Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1762 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

spackova.p
18.02.2017 5 z 5

Nevěřila bych, že se mi tato kniha bude líbit. Chtěla jsem si ji přečíst, abych si utvořila vlastní názor. Ze začátku mi dlouhé věty dělaly problémy a v ději jsem se ztrácela, ale nakonec jsem se začetla tak, že už mi tento styl vůbec nepřipadal divný.

Klarcoolka
17.02.2017 5 z 5

Knížka mě úplně pohltila, krásně se mi četla.

SmallLucia
07.02.2017 2 z 5

Znovu jsem se přesvědčila, že Hrabal prostě není šálek mé kávy.

holkaslebkou
15.01.2017 4 z 5

"Dávejte dobrej pozor, co vám teďka řeknu. Moje štěstí bylo vždycky v tom, že mne potkalo nějaké neštěstí."

A tak to bylo i v mém případě, ačkoliv má Hrabal v literárním zákoutí mého srdce už dlouho své místo (Příliš hlučná samota! trilogie Svatby v domě,...). K Obsluhoval jsem anglického krále jsem se jednoduše nemohla dostat strašně dlouho. Nakonec mne donutila povinná četba (že by to neštěstí? samozřejmě - jak studovat bohemistiku, aniž bych nečetla takhle zásadní dílo?) a jsem za to moc ráda!
Hrabal, jeho pábitelské přehánění a osobitý styl jsou mi vážně blízké. Velká osobnost české literatury - velké dílo.

Ninjer
24.11.2016 4 z 5

Komické, často až absurdní a někdy trochu mrazivé příhody jednoho pracovitého uťáplého vrchního a jeho kamarádů, kteří se díky své profesi a změnám v režimu dostali na ta nejvyšší a nejpodivnější místa. A hodně se tam sexuje, vrzne si i tatíček Masaryk.
Sedm číšníků z deseti.

Sambóši
21.11.2016 5 z 5

Tato kniha je u mě v TOP 10. Nezaměnitelný styl Bohumila Hrabala je v tomto díle koncertem pro duši. Nacházím zde všechno o člověku, stoupání na vrchol rozčarování a pád, trošku filosofie a neposledně také perličku na dně. Myslím, že teprve budoucnost docení velikost tohoto díla.

mazlak
07.11.2016 3 z 5

Pro splnění další kolonky ve čtenářské výzvě 2016 jsem se rozhodl vzít do rukou tuto tnihu. Filmové zpracování se mi docela líbilo a tak jsem byl zvědav, na jeho předlohu. Již na začátku mne překvapila velikost této knihy, která se mi zdála příliš tenká na to, aby pojala celý filmový děj. Překvapením bylo, že tam bylo opravdu všechno.
Dlouhá souvětí mi také dost vadila. Popisy okolí a jiných, pro děj nepodstatných věcí, jako by příběh pozastavoval.

kristleko
22.10.2016 5 z 5

Není to jen životní příběh liliputa toužícího po uznání, ale i metafora „malého českého člověka“, který vzešel z ničeho a chce se vyrovnat bohatým a úspěšným, být respektován a obdivován a je pro to ochoten udělat cokoliv – okrádat zákazníky na nádraží, kolaborovat s nepřítelem, zbavit se vlastního dítěte nebo ukrást cenné známky zavražděným Židům. Jenže i on nakonec zjišťuje, že ani zvýšené podrážky, fešácký frak, milion na účtu a krásný hotel mu respekt ani úctu nepřinese a je šťastný teprve tehdy, kdy nemusí nikomu nic dokazovat. Román je napsán jako ústní vyprávění, proud textu s nekonečnými souvětími, četnými odbočkami a opakováními. Na jeho vnímání je třeba soustředění, ale pak se od něj nelze odtrhnout. Že se maturanti na knihu koncentrovat nedovedou, není chyba knihy. (10/10)

Flower081
14.10.2016 1 z 5

Pro mě dost složitě napsaná, nečetla se dobře. Vadily mi dlouhé a nesouvislé věty.

konicekbily
11.10.2016 3 z 5

Roztahaný monolog plný složitých souvětí se dá přečíst. Ale na čtení potřebujete pohodu a klid. Určitě je to také o zamyšlení se nad svým životem, co od něj budu ctít, nebo chci.

Boby17
24.09.2016 2 z 5

Bohužel z mého pohledu nic moc.

Jednoduchej
18.09.2016 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších. Čím je Hrabal něžnější, tím je lepší. Taková cesta k sobě, procitnutí. Kundera. Hrabal. Velikáni.

buccaneerka
01.08.2016 2 z 5

Dneska velkému okruhu lidí známý příběh snaživého mladého člověka, který se vypracuje z obyčejného "pingla" na obsluhu anglického krále. Film je velmi povedený, kniha na můj vkus až příliš líčí milostné scény.

najiva
19.07.2016 5 z 5

Super kniha, hlavně konec. Diky Bohumile :)

lucille48
18.07.2016 2 z 5

Kniha a její rozvláčné souvětí přes půl stránky, někdy i delší, mě rozhodně neoslovila. Považuji ji za nepovedenou. Vím, že má určitou hodnotu, protože vypráví o určité historické události a byl to pokus autora o něco nového, nicméně k maturitě tuto knihu příliš nedoporučuji, čtení zabere kvůli souvětím, při kterých ztratíte nit, příliš dlouho. V seznamu povinné četby jistě lze sehnat snažší literaturu.

LPG
15.06.2016 5 z 5

jj HRABAL..

Ťapinka
01.06.2016 3 z 5

Četba k maturitě.
Kniha mě nenadchla ani neurazila. Četla se celkem dobře ale tězko se mi na ni soustředilo.

Luvák
30.05.2016 5 z 5

Dávejte dobrý pozor, co vám teďka řeknu.

niki-chan
28.05.2016 2 z 5

Jako předchozí přispěvatelé, i já mám problém s autorovým stylem. Popis míst i postav se mi moc nezamlouvá. Ale příběh sám o sobě není nejhorší

Romanka89
18.04.2016 5 z 5

Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997
2000  69%Ostře sledované vlaky
2009  79%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  85%Slavnosti sněženek
1964  76%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Přečtených3 177x