Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6700 745

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

Vaceda
07.02.2023 5 z 5

Naprosto fenomenální a okouzlující dílo. Občas až teatrální a absurdní znuděnost Lorda Henryho. Kapitola 11 byla pro mě kapitolou mající za účel retardaci děje, neboť autor zde exhibuje svou erudovanost ve vztahu na řecká a renesanční dramata. Kapitola 12 nabrala obrovský spád a byla velkolepá a samotný konec příběhu je ve skrze geniální.

Adellll
06.02.2023 5 z 5

Obdivuji autorovu schopnost vylíčit tehdejší Londýn a život v něm tak realisticky. Ohromující a šokující od začátku do konce.

Ajinka126
25.01.2023 4 z 5

Doriana jsem četla kdysi na střední a znovu v 2022.
Zanechalo to ve mě, jako té mladé dívce na střední, silnou stopu. Jen ten fakt, že takový obraz je a co dokáže mě nutí o tom přemýšlet i teď.

Dnes se na příběh dívám ne tolik romantickýma očima. Takže vidím některé pasáže knihy, které podle mě příběhu škodí (může to působit dlouze a nudně. Je tu hodně postav a tím ne dobře vyniknou ty hlavní).

Na druhou stranu Oscar a jeho morální cítěnía a motivace dát svým románům něco víc, je obdivuhodná a nechybí ani zde. Také se mi líbí náznaky homosexuálního vztahu. V té době si za to vytrpěl své. A bylo odvážné to sem propašovat.

sabina5156
23.12.2022 4 z 5

Nebojím se přiznat, že většina postav (až na Henryho) mě velice obtěžovala, včetně samotného Doriana. Kniha pojednává o našem vztahu k povrchnosti a naší přirozené přitažlivosti ke kráse, bez ohledu na to, kdo je jejím nositelem. Pojednává také ale o tom, že hodnota lásky není definována půvabem jedince, jelikož se přitažlivost s její hloubkou ztrácí - pakliže kromě své povrchní nicoty nemá žádné duševní bohatství. Kniha se mi velmi líbila ale obtěžoval mě vztah Doriana a Basila, který byl (průběžně) téměř zásadní pro vývoj děje. Myslím ale, že u pozdějším Wildovo děl se těmto zápletkám nelze vyhnout. Rozhodně doporučuji - kniha je velmi krátká, čtivá a má zajímavé postřehy.

LEGACY
20.12.2022 5 z 5

Nejspíše nejčtenější kniha, která v sobě snoubí takové množství moudrosti až autora podezírám, kde k tomu všemu v tak mladém věku přišel. Navíc ve společnosti, která té moudrosti a Wildovi procítěnosti moc neměla. V mých očích není kniha daleko od dokonalosti. Popisuje typ člověka, o kterém Aronofsky dělá filmy. Proměnu člověka, z relativně nevinného a slibného, v nabubřelého, marnivého, klamného a destruktivního. Kniha učí, že člověk před sebou a svou minulostí neuteče, že vzdorovat daným zákonitostem se nevyplácí a život je krásný a smysluplný právě díky své pomíjivosti. Mládí je kouzelná věc a jsem šťasten, že si touto fází procházím nyní, ale neposunout se dále by bylo devastující mind prison. Je to zkrátka Wildova exhibice a paráda, která nechává ostatní daleko za sebou (asi jako teď Messi na MS). Wilde byl spisovatel jak hrom a ke komu nepromlouvají jeho texty i dnes je ignorant. Já svým perem podtrhával a kroužkoval úryvky, jak Bohdalka v Penny letáku, navíc se mi stalo, že jsem byl schopen číst aniž by mě okolní ruch rozptyloval. I proto říkám, že je to kniha, kterou bych si vzal na opuštěný ostrov, kniha pro jejíž kopie stojí za to kácet stromy, kniha, jenž bych chtěl namísto Bible misonářsky vnucovat v zapadlejších koutek světa. Nejoblíbenější postavou mám kupodivu chuděru Sibyl.

Aivinka
17.12.2022 5 z 5

Prokousat se začátkem je poněkud náročnější. Ne že by byl začátek méněcenný než zbytek, jen je poněkud "hutný". Celé dílo je protkáno tolika úvahami, které jsou mnohdy opravdu k zamyšlení, že vám celá kniha, na konci, bude připadat jako filozofické dílo.

zsykorova
11.12.2022 4 z 5

Popravdě jsem se čtení trochu bála, ale text mě donutil přemýšlet o věcech, o kterých bych normálně nepřemýšlela. Velmi pěkné dílo.

Remium
11.12.2022 5 z 5

Super.
Plno symbolů a zajímavých myšlenek - jeden symbol je přímo v názvu knihy. Nádherné zpracování proměny charakteru hlavního hrdiny.
Moje první zkušenost s nečeskou klasikou - a zkušenost je to dobrá.

ElikaS
07.12.2022 5 z 5

Musím přiznat, že téhle klasice jsem se roky vyhýbala a vlastně ani nevím proč. Příběh jsem tak nějak rámcově znala, ale vlastně doteď jsem ho neviděla ani jako divadelní hru ani film, tak jsem byla zvědavá, co přesně od knížky čekat. No byla jsem nadšená. Na tu dobu je knížka velmi čtivá, bez nějakých výrazných archaismů nebo složitého jazyka. Čte se krásně. Příběh je známý, ale poutavý a musím ocenit, že knížce nechybí humor. Ten byl dost cynický a moc se mi líbil. Knížku jsem si užila a určitě se do nějaké Wildeovy další knížky pustím. :-)

Sigurd_Lesandi
29.10.2022 4 z 5

Další dnes už kultovní klasika, která mě doteď míjela. No, aspoň k něčemu je ta maturita fakt dobrá.
Příběh začíná dost poklidně, ale poté bez jediného varování přejde do velmi temného prostředí. Tento přechod mě překvapil jak svou rychlostí, tak podrobností, ale autor ho zpracoval naprosto perfektně. Bylo přesně vidět jednotlivé okamžiky, ve kterým se Dorianům nevinný charakter začal pomalu měnit.
S ohledem na žánr je jasné, že tu bude hodně mouder a filosofický monologů. Sami víte, jak moc to mám v knihách rád. Tady jsem s tím mnohdy ale problém neměl, protože to vše do příběhu zapadalo. I tak to ale ne vždy bylo žádoucí, protože to příběh krapet zpomalovalo. To stejné platí o jedné posvátné kapitole, ve které nás Dorian seznamuje se vším svým majetkem. To krapet bolelo.
Jakmile se však přes tuto kapitolu dostanete, tak příběh chytne velmi rychlý, a ještě temnější spád než doposud, a tady mě to začalo fakt bavit. Autor skvěle zachytil každé Dorianovo rozpoložení, a jak se jeho charakter stále ze dne na den měnil.
Konec tomu nasadil korunu. Perfektní rozuzlení, které jsem nečekal.
Určitě vám můžu tento román doporučit. Je pravda, že se chvilka trochu táhne, ale jakmile chytí spád, tak knihu až do konce nebudete chtít odložit.

petra0605
02.10.2022 5 z 5

Knihu jsem zhltla za pár dní. Kdybych měla víc času, možná za kratší dobu. Překvapivě nadčasová v tom kolik obsahuje pravd o lidských povahách. Jde vidět že doba se mění, lidé ale tolik ne.
Jediná kapitola která mi přišla nudná byla o výčtu bohatství. Jinak smysluplná a nervy drásající záležitost. Byla jsem celou dobu napnutá jak to bude pokračovat, až mi občas vadily zdlouhavé odbočky od děje. Budu jí mít dlouho v paměti.

guardian
28.09.2022 4 z 5

Ocenila bych méně zdlouhavě filozofických dialogů a více děje, včetně trochu barvitějšího konce. Filozofie je fajn, moc fajn, ale v této knize už jí na mě bylo příliš mnoho a ubíralo to ději, který měl v tomto směru mnohem větší potenciál. Námět knihy je ale super, takže proč se s hodnocením držet při zemi.

samkko
25.09.2022 4 z 5

Velmi silná kniha s neuvěřitelně složitými filozofickými úvahami. Moc se mi to líbilo a chápu proč je to v povinné četbě. Myslím si, že tahle kniha bude na paměti každého člověka i za dobrých sto let.

Pettato
14.09.2022 4 z 5

Oscar Wilde donutí čtenáře k zamyšlení se nad otázkami svědomí a rozhodování se mezi dobrem a zlem prostřednictvím filozofických úvah a názorů lorda Henryho.

Obraz Doriana Graye je odrazem lidské duše. Jeho portrét zrcadlí obrovskou proměnu jeho charakteru. Zaujalo mě k jak velkému rozporu u něj časem došlo mezi krásou duševní a tělesnou.

Nestárnoucí klasika. Temná kniha plná pokušení, zkaženosti, narcismu, morálního úpadku a pomíjivosti krásy, ale i hlubokých filozofických myšlenek. Ráda jsem si ji znovu připomněla.

Vjeerus
10.09.2022 2 z 5

Uh, za mě velké špatné. Na knihu jsem se těšila, matné vzpomínky ze školy, o čem to má být, byli však ohromně zkreslené - ať už časem, kdy ve škole nejsem, tak výkladem, který si pamatuju záživný.
Každopádně dílo je plné jedné filozofické úvahy za druhou, strašně špatně se pak hledá nějaký děj a příběh tím pro mě strašně pomalu ubýval.
Závěr knihy, který jsem tak dlouho očekávala, byl nakonec zklamáním, protože na to, jak rozvleklý byl zbytek knihy, tak konec byl strašně useklý a rychlý.

Dionýsos
07.09.2022 4 z 5

U mě byla chyba, že jsem jako první viděla filmové zpracování z r. 2009( hl. role B.Barnes). Za mě herec nasadil laťku tak vysoko, že charakter literárního Doriana mi přišel nějak slabší - tak nějak nedostatečně prostopášný, ačkoliv musím podotknout, že v knize skvěle symbolizuje naivitu, pýchu a částečně i hloupost. Nemohu říci, že by postavy nebyly komplexní, naopak velmi propracované.
Příběh je unikátní, skvěle pohoršující. Ale nebudu lhát, že šovinistický směr děje se mi ze začátku příčil, ačkoliv byl nutný.
Kniha není můj oblíbenec, vzbuzuje ve mně spíše negativní asociace, ale myslím, že je to tak správně. Skutečné umění má vzbuzovat pocity, včetně těch negativních, což kniha splnila.

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Klasická kniha o rozmařilém muži a obrazu, který ukazuje duši. Kniha sem tam obsahuje rozvleklé popisy, ale má tolik vrstev, myšlenek a bonmotů, že se nad ní můžete zamýšlet opravdu dlouho.

Arev122
26.08.2022 3 z 5

Román o životě člověka a jeho obrazu, kde Dorian je stále mladý , ale jeho obraz je obrazem jeho rozmařilého života. Pro mě až příliš mnoho filozofických myšlenek, ale kniha nutí k zamyšlení.

Ajda300
26.08.2022 5 z 5

Skvělá klasika s lehce ubývajícím dějem a charakteristicky zajímavými postavami. Příběh o tom, jak moc se člověk dokáže změnit, když jeho činy nemají následky a co všechno jste pro krásu a úspěch schopni vykonat.
Mimochodem pořád oplakávám Basila (a neříkejte mi, že jeho obdiv k Dorianovi byl pouze platonický).
Skvělá knížka na maturitu, s jasným a zapamatovatelným příběhem. Doporučuji

Han-nah
31.07.2022 4 z 5

V této zrychlené době je příjemné sáhnout po klasice a tou je i tato krásná kniha s velmi zajímavým námětem. Jsou zde sice pro někoho složité filosofické monology Lorda Henryho, ale ty souvisí s proměnou člověka, ukazují dobro a zlo. Malíř Basil je uchvácen krásou mladého a velice krásného Doriana. Namaluje živoucí obraz jeho ďábelské krásy, nevinnost,iale i jeho ega. Ví, jakou má obraz vnitřní sílu, jak je jeho duše odhalitelná, proto jej nechce vystavovat, ale Dorianovi jej daruje, Ví, že nastává jeho proměna, ale netuší, jakou tragédií to skončí.
Autorovi se povedlo to, co z knihy dělá nadčasovou pro další generaci.
Vyjádřil, že krása je sice na pohled krásná, ale každý člověk má v sobě tu vnitřní krásu, která sice není vidět, ale druhý ji cítí. Sebestřednost a velké ego je zástěrka něčeho špatného.
Proč asi dnes mediálně známí lidé se učí, jak se tvářit, pohybovat a mluvit na veřejnosti, aby oklamali sami sebe a druhé.