Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1762 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

stju
28.04.2020 5 z 5

Na dobu, kdy nemohu do knihovny jsem se pustila do Hrabalových knih. Je to ostuda, ale přiznám se, že zatím jsem většinu znala pouze z televize. A to se týká právě i této knihy.
"Dávejte pozor, co vám teďka řeknu":
1. Měla jsem diametrálně rozdílné výsledné pocity z televizního zpracování a ze čtení knihy. Kniha mi připadala daleko syrovější, tvrdší, v televizi jsem měla celkově takový až pohodový dojem.
2. V knize jsem se dočkala vysvětlení, proč ta dlouhá souvětí a častá absence interpunkce. (Krásně to zachoval i Oldřich Kaiser.) Cituji: " ...co jsem psal, psal jsem tedy ve světelném opojení automatickou metodou, ...a doufal, že jednou budu mít čas a odvahu text znovu a znovu smolit a přepracovávat k jisté klasičnosti, vzít na text nůžky a vystříhat z něj ty obrazy, které postupem času budou mít ještě svěžest."
3. Kniha mi dala zneklidňující uvědomění si toho, jak moc se člověk za svého života změní vlivem setkání, prožitků, úspěchů, chyb a všeho, co ho na té cestě životem potká. Jan Dítě na začátku příběhu a Jan Dítě na jeho konci je toho příkladem.
"Stačí vám to? Tím ale opravdu končím."

laepus
02.04.2020 4 z 5

Abych řekl pravdu nemám slov... Po první půlce jsem chtěl knihu odložit, protože se to fakt nedalo: náctiletý hlupák s napoleonským komplexem, který chce za každou cenu všem dokázat, že za něco stojí, chce jen a jen peníze, v hlavě má jen sex, který musí popisovat, jak uspěl či neuspěl, vystřídá pár hotelů a pořád víceméně to stejné - bez vtipu, bez napětí, bez dojetí či pochopení.
Ale!
Druhá půlka knihy je dost možná (tohle píšu těsně po dočtení, jako vždy) to nejlepší, co jsem kdy četl. Opravdu. Druhá půlka anglického krále je dost možná to nejlepší, co jsem kdy četl - do jeho života vstupují velké dějiny, začíná Protektorát, přichází svatba, syn (to je obecně asi nejdrsnější část knihy), osvobození, vlastní hotel, pak komanči a bolševická totalita, ubývá zbytečných sexuálních scén a přichází zkrátka opravdový život.
Je jasné, že ta rozplizlá první půlka je tam proto, aby ještě o to víc vynikla ta půlka druhá (jak už jsem řekl - dost možná to nejlepší, co jsem kdy četl), ale zkrátka to rozplizlé a redakčně neprosekané pábení na začátku mě fakt nebavilo, a proto musím tu jednu hvězdičku dolů.

Kamcatak
31.03.2020 4 z 5

Po mém prvním neslavném pokusu o přečtení Hrabala, tenkrát se jednalo o Ostře sledované vlaky z povinnosti k maturitě, mi trvalo velice dlouho než jsem se odhodlala k druhému pokusu. Z více stran jsem však delší dobu na účet autora slýchávala jen samé pochvalné poznámky až mi to nedalo a rozhodla jsem se, že to zkusím. A nelituji :)

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už to jelo. Nevídaný příběh psaný stylem, který nemá obdoby (alespoň z mé zkušenosti) a s notnou dávkou humoru. Prostě jsem se bavila. Moc děkuji. A třeba někdy dojde na další kousek :)

Renáta41
22.03.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih a za mě nejlepší od Hrabala!

Kuža007
16.03.2020 4 z 5

Zatímco většina lidí má tento román rádo, tak já mám k němu určité výhrady. Musím se přiznat, že tady jsem byl rád, že byl Jan Dítě nakonec potrestán Únorem 1948.

GraceC
15.02.2020 5 z 5

Kniha se prve zdá téměř nečitelná. Zorientovat se v těch dlouhých souvětích, rozpoznat, co jsou myšlenky, co děj, co řeč, bylo na prvních pár stránkách opravdu obtížné. Poté se ale prokoušete počátečním shlukem slov a zvyknete si.

Knížka určitě nenadchne každého, jelikož děj není zrovna svižný. Jan Dítě vypráví svůj příběh v různých smyčkách a zápletkách, ale nakonec vždy vynese na venek tu krásnou či smutnou pravdu, kterou vidí svýma očima. Občas se mi tajil dech nad tím, jak se nechal zesměšňovat Němci, jindy mi ho bylo líto, když zjistil, že vlastně už nepatří nikam. Ani mezi boháče, ani chudinu. Ani mezi Čechy, ani Němce...

Kniha popisuje značnou proměnu člověka, názorů, hodnot. A to nejen v hlavní postavě, ale i z hlediska historického změny českého národa.

Nelekněte se prvních stran a dejte tomu šanci.

Hodnocení: 9/10
Poslední 2 věty: Stačí vám to? Tím ale opravdu končím.

xxtom
07.01.2020 5 z 5

Určitě bych knihu zařadil mezi ty nejlepší od pana Hrabala. Vypráví v ní o vzestupu a pádu hlavního hrdiny, který začal jako číšník, ale jeho snem bylo se stát hoteliérem a milionářem.

Kverulant
05.01.2020 5 z 5

Prcek Jan Dítě vypráví příběh svého života o kariéře číšníka, kterého ambice, osud a historie vede skrze velmi zajímavé zastávky. Spisovatel nám klasicky maluje pochmurný neradostný svět a smutné konání lidí, ve kterém hlavní postava vnímá svůj život poeticky a opojně navzdory okolnostem, které často vnímá po svém, zatímco čtenáře mrazí (vyjímečně silné v rámci románu je období s Lízou). Hrabal tu opět mistrně maluje obrazy chrlením svých naléhavých nekonečných souvětí a jak je to u jeho děl psaných během zákazu činnosti do šuplíku typické, necenzuruje se, podává svědectví o povaze českého člověka a historii Československa. Je to krásně smutná kniha, jedna z nejlepších děl Hrabala a vyplatilo se k ní po letech vrátit. Mrzí mě, že režisér Menzel pojal nepovedenou filmovou adaptaci jako pitomou obveselovací grotesku a úplně zmařil pro lidi neznalé předlohy odkaz románu.

zuskajanis
15.12.2019 5 z 5

za mne skvele ctive cteni, dostala jsem se ke knizce az ted, po dlouhem odkladani a slupla ji velice rychle pri me ceste z asie. neuveritelne rychle pribeh ubihal a vtahl do deje

Kacennnka
03.11.2019 2 z 5

Hrabal je Hrabal. Hlavní postava je nesnesitelná, povrchní a vypočítavá, ale taková má být. Občas fajn motivy, ale příběh jako takový mě nevzal.

Hanka_Bohmova
05.09.2019 3 z 5

Hrabal jako autor mě nikdy moc nelákal a bude mě nelákat dál.

Kniha je v několika komentářích označována za humornou, ale já ji tak nevnímala. To, co dokážu identifikovat jako potenciálně humorné scény, ve mně vzbuzuje zčásti posmutnělé svírání srdce, zbytek je pro mě jakousi analogií hluku. A já nemám ráda hluk. (V této souvislosti jsem zvlášť vděčná, že neznám filmové zpracování.) Několikrát jsem si připomněla Havlíčkova Neviditelného, s podobně ponurými pocity v mysli, a osud hrdinova synka to jen zpečetil.

Moc mi na knize vadilo - vlastně bych asi neměla říkat na knize, obvyklejší bývá porucha na přijímači než na vysílači :o) -, že se mi nepodařilo pochopit, jak se z člověka s tak jasnou představou "co s lidma hejbá a v co lidé věří" stane horský mudrc. Uvědomuju si motivy, které k tomu přispěly nebo v nichž se ten proces odkrývá, ale proč a jak se to děje, to jsem nepobrala. Nějak mi těch sebe-konfrontací přišlo málo. Jako by chtěl autor říct, že se podobáme špinavému potoku, který se pročistí sám sebou, tím, že se špína časem usadí. Mně se zdá, že tohle ke skutečnému cíli nevede.

Pokud jde o dlouhé věty - myslím, že je to vyprávěno přesně tak, jak je potřeba, aby to bylo vyprávěno. Včetně té překotnosti a v první části převažujícího selektivního vidění světa v duchu zásady "nízkému vše nízké".

Lu_books
26.07.2019 4 z 5

Wow. Četbu téhle knihy jsem dlouho odkládala, slyšela jsem na ni jen negativní kritiku. A taky mi trvalo asi tři čtvrtě knížky, než jsem se do ní začetla (i když to nebylo dlouhým souvětími, jak jsem původně čekala). Ale poslední stránky mě přesvědčily, že to celé stalo za to. Jsem ráda, že jsem to s Dítětem nevzdala, celý jeho příběh je skvělý.

olga8832
19.06.2019 5 z 5

Do knihy jsem se nemohla začít (obvykle s tím nemám problém), ale jako audio v podání Ladislava Mrkvičky je nádherná.

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Mně se to moc líbilo. Dost čtenářů si opakovaně stěžuje, že nemohou přijít na chuť autorově stylu psaní, ale mně nevadí. Tato kniha je poetická, ale smutná.

Kaja01
22.05.2019 2 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Místy na mě byla až příliš vulgární, ale některé kapitoly se mi naopak moc líbily. Nebyl to přímo propadák, ale asi jsem čekala víc. Původně jsem ji chtěla zařadit do maturitní četby, ale po přečtení jsem to přehodnotila.

stoun25
23.03.2019 5 z 5

Byl jsem překvapen jakou krásnou a poetickou knihu mám v ruce navzdory hodnocení zde. Já dávám plný počet bodů,protože Hrabal je úžasný

OldřichHanton
01.03.2019 5 z 5

Tuto klasiku jsem, hlavně pod vlivem Menzelova filmu, zařadil do loňské čtenářské výzvy jako knihu o jídle. Asi to nebyl úplně nejlepší výběr. Jídlo je samozřejmě jedním z témat a popis hostiny habešského císaře je nezapomenutelný, ale je to opravdu o něčem úplně jiném. Ač jsem ten příběh pochopitelně znal a oproti filmu se liší pouze v detailech, právě tyto detaily ho dělají mnohem surovější, krutější, ale i hlubší. Navíc je třeba přijmout Hrabalův specifický styl s jeho souvětími na půl stránky. Na to, jak je to knížka tenká, mi trvalo docela dlouho ji přečíst, ale rozhodně toho nelituji. Někdy si určitě doplním vzdělání a přečtu si i ostatní Hrabalova díla.

markéta783
24.01.2019 5 z 5

Sice tady níž čtu dost nelichotivé komentáře na knihu, až mě to skutečně překvapuje, ale já si nemůžu pomoct, mě kniha připadala velmi čtivá. Někdo zde píše o nechutných scénách, což má svým způsobem pravdu, ale tyto scény jenom výstižně vykreslovaly dobu, o které autor píše. Jinak by se jako na nechutné muselo nazírat na všechny knihy např. popisující válečné běsnění, prostředí koncentračních táborů a podobně. A ty dlouhé věty? To je prostě Hrabalův osobitý styl. Podle mě kniha určitě stojí za přečtení.

Anoell
22.12.2018

Třeba se k tomu dokopu nebo vrátím později, ale teď tuto knihu nejspíš nedočtu. Ke čtení se musím nutit, je to celkem nudné a to především díky příliš dlouhým větám, které se táhnou klidně i přes celou stránku. Jako četbu k maturitě spíše nedoporučuji (především těm, které čtení nebaví).

Aleh
16.12.2018 4 z 5

Číšník Pepa Dítě se retrospektivně ohlíží a rekapituluje svůj život. Vypráví o svých touhách a snech, o svých osobních vítězstvích a životních prohrách. a zklamáních. Osudově do jeho života zasáhnou události 2. světové války a hlavně vývoj v poválečném Československu po roce 1948. A paradoxně zjišťuje, jak je na světě krásně, až když na stáří žije zcela osamocen, nemá už žádné sny a vychutnává si svobodu, která mu mnohdy v životě tak moc chyběla.

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997
2000  69%Ostře sledované vlaky
2009  79%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  85%Slavnosti sněženek
1964  76%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Přečtených3 177x