Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 458 181

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

mySaints
mySaints
08.07.2019 4 z 5

SPOILER!
Já hejtit nebudu. Bylo to trochu slabší než další knihy od Maye, ale nakonec to takový průšvih nebyl. :) Dobrý začátek, naprosto nudný prostředek, a teď půjdu proti davu - skvělý konec, který mě dostal (jsem asi jelito, ale tentokrát jsem fakt netušila). Ovšem líbil se mi hlavně proto, že ehm ten někdo byl živý. Do Niamh jsem se hodně vcítila a její zoufalství na mě z každé stránky dopadalo silněji a silněji, takže jsem byla ráda, že to takhle dopadlo. Na můj vkus tam bylo hodně toho romantického středu, v detektivce bych prostě čekala více vyšetřování než příběh osudové lásky trvající od dětství.
Takže za mě si takové nic moc hodnocení Peter May rozhodně nezaslouží. :)

Melanka
Melanka
03.07.2019 2 z 5

Pro mě byla tahle kniha velkým zklamáním. Skoro mi to připadalo, jako kdyby autor potřeboval rychle něco napsat, dokud je jeho jméno v kurzu. Byla to slátanina, kterou nezachránily ani popisy přírody a počasí na skotských ostrovech, které May umí. Velmi nepravděpodobný příběh, až mě to chvílemi rozesmálo a v závěru naštvalo.

Uri
Uri
01.07.2019 4 z 5

Kniha měla spád a zápletka byla zajímavá. Je sice slabší, než trilogie z ostrova Lewis, ale i tak velmi hezky napsaná. Moje celkové hodnocení trochu sráží konečné rozuzlení, které bylo podle mne trochu uspěchané a ne moc uvěřitelné. Každopádně styl autora je hodně popisný, tak to mám rád a i přes výše uvedené slabiny dávám 4 hvězdičky.

Dela111
Dela111
30.06.2019 3 z 5

Můj oblíbený autor Peter May se tady pustil do žánru romantický thriller :-o.
Kniha začíná jako thriller, velmi rychle se přehoupne do společenského románu a závěrečnou scénou autor překonal i nejšílenějšího hollywoodského scénáristu ;-).
Nevadilo mně, že víc než detektivka je většina knihy vylíčením životního příběhu manželské dvojice. Autor je vynikající vypravěč a mě ten příběh naprosto pohltil, je poeticky napsaný. Malebné popisy ostrovů, života na nich a zvyků obyvatel, jsou naprosto úchvatné. Beru motiv i pachatele, ale ta závěrečná scéna byla přehnaná, proto dávám nižší hodnocení.
Nicméně přečtení nelituji, naopak, téměř celou knihu jsem si vychutnávala a na ostrov Lewis jsem se "vrátila" ráda :-).

kokosek
kokosek
28.06.2019 5 z 5

Na tohle jsem se těšil. Petr May se vrací tam kde mu to sedí nejvíc. A rozhodně nejsme zklamán. Velmi dobře napsáno, popis tohoto místa je opět skvělý a i když to rozhodně není ráj na zemi, tak já to chci poznat.

13werka
13werka
25.06.2019 3 z 5

Označení "detektivka" se na tuto knížku asi moc nehodí, detektvní příběh je tam až druhý v řadě. Víc se mi líbila linie z minulosti, ten detektivní příběh není nic moc. A konec má zvraty opravdu trochu přitažené za vlasy. Na předchozí knihy z ostrova Lewis to nemá, ale na druhou stranu úplně špatně se to nečetlo.

Karborund
Karborund
24.06.2019 3 z 5

Naprosto bravurně rozjetá kniha, tak jak to umí jen May. Popis krajin, osob, pocitů, návraty do minulosti, to dělá autorovy knihy jedinečnými. Bohužel závěr velmi slušné knihy pokazil celkový dojem a shodil ji do průměru. V tomto případě opravdu velká škoda.

16.06.2019 3 z 5

Už podle hodnocení a zveřejněných komentářů jsem se do knihy pouštěla s vědomím, že k ostrovní trilogii, ale i dalším knihám Petra Maye to bude mít asi daleko a kdyby se jednalo o jiného autora, možná bych se do čtení ani nepustila. Nicméně Petra Maye mám tak ráda, že jsem neodolala a nemohla vynechat ani tuto knížku.
Ano, souhlasím, zvykli jsme si u Petra Maye už na lepší knihy a ten závěr i já považuji za dost přitažený za vlasy, ale minimálně 3* si knížka určitě zaslouží.

Pavlína67
Pavlína67
16.06.2019 5 z 5

Detektivní román je v tomhle případě spíš zavádějící označení, které ve čtenářích vzbuzuje očekávání, že se jim dostane podobného příběhu, na jaký jsou od Petera Maye zvyklí. Já bych spíš volila označení román pro ženy s detektivní zápletkou. Po tomhle žánru už dnes nesahám, ale díky autorovi bych to udělala i tak. Neodvažovala bych soudit, co autor touhle knihou zamýšlel, jestli měla, nebo neměla být návratem k čemukoli, a jestli se mu to povedlo, nebo nepovedlo. Já jsem četla příběh o velké lásce dvou spřízněných duší ze dvou znepřátelených rodů, která překonala nepříznivé okolnosti a zvítězila nad zlem. Prostě pohádka se vším všudy. Během čtení jsem na to velmi brzy přistoupila a celé si to náležitě užila, i tu poslední stranu. Poručici bych ale raději viděla zahazovat detektivní odznak do dáli než tohle. Když už šťastný konec, tak se vším všudy. Ale co se dá dělat.

15.06.2019 3 z 5

UPOZORŇUJI UŽIVATELE, KTEŘÍ SE CHYSTAJÍ KNÍŽKU TEPRVE ČÍST, ABY NEČETLI NÍŽE UVEDENÝ KOMENTÁŘ Verka777!
Já to bohužel udělala, jsem už hodně za polovinou knížky a díky němu teď už vím, jak se bude příběh v závěru asi vyvíjet a docela mi to prozrazení pokazilo další čtení .... Po pár dnech od uveřejnění mého komentáře ale vidím, že už uživatelka doplnila komentář o upozornění, že se jedná o SPOILER ...

Verka777
Verka777
14.06.2019 2 z 5

SPOILER
Kniha konci hodne neuveritelne. Kdyz se na scene znovu objevil Ruairidh, cetla jsem nekolik vet znovu a znovu a nemohla uverit vlastnim ocim (od dob serialu Dallas, kde vstal z mrtvych Boby, jsem se s takovym nestastnym autorskym kotrmelcem nesetkala). No a posledni stranku jsem snad ani cist nemela. Zaver mi uplne zkazil jinak dobry dojem z knihy...

Ales.BD
Ales.BD
14.06.2019 1 z 5

NEdetektivka, kde se na začátku něco tragického stane. Potom dlouhé nudné příhody z minulosti a pak se to nějak kostrbatě uzavře s následným složitým vysvětlováním. Měl jsem problém udržet pozornost, konec mě zklamal a osud francouzské policistky vysloveně naštval.

ADE138
ADE138
13.06.2019 4 z 5

Možná to není nejlepší kniha od P. Maye, ale já si čtení užila. Jsem ráda za autorův návrat do Skotska.

Danago
Danago
11.06.2019 4 z 5

Mně se knížka líbila. Poslouchala jsem audioknihu a je velice dobře namluvená. Je to jiné než trilogie z ostrova Lewis , s tím se musí počítat. Ale mně nevadil ani překvapivý konec, proč ne?

Iv8
Iv8
02.06.2019 3 z 5

Nějak mi neseděl závěr, protože se tomu nedalo věřit a ještě se tím celý příběh spíš "rozladil". Škoda.

martina3126
martina3126
01.06.2019 2 z 5

Autora mám moc ráda, přečetla jsem vše, ale toto je trochu zklamáním. Vlastní příběh pokulhává za popisy přírody, kterých je podle mne příliš.
Samotný závěr knihy je příliš vykonstruovaný.
Jinak pěkné čtivo pro volné chvíle.

ewanek
ewanek
31.05.2019 2 z 5

Dala jsem se zlákat odkazem na ostrovní trilogii, ale jejích kvalit kniha určitě nedosahuje. Oddechovka do vlaku. Líbil se mi způsob vyprávění příběhu z pohledu různých osob, prostřihy mezi současnstí a minulostí a zpočátku i barvitý popis divoké skotské krajiny. Postupně mi ovšem líčení kulis začalo připadat trochu rozvleklé, takže jsem je začala přeskakovat. Také z minulosti vyplouvaly "jako na zavolanou" stále bizarnější informace, které se mi jevily jako poměrně zádsadní na to, aby o nich nepadlo slovo mnohem dříve, než v závěru knihy (např. peripetie vztahu hlavní hrdinky s její nejlepší kamarádkou). Za nejslabší místo považuji finále příběhu - s ohledem na popisovanou bezpečnostní situaci v Paříži mi nabídnuté vysvětlení přišlo přitažené za vlasy.

elcapitano
elcapitano
26.05.2019 3 z 5

Původní ostrovní trilogie je moje oblíbená, tato kniha měla zřejmě na ní nějakým způsobem navázat, nu, řekl bych, že se to příliš nepovedlo.
Asi nejvíc se mi na té knize nelíbí její podivná struktura - do poloviny je to ženský román, od poloviny celkem slušná detektivka a konec - jak z nějakého akčního thrilleru.
Za mne rozčarování, i když tedy musím přiznat, že čtivé to je, nicméně to nestačí.

milary
milary
21.05.2019 2 z 5

I mistr tesař se utne - a že pro mě Peter May mistrem svého řemesla vážně je. Projevuje se to třeba tím, že člověk přečte dvě třetiny knihy a říká si: jo, zas dobrý - čtyři. Tak jo tak jo, tři asi... A skončí na dvou hvězdách (s odřenýma ušima)...
Nemůžu dát ani zamýšlené tři hvězdy, jakkoliv mě dlouho bavil dobře rozjetý děj, jakkoliv ráda jsem se vrátila na Lewis - a to s Mayovou schopností psaním vizualizovat prostředí není problém, jakkoliv mě upoutalo (jako textiláka z moravského Manchestru) současné bonusové téma na kterém příběh stojí, a které je nedílně spjato s lokalitou skotského ostrova Lewis (nebo - li výroba špičkových tvídů Harris Tweed).
O úhyn hvězd se postarala závěrečná část knihy. Celkově jako by May vypadl z rytmu. Z pozvolna gradujícího děje se náhle a úplně nepochopitelně stala hysterická smršť překonstruovaných nevěrohodných situací podaná tak "akčním" způsobem, že únavná bezdějová "nadupanost" stránky za stránkou vyvolávala v člověku úpěnlivou touhu po poslední kapitole. A ta to zazdila úplně :).
Součástí dramatických scén je konzumace opiátů různého ražení, kokain nevyjímaje. Ten závěr je jako jedna mocná lajna koksu, nehněvejte se, pane May...

Anchie
Anchie
21.05.2019 3 z 5

Dobře napsané, mám ráda prolínání minulosti a současnosti v jednom příběhu, navíc ještě s trochou té detektivní zápletky, ALE ten konec byl jedno velký COŽE?!