Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6695 745

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

Any26
26.09.2021 5 z 5

Dorian jako symbol dekadence. Obraz jako symbol svědomí. Skvost světové literatury.

Livilla
22.09.2021 5 z 5

Všechny zdravím u příležitosti svého vůbec prvního komentáře!

Začínám Obrazem Doriana Graye, protože, i když si uvědomuju, jak je takové tvrzení v podstatě přihlouplé, tahle kniha je podle mě nejspíš to vůbec nejlepší, co jsem kdy četla. Poprvé jsem ji přelouskala v deseti letech, kdy jsem jí pochopitelně vůbec nerozuměla, ale přesto mě okouzlila nádherným, vysloveně čarovným stylem. A pak jsem ji četla znova a znova, do dnešních dní určitě přinejmenším desetkrát, a ještě mnohem víckrát jsem jí jen tak listovala, abych se potěšila jednou či dvěma stránkami. To tedy u mne a knížek, které se mi zalíbí, není nic tak neobvyklého, ale s málokterou se to děje tak často jako s touhle. Doporučuju tak vřele, jak jen to jde.

ropyzz
22.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetl jako povinnou četbu na střední škole a zamiloval jsem se!

Během rozchodu s přítelkyní číst takto misogynní knihu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Kniha měla velkou hloubku, silný příběh. Během čtení ve mě proudily emoce a to se u povinné četby často nestává.

Zamiloval jsem si při čtení této knihy Oscara a těším se na přečtení jeho dalších knih.

Doporučuji!

Mi--LADA
18.09.2021

Přiznám se, že jsem si myslela, že se mi tohle klasické dílo bude číst o trochu líp, včetně atmosféry. Trošku zklamání. V TV a dramatizace v rozhlase mi dílo přišlo stravitelnější. Zatím nehodnotím, pustím se do Graye ještě jednou, až bude jiná nálada a nastavení, třeba zhodnotím jinak. Zatím mi styl psaní úplně nesedl, přitom ta kostra příběhu a řada myšlenek je určitě pozoruhodná.

adel_pe
15.09.2021 3 z 5

Na Obraz Doriana Graye jsem se hrozně těšila, protože jsem ten příběh už znala a přišel mi moc zajímavý. Ale jak jsem knížku rozečetla, tak jsem trochu narazila - příběh je sice zajímavý, ale spousta pasáží se hrozně táhla a já měla chvílemi chuť se na to vykašlat. Jenže pak jsem vždy narazila na nějakou neuvěřitelně silnou myšlenku a to mě zas motivovalo ve čtení pokračovat. Takže za mě to není klasická čtivá kniha, co vás vtáhne do děje (i když věřím, že někoho ano), ale zároveň je to kniha, ve které můžete najít mnoho mouder a zajímavých myšlenek, a proto ji hodnotím kladně.

marrie5227
07.09.2021 5 z 5

Zbožňuji, miluji. Knížku jsem dlouho nechávala načnutou, ale nakonec jsem ji zhltla skoro naráz. Líbí se mi Dorian, líbí se mi Henryho myšlenky a líbí se mi Basilův decentní a přesto tak vášnivý cit.
Knihu jsem určitě nečetla naposledy a lehce mne mrzí, že jsem ji neměla v povinné četbě.
Každopádně jsem ji začala až po shlédnutí filmové verze s Benem Barnesem, což v člověku probudí podivuhodný rozpor, kvůli mnoha chybám v příběhu.
Avšak Wilde byl génius a mnoho Henryho citátů jsem si pečlivě vyznačila.

LucySmile
24.08.2021 4 z 5

Knížka není úplně nejlehčí na čtení a četla se mi hrozně pomalu. Na druhou stranu jsem chtěla hrozně moc vědět, jak to skončí a závěr? Celkem překvapivý! Kniha obsahuje velké množství zajímavých myšlenek a děj je takové ponaučení o zkažené duši. Skvělé dílo a jsem ráda, že jsem vydržela a dočetla až do konce.

Waldhans
19.08.2021 3 z 5

Poměrně kvalitní knížka, která však nemusí být pro každého. Skrývá se v ní spousta životních mouder, ale některé pasáže se mohou zdát zbytečně zdlouhavé. Příběh jako takový je zajímavý, ale v provedení to místy pokulhává.

Pavla-Adina
14.08.2021 5 z 5

Klasika anglické literatury. Příběh obsahující převážně rozhovory je prosycen odkazy na dramata, spisovatele, francouzskými citáty, historiky aj. Děj lze přesto jednoduše převyprávět. Vyskytuje se v něj i pojem "dandy."

Anasa
09.08.2021 3 z 5

Uff! Mám ráda příběhy. Tenhle příběh je notoricky známý, ale to, co už jsem věděla, jsem si četbou nijak nerozšířila. Zdá se mi, že příběh je omezen na minimum. Hlavní jsou úvahy a názory. Kdybych ještě sbírala citáty, popsala bych při četbě několik sešitů. Ale nezačetla jsem se, nebavila jsem se.

Zuna1990
05.08.2021 5 z 5

"Muž sa žení, pretože je znudený. Žena sa vydáva, pretože je zvedavá. Obaja sa sklamú." Páči sa mi vplyv S.Freuda, kedy Henry robí z Doriana hedonistu žijúceho so svojím alteregom, a.k.a. niekoho s dvojitými morálnymi zásadami. Na jednej strane vysoká spoločenská vrstva, peniaze, kumšt, prostitútky, bohatstvo, na strane druhej Dorian v istých chvíľach uteká práve do chudobnejšej časti Londýna, do drogového doupě a nízkej spoločenskej vrstvy. Túto knihu absolútne zbožňujem.

ajasin
02.08.2021 5 z 5

Přiznávám, mám spoustu restů ve světové literatuře. Otevírala jsem knihu s obavami. Zbytečně. Tento skvost světové literatury mě nadchnul.

Luigi1
27.07.2021 5 z 5

Tak to vidíte,ani jsem se nenadal a je tu další nádherná kniha od Wilda.Pěkně podaný příběh muže co se zaprodal ďáblu.

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Vůbec nechápu, že jsem tuhle knihu tak dlouho odkládala. Naprostá pecka. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.

Terka357
17.07.2021 5 z 5

Dokonalost. Příběh jsem znala, ale do posledních stran mě autor udržoval v napětí a touze pokračovat ve čtení. A pak jsem dostala možnost o této knize mluvit u maturity. Dokonalost na druhou, díky pane Wilde!

Reader-Hel
10.07.2021 2 z 5

Příběh Doriana znám ze školních let a byla jsem velice zvědavá na knihu. Musím bohužel říci, že jsem byla zklamaná. Děj začíná prakticky okamžitě, ale než dojde k první známce toho, že je něco v nepořádku, tak to poměrně dlouho trvá. Vůbec jsem se do knihy nemohla začíst. Nějakých 100 stránek úplně katastrofa pro mě. Časté promluvy o životě vůbec nebyly mým šálkem kávy. Občas mi přišlo, že se řeší "otázky života" způsobem, že vlastně nevíte nic, ale máte vykecanou díru do hlavy. Až za polovinou knihy jsem byla schopná číst v kuse a knihu dočíst.
Ovšem k pointě a myšlence příběhu nemám nic k vytknutí. Příběh samotný je nápaditý, k zamyšlení a vlastně mě i bavil. Zpracování knihy už bylo horší.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Rozhodně jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla. Dala jsem ji na jeden zátah a i když oči už unavené byly, stejně jsem nemohla přestat. Patří do té povinné literatury, která tam má zasloužené místo. Rozhodně to nebylo mé poslední čtení knihy.

Charlie119
31.05.2021 5 z 5

velmi velmi dobré a důvod k tomu se nad lecčím zamyslet. Často tyto starší tituly, jako frankenstein, Jekyll a Hyde a nebo právě Dorian Gray poselstvím pro dnešní často nadutou, bezohlednou a sebestřednou do sebe zahleděnou společnost... Poselstvím, které by se asi nemělo ignorovat.

Vendy1993
28.05.2021 3 z 5

Obraz Doriana Graye mám moc ráda...hlavně to jaký to má podtext....možná to nevysvětlím dobře... ale prostě každý je jiný než se na první pohled zdá ;) a každý něco skrývá ;)

switch.man
28.05.2021 4 z 5

Každý máme v sobě svůj vlastní obraz svého vlastního Doriana.