Obrázky z manželského života

Obrázky z manželského života https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436035/obrazky-z-manzelskeho-zivota29AA5f-TLx-.jpg 4 1 1

Zbierka krátkych originálnych príbehov z autorovho života alebo zo života jeho blízkeho okolia v Kulpíne (Srbsko), ktoré zostavila jeho dcéra Vladimíra Dorčová-Valtnerová.

Helena0405
07.03.2020 4 z 5

láskyplné postrehy a kritika ľudských slabostí s neobvyklou mierou tolerancie
Po prečítaní všetkých príbehov mám chuť kúpiť si lístok na autobus a ísť sa pozrieť na vlastné oči, či Kulpina naozaj existuje a (ak áno), predstaviť si na mieste život, ktorý snáď v milostivo idealizovanej podobe opisoval autor v tejto knihe.
Jediné, čo si dovolím vytknúť - chýba slovník miestnych výrazov, nie vždy som si vedela význam domyslieť.
Naopak, jazyk, akási číra odroda srbskej slovenčiny, je osviežujúci. Nerešpektuje prísne pravidlá modernej slovenčiny, obvyklé používanie predložiek a pádov. To vyvoláva údiv a následne úsmev na tvári, je to milé. Je to slovenčina, ale je iná, než sme tu na Slovensku dnes zvyknutí počuť. Odteraz budem vedieť identifikovať srbského Slováka podľa reči (aspoň si na to teraz trúfam).

Autorovy knížky

Vladimír Dorča
slovenská, 1944 - 2005
2013  80%Obrázky z manželského života

Kniha Obrázky z manželského života je v