Obrana práv žen

Obrana práv žen https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146337/obrana-prav-zen-146337.jpg 5 4 1

»Obrana práv žen« vyšla v Anglii r. 1792, tedy v době, kdy nebylo ještě organisovančho ženského hnutí, kdy otázka emancipace nebyla pokládána za veliký problém ženy — jednotlivce i celé společnosti. Obsahuje celý programm feminismu, vlastně celý ten myšlenkový a citový základ, z něhož roste emancipační úsilí. Zjednala autorce slávu ve vlasti a brzy, byvši přeložena do jiných jazyků, i v jiných evropských státech.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Právo

Vydáno: , Jan Laichter

Vindication of the Rights of Woman , 1792

Kozel
Kozel
06.12.2017 5 z 5

Výborná záležitost! Trochu se divím, že se tahle kniha netěší větší pozornosti, kterou by si bez pochyb zasloužila. Bez nadsázky se dá říct, že touhle knihou Mary odstartovala ženskou emancipaci, rovnoprávnost a feminismus, jež přišly v následujících dvou stoletích (jistě jste už slyšeli o modrých punčochách a sufražetkách, že?).

Při čtení si člověk uvědomí, jak mizerná tehdejší situace byla a hrdinky pozdějších autorů a autorek (Austen, Brontë, Hardy...) dostávají další rozměr. Hlavně s Mary Wollstonecraft člověk ve většině věcí musí (i dnes) souhlasit, není-li naprostý šovinista či ignorant. Nedostatek vzdělání tu ostatně hraje významnou roli. Líbil se mi její styl: byl přímý, ale ne agresivní; místy citově zabarvený, ale rozumný; vyzývavý, ale ne sprostý; odvážný, ale trefný; ne literárně nádherný, ale také ne hloupý. A kniha je sestavena z argumentů, které těžko napadnout a jejichž přesah platí do současnosti. Hodně fascinující je třeba její náčrt ideálního školství, který pro nás je vlastně přirozený.

Jen mě trochu mrzí, že Mary nestihla napsat další díly, jež plánovala, ačkoli i dopad tohoto jednoho byl dalekosáhlý. Jednu věc však autorka ještě stihla - porodit světu dceru, která se do dějin zapsala též jedinou knihou přesahující věky. Jmenovala se Mary Wollstoncraft Shelley a napsala Frankensteina.

feminismus

Autorovy knížky

Mary Wollstonecraft
britská, 1759 - 1797
1904  95%Obrana práv žen

Kniha Obrana práv žen je v