Oceán na konci uličky

Oceán na konci uličky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172347/bmid_ocean-na-konci-ulick-172347.jpg 4 1121 227

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to. Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Polaris

The Ocean at the End of the Lane , 2013

raffi
18.01.2019 3 z 5

Nečakala som to, ale táto kniha ma vôbec nenadchla. Napísané je to pekne a zaujímavo, pohľad malého dieťaťa na svet uveriteľný, ale ten príbeh samotný ma nezaujal. Vlastne mi bolo úplne jedno, čo sa deje, prečo a ako sa to deje, nevnímala som ani súvislosti. V tom oceáne som sa plácala iba na povrchu, ani raz ma to nevtiahlo pod vodu (do príbehu). Proste bol ten oceán na mňa až príliš plytký...

denniys
27.12.2018 4 z 5

Zvláštní..hodně zvláštní..z dětského úhlu pohledu bývá vše odlišné, pohádkovější, fantastičtější..mé první setkání s tímto autorem..konec příběhu mě potěšil, ačkoliv se nejedná o klasické "žili šťastně.."..milá kniha přečtitelná na jeden zátah..

bouncer
20.12.2018 4 z 5

Opět skvělá kniha od Neila Gaimana.

trudoš
05.12.2018 4 z 5

Neil Gaiman je v první řadě fabulátor, mistr imaginace různých forem. I Oceán na konci uličky rozehrává zeširoka, pomalu se dostává k jádru věci, a pak vše znenadání utíná. Jeho doménou je vystihnutí snového vnímání světa. Především má ale záviděhodný cit pro přepírání vzpomínek a dojmů, které v nás vyvolávají často ty nejvšednější zážitky. Dokáže slovy vyjádřit to, co běžně pociťujeme, když myslíme na minulost, nebo si představujeme budoucnost. Přivádí do našeho šedivého světa magii, která působí natolik všedně, že musí být zákonitě reálná.
Příběh vypráví o děsivých událostech, které prožijí jeden obyčejný chlapec a jedna neobyčejná dívka. Nejblíže má přitom novela ke strašidelným povídkám Raye Bradburyho, protože podobně jako on i Gaiman umí nádherně spřádat návraty do dětství. Za mě spokojenost naprostá, jen mi chyběla závěrečná pointa, díky které by všechno zaklaplo na své místo. Ten krátký rozsah k tomu prakticky vybízí, a když už ne více stran, čtenář by si zasloužil alespoň toto.

Damato
04.10.2018 3 z 5

Přiznám se, že knihu jsem sháněla proto, že její název mi, při luštění loňského rozkrývání obrazu u Knižní šifry naprosto nic neříkal. A tak jsem tak dlouho sháněla, až jsem sehnala - a po přečtení zas poslala dál do světa. Nějak to není můj šálek kávy, je ale pravda, že jsem se u čtení nemusela přemáhat knihu dočíst. Jen to prostě nebudu opakovat.

B4LU
01.10.2018 5 z 5

Temná fantasy z dětského pohledu, kdy tomu právě dětská imaginace ještě dodává na působivosti. Přečetl jsem to za jediný den, a tak dlouho mi to trvalo nejspíš jen proto, že jsem to četl v angličtině. Parádní a opravdu hezká knížka.

BernardBlack
07.09.2018 2 z 5

Neil umí i líp (nebo už jsem na pohádky prostě starej:)

Krčka5
06.09.2018 4 z 5

Pěkné. Ale že by mě to nějak extra uchvátilo, to se taky říct nedá.

Epes
23.08.2018 5 z 5

Já jsem vrchol příběhu prožíval v okamžiku, kdy dětský hrdina utíká po louce před chůvou, jinak jsem v knize postrádal větší dynamiku. Zdálo se mi, jako by se autor znovu vracel k dřívějším tématům, viz Koralína - motiv kočky, kuchyně, temné/dítětem dosud nepoznané stránky dospělého rodiče, přetvářka, dům sousedů... Možná jsou to pro autora tak silné (snad biografické) momenty, že se s nimi musí znovu vyrovnávat?

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Dlouho už tu nebylo něco na způsob Koraliny. Takový to mrazení navozující bezmocnost a strach o hlavního hrdinu. Je až překvapivé, že to pociťuji při čtení Oceánu a Koraliny, ale ne u např. Nikdykde či Amerických bohů - tímto ovšem nechci shazovat jejich kvalitu. Nevím, asi jak je hlavní hrdina dítě, všechny ty strachy vypadají větší a je li to navíc předkládáno s takovým řemeslným umem, ...ještě jednu takovou knížku prosím.

iampatrik
25.07.2018 3 z 5

Nikdykde považuju za jednu z nejlepších fantasy z mého mládí. Po více jak deseti letech jsem šáhl po Gaimanovi znovu a tentokrát mě příběh úplně neoslovil. Vše je takové nemastné neslané, bez pořádné zápletky a děje. Stále jsem čekal, že se bude dít něco víc, ale nepřišlo nic. Byť na jednu stranu je příběh zahalen tajemstvím (což je plusem a přidává knize na vlastní fantazii), na stranu druhou jsem čekal jakékoli objasnění alespoň jedné z mnoha věcí v knize (rodina Lettie, blechy, onen "druhý svět" apod.). Určitě nemůžu sdílet všechna ta přespříliš pozitivní hodnocení. Zároveň se nejedná o špatné čtení, které díky své délce nezabere ani moc času.

Makropulos
24.07.2018 5 z 5

Zase jedna z Gaimanových knih, která mě naprosto okouzlila a opět mi připomněla, proč mám jeho psaní tak ráda. Stírání hranic mezi snovým a skutečným i mezi dětským a dospělým světem, lehkost, s jakou je příběh vyprávěn, napětí, bezbřehá fantazie a to, jak se čtenář tak nějak propadá do příběhu a skoro se stává jeho součástí, přináší opravdový čtenářský zážitek. Tentokrát opět za pět.

lenkaBajza
14.07.2018 5 z 5

Proč jsem tohoto autora odkládala tak dlouho? Mistrovsky zpracované, čte se samo. Autorova fantazie je obdivuhodná. Vyprávění dítětem dodává příběhu dětské kouzlo, i když to dle mě není fantasy pro děti.
Snad se brzy dostanu k dalším knihám autora.

evickakyticka
06.07.2018 4 z 5

Tak tohle se mi líbilo. Bylo to celé takové snové, nenápadné, odpočinkové. Přesně to jsem potřebovala. Určitě si od Gaimana ještě něco přečtu. Jeho styl fantasy se mi začíná zamlouvat.

zipporah
27.06.2018 2 z 5

Začalo to pútavo, ale po príchode Ursuly ma to mierne nudilo a tešilo ma krátkosť strán:D No priniesť oceán vo vedre je čosi, čo by som si veľmi priala, ale s tou neotrasiteľnou, príšernou "dospelou" podmienkou, aby mi ju priniesol on. A to sa nestane. To je ten rozdiel medzi dospelými a deťmi, deti môžu mať radi každého a to jediné očakávajú, vedro s oceánom im môže priniesť ktokoľvek, prežijú rovnakú radosť, kým my dospelí najčastejšie predstierame radosť a túžime len po tom, aby sme oceán dostali od niekoho konkrétneho. Už nemáme radi vôbec nič a pri tom vieme, že to nie je nevďačnosť. Je to rezignácia.

brabofka
14.06.2018 5 z 5

Moje první setkání s autorem. Musím říct, že dopadlo na výbornou. Jak bravurně, s lehkostí a grácií nacpat do 184 stránek tu obrovskou fantazii. Příběh, který vlastně mohl prožít kdokoli z nás - protože boj se zlem, bytostmi až nadpřirozenými - jsme v 7 letech sváděli snad každý den. Nevím proč, ale pořád jsem čekala nějaké logické vysvětlení, cosi jako pohled dospělého, který řekne, že se mu to zdálo, že to prázdninové dobrodružství bylo jen jako. Ale nic. A ono to vůbec nevadí?! Knize to vůbec neubírá na půvabu, na čtivosti ani na napínavosti. Takže za mě maximum *.

Lethania
05.06.2018 5 z 5

První kniha od Neila Gaimana a rovnou příběh, který si budu pamatovat velni dlouho. Vyprávění z pohledu dítěte bylo skvěle napsané. Příběh, u kterého jsem najednou byla v napětí a na druhé straně si mi chtělo brečet. Rozhodně si přečtu i další knihy. Doporučuji.

JointlieKat94
26.05.2018 5 z 5

Další z krásných a napínavých příběhů tohoto autora.. stává se mým oblíbencem. :)

esma
09.05.2018 3 z 5

Svět fantazie rozvíjí naši představivost, nabízí přehršli nových, pozoruhodných pohledů na dění kolem nás i v nás, podněcuje a inspiruje a mnohdy, když nás něco skřípne, poskytne i úkryt...

Kamcatak
03.05.2018 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora a jsem nadšená!
Příběh vyprávěn z dětského pohledu mě okouzlil. Vždy jsem milovala fantasy a tohle bylo fantasy docela jiné než ostatní co jsem kdy četla :)