Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1762 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

mi-380
25.02.2015 5 z 5

V roce 2008 jsem na ČSFD hodnotil film jako běžnou ilustraci knihy (70 %). A teď něco o knize (100 %). Autor a já jsme se někdy v době revoluce sešli v Hájence a u piva jsme jeho knihy (hlavně OJAK) probírali až do rána. BH byl zjevně potěšen mou znalostí jeho díla a mladickým zápalem, takže jsme si sedli sami ke stolu, abychom měli klid. Diskutovali jsme takhle tenkrát poprvé a naposledy, ale stálo to za to. Jsem hrdým majitelem prvního vydání z roku 1982.
(Kniha má aktuálně 518 hodnotících a průměr 80 %.)

cucíno
13.02.2015 5 z 5

Další úžasná kniha B. Hrabala. Krásné svědectví o dobách minulých z pohledu p. Dítěte. Svérázné vyprávění, které je pro autora tak příznačné.

Vy potomstvo blbé, zlé a zločinné. Tohle mi v hlavě utkví snad nadosmrti.

Kismar
06.01.2015 5 z 5

Skvělé a vtipné četní, ale najít někdy tečku je občas problém.

Matt Baker
04.01.2015 5 z 5

De mého názoru lepší než Postřižiny. Postavu číšníka Jana Dítěte jsem si oblíbil, stejně jako filozofii celého díla. Možná také proto, že sám jsem vystudovaným číšníkem.

Posli
20.12.2014 3 z 5

Dělalo mi opravdu velký problém zvyknout si na Hrabalovu formu psaní. Dlouhé věty, žádné odstavce. Ztrácela jsem se a bylo to pro mě ze začátku velmi namáhavé. Prvních několik stran mi děj moc neubíhal, a tak jsem si vůbec říkala, jestli to přečtu. Nakonec jsem si na autorovo psaní zvykla a příběh byl stále zajímavější.

ripo
07.11.2014 5 z 5

Toto som čítal niekedy okolo roku 1987 ... Rozmnožený výtlačok strojopisom cez kopirák na prieklepový papier. Chrochtal som blahom. Fantasticky ľahko sa to čítalo. Odvtedy som si pána Hrabala zamiloval.

wiix
06.11.2014 4 z 5

Milé a zábavné, vetná skladba a voľba replík= dokonalé. Koncu už chýbalo palivo, pripomínalo to Forresta Gumpa, no napriek tomu odporúčam.

medvěd
19.09.2014 5 z 5

"...život,když se trošku povede, tak je krásnej, tak krásnej...." k tomu není co dodat, prostě mám rád pana Hrabala

knihamouder
16.09.2014 2 z 5

Když v TV běžela upoutávka na film a vznikla velká reklama, čekala jsem hodně jak od psané formy, tak té televizní. Byla jsem zklamaná. Styl v této knize mě nenadchnul. Shlédla jsem i film a musím sem napsat, že to nejlepší z filmu ukázali právě v upoutávce. Nic pro mě.

Eviik
19.08.2014 2 z 5

Skvělý autor, ale ty předlouhá souvětí.

Aaron Lewis
14.08.2014 1 z 5

Neuvěřitelně nudná kniha! Průměrná velikost odstavce byla na celou jednu stránku a jedno souvětí se skládalo snad z deseti, možná i dvaceti vět. To bylo sice zajímavé a i vtipné, ale jinak celý děj mě vůbec nezaujal. Musela jsem se nutit, abych to dočetla. Prostě hrůza. Hlavní hrdina byl nějaký debil (omlouvám se za ten výraz, ale jinak se to říci nedá), jak uvažoval atd. Možná ke konci, když bylo o válce a jejich následcích, našla jsem v knize pár zajímavých odstavců, ale to je tak všechno. Znova to číst rozhodně nebudu a nikomu tuto knihu nedoporučuji!

Líbila se mi věta „Potomstvo zlé, blbé a zločinné.“

1v8na
05.08.2014 2 z 5

Kniha se mi jaksi moc nelíbila, nemám ráda dlouhá souvětí, která jsou na čtvrt stránky. Opravdu jsem se v těch větách trochu ztrácela.

Illaa
22.07.2014 1 z 5

Mně se kniha bohužel vůbec nelíbila. Navíc film jsem neviděla a asi jsem od tohoto příběhu očekávala mnohem více. Styl Hrabalova psaní na mě ani trochu nezapůsobil, způsob jakým používal dlouhá souvětí na několik stran na mě spíše působil chaoticky a někdy velice nepřehledně. V některých pasážích mi také vadilo, že několikrát je pořád opakováno to samé dokola a některé věty mi už přímo lezly krkem jako například: Jak neuvěřitelné se stalo skutkem... Abych ale jen nekritizovala, musím uznat, že některé scénky jsou velice humorné, až jsem někdy žasla, co autor dokáže vyplodit viz.scéna pečení velblouda, peprné popisy milostných praktik atd.

Koňadra
13.07.2014 5 z 5

Nádherne plynúce rozprávanie. Nakoniec ... Hrabal bol veľký rozprávač. Určite stojí za prečítanie. Len si nepozrite film. Alebo aspoň nie pred čítaním, napriek tomu, že Menzel kedysi Hrabala "uměl", toto nevyšlo.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

Prostě má druhá oblíbená, až na ten smutný konec, mám ji i mluvenou panem Mrkvičkou a je to paráda, ještě že jsme toho pana Hrabala měli, škoda že je klasik naší literatury považován za "otravnou povinnou školní literaturu"

učitelka
06.04.2014

Také jsem při prvním čtení této knihy sotva dýchala a velmi opatrně obracela stránky, neboť před rokem 89 vyšla oficiálně pouze v Jazzové sekci. Působila tehdy na mě jako zázrak, zjevení, odvážný pohled na válku. Až jako dospělá jsem si při opakovaných čteních teprve užila nádhery Hrabalovy češtiny. A dlouho očekávaný film - ten mě docela zklamal, i když mi bylo jasné, že tuto knihu nelze zfilmovat - podobně jako Příliš hlučnou samotu.

myshmother
17.02.2014 4 z 5

Kniha je rozhodně lepší, než film, ale jiné Hrabalovy knihy se mi líbí víc.

gogoš
26.12.2013

Je zajímavé, jak jsme jako čtenáři různí. Někomu se Král vůbec nelíbil, někdo řekne no dobrý. A pak jsou lidé, kteří jsou z Krále na větvi, mezi ty patřím i já. Krále jsem poprvé četl v 87r. A to velice zvláštním způsobem. Přepisovali jsme ji na koleji plzeňské techniky na stroji. Přesněji na asi 3-4 strojích, takže každý dostal "kus" a vytvářel pomocí průklepáků (papír A4 o nízké gramáži, čili tenký) a kopíráků asi 10 kopii najednou. Byl sem jeden z přepisujících a až za 2 týdny od přečtení jednotlivých stránek, které jsem přepisoval já osobně, jsem se dostal k vlastnímu kompletnímu výtisku. Kniha měla na rozdíl od jiné Hrabalovy prózy nějaké problémy s tzv.indexem, nebyla ani v knihovnách, bolševikovi se nelíbila. Mne ovšem naprosto uchvátila, četl jsem ji snad 10x, po revoluci ovšem už v běžné tištěné podobě. Těžkopádná složitá souvětí jsem nikdy při četbě nevnímal, stavba knihy je taková, že člověk musí vědět co bude dál, byť tuší, že hl.protagonista není žádné dítě štěstěny Podle mne jsou tam fantastické nezapomenutelně silné odstavce. Vůbec i stavba celého románu je u Hrabala ojedinělá, v žádné další jeho próze jsem se s ní již nesetkal. Podle mého osobního názoru Hrabal jako mistrný vypravěč spojil dohromady několik vyslechnutých lidských příběhů, které mohou být i skutečné. Ale to je další příběh, který si autor odnesl sebou na věčnost. ...A film? Ach bože...slabý odvar, po všech těch letech čekání, než se dohodne Menzel s Kachyňou, kdo Krále natočí,...takové zklamání. A zrovna u Menzla, který jinak Hrabala uměl.

nelcisko
19.12.2013 3 z 5

Kniha se čte lehce, text je až primitivní, ale popisy jsou velmi zdlouhavé, což mi často vadilo. Přišlo mi, že v knize není moc děje a všechno se hrozně pomalu přesouvá z místa na místo. Čekala jsem toho trochu víc, jak od hrdinů, tak jsem čekala trochu zajímavější děj. Nemůžu ale říci, že by kniha byla špatná, avšak z pohledu jiné knihy, "Ostře sledované vlaky", z které jsem byla nadšená, se díla moc srovnávat nedají. Čekala jsem víc, ale bohužel.

DianaC
08.12.2013 4 z 5

Já jsem z této knihy nadšená! Zajímavý příběh, celkově se mi kniha četla moc dobře, neodradil mě ani Hrabalův styl psaní.

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997
2000  69%Ostře sledované vlaky
2009  79%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  85%Slavnosti sněženek
1964  76%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Přečtených3 177x