutečné znalosti saudskoarabských konvencí a nabízí pohled za zavřené dveře ženských částí arabských domovů. Pouštní průvodce Nayir a mladá molekulární bioložka Katya se setkávají a postupně sbližují za tragických okolností. Šestnáctiletá Nouf, sestra Katyina snoubence a Nayirova přítele Othmana, se těsně před svou svatbou ztratila. Její zámožná a vlivná rodina najímá Nayira, který se v přilehlých pouštích dobře vyzná, aby ji našel. Nákladné hledání však končí smutně - dívka je nalezena mrtvá u hranice pozemků své rodiny. Tím však napínavé a vášní protknuté pátrání teprve začíná.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

Finding Nouf , 2009

Nofar197
Nofar197
17.07.2023 4 z 5

Po několikadenním pátrání je nezvěstná šestnáctiletá saudska dívka Naouf nalezena mrtvá ve wadi v poušti. Soudní pitva odhalí, že příčinou smrti bylo utonutí. Ve wadi zatopenem vodou privaloveho deště nic zvláštního. Ale proč se hezká Naouf vydala sama do pouště? Šla dobrovolně? Nebo byla přinucena násilím? Pouštní průvodce Nayir podle jistých indicií zjišťuje, že rodina Naouf něco skrývá. Ale co to je? Proč se tolik pospichalo s jejím pohřbem? Neocenitelnym pomocníkem se Nayirovi stává forenzní patolozka Katya Hijazi. Podaří se jim společně spojit jednotlivé díly složité skládačky?
Krimi z neobvyklého prostředí Saúdské Arábie, nejrigidnejsi islámské země, osvětlí nejen hrozný zločin vraždy mladé dívky, ale i uzavřený svět saúdskoarabských žen, které nemají příliš na výběr, málokdy mohou svobodně rozhodnout o vlastním osudu a jsou plne v područí svých mužských příbuzných.

Artep25
Artep25
17.11.2022 4 z 5

Nebyla to špatná kniha. Zajímavé, exotické prostředí. Pro mně nepochopitelný svět, který ustrnul někde v minulosti a není schopen uznat rovnoprávnost žen s muži. Nechtěla bych tam žít ani za nic ,ale o tom ta kniha není .Ráda si přečtu pokračování .

Delitka
Delitka
06.04.2020 5 z 5

Velice osvěžující detektivka. Celou dobu při čtení jsem měla šílenou chuť na datle, které tam hrdinové knihy průběžně pojídali ????

Baruš111
Baruš111
13.11.2019 5 z 5

Velmi se mi knížka líbila, byla hodně zajímavá, dobře udělané že se do poslední chvíle nevědělo kdo je vrah...

broskev28
broskev28
22.12.2018 3 z 5

Detektivní příběh ozvláštněný prostředím - odehrává se v Saúdské Arábii. Společenské "předpisy" neumožňují vyšetřovateli zeptat se na věci potřebné pro odhalení zločinu ani mužů, natožpak žen; to se pak těžko vyšetřuje! Ale příběhu to na čtivosti neubírá, spíš naopak.
Já jsem - na rozdíl od Surikata komentáře - byla velmi překvapená rozuzlením. A už se těším na Tajemství závojů; třeba se vztah Katyi a Nájira konečně někam posune . . .
P.S. Jen ta několikrát se opakující chyba - "navštívil jsem Ašráwíjovi" - mě lehce iritovala.

i.stefany
i.stefany
24.04.2018 3 z 5

Velmi čtivý příběh s detektivní zápletkou, zasazený do exotické pouště. Od začátku příběhu se řeší nález těla mrtvé dívky a postupně se nám odkrývají stopy a důkazy vedoucí k pachateli. Potěšilo mě, že tato kniha byla trochu jiná než ostatní současné knížky z arabského světa.

Jája92
Jája92
27.01.2018 4 z 5

Výborná knížka, která mě zaujala a nedokázala jsem ji odložit dříve, nežli jsem se zdárně nedočetla poslední řádek knihy.

mynamail
mynamail
26.09.2017 4 z 5

Vášní protknuté pátrání....
Pokud na základě této věty z textu o knížce čekáte příběh s milostnou zápletkou, tak se nedočkáte. A že by se Nayir a Katyia nějak zvlášť sblížili se mi taky nezdálo. prostě jen spolubřešili případ.
Moje očekávání to naštěstí nebylo, takže jsem se do příběhu ponořila a hltala jsem stránky jednu za druhou.
Detektivka zasazená do Saudské Arábie.
Ale hlavně - přiblíží život žen i mužů, kteří jsou islámu oddáni. Respektují a dodržují pravida a zásady. Jak obtížné je ovšem pro muže spolupracovat s ženou, jak obtížné je pro ženu prosadit svá podezření.
Komické - i když vím, že skutečné - mi přišlo, že ženy zahalené do burky se vlastně ani vzájemně nepoznávají! Při příchodu jedné do obýváku, kde prožívají celý svůj život, se musí dotazovat, kdo přišel...
A přesto (nebo právě proto) i zde dochází k závisti, touhám, intrikám...
Nuž, přečtěte si. Udělejte si svůj názor. Nudit se nebudete.

VeruRomanská
VeruRomanská
23.10.2016 5 z 5

Úžasné, úžasné, úžasné! Kniha se mi velice líbila, taktéž druhý díl. Člověk nahlédl do odděleného světa žen a mužů v arabských zemích, ale zároveň ho hnala touha zjistit, kdo je vrah.

SmisekIvuska
SmisekIvuska
12.11.2015 5 z 5

Za mě super knížka - napínavé čtení, člověk se dozví něco z toho prostředí a i když tuší, kdo to mohl udělat, nakonec ho to překvapí...

Malinali
Malinali
19.08.2015 5 z 5

Detektivka z prostředí, kde jsou ženy až na posledním místě... Napínavé čtení, dobře se čte. Je to první díl od této autorky. Výhoda, že autorka prostředí zná, protože v něm žila. Prolíná se život arabských žen, tak detektivní zápletka a poznávání muslimské země.

Ivana11
Ivana11
17.06.2015 4 z 5

Podařená detektivka z islámského světa, pěkně se četla, doporučuji přečíst.

Peti
Peti
02.05.2015

Detektivní příběh ze Saudské Arábie, z prostředí, kde panuje velice přísná kultura co se týká práv a možností arabských žen. Propracovaný příběh, který začíná zmizením a končí přiznáním vraha, nám mimo jiné ukazuje i život muslimů. Velice čtivé.

bikerbm
bikerbm
22.04.2015 3 z 5

Spíše než detektivní příběh mě to přišlo jako nějaká kulturní studie života v islámském světě,pro naši kulturu dosti nepochopitelná.Detektivní zápletka velmi chabá,postup vyšetřování ještě chabější,ale při čtení jak to v takových arabských zemích chodí a pří představě že za několik málo desetiletí bude islám převažujícím náboženstvím ve světě,mě běhal mráz po zádech!To se tady ještě budou dít věci...

Alma-Nacida
Alma-Nacida
03.06.2014 5 z 5

Velmi čtivá detektivka s propracovanou psychologií postav, napsaná se znalostí prostředí. Těším se na další díl. :-)

rose
rose
23.12.2013 4 z 5

Detektivka z exotického prostředí. Takže při pátrání po vrahovi se dovídáme spoustu zajímavých reálií ze země, kam se podívá jen málokdo. Dobře se to čte, rozuzlení je překvapivé a ta exotika pro mě byla docela zajímavá

Hayati
Hayati
21.10.2013 5 z 5

Souhlasím s komentáři Surikaty a Leami, a protože již několik let žiji v Saudské Arábii, mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Znalosti prostředí autorky jsou nesporné. Bez nich by ta kniha neměla ten pravý "Arabský půvab". Prozatím mám knihu rozečtenou, ale již nyní se těším na její pokračování s názvem "Město závojů" :-)

leami
leami
20.05.2013 5 z 5

Ano, je to detektivka. Ale kromě detektivní zápletky jsem našla spoustu věcí, díky kterým se kniha četla sama. Život naprosto odlišný od toho našeho mě místy naplňoval úžasem. Bála jsem se, že to bude další kniha o týraných ženách v muslimském světě, ale není. Ženy jsou tam různé, tak jako na celém světě. Opravdu doporučuji. Druhou knihu autorky si seženu co nejdříve.

vincek1
vincek1
19.11.2012 3 z 5

Nyní čtu převážně historické detektivky z britských ostrovů a po této knize jsem v knihovně sáhl pro zpestření. Od počátku až do konce mě dělalo problémy přelouskat arabská jména, ale kniha mě zaujala popisem životní filozofie v arabských zemích. Mám obecně rád knihy které popisují život různých vrstev obyvatel dané země. Kniha se mi občas zdála zdlouhavá, ale to je zřejmě důsledek četby knih spisovatelů Cornwella, Tremayna a podobných, kde jsou příběhy psány "akčnějším" stylem. Jinak bych se připojil k hodnocení které napsala Lenicka. Knihu bych doporučil už proto, že je psaná odlišně od jiných detektivek.

-Lenicka-
-Lenicka-
15.02.2012 4 z 5

Taky jsem byla zvědavá, co od této knížky můžu očekávat! Příběh to byl určitě zajímavý, ale v žádném případě bych jej tedy nenazvala napínavým - možná jen pár stránek ze začátku.. Jinak vraha jsem taky neuhádla a rozuzlení v podstatě také ne ... Ale vadilo mi, že kniha neměla v podstatě žádný konec a tak nějak dopadl i ten onen milostný příběh ..