Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 460 182

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

vandalindakova
30.12.2019 4 z 5

Na začátek bych podotkla, že tato kniha je pro mě lehké vystoupení z komfortní zóny. Což znamená, že tento žánr běžně nečtu. Ale chtěla jsem ho zkusit, určitě to není nic z donucení nebo něco podobného. Navíc mě zaujala anotace knihy. A třetím důvodem, proč jsem si knihu vybrala, je nakladatelství Host. Host mám totiž hodně ráda, protože jejich formát se mi velmi dobře čte, a myslím si, že si na jejich knihách dávají hodně záležet.

Forma vyprávění příběhu mi přišla velmi příjemná a čtivá. V knize se objevuje více pohledů a linek, ve výsledku dohromady tři. Jedna linka je z přítomnosti z pohledu Niamh a popisuje, to jak se Niamh vyrovnává se ztrátou manžela, co má za povinnosti apod. Druhá linka je taktéž z pohledu Niamh, ale z minulosti, kdy ona vlastně vzpomíná na své dětství, na to jak se s Ruairidhem poznali, na jejich různé příhody a tak dále. Zde se mi líbilo, že každá vzpomínka vždycky systematicky následovala po kapitole z přítomnosti, ve které se dělo něco, co s tou danou vzpomínkou souviselo. Těchto vzpomínkových částí zde bylo docela hodně a mě to vůbec nevadilo, protože mě bavily asi nejvíce.

No a třetí linka byla z pohledu vyšetřovatelky, která dostala Ruairidhův případ na starost. Ale i tady se netočilo vše jen kolem vyšetřování, ba naopak. Detektivka totiž řeší velmi vážné dilema: děti nebo práce.
Konec byl pro mě naprosto šokující. Řekla bych, že se opravdu povedl, protože nic z toho, co se stalo, jsem opravdu nečekala. Nejenže mě to překvapilo, ale ještě víc mi to zlepšilo dojem z knihy.

Ve výsledku se mi kniha moc líbila a určitě ji mohu doporučit dál, i přesto, že se v tomto žánru zase tolik nepohybuji. Naopak mě kniha nalákala číst občas i něco jiného než jen fantasy/sci-fi a young adult.

Jančislava
29.12.2019 4 z 5

Mě se kniha líbila, byla spíše poklidna, ale příběh zajímavý, jde hlavně o vzpomínky. Konec mohl být lepší tedy, trochu jsem to tušila. Celkově jsem spokojená.

Parisienne09
09.12.2019 1 z 5

Bohužel se musím přidat ke kolegům čtenářům: nechce se mi věřit, že autorem této knihy je Peter May. Je to neuvěřitelně rozvleklé a věty nezřídka velice hloupé jako z pera školáka, který ze slohu rozhodně nemá jedničku. Tak se sama sebe ptám, čím to může být? Kombinace uspěchanosti autora s vyloženě špatným překladem?

konicekbily
07.12.2019 3 z 5

Autor si asi předsevzal, že nás potrápí rozvleklým vyprávěním, které ovládá opravdu dokonale. Ale celá zápletka je jen těžko uvěřitelná a závěrečné vysvětlení odbyté! Víc než průměr to není!

Janadvorackova
07.12.2019 2 z 5

Docela to šlo - až na konec.
Vrah nečekaný a vysvětlení bylo laciné. Jenomže nejspíš prostě neexistuje k vraždě racionální důvod -:))), takže musím přijmout fakt.
Ale autorovu schopnost navodit atmosféru a udržet pozornost popřít nedokážu.

Audio čte Jiří Dvořák a Lenka Zbranková.

Pavlína79
29.11.2019 4 z 5

více o vlastním životě než o samotné vraždě, ale příběh hezký, styl psaní též, konec nepřekvapivě překvapivý .... hezké to bylo

zuzi.d
27.11.2019 2 z 5

Tři hvězdy této knize u mě zachránila čtivost, včetně dobře napsaných popisných částí o přírodě a zvycích a také útržků minulosti. Ale úplně mě zklamal konec. Autor sice tentokrát, na rozdíl od posledního dílu Čínské série, dal hlavním postavám po vyvrcholení a odhalení ještě místo k jakémusi uzavření, ale jak to, tak ono odhalení pro mě postrádají uvěřitelnost ve vztahu k celému předchozímu ději knihy. Abych nic nevyzradila, nemohu napsat víc:)
Za mě zatím nejslabší kniha autora.

haski
26.11.2019 5 z 5

Možná trochu rozvleklé, ale mně se to líbilo. Žádný krvák, pěkně pozpátku vyprávěný příběh jednoho páru. Konec trochu překvapivý, ale to už tak bývá. Já mám knížky Petera Maye zkrátka ráda. Tahle pro mě byla z těch odpočinkových.

Andrea K.
23.11.2019 1 z 5

Přečteno ... konečně. Čekala jsem něco jiného. Na můj vkus moc roztahané, bez děje, samá příroda. Spád to mělo až na samém konci. Autora i "příběhy z ostrovního života" napříště asi ze své četby vynechám.

marcha
20.11.2019 1 z 5

Pro mne zklamání. Autorovy "hebridské" knihy mám ráda, těšila jsem se na další. Ale bylo to hrozně překombinované, přeplácané, nereálné (hlavně konec). Objevily se snad všechny motivy z dřívějších knih, přičemž samozřejmě nebyl prostor je náležitě rozvést a tak většina z nich působila naprosto samoúčelně a zbytečně. Psáno tradičně čtivě, popisy ostrovního života působivé, ale postavy tak nějak ploché, bez života, neuvěřitelné...

Modesty
19.11.2019 2 z 5

Hloupoučké a předvídatelné. Ani se mi nechce věřit, že trilogii z ostrova Lewis a tuhle knihu psal jeden a tentýž člověk.

polednice1705
05.11.2019 3 z 5

Pan May měl asi v rukávu další námět na novou knihu, proto ten konec tak rychlý a zbytečně neskutečný... škoda, ale i tak jsem se s ním znovu ráda toulala drsnou přírodou Hebrid.

terimila
30.10.2019 4 z 5

Dobré to bylo. Nebylo to skvělé jako Lewis, nebylo to vyrovnaně dobré jako Enzo, ale nebylo to pokažené jako Peking. V tomto případě byly sice slabší postavy, nikdo z nich mi příliš k srdci nepřirostl a nejsympatičtější mi vlastně byl starý známý George Gann, ale na druhou stranu mi nikdo vyloženě nevadil, kromě zhůvěřilého módního návrháře, který se tam však tak moc nevyskytoval. A teda hlavní vyšetřující Sylvia... no, nevím, co si o ní myslet, tak bezbarvého vyšetřovatele vraždy jsem už dlouho "nepotkala".
Začátek dobrý, pokračování dobré s několika strhujícími momenty (předání manželových ostatků bylo dost mrazivé, scéna z pohřebního ústavu mi asi utkvěje na dost dlouho). Pak to působilo trochu nastavovaně, naštěstí to zpestřovaly výjevy z minulosti. Závěr byl celkem překvapivý, i když jsem oboje tak trochu tušila, v jednom zapracovala intuice, ve druhém podezíravost vůči všem smrtěm zaviněným určitým způsobem, dědictví to Harryho Pottera. :))) Víc než nečekaný návrat mě překvapila smrt jedné z důležitých postav, do poslední chvíle jsem tomu nevěřila. Celkem tvrdý konec, taková postava v tak blbé a životně zásadní situaci si zaslouží trošku milosrdenství z rukou autora a šanci dát svůj život do pořádku... Ale zase to není klišé a to se cení.
Velkým plusem je samozřejmě prostředí, drsná krása Hebrid, vzpomínky na dobu před pár desítkami let, vzpomínky a vyrovnávání s událostmi a křivdami starými, ale stále živými. May zase využil toho, co umí nejlíp, takže ty čtyři hvězdy dávám s klidem.

Kvetina
27.10.2019

Rozvleklé, jako vždy zajímavý a nečekaný závěr, jako vždy naprosto nevysvětlená hlavní záležitost, v tomto případě: jak a kým byla postavena bomba, kdo jí na místo dal a jak byla odpálena. Jinak dobrá odpočinková kniha.
Ale zajímavá krajina kde se vše odehrává - lidé atd.atd.

NADEI
24.10.2019 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla, jako všechny z ostrova Lewis. Popis drsné přírody, vzpomínky na dobu dávno minulou a objasnění zločinu, to vše se v knize krásně prolíná. Tentokrát mě zklamal neuvěřitelný konec - škoda.

Dajine
20.10.2019 3 z 5

Asi jsem čekala něco více, ale přečteno a budu se těšit na další.

kuruteku
18.10.2019 3 z 5

Kdo vraždil, bylo přes veškeré vedlejší motivy jasné od poloviny knihy. Kvůli tomu ale Petera Maye nečtu. Naopak. Nádherná je ta snaha popsat nějaký krajový jev do detailů (život rybářů na ostrově Lewis, čínské prostředí,tu tkalcovny). Ale za to, co udělal se závěrem, kdy vše postavil na hlavu, by si zasloužil od nakladatele celou knihu přepsat. Četl jsem od něj skoro vše, ale takhle absurdní závěr si čtenář nezaslouží, zvláště věrný ne.

Tomasblaha
07.10.2019 4 z 5

Opět mě to vtáhlo stejně jako trilogie z ostrova Lewis. Je to neuvěřitelné, ale člověk to prožívá napjatě s reálnou mapou ostrova a obrázky jako skutečný příběh. Jediná věc mě u knih Petra Maye vadí: když je detektivní příběh rozuzlen, tak se autor rozloučí příliš rychle. Člověk (tedy alespoň já) by chtěl u těch jednotlivých postav chvíli déle setrvat, poznat jak každá z nich prožívá ten šokující konec,.... já to mám tak, že knihy Petera Maye až moc rychle hltám až do předposlední stránky... a pak hrozně zpomalím... čtu (nebo poslouchám) každou větu třikrát, protože mi je hrozně líto, že ten příběh je náhle u konce...

Monni
01.10.2019 4 z 5

Ačkoli jsou na tuto knihu recenze takové všelijaké, tak jsem byla na autora zvědavá. Je to moje první kniha od něj a já osobně musím říct, že se mi kniha moc líbila. Má to být sice detektivka a musím souhlasit, že to jako detektivka moc není, ale i tak mě to moc bavilo. Kniha byla čtivá a styl psaní se mi taky líbil. Romantické kapitoly, kde bylo popisované jak se hlavní hrdinové potkaly, seznámili a zamilovali byly lepší než ty kde se vyšetřovala vražda. Ale ten konec, tak ten byl super.
vraha jsem uhodla už v půlce knihy, ale postupně se přidávali i další podezřelí. Každopádně původní a nejsilnější tip byl správný. Knize dávám 4*/5* jen z toho důvodu, že jsem slyšela, že původní trilogie z ostrova Lewis je ještě lepší a brzo se na ni chystám, tak abych měla alespoň jednu hvězdičku navíc :)

Jenny055
30.09.2019 4 z 5

Peter May je môj obľúbený autor a napriek tomu, že kniha je trochu iná ako jeho predchádzajúce, páčila sa mi. Počúvala som audioknihu a bola nahovorená výborne. Napätia bolo málo, možno žiadne, komisárka divná a skoro nič nevyšetrovala, ale rozprávanie a spomienky hlavnej hrdinky, opis života ľudí na ostrove a aj samotný príbeh bol fajn.