Ochutnávačka

Ochutnávačka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395952/bmid_ochutnavacka-X4v-395952.jpg 4 394 137

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Alpress

The Taster , 2018

Jana1699
19.09.2019 3 z 5

Tak pro mě kniha napsaná celkem povrchně, necítila jsem žádné emoce a vcelku mi bylo úplně jedno co se s hlavní hrdinkou stane, vůbec jsem se do příběhu nedostala, proto jen 3 *. Na to jak je tady vychvalovana tak za mě nedoporučuji.

skalek
17.09.2019 5 z 5

Kniha trošku z jiného pohledu,než bývají knihy s tématem 2.sv.valky.
Kniha o tom že i obyčejní lidé v Německu chtěli jen trochu budoucnosti pro své děti,aby měli práci,co jíst a kde bydlet.....

Viper_Onyx
11.09.2019 3 z 5

Příjemný, čtivý román z 2. světové války z pohledu Němců, který mě nicméně neuchvátil natolik, abych se k němu znovu vrátila. Ač jsem hlavní hrdince držela palce, popis děje pro mě nebyl až tak poutavý a popisný, jak od knížky očekávám. Při čtení jsem si říkala, že takové hrůzy, jaké se děly bych určitě nedala, ale jako bych byla spíše vzdálený pozorovatel a kniha mě ne a ne totálně pohltit.

verka5083
28.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Četla se jedním dechem. Hlavní hrdinka mi připomínala hlavní hrdinku z knížky Heřmánkové údolí. Taky byla velmi silná, měla pevnou vůli a myšlenky na jiné ji nutily bojovat, stejně jako ochutnávačka. Knihu mohu doporučit. Četla se jedním dechem a něco ve vás nechá.

Damato
27.08.2019 5 z 5

Čtení mě uchvátilo od první stránky, konečně pohled na válku očima "z druhé strany". Pochopila jsem (trochu), že ne každý Němec=špatný Němec, že ne všichni opravdoví němečtí občané až tak moc souzněli s ideály nacismu. A slyšes- potažmo číst opravdový příběh , který má reálný základ a celkem nedávno se stal tady, na téhle planetě, de facto nedaleko od nás- už to mělo váhu . Přesto mě ten konec dostal , nemohu říct, že bych tomu až tak moc věřila- pozor SPOJLER- přeci mi neříkejte, kdyby Hitlera zabila, že by to 70 let tajila... to je jediné, co se mi tady na té knize nelíbilo.
Jinak se kniha četla sama a rozhodně pro ty, co se zajímají o 2 světovou válku doporučuji. Je tam popsáno spoustu věcí, které nám v tom marastu doby unikají.

domihruzkova
23.08.2019 5 z 5

Velmi (a příjemně!) mně překvapilo, že to je na motiv skutečného života ochutnávačky. Kniha (opět) o 2. Světové válce, ale úplně z jiného pohledu.

sassenkka
15.08.2019 4 z 5

Z této knížky jsem měla malinko strach. Zajímala mě, ale zároveň jsem se bála, že to nebude úplně záživné čtení. O to víc překvapená jsem byla, když jsem se do ní zažrala během prvních dou stran.
Ochutnávačka je velmi krásně a čtivě napsaná. Hlavní hrdinka mi sedla a od začátku mě zajímal její osud. Pro mě velmi zajímavý příběh, zajímavé prostědí, zajímavé postavy, ... :)
Jednu hvězdičku ubírám kvůli poslední čtvrtině knihy, která byla podle mě malinko uměle natáhnuta a místy méně záživná. Ale ten závěr byl zas parádní, srdcervoucí. Já si knížku užila.

Allys
15.08.2019 5 z 5

Zaujímavý príbeh, ktorý som prečítala jedným dychom. Niektoré časti síce mohli ísť trochu viac do hĺbky, ale aj napriek tomu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Už som mala v rukách viac kníh s tematikou 2 sv. vojny, táto je však zaujímavá tým, že dej je zasadený priamo v bezprostrednej blízkosti Hitlera. Páčilo sa mi, že autor čerpal zo skutočných udalostí a inšpiroval sa životom skutočnej ochutnávačky (Margot Woelk).

Ester59
12.08.2019 4 z 5

Zajímavé

Nia ^^
27.07.2019 4 z 5

K Ochutnávačce jsem se dostala zcela náhodou a rozhodla jsem se, že od knihy nebudu nic očekávat - vyplatilo se. Příběh o ochutnávačce Magdě nás informuje o životě "prostých" Němců, kteří byli rozděleni na dva tábory - jeden byl zfanatizován Hitlerovými ideály a druhý byl skeptický ohledně myšlenky nesmrtelnosti národa. Mnozí si však mysleli, že jich se válka a politika netýká a byli rádi za každou pracovní příležitost, která se naskytla. K těm mnohým patřila i Magda Ritterová. Kniha mapuje její život coby v roli ochutnávačky Adolfa Hitlera. Hrdinka nám popisuje svůj každodenní život, kdy člověk nikdy nevěděl, který den je jeho poslední. Autor nás ušetřil podrobných popisů, což mi místy chybělo vzhledem k určitým momentům, ale přesto mě kniha pohltila a táhla neustále vpřed. Oceňuji autorův dovětek, kde nám pod pokličkou poodhalil svůj recept na knihu - kde nám zdůraznil, že Magda Ritterová není ve skutečnosti skutečná osoba, nýbrž byla inspirována životními příběhy žen, které osobně pracovaly pro Hitlera. Myslím si, že Ochutnávačku by si měl přečíst kdokoliv, kdo se zajímá o téma 2SV (obzvláště "z druhé ruky").

Olous1
25.07.2019 5 z 5

Kniha nám ukazuje úplně jiný pohled na válku.Příběh Magdy,ochutnávačky jídla pro samotného vůdce se mi moc líbil a doporučuji přečíst.

mystar
09.07.2019 5 z 5

Knizka se mi velmi libila. Cely pribeh Magdy jsem prozivala s ni. Bylo to zajimave nahlednuti do zivota A. Hitlera a jeho nejblizsich. Moc ctive, napinave a fascinujici. Nekolikrat me pribeh dojal. Az na tu finalni scenu s Hitlerem, je pribeh super. Urcite doporucuji.

Susan94
04.07.2019 5 z 5

Silný příběh, který byl velmi dobře zpracován. Vzhledem k těžkému tématu, se kniha čte rychle a velmi dobře. Kniha ve mě zanechala opravdu velký dojem...

Acinore
30.06.2019 4 z 5

Zajímavý pohled "z druhé strany". I tak jsem se občas neubránila slzám, druhá světová válka byla zatím největší zlo, co se světu stalo. A zasloužil se o to jeden jediný muž... Autorovi se povedl fascinující příběh.

Ann1307
18.06.2019 3 z 5

Kniha přináší pohled zevnitř Hitlerova nejbližšího okolí.

Vypráví o Magdě, která s rodiči žije v Berlíně, ale ti ji během války pošlou ke strýci a tetě, protože Berlín je bombardován a není v něm bezpečno.

Magda u nich ale nemůže bydet jen tak, takže si začne hledat práci.
Po pár dnech, kdy to vypadá, že hledání bude bez úspěchu, si jí vybere do služeb přímo Říše. Bude dělat ochutnavačku pro samotného Hitlera. Což znamená, pokusného králíka, zda Hitlerovo jídlo není otrávené.
V jeho službách prožije lásku (poněkud rychlokvašnou), nebezpečí, smutek i pomstu.

Čekala jsem víc!!!
Nic z toho, co Magda a další hrdinové prožívali mě nezasáhlo, což mělo! Já potřebuju, aby mě kniha vtáhla do děje tak, abych se sžila s hlavními hrdiny a prožívala jejich štěstí i smutek. To mi ale tahle kniha nedala.
Bylo mi vlastně jedno, co se stane. Ani napnutá jsem nebyla. ????

Kniha byla zajímavá a originální, za to si vysloužila hodnocení lehce nadprůměrné = 3⭐️ Nebyl to propadák, to rozhodně ne, ale musím říct, že ani žádný zázrak. Škoda!

i.stefany
05.06.2019 5 z 5

Magda Ritterová, ochutnávačka samotného Vůdce. Jejím prostřednictvím čteme velmi zajímavě podaný příběh, který staví na skutečných událostech. Přibližuje nám Hitlerovo soukromí, jeho životní družku Evu Braunovou a sledujeme průběh války ze samotného velína. Byť kruté téma války, ale já jsem se zase dozvěděla nové informace. Díky za takové knihy.

veruptackova
01.06.2019 3 z 5

Vidíme tady 2. světovou trošku z jiného úhlu. Z pohledu přímo zaměstnanců a blízkého okolí Hitlera. A to v době jeho největší síly až po jeho pád.
Bohužel však musím říci, že mě z nějakého důvodu kniha nezasáhla. Na to jaké hrůzy byly popisovány a co vše musela hlavní hrdinka předrpět, mě kniha udržovala v určitém odstupu.
Chybělo mi to taková to vcítění do hlavní hrdinky, díky čemuž by mě kniha více zasáhla. Nevím, zda je to stylem psaním - způsobem, jakým je príběh vyprávěn. Každopádně mi úplně neseděly relativně dlouhé kapitoly. Navíc se autor snažil do příběhu zakomponovat snad všechny hrůzy 2. světové a na mě to působilo trochu překombinovaně.

Mojepočteníčko
30.05.2019 2 z 5

Ochutnávačka patří mezi první knihy, které jsem měla možnost přečíst společně s dvěma dalšími úžasnými slečnami v rámci společného čtení, na kterém jsme se domluvily prostřednictvím Instagramu. Jde o příběh, odehrávající se v době druhé světové války a opravdu hodně jsem se na něj těšila.
Magda Ritterová žije celý svůj život s rodiči v Berlíně. Jeho obyvatelé jsou však díky častým náletům neustále vystavováni nebezpečí. Její otec proto usoudí, že by jeho dcera mohla být u příbuzných, kteří žijí v horách, v bezpečí. Zanedlouho proto putuje ke svému strýci a tetě do Berchtesgadenu.
Krátce po příjezdu absolvuje Magda pracovní pohovor. Uspěje a zanedlouho poté odjíždí na místo, kde má své nové zaměstnání vykonávat. Jaké je její překvapení, když zjistí, že se má stát ochutnávačkou jídla, podávaného samotnému Adolfu Hitlerovi! Krátkou chvíli si pohrává s myšlenkou, nabízené místo odmítnout. Zároveň si však plně uvědomuje, že se od dívek jejího věku očekává poslušnost vůči třetí říši.
Magda zaujme své místo v kuchyni, avšak netuší, co všechno jí nová práce přinese. Můžou to být zkušenosti, láska, a nebo taky samotná smrt!
Na úvod bych ráda pochválila celkový vzhled knihy i téma, které si autor vybral. Prozatím jsem se s něčím podobným ještě nesetkala. Bohužel jsou tyto dvě věci jedinými, které za sebe můžu pochválit.
Zpracování příběhu mi nesedlo. Ačkoli mě prolog dokázal maximálně motivovat k pokračování, čtení následujících kapitol už se rovnalo studené sprše. Nemohla jsem se vůbec začíst, text jsem vnímala a vstřebávala spíš mechanicky. Hlavní hrdinové mi k srdci nepřirostli, jejich společné, láskyplné scény nevyvolaly vůbec žádné emoce. Hlavní hrdinka se navíc stylizovala do role, kterou nesnáším snad asi nejvíc na světě, a sice – odhodlaná a nezlomná. Její vystupování bylo místy poněkud teatrální. Všechno zvládla, vydržela, překonala, zařídila a ještě v sobě dokázala udržet velkou dávku odhodlání a pomstychtivosti vůči těm, kteří jí nějakým způsobem ublížili. A jestli jsem po přečtení na něco opravdu, ale opravdu vysazená, pak je to rozhodně slůvko "zhroutit se.“
Ochutnávačka mě tedy bohužel zklamala. Nicméně jsem omrkla i její hodnocení na Databázi knih, které je opravdu velmi pozitivní. Proto soudím, že bude tato knížka spíše otázkou osobního vkusu čtenáře. Vyzkoušejte a uvidíte sami .

cérka
29.05.2019 4 z 5

Fiktivní příběh postavený na skutečných osudech a událostech válečného Německa. Další kniha, která mě velmi zaujala svým zpracováním, formou a tématem. Bohužel samotný konec byl už i na mě trochu překombinovaný a tak ubírám jednu hvězdičku.

Kaja01
23.05.2019 5 z 5

Knihy z období 2.světové války mám ráda a tahle nebyla výjimkou. Naopak se mi líbil opět trochu jiný pohled než z koncentračního tábora. Pro mě téma Hitlerových ochutnávaček zajímavé, stejně jako přiblížení postavy Evy Braunové.