Ocelová křídla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komiks Ocelová křídla líčí dramatický útěk slavného „čtyřlístku“ českých letců Josefa Balejky, Viléma Košaře, Josefa Františka a Matěje Pavloviče z nacisty okupované republiky, aby se mohli aktivně účastnit boje za svobodu. Po napadení Polska Německem 1. září 1939 se postavili se na stranu Poláků a spolu s tisícovkou dalších Čechů utvořili Československý legion, vedený generálem Lvem Prchalou. Později se proslavili v bitvě o Británii. Je to putování dějinami na ocelových křídlech, které na čas propojily Česko, Polsko, Rumunsko, Francii a Velkou Británii. ADRIAN BARBU je knižní ilustrátor rumunského původu, autor komiksů, filolog a hudebník. Jeho práce byly vydány, oceněny a vyznamenány v USA, Německu, Srbsku, Francii, Austrálii, na Novém Zélandu a některé dokonce i v rodné zemi. Kniha vychází z vlastního životopisu Josefa Balejky a několika dalších monografií, zpráv, článků v tisku a svědectví vybraných a prostudovaných historikem JIŘÍM ŠITLEREM....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271140/big_ocelova-kridla-anW-271140.jpg 3.719
Žánr:
Komiksy, Válečné, Literatura česká

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Aripi de oţel


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Ocelová křídla

Janeyx21
25. března

Velmi pěkně a vkusně, i když možná trochu stručně, zpracovaná kniha o Josefu Balejkovi. Určitě je to hezké shrnutí životních událostí válečného pilota, které navnadí čtenáře zajímat se více. Obsahem je vhodná spíše pro mladší čtenáře. Je to vážně o lásce k létaní a smyslu pro povinnost ke správné věci, nikoliv o politice a všech aspektech války.

p3tris
05.02.2021

Zajímavé je, že knihu, pojednávající o životě Josefa Balejky, zpracoval rumunský autor. Což mu možná dovolilo využít trochu jiný úhel pohledu. Hlavním motivem totiž není působení slavného "čtyřlístku" u britských perutí, ale období, které mu předcházelo. Tedy kromě krátkého načrtnutí dětství hlavně útěk z Polska a Rumunska. Ten je zpracován zajímavě a bez příkras, včetně využití prostitutky. Anglii jsou pak věnovány pouhé dvě stránky a komiks uzavírá krátký pozitivní epilog z poválečného období. V tom už se bohužel nedozvíme, jak se k letcům zachoval komunistický režim. Černobílá kresba je přehledná a autorovi rád odpustím některé nepřesnosti ve znázornění vojenské techniky. Jde o celkem příjemnou jednohubku, kterou si užijí hlavně milovníci historie a letectví.


haki34
04.10.2019

na komiksy moc nejsem ale syn je miluje a military tematiku taky..a tady tu knížku si opakovaně půjčil z knihovny, takže jakmile jsem ji zmerčila v antkvariátu na pracovní cestě, dárek pro něj byl jasný...a přečetla jsem si i já...rychlokurz 2.světové pohledem letců v čele s Josefem Balejkou...ilustrace navzdory černo-šedému ladění přehledné, trefné... zejména vzhledem k nadšení syna (8let) dávám s čistým svědomím 4* (i když byly pasáže/obrázky, které byly vzhledem k jeho věku a dětskému nadšení pro vše "zakázané" na hraně :D Josefův přechod do Polska a krytí se před Němci hraným "tulením + něco víc" s dívkou, která ho převáděla....ale k životu to patří :))

Arwen777
21.06.2019

Věřím, že pro ty, kteří se zajímají o válku a o válečné piloty, to je přínosná "jednohubka". Pro mě to ale nebylo příliš zajímavé. Moc stručné, dějově chudé, takové prolétnutí životem, aniž by se do toho člověk měl šanci začíst.

petaSk
16.12.2018

Hezké přiblížení hrdinných letců. Je fajn, že se lidem osvětluje, že i my jsme hrdinové a ne jen obětí, které se musí neustále litovat.

milan.krimsky
07.06.2017

O československém pilotovi ve službách RAF od dětství po dospělost

popeluška
01.11.2016

Jsem ráda, že jsem si komiks mohla přečíst......

martinstefko
29.12.2015

Je hezké, že projekt vznikl v rámci mezinárodní česko-rumunské spolupráce. Zároveň je však vidět, že to není výsledek snahy přinést skutečně strhující dílo, ale jednoduše historickou vsuvku, která má dle mého názoru zajímavou kresbu. Jinak ale nemá komiks jak nadchnout. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/12/1068-ocelova-kridla-40.html

1