Obrazy z okolí Domažlického

Obrazy z okolí Domažlického https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166379/mid_obrazy-z-okoli-domazlickeho-X9K-166379.jpg 4 10 1

hrdlickova_61
08.01.2021 5 z 5

Doufám, že televizní seriál o Boženě Němcové teď přinese větší zájem o její knihy – včetně téhle, jejíž rozsah je nepatrný a přinejmenším na zkoušku si ji snadno může půjčit každý. Tím spíš, že v knihovnách není ještě tak vzácná jako díla méně známých starších autorů.

Z mého pohledu jsou právě tyto zápisky B. Němcové obzvlášť zajímavé, protože si je můžeme porovnat např. s románem „Paní komisarka“ od J. Š. Baara nebo s jeho televizní adaptací „Vlčí halíř“ (dá se přehrát na https://www.ceskatelevize.cz/porady/133959-vlci-halir/27531001388/). A moc se mi líbí, s jakým zájmem a jak (pro mě) čtivým slohem se B. Němcová o Chodech vyjadřuje. Například:

Okolo Chrastavic je nejhezčí koutek těch hor, které jsem posud viděla, ale nikde není tak romantická krása, jako u nás doma. Což je ale do všech krajin, není-li v nich dobrý člověk. Nemohu vyslovit, jak mi bylo líto, když k nám selka přišla a nebohá ani nevěděla, jak má promluvit. „Musejí mi odpustit,“ pravila, „já jsu hloupá bulka.“ Můj muž, však ho znáte, začal jí to vymlouvat, a tu jste mohli vidět tu spokojenost, tu radost, že mohla mluvit, jak chtěla, a říkat nám vy. To ví Bůh, proč tím lidem tak opovrhují, že se ubohý sám za hloupého drží a svého krásného jazyka si neváží!“
str. 22

Božena Němcová