Obratník Kozoroha

Obratník Kozoroha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29377/obratnik-kozoroha-29377.jpg 4 68 5

Autobiografická zpověď o profesních, milostných, uměleckých a erotických peripetiích autorova života před odchodem do pařížského exilu, zasazená do živě vykresleného prostředí New Yorku dvacátých let, navazuje na předchozí Obratník Raka radikálností své výpovědi i erotickou otevřeností, jež z knihy učinily jeden z bestsellerů počátku šedesátých let a významně ovlivnily poezii i prózu nastupující beatnické generace. Millerova zpráva o newyorských letech dospívání působí, „jako by na ní spolupracovali Harpo Marx s Hieronymem Boschem,“ napsal o Obratníku Kozoroha po jeho oficiálním americkém vydání týdeník Time.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Tropic of Capricorn , 1939

jaroiva
13.03.2019 3 z 5

V knihovně jsem si musela výpůjčku dvakrát prodlužovat, vůbec jsem se nemohla začíst.
Styl je na můj vkus příliš rozvláčný a dobový.
Než jsem se dostala k trochu zajímavějším pasážím, byla jsem už knihou dost znuděná.
Byla jsem na knížku docela zvědavá, ale mé očekávání bylo vyšší než realita.
Připadá mi to jako takový rozvláčný "brainstorming z mého života". Ve své době to mohl být kontroverzní román, dnes už mi až tak zajímavý nepřipadá.

knihovna1
05.03.2019

Četla jsem tuto knihu před 30lety. Musím si ji znovu přečíst s odstupem času. Sex v literatuře je vítán.

1987
26.09.2018 5 z 5

Pekne. Ak si predtym precitate Henry & June od Anais Nin, Kozoroh vam povie viac - zena a zeny, o ktorych HM pise, nebudu take tajomne a mysticke, ako ich opisoval - uvedomite si, aky bol pred nimi a pri nich maly a castokrat zufaly.

Keby knihu dostal do ruk naruzivy editor, vyskrtal by z nej tak tretinu, ale nastastie, Henryho knihy si skrtal on sam (aspon myslim). Na rozdiel od miliardy inych knih, som sa pri tejto ozaj dobre zabaval a nahlas smial. Skoda, ze v edicii Reflex bola kniha v takom salatovom vydani, ze uz v polovici z nej zacali vypadavat strany, a musel som davat sakramentsky pozor, aby som ich uschoval a vlozil do knihy spat. Nakoniec nechyba ani jedna.

Knihu som nechal na schodoch na bratislavskej Hlavnej stanici. Enjoy.

-Pečivo-
10.02.2017 4 z 5

Henryho Millera bych nechtěl mít za kamaráda. Určitě by se mi totiž snažil vojet holku a tomu moc nefandím. Ale tomu, že vojižděl jinejm chlapům skoro před sto lety holky, fandím dost. O tom je totiž Obratník kozoroha.

V roce 2013, kdy jsem čet Obratnik raka, jsem byl ještě mladej a měl vlasy a tudíž nepsal vysoce inteligentní recenze na knížky a tak vůbec netuším o čem to bylo. Ale dal sem tomu 4*. Tenhle Obratník hodnotím obdobně. Je to Millerova prasácká zpověď - o jeho vyrůstání v New Yorku, o jeho rodině, o práci, ale hlavně o prncasení. To je panečku sloveso!

Henry hodně a často kombajnoval ženy. V knize si například stěžuje, že byl nadějný klavírista, ale nikam to nedotáhl, protože "as soon as I was able to play a song the cunts were around me like flies".

Nejen epizoda s chlupatou učitelkou na klavír mi opět ve vlaku dávala zabrat a knihy způsobující erekce mají u mého penisu vždy dveře otevřené. Jelikož je můj penis můj velkej kámoš, tak i já byl spokojen a hodnotim knihu i přes nudné pasáže kladně. A to jsem dlouho nebyl na Kladně.

NEGR
17.08.2013 5 z 5

Autorova snad nejpestřejší kniha - autobiografie (práce i prasárny), humor, sáhodlouhá surrealistická pasáž, úvahy...
Moc nechápu nízké hodnocení této knihy; Miller nejspíš patří mezi ty autory, které část čtenářů miluje a druhá část nenávidí.
Jeho postoje k životu a ke světu jsou natolik specifické, že jedni se s nimi nutně musí ztotožnit a druzí je odsoudí coby postoje zločinné.