Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1758 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

Liška_Ryška
10.09.2021 5 z 5

Přenádherná kombinace vyobrazení temných dob a hrabalovské poetiky s notnou dávkou specifického humoru.

MikeshCZ
28.08.2021 5 z 5

A tak neuvěřitelné se stalo skutečností a já dočetl tuto knihu. Dlouho jsem to odkládal. Forma psaní je samozřejmě náročnější na čtení, ale o to víc vás drží ve střehu a tak čtěte a vstřebáváte jeden neobyčejný příběh, který se stává skutečným za druhým.

kajzo
04.07.2021 5 z 5

Na prvý pohľad to vyzerá ako také neviazané rozprávanie, čo autorovi práve napadne, ale je to Hrabal, a ten vedel, ako na to. Postupne z rozprávania vychádzajú spolu s hlavným hrdinom postavy a postavičky, ktoré splietajú svoje osudy na rôznych miestach a v dobách väčšinou nenormálnych (vojna, Protektorát, komunistické 50. roky). Neskutočne dobré čítanie, s postupujúcimi stranami a dejom stále lepšie. A to som tento román asi pred 25 rokmi po 50 stranách odložil. Dnes dávam päť hviezdičiek bez mihnutia oka.

attila1
17.06.2021 5 z 5

Prostě pan Hrabal, jak jinak, úžasné.

sebesta
05.05.2021 5 z 5

I velmi nesympatičtí lidé se začnou vykreslovat v hezčích barvách, když se jim pokusíte přijít na kloub, aspoň trochu pochopit jejich jednání. Ne souhlasit, stačí pochopit. To se od Bohumila Hrabala pořád učím a pikolík Dítě byla hodně tvrdá lekce. Dávám za ní 5 hvězdiček.
Výzva: Zkuste se Hrabalovýma očima podívat na svého exekutora, udavače, prezidenta nebo omrzelého partnera. A taky na sebe.

Leona333
13.04.2021 4 z 5

Bohumil Hrabal, je asi jeden z našich nejznámějších, literárních PÁBITELŮ. Tato jeho kniha, patří mezi mé nejoblíbenější. Příběh mladíčka ,,Prcka" od učednicích let v prostředí pohostinství, více jak nelehké...
Díky jeho starším kolegům z branže, jejich názorům a radám jsem si často v duchu vybavila trojici opiček, které gesty moudře znázorňují tři věci. ,,Nic jsem neviděla, nic neslyšela, a nic neřekla..." Na první pohled dost snadné, na ten druhý, dost náročné. Každopádně z praktického hlediska, rozhodně fungující k dosažení určitého postupu, prospěchu a cíle...
Kniha je takovou sondou do dob hoteliérství, před nástupem komunismu a posléze s jeho fatálním dopadem, po roce 1948...

martineden
23.03.2021 5 z 5

Když jsem přišel do hotelu Praha, tak mne vzal šéf za levý ucho a zatahal mě za něj a povídá: Jseš tady pikolík, tak si pamatuj! Nic jsi neviděl, nic jsi neslyšel! Opakuj to! A tak jsem řekl, zže v podniku jsem nic neviděl a nic neslyšel. A šéf mne zatahal za pravý ucho a řekl: A pamatuj si ale taky, že všechno musíš vidět a všechno slyšet! Opakuj to!

Hrabal je geniální, nechápu to nízké hodnocení. Opakujte to...

Ivan F
21.03.2021 4 z 5

Moje tretie stretnutie s Hrabalom dopadlo výborne. Prvé stretnutie dopadlo príšerne, druhé nad očakávanie dobre a to tretie ma už vyslovene pohladilo - predsa len Hrabalov štýl nesadne každému. Takže do tretice všetko dobré. Príbeh je typicky Hrabalovský, zo začiatku plný sexu a od polovice popisuje, ako to bolo za protektorátu a ako nás bolševici "oslobodili". Jednoducho výborné, ale verím tomu, že tú najlepšiu Hrabalovu knihu som ešte nečítal, že ma niekde čaká. Ktorá to je, netuším, avšak už teraz sa na ňu teším. A ešte niečo: kniha nie je humorná, hoc sa tak môže v niektorých pasážach javiť, naopak, je pomerne drsná a krutá. Jej nosná myšlienka je veľmi výstižná, človeku ku šťastiu nechýbajú milióny, ale stačí mu naozaj málo - tešiť sa z maličkostí a žiť, nie prežívať.

Aleh
21.03.2021 4 z 5

Mám ráda tento příběh. Příběh muže, který poznává život i z té odvrácené části a přichází k poznání, že nejvíc pro něho neznamená bohatství a společenské uznání, po kterém tak kdysi dávno toužil, ale svoboda a volnost. K tomu se však dopracuje a poznává krásu a smysl života až ve zralém věku. V době, kdy se usadil v opuštěném pohraničí a naplno si užíval klidu, pohody a krás svobodného života. Je dobré se na chvíli zastavit a zamyslet.

Kory98
15.03.2021 4 z 5

Moje první čtená Hrabalova kniha. Přiznám se, že ani k maturitě jsem od něj neměla načteno, znala jsem spíš jeho zfilmovaná díla. O této knize samozřejmě vím, že existuje, ale neviděla jsem ani film. Takže díky Městské knihovně v Praze a jejím e-knihám jsem zase obohacena o další zážitek. A zážitek to tedy byl. Nejdříve jsem měla velký problém vůbec číst a vstřebat, to co pan Hrabal píše. Ani to nebylo v tom, že vypráví retrospektivně, ale takhle dlouhá souvětí jsem v životě nečetla. Průměrem 5 až 7 řádků, kdy než dočtete nakonec, už nevíte začátek. Ale v tom je tedy kumšt. A to čtení je o zvyku, za pár desítek stran mi to už ani nepřišlo, naopak jsem si říkala, co ještě do té které věty přidá. Na mnoha místech v úvodu mě autor i mnohokrát rozesmál, pak už samozřejmě smích přejde, protože čtenář se snaží uvědomit si, co všechno mu spisovatel předkládá. Dalo by se říct, že to je hlavní hrdina napříč léty životních prožitků, od mladíka malého vzrůstem, později ještě menšího svými skutky a myšlenkami, aby se pak proměnil v člověka stále stejné výšky, ale většího svými životními zkušenostmi a možná i moudrostí, ke které se ale člověk dobere někdy dost krutými cestami.

n.ugettka
20.02.2021 5 z 5

Kniha mě moc nadchla, zhltla jsem ji jako malinu. Moje první setkání s Hrabalem v psané podobě. Až si říkám, jaká to byla škoda, že jsem se ji tak dlouho vyhýbala.

Kontryhelka
26.01.2021 1 z 5

Nic pro mně. Nic proti Hrabalovi, ale jeho tvorbu jsem nikdy neměla ráda a filmy taky ne.

kh1989
14.01.2021 2 z 5

Nebyl to můj šálek kávy.

domihruzkova
09.12.2020 2 z 5

Tohle bohužel nebylo nic pro mě. Chvílemi mě to i bavilo, ale většinou se to neskutečně táhlo.
Než jsem knihu přečetla, tak jsem si myslela, že je opravdu o tom, jak někdo obsluhoval anglického krále. Tak aspoň už nežiju v omylu.

Lac
27.11.2020 5 z 5

Hraboš klasa

Blancheerka
27.11.2020 3 z 5

Tohle dílo, byla moje první přečtená Hrabalovina. Nejsem si tedy jistá, zda použití mega dlouhých souvětí (někdy i přes celý odstavec) mělo být schválně, jakože to vypráví obyčejný člověk, anebo autor prostě takhle píše vše... Nicméně díky tomuto stylu psaní, mě řádky vedly rychle a knížku jsem zchroupala vesměs za pár dní. Nemůžu říct, že by to bylo špatný, to ne, o to víc mě ale nasr*** český stejnojmenný film natočený podle tohoto díla, kde scény byly mnohokrát natočeny zcela jinak, než ve filmu, z hlavního hrdiny udělali v podstatě vyčůranýho hajzlíka a ač odpouštím filmařům, že do filmu se vše z knihy nevejde, překopané dějové linky a odlišnost charakterů oproti knižnímu popisu prostě odpustit nedokážu :( Doporučuji proto knížku, ale na film po přečtení už raději nekoukejte :D

kallisto
03.11.2020 4 z 5

Audio: Ladislav Mrkvička

Nedokážu sepsat recenzi, co by měla hlavu i patu, jsem příliš zmatená z dojmů z toho příběhu. A i když ve mě přetrvává určitá pachuť Švejkoviny, která na mě na chvíli vyskočila, když se příběh přehoupl přes nástup bolševika, je hlavní postava příběhu tak lidská, se všemi svými patosy, zbabělostmi, domnělými vítězstvími i poetičností, tak nesmírně lidská, až to zalyká a děsí, dojímá i odpuzuje.

Jarka_rybář
11.10.2020 5 z 5

Výtečná kniha. Vývoj hlavního hrdiny je úžasně napsaný.

leny.wood
12.09.2020 2 z 5

Druhá kniha od Hrabala, druhé utrpení. Očividně to není spisovatel mého vkusu. Vypravěč Dítě s napoleonským komplexem vidí cestu ke štěstí a spokojenosti jen přes peníze, honba za uznáním v kruhu bohatých ho žene vpřed i za očividně nesmyslnými rozhodnutími. Jeho myšlenky jsou v rychlém sledu kladeny za sebe, což vytváří nekonečně dlouhá souvětí, ale naštěstí tím netrpí přehlednost, neztrácela jsem se. Suma sumárum - od Hrabala dávám ruce pryč, ať si jej užijí jiní.

lencin
28.08.2020 4 z 5

Vyprávění číšníka Dítě - od první republiky až po socialismus.
(2008).

2009  79%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  85%Slavnosti sněženek
1964  76%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Přečtených3 172x