Oči kočky

Oči kočky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396760/bmid_oci-kocky-O38-396760.jpg 4 53 9

První spolupráce dvou velikánů světového komiksu… tedy první dotažená a samostatně vydaná (nepočítaje mrtvě porozený projekt filmové Duny a to, že části série Incal už předtím vycházely časopisecky). Oči kočky, to je drobnost s velikým dopadem, a hodně „nekomiksový“ komiks, který se přesto zařadil mezi klasiku tohoto média. Fascinující apokalyptická mikropovídka s krajně úsporným textem, vyprávěná v drtivé většině výtvarně, od roku 1978 stále znovu vychází, je stále znovu čtena a stále znovu ohromuje.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Eyes of the Cat , 1978

DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Na tenkých knihách s množstvom ilustrácii je krásne, že ich vieme prečítať za 30 minút v kníhkupectve. Mœbiusove ilustrácie sú tradične fantastické a narozdiel od Incalu, tu ma zaujal aj Jodorowskeho tajomný krátky príbeh so silnou symbolikou.

Roseblood
21.02.2023 5 z 5

Velkoformátový komiks s málo slovy, kde na levé straně skoro pořád zůstává jeden obraz, který se nám změní až ke konci a na straně pravé pozorujeme obraz, který se mění.

Příběh není nijak složitý ale pro mě fascinující včetně gradace a překvapení, které odkryje až konec.

Je to drsné, je to hodně o vizuálu, protože příběh je vyprávěn prakticky z většiny obrazy ale bude ve mě rezovovat dlouho.

A ještě si dovolím malé upozornění - není to komiks o kočkách a pro slabé povahy také ne

LordSnape
24.07.2022 5 z 5

Skvělé ve své jednoduchosti. Kresby opět znamenité.

RaptoR
27.10.2021 5 z 5

Jedna z knih, na kterou nelze nahlížet běžnou čtenářskou optikou. Já jsem si výlet za hranice všednosti užil. Ovšem makabrózní vyznění celé téhle divočiny opravdu nesedne každému.

bob0795
20.09.2021 2 z 5

Budu za totálního heretika, když řeknu, že kvalita Jodorowskyho tvorby je značně kolísavá a Moebius je pro mě nejpřeceňovanější evropský komiksový tvůrce, takže moje hodnocení neberte vůbec vážně, ale...
Chápu, že jde především o vizuální "příběh", vyprávěný pomocí obrazů prakticky bez textu. Nemám problém s metaforami, nejsem ani člověk, který potřebuje v příběhu vést za ručičku a všechno dostat naservírované na stříbrném podnosu, ale...
Tahle kniha je dle mého především onanií dvou komiksových velikánů, kteří stvořili něco, co z ne úplně spravedlivých důvodů část světa považuje za poklad. Onanií je i české vydání, které se nevejde do žádné normální knihovny a tak nějak podtrhuje vtíravý pocit, že před touhle knihou byste si měli sednout na zadek.
No, u mě se tak nestalo, nicméně záležitost je to svým způsobem zajímavá.

Syllvanium
12.05.2021 5 z 5

Tohle duo opět prokázalo, že spolupráce je dobrý nápad, který skvěle funguje. Drsná jednohubka v brilantním podání. V jednoduchosti je krása.

Ano, cena českého vydání je na útlost publikace astronomická, ale to je daň za vydávání takových jmen, jako je Jodorowsky a Mœbius v našich přizdisráčských končinách, prominete-li ten výraz. Ať si každý rozhodne, zda mu za to tahle dvojka stojí.

Pozn. pod čarou: Veškeré negativní recenze na stránkách knihkupectví pocházejí od lidí, kteří očekávali, že jde o komix o kočkách. Nutno dodat, že se poučili - tou bolestivější cestou.

JP
17.04.2020 3 z 5

Krátká a koncepčně (statická linie - dynamická linie) vůbec ne špatná záležitost se zvláštní atmosférou. Vizuální především, surrealistické spíše nádechem a přítomností jména Jodorowsky. Hlavní je Mœbius a jeho kresba. Definitivně bych do toho zbytečně nevrážel peníze, leda bych byl až fanatickým obdivovatelem autorů... stačilo video na youtube (ve španělštině). Los ojos del gato: "Es Maravilloso."

Seraphine313
18.05.2019 4 z 5

Ano, jako jednorázovka to funguje skvěle, neméně zajímavá kromě příběhu je i předmluva Jodorowského. Co mě opravdu děsí, je cena českého vydání, která je srovnatelná s pětinásobně dlouhým komiksem.

martinstefko
12.05.2019 5 z 5

Kompozice komiksu "Oči kočky" je vlastně jednoduchá. Na levé stránce je obraz, který je téměř neměnný, na stránce pravé je panel, kde je scéna proměnlivá. Při čtení to funguje skvěle. Díváte se na jednoduchý příběh různýma očima. Je zde dynamika, která je dána pohybem orla, je zde statika, která je prezentována neměnností chlapcovy pozice. I tak jednoduchá kompozice umožňuje ale skvělou gradaci. Při čtení máte pocit, že rytmus příběhu je nějaký takový. Tam. Tam. Tam-tam. Tam-tam. Tam-tam-tam. Tam-tam-tam. Tam-tam-tam-tam. Tam-tam-tam-tam-tam. TAM. Tempo se neskutečně zrychluje až k oné poslední větě, která to rozsekne a udělá z vizuálně krutého příběhu příběh krutý celkově. "Oči kočky" ve vás pak budou ještě hodnou chvíli rezonovat. A to je dobře, tohle by skvělé umělecké dílo mělo umět. Nemám potřebu si věšet na zeď plakáty, ale když jsem knihu "Oči kočky" dočetl, řekl jsem si, že by bylo super mít stěnu pokrytou celý tímhle komiksem. Akorát nevím, jak by se to udělalo, aby to vypadalo dobře i z hlediska čtenosti.

Autoři knihy

Alejandro Jodorowsky