Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 460 182

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

Noctua8
30.11.2021 3 z 5

Nápad na detektivku dobrý. Postavy správně tajemné a zatížené osobními traumaty a přehmaty. Jednotlivé zápletky pěkně "Mayovsky" zapletené. Atmosféra skvělá a značně deštivá. Takže napínavé čtení, kdy čtenář, který od Petera Maye něco četl, moc dobře ví, že to nakonec bude ještě trochu zamotanější...... Ovšem to co přišlo v posledních třech kapitolách asi nečekal nikdo. Nechápu pohnutky spisovatele, ukončit příběh takovým způsobem. Je mi to líto, protože May je můj oblíbený, ale dneska musím srazit hvězdy za "neuvěřitelné".

ArwenAragorn
13.11.2021 4 z 5

75%
Zírala na ruce sepjaté před ní na stole. Ruce, které se ho dotýkaly, hladily ho, milovaly ho. Ruce, které dříve držel v dlaních. Připadaly jí teď ztracené, zbytečné, jako oddělené.

Knížka není nejlepší z těch, co jsem od autora četla, ale přesto se mi moc líbila, i když byla smutná. Moc dobře se mně četly vzpomínky na dětství a dospívání Niamh na ostrově Lewis a to, jak autor opět úchvatně popisuje přírodu ostrova. Na konec knihy má hodně čtenářů negativní ohlasy, já jsem s ním byla spokojená.
Můžu doporučit.

Kerberos
29.10.2021 4 z 5

Trochu jiný May, poslouchala jsem audioknihu namluvenou Jiřím Dvořákem, napínavé s velmi překvapivým koncem.

Johncze
29.10.2021 3 z 5

Pokud si chcete knihu opravdu užít, tak nečtěte posledních 50 stránek - takové podivné zakončení a hlavně zahození všeho, co se od prvních stran poctivě budovalo, jsem už dlouho neviděl. Jak již zde mnozí zmínili, stále je to klasický May, skvěle popsané postavy, prostředí, zvyklosti i výrobní procesy, kde je opravdu cítit, že to sám zná nebo to má řádně zkonzultováno (to je ostatně potvrzeno i v závěrečném poděkování). Nicméně zde opět velice skřípe příběh - některé situace jsou zcela zbytečné, nezapadají do posud podaného a finální tečku tomu dodáva závěr, který je neskutečně odfláknutý, překombinovaný a těžko uvěřitelný, což bohužel hodně kazí celkový dojem.

Verrrunka
18.10.2021 3 z 5

Do návratu na ostrov Lewis jsem vkládala obrovské naděje. Ale zas přišlo zklamání, začínám mít pocit, že ty dobré knihy od Petra Maye už jsem přečetla. Dost natahované, některé příhody z minulosti ani pořádně nezapadly do celého kontextu, už tak od poloviny knihy jsem tušila, kdo vlastně bude vrat a závěr totálně vyhrocený a překombinovaný. Přitom tak pěkný nápad.

LusSyNDA
17.10.2021 5 z 5

Naprostá pecka. Příběh mě pohltil. Nejdřív mě teda štvo jmeno "Rúárý", doteď si nejsem jistá jak se to čte (i kdyz na začátku knihy je slovníček), ale zvykla jsem si. Linka toho jak se Rúárý a Nýv do sebe zamilovali byla moc krásná. Linka o francouzské policajtce byla také příjemná. Vše do sebe zapadlo až v úplně poslední kapitole a opravdu jsem do te doby netušila, kdo za tím vším stojí. Nádherná kniha, doporučuji!

tinka1974
17.10.2021 5 z 5

Pro mě to byly dva víkendy příjemného poslechu. Krásný, ponurý příběh ze skotských ostrovů. Tentokrát se May zaměřil na téma tkalců, módy a samo sebou rodinných vztahů. I když hodnocení nejsou nejlepší, přesto doporučuji.

Lumír23
14.10.2021 5 z 5

Podhodnocená kniha, na druhou stranu, je to takový hybrid detektivky a cestopisu. Ale on to pan autor tak má, vždy přidá více popisů, než by bylo k hlavnímu příběhu nutné. Trochu moc kombinuje, závěr je pak ohňostroj událostí, ale proč ne. Už jsem četl i větší šílenosti .

mi-380
10.10.2021 4 z 5

Třeba jo, třeba ne. Detektivka? Nebo snad něco jiného? Přímou linkou mezi Francií a Skotskem, s odbočkami mezi mafiány východu i západu, se vracím na Hebridy, kde podle typického autorova retrospektivního schématu sleduji dramatické osudy ze života hlavní hrdinky a jejích blízkých. Pro čtenáře, který se nechal okouzlit předchozími příběhy z ostrova Lewis, jde o další vydatnou návštěvu, plnou vzpomínek a nostalgie ze života, který plyne nějak moc rychle a při níž si zoufalá Miamh, a s ní i čtenář, trpce připomíná, že všechny naše staré chyby nám osud v ten (ne)pravý čas rázně připomene. Dokázal jsem akceptovat natahování některých scén, nepravděpodobnost několika jiných a mírnou pachuť ze závěrečné smršti, takže ve výsledku spokojenost, ale jen čtyřhvězdičková.
Audiokniha: hlas Jiřího Dvořáka, to je synonymum atmosféry ostrova Lewis, v kapitolách s ich formou ho doplňuje Lenka Zbranková.
80 % (zatím 359 hodnotících s průměrem 69 %).

espesita
01.10.2021 3 z 5

Petera Maye jsem si zařadila jako autora detektivek, takže pro mě bylo docela zklamáním, když se z téhle "detektivky" vyklubal v podstatě společenský román, ve kterém se hlavní hrdinka vyrovnává se smrtí svého manžela, a hlavní vyšetřovatelka, když už se v knize objeví, místo vyšetřování řeší, jestli se věnovat práci nebo rodině.
Když ale odhlédnu od téhle "krimi-škatulky" byl to vcelku povedený, čtivý příběh. Jen konec mi přišel uspěchaný a trošku nesmyslný.

Vevericka.eva
08.09.2021 4 z 5

Já si knihu užila. Návrat na ostrov byl moc příjemný, opět krásný popis reálií, zajímavá výroba látek. Líbilo se mi, že to není jen detektivka. Hlavního pachatele jsem tušila celou dobu, i když nám autor předkládal i další kandidáty. Za střídání dvou časových linek palec nahoru. Konec sice trošku zidealizovaný, ale aspoň neočekávaný. 4,5 hvězdičky. Triologie Lewis je určitě lepší.

iLuciferie
19.08.2021 1 z 5

Od kdy se p. May přeorientoval na růžovou knihovnu?! Za mě tedy velké zklamání.

petunkav
16.08.2021 4 z 5

Po delší době se vracím k částečně ostrovní sérii.
Kniha se moc pěkně četla, napínavá..... Střídání časových linek nebylo vůbec na škodu.
Jednu hvězdu však musím odebrat za úplně zbytečně vyhrocený závěr s úplně zbytečnou smrtí. Celkově byl závěr rychlý, zbytečně jaksi zvláštně useknutý.

evineckY
16.08.2021 4 z 5

Ač vůbec nemám ráda krimi a násilí, faktem zůstává, že tohoto spisovatele jsem si oblíbila a to jediného důvodu - je to vypravěč. Jeho knihy poslouchám , namluvené krásným hlasem Jiřího Dvořáka, který tomu dodá to, co neumím popsat :-)

soukroma
09.08.2021 3 z 5

Slaboučké: úvodní zdlouhavé popisy podnikání ve výrobě a prodeji tvídu mne tedy neuchvátily, zločin a postavy byly hodně málo uvěřitelné, stejně jako rodinné peripetie. Detektivka ani krimi to není. Ten konec byl ale úplně ujetý - nejspíš si autor něčeho hrknul a nečekaný konec byl na světě (bez ohledu na neuvěřitelnost a neproveditelnost akce původní). A to prefinále na nočním útesu (tajemný útočník - hrdinka - ještě tajemnější zachránce) bylo dočista fantasmagorické. Jediné plus bylo opět důkladné líčení scenérie a života na Harrisu. 50%

Sarq
11.07.2021 4 z 5

Peter May je brilantní vypravěč. Zavede čtenáře do míst, kde nikdy nebyl a svým důkladným popisem místa a okolností má čtenář pocit, že je na místě tak důvěrně známém, jakoby tam nějakou dobu žil a místní lidi osobně znal. Kniha Ochráním tě není ani tak detektivka, jakkoli se na začátku stane vražda. Policie a její vyšetřování je v podružné roli. Hlavní hrdinkou je žena, která ztratí manžela a dlouholetou lásku v jedné osobě. Pokud budete knihu spíš vnímat jako román z drsných Hebrid a nečekat jen klasické rozuzlovávání zápletky, mohli byste být spokojeni. Pak by vám ani nemusel vadit trochu krkolomný konec.

akdar72
29.06.2021 4 z 5

Opět dokonalý popis míst, mám pocit jako bych tam byla také. Příběh s detektivní zápletkou byl slabší.

Miláček484
28.06.2021 5 z 5

Knihy Petera Maye se velmi hezky čtou, vždy se těším na příběh a zatím mě nikdy nezklamal i tato kniha se mi líbila.

jana14
07.06.2021 3 z 5

SPOILER. Knihu jsem četla již před nějakou dobou. Nadšení se nekoná. Autor sice zůstává stále čtivý, dokáže krásně vykreslit reálie i postavy. Pro mne je to málo. Celý detektivní příběh postrádá logiku. Sice tu máme krásné popisy života, komunity a textilního průmyslu na Hebridách, ale stačí to ? Závěrečné rozuzlení málo uvěřitelné, nereálné. A to u thrillerů toleruji jistou "nadsázku, nereálnost". Zde ovšem motivace zločince a hlavně jeho schopnosti škodit tak sofistikovaně jsou opravdu umělé, neuvěřitelné....Poslouchali jsme jako audio na dlouhé cestě a partner se mě pořád ptal: "To je jako detektivka ?". Mám ale pro autora slabost a ve srovnání s jinými "veledíly" v tomto žánru odvádí stále slušnou práci.

intelektuálka
18.05.2021 4 z 5

Opět Peter May - s návratem na ostrov Lewis ....
Ale také kulisy Paříže - zajímavé téma o výrobě tkaniny ...

Jména hlavních hrdinů neobvyklá - Niamh a Ruairidh - a hned v úvodu knihy výbuch ....
Terorismus nebo pomsta ?

Niamh se ponoří do minulosti a hledá motiv činu ....

I´ll Keep you Safe zpívá Ruairidh své ženě - a podaří se mu ji ochránit ?

Pořád to bylo zajímavé čtení - doporučím.