Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6680 745

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

1871
1871
12.01.2022 4 z 5

Obraz Doriana Graye. Pro mě obraz hlavně jako popis osoby. Snob, který se vším, hlavně svým mladistvým vzhledem a zdravím mládí, tváří jako ideál. Každý zážitek, který by se mohl negativně do tváře promítnout, je odsunut na namalovaný obraz. Na fyzické tváři osoby se to nepromítlo, takže se to vlastně skoro ani nestalo. Obraz dobře situovaného člověka z dobré společnosti, který se nemusí vůbec ohlížet na obyčejné lidi kolem. Je hluchý a slepý k jejich problémům.
Trochu v tom vidím dnešní lidi, kteří úzkostlivě vytvářejí svůj ideální, nereálný obraz na sociálních sítích. Jak moc se liší realita od jejich obrazu. Nejsme všichni taky tak trochu Dorian Gray?

Arven2001
Arven2001
31.12.2021 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát a ještě ji číst budu. Výborná kniha plná zajímavých myšlenek. Vždycky mě nutí přemýšlet.

Luna7
Luna7
29.12.2021 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože postavu Doriana Graye jsem znala z několika filmových a seriálových zpracování (nejvíce ze seriálu Penny Dreadful) a tak jsem chtěla znát jeho originální příběh. Ze začátku mě překvapilo, že Dorian je blonďák s modrýma očima (ve všech zpracováních, co jsem viděla, měl tmavé vlasy), zprvu mi dělalo problém si ho tak představit. Je pravda, že děj ustupuje filozofickým myšlenkám, takže u čtení musíte i přemýšlet. Lorda Henryho jsem moc v lásce neměla a Basila mi bylo docela líto. Dorian mi byl docela sympatický a jeho tragický konec jsem čekala, neboť takové knihy takhle často končí. Celkově se mi kniha líbila a dobře se četla, akorát si pamatuji, že kapitola 11 mě nebavila.
Ještě se mi líbily poznámky a rozbor na konci, které jsou ve vydání od Cooboo.

heliiinka
heliiinka
24.12.2021 2 z 5

Ew dekadence fakt není pro mě. Filosofování lorda Henryho mě neskutečně rozčilovalo a Dorian... Nu ten je možná rozkošný, ale namyšlený a svět se netočí kolem něj.
Jsem ráda, že jsem přečetla tohle známé dílo a rozhodně ho nikdy nechci číst znova.

eliska2126
eliska2126
16.12.2021 3 z 5

Tuhle knížku ani moc nevím, jak hodnotit. Přišlo mi, že je spíš plná myšlenek, ale děje tam moc nebylo. Neskutečně mě vytáčela lord Henry a jeho neustálé průpovídky o ženách a manželství. Chápu, že to patřilo k té době, ale i tak jsem se přes to nedokázala přenést.
Jsem toho názoru, že každý by si měl přečíst tuto knihu, ale vím, že ne každému se bude líbit. Na druhou stranu si myslím, že si z ní každý aspoň něco odnese.

Vendula39
Vendula39
04.12.2021 5 z 5

Podle mého názoru, jedna z nejlépe napsaných knih vůbec. Dílo se mi krásně četlo, bylo psáno srozumitelnou češtinou. Ústřední postavou byla mladá postava, se kterou jsem se mohla ztotožnit. Zaujala mě taktéž předmluva, v které byly řečeny různé citáty pana Wilda, s něčím takovým jsem se ještě u knihy nesetkala. Řekla bych, že to platí na jakékoli dílo (např. Cílem umění je odhalit umění a skrýt umělce). I přes větší počet stran, dílo hodnotím velice kladně a v budoucnu se k němu určitě s radostí vrátím.

Nieroccoon
Nieroccoon
22.11.2021

Už jsem ji přečetla tak před rokem, ale musím si přiznat, že na ni stále vzpomínám. Autor mě uchvátil. Ale byl to trochu magor.

Nikola086
Nikola086
17.11.2021 4 z 5

Přečtení knížky jsem docela odkládala a jsem upřímně ráda, že jsem ji nečetla k maturitě. Nemyslím si totiž, že bych z ní pobrala tolik, kolik nyní.
Chvílemi byly některé části až příliš zdlouhavé, zbytečné popisy, bez kterých by se možná knížka obešla.
Celý příběh je neskutečně procítěný, originální, vzal vám dech. Je až neuvěřitelné, jak nadčasové dílo Wilde napsal.
Doporučuji!

Ivka14
Ivka14
13.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Proč bylo pro mě těžké a bolestné číst tuhle knížku? Oscar byl gay a Basil byl vlastně jeho alter ego. Číst ty pocity, které Basil choval k Dorianovi, jak ho viděl v jeho očích, jak byl šťastný, když s ním mohl trávit čas nebo jak muselo být těžké mu říct, co k němu celou dobu cítil? Bylo to vážně těžké číst, protože je složité si představit, jak a co musel při psaní knihy cítit.
Ale na druhou statnu jsem si knihu zamilovala.

Bramborak81
Bramborak81
07.11.2021 4 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla a zvykla si na styl psaní, ale zápletka související s obrazem byla napínavá, příběh hodně drsný a né jednou jsem byla z událostí kolem Doriana doslova v šoku. Kniha je nadčasová a doporučuji ji k přečtení.

Eistee
Eistee
05.11.2021 5 z 5

Ve své době naprosto originální zápletka, která se stala součástí jakéhosi povinného na střední škole. Doriana jsem četla také jako povinnou četbu k maturitě a rozhodně nelituji. Troufám si říct, že je to jediný opravdu hororový román, který jsem kdy měla v ruce. Horory ,,na papíře" fungují, dle mého názoru, výjimečně, a pokud ano, spíše jako povídky (E. A. Poe - můj oblíbený). Doporučuji, ale při čtení přeskočte extrémně nudnou část s popisem jakési sbírky váz, která překáží hned na několika stránkách.

luckavarg
luckavarg
02.11.2021 3 z 5

Jako povinnou četbu jsem ji nechtěla číst, teď o několik desítek let později, jsem moc ráda, že jsem ji četla!

KnihomolkaMari
KnihomolkaMari
31.10.2021 4 z 5

„Vždyť vášně, jejichž původ se snažíme sami sobě nepřiznat, nás tyranizují nejvíc.“

Skvělá kniha s prvky psychologického románu. Skrývá mnoho myšlenek, jež se mé obyčejné duše opravdu dotkly.

Dorian Gray, jako ukázka té nejzvrhlejší, ale zároveň nejreálnější postavy. Velmi dobře vykreslený kontext duše člověka a kruté pravdy, jež se ukrývá za záclony oken každého z nás. Nikdo není dokonalý, a i přesto o to lidé stále usilují. Hrají, přetvařují se, zoufale snažící se stát symbolem dokonalosti a bezchybnosti, avšak to si bohužel vybírá svou daň. Doriana jeho neskonalá krása a dokonalost pohltila i s jeho shnilou duší.
Knihu rozhodně doporučuji.

Alice1974
Alice1974
30.10.2021 4 z 5

Bolelo mě, jak se zlo a zkaženost přelévaly z jednoho muže na druhého. Hrozné, že by pro někoho takové morální cítění mohlo být vlastní.... Kdo se nerad nimrá v lidských charakterech, toho to bavit nebude.

KristýnaMy
KristýnaMy
27.10.2021 3 z 5

Román Obraz Doriana Graye mě mile překvapil svou něžností. U autorů jsem se sice již setkala s náznaky jemnosti a měkké ženskosti, ovšem Oscar Wilde svou mužskou něžnost vykresluje bez ostychu, upřímně, plně, čímž si mě získal. Také bych ráda vyzdvihla promyšlenost postav, kde se znatelně ukazuje rozdílné cítění morálky. Samotný příběh pro mě byl příjemným zamyšlením, přestože se zde lze setkat s občasnými zbytečně dlouhými pasážemi.

PhoebePollard
PhoebePollard
10.10.2021 2 z 5

Povinná četba, takže jsem to nakonec přelouskala... a stále si stojím za tím, že tohle patří ke klasice, kterou by měl každý znát. Ale to nic nezmění na faktu, že mi kniha přišla k zbláznění podivná, příliš popisná, zvláštní, cynická a zkrátka celkově nesympatická, než aby se dobře četla.

Tuti
Tuti
06.10.2021 3 z 5

Uff, přečteno...
Jak jsem se na knihu těšila, tak mi v některých pasážích přišla trochu těžkopádná...
Celkově ale věc, kterou stojí za to přečíst!

Jak už bylo několikrát zmíněno, je to prostě nadčasové!!!

Hakate
Hakate
30.09.2021 5 z 5

Nadčasový příběh a další z knih, kterou by si měl přečíst každý.

Irsaf
Irsaf
28.09.2021 4 z 5

Moje druhá kniha od autora a opět se mi líbila...
Jeho knihy jsou nadčasové, aspoň podle mě...

Poslouchala jsem tu 4 hodinovou audioknihu a bylo to pěkně namluvené...

Any26
Any26
26.09.2021 5 z 5

Dorian jako symbol dekadence. Obraz jako symbol svědomí. Skvost světové literatury.