Ochránce nebohých

Ochránce nebohých https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33514/ochrance-nebohych-33514.jpg 4 41 5

Ted Brent série

Ochráncem nebohých je v tomto detektivním románu z anglického prostředí muž, který se nejen ujímá uprchlých trestanců a jiných kriminálních živlů, poskytuje jim úkryt a prostředky, aby z nich mohl založit zločinecký gang, ale když je to nutné, vhodné zločince sám osvobozuje. Je to tentýž proslaveny zločinec Ted Brent a tentýž stíhající ho vrchní inspektor Scotland Yardu T.B. Corn s pobočníkem Jerome Hogathem, které zná čtenář z autorova románu Pán stínů. Ochránce nebohých byl prvním románem Eduarda Fikera, napsal jej v roce 1933.... celý text

kolacky
kolacky
11.03.2021 5 z 5

"Tento nápad je tak špatný, Hogathe," odvětil T.B. Corn, "že jsem ho dostal sám."
------------
"Pozoruji, že jsem vzal ssebou strašidlo místo podinspektora, Hogathe. Hodil byste se dobře o půlnoci na křižovatku."
"Jsou křižovatky, kde je strašidlo na místě," odpovídal Hogath.

bertrand
bertrand
25.11.2020

Kniha je nejvíce zajímavá archaickým (jak já říkám wallaceovským) jazykovým stylem vyprávění. Četl jsem ji kdysi v mládí a právě toto podání mě udržovalo v naději, že ji dočtu. Označil bych ji za nejlepší díl celé série, překombinovaná je opravdu skvostně! Brak zajímavý už jen tím, že je český a odehrává se v protředí anglickém.
Literární puristé, zdaleka se OCHRÁNCI vyhněte!

Fillipa
Fillipa
08.08.2019 4 z 5

Baví mne archaická čeština i styl anglických detektivek a vždy po nějakém čase si knihy E. Fikera zopakuji stejně jako příběhy s Leónem Cliftonem, u kterého není autor pokaždé jasný.
Je to úžasné - v příbězích se pátrá :) Žádná válka gangů, terorismus, televize či nedej pánbu mobil a internet, prostě nádhera.

Boby17
Boby17
12.03.2017 3 z 5

Knížka by v prvé řadě potřebovala jazykovou úpravu. Je poznat, že za více než 80 let od prvního vydání se český jazyk výrazově posunul. Pokud jde o děj, tak z dnešního pohledu je příběh trošku naivní, ale neškobrtá. Dá se přečíst velice rychle.

mira.k
mira.k
03.01.2014 5 z 5

Klasická dobrodružná detektivka ve stylu kříženého E. Wallace s K Mayem. Tak anglická, že ani angličané lepší nenapíší.

Eduard Fiker
česká, 1902 - 1961