Obr z mlhy

Obr z mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477727/bmid_obr-z-mlhy-7x2-477727.png 4 118 47

Mytická postava obřího sériového vraha se po letech opět objevuje. Listopad 1998: První tělo našel běžec na okraji městského parku. Dítě leželo na zemi – bledé, uškrcené, s fialovými stopami po sevření silnými prsty na krku. Vyšetřováním je pověřen detektiv Stan Mitchell, který ale navzdory bohatým zkušenostem a přirozené houževnatosti nenachází dostatek vodítek. Vrah přezdívaný Obr z mlhy beze stopy mizí v mlhavých ulicích skomírajícího města. A Mitchellova posedlost jeho dopadením roste. Březen 2013: Opuštěné předměstí s chátrajícími domy. Z nízkého šedivého nebe padají provazy deště a propůjčují Detroitu ještě bezútěšnější nádech. Z noci se vynořují postavy v kuklách a se samopaly a rozrážejí dveře jednoho z rozpadajících se obydlí. Policejní razie. Dlouho hledaný podezřelý sedí na židli uprostřed místnosti bez světel. Neklade odpor. Naopak – skoro jako by přítomnost policistů přivítal. Z jeho úst vychází jen dvě slova: Pomozte mi. Kdo je tajemný Obr, jehož mohutný stín na město dopadal více než patnáct let a budil ze sna děti i jejich rodiče? A co vyděsilo pronásledovaného zločince natolik, aby se bez odporu vydal policii? Když se v Detroitu po letech znovu začnou ztrácet děti, musí se policejní veterán Stan Mitchell spojit s mladou inspektorkou Sarah Berkhampovou, aby se mezi starými i současnými případy pokusili najít souvislost. Oba je ale tíží minulost, a než se postaví děsivému Obrovi, budou muset čelit vlastním démonům.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Metafora

Les Chiens de Détroit , 2017

stesti.s.knihou
01.09.2021 4 z 5

Pokud jste četli psychothriller Útočiště (který mimochodem vřele doporučuji), jistě jste se, stejně jako já, nemohli dočkat nové knihy autora.
Na první dobrou mě překvapilo, jak je kniha tenká. Útočiště bylo přece jen pořádnou knihou, proto mě Obr z mlhy s jeho 250 stranami celkem zarazil. Musím ale říct, že obecně mám raději tenčí knihy, ve kterých autor dokáže vystavět plnohodnotný příběh a nepotřebuje čtenáře zatěžovat zbytečnou omáčkou. A přesně to se zde povedlo.
Pokud bych měla říct něco krátce k ději: v Detroitu se vyšetřují záhadná zmizení malých dětí. Vyšetřování se ujmou dva detektivové Stan a Sarah, kteří mají, každý z jiného důvodu, svůj zájem na tom, aby byl neznámý únosce dopaden co nejdříve. Více prozrazovat nebudu, zacházela bych do zbytečných podrobností.
No a teď co se mého hodnocení týče. Jedná se spíše o detektivní thriller - spolu s policií sledujeme postup celého vyšetřování, seznamujeme se jak s minulostí případu, tak se soukromými životy hlavních detektivů. Autor je prolínáním časových rovin známý již z Útočiště a i v nové knize se tento postup opakuje. Z počátku mi jednotlivé dějové linky přišly trochu zmatené, nicméně postupem času jsem si vše srovnala a pochopila. Postavy hlavních vyšetřovatelů jsou sympatické, ale asi nic vyloženě originálního, stejně tak jako příběh mizejících dětí, který je použit ve spoustě jiných detektivek. Stejně tak mě trochu zklamalo, že na konci nepřišlo žádné wow, kterým mě naprosto nadchlo Útočiště a tak trochu jsem to očekávala i v této knize.
Celkově hodnotím 4/5. Není to top originální thriller, který jste ještě nikdy nečetli, nicméně v záplavě thrillerů jako takových tento rozhodně vyčnívá.

Arsi
25.08.2021 3 z 5

Kniha byla pro mě trochu zklamáním. Útočiště nasadilo laťku hodně vysoko.

Fifth Element
23.08.2021 3 z 5

Nebylo to tak dobré jako Útočiště, i přes téma kniha nevyvolala tolik emocí, jak bych čekala, ale dobré to bylo.. Ale děsně mě štvalo "všecko", to slovo se do knihy vůbec nehodí..

lena.o.knihach
22.08.2021 3 z 5

„Bylo nebylo v jedné zapadlé vsi stvoření,
jemuž se říkalo Obr z mlhy.
Přicházel vždy v noci,
když měsíc zastřely mraky
a domy olizovala vlhká mlha,
unášel děti, které pak už
nikdy nikdo nespatřil.“

Je škoda, že autor v prologu odhalil až příliš mnoho. Kvůli tomu jsem se většinu knihy nudila, protože jsem přesně věděla, koho hledají. Stále jsem doufala, že se to nějak rozjede, ale přišlo mi, jako bych se dívala na jeden díl kriminálky.
Nepomohly tomu ani dvě časové linky.

Těšila jsem se na temně mrazivou atmosféru, na popisy mlhy, kde není vidět na krok, ale obávaný Obr vás vidí a už je vám na dosah. Bohužel, nic z toho jsem nedostala.

Osobní život vyšetřovatelů se navíc řešil až moc. Někdy jsem měla pocit, že se případ přesunul na druhou kolej. Inspektoři Stan i Sarah mi byli sympatičtí. Až se ale pustím do jiné detektivky, na tyhle dva si ani nevzpomenu.

Posledních pár desítek stran jsem se nemohla odtrhnout. Najednou to bylo napínavé, překvapivé, teprve se to začínalo rozjíždět. A ten konec? Ani ve snu by mě něco takového nenapadlo. Jenže to skončilo brzy. Na můj vkus nedořešeně.

Sérioví vrazi mě v knihách ale nikdy neomrzí, proto si myslím, že byste Obra z mlhy neměli jen tak minout.

Medvědářka
20.08.2021 5 z 5

Od samotného začátku víme, kdo je obr z mlhy. Jsme u jeho zatčení hned v počátku knihy, kdy se nám představují i hlavní vyšetřovatelé Stan Mitchell a Sarah Berhampová. Oba mají své démony minulosti, na které by rádi zapomněli a snad i díky nim se jim podaří obra chytit.
Jeho řádění vystupuje z minulosti, kdy zabil několik dětí bez zjevného motivu a pak se na několik let odmlčel. Jenže v ulicích Detroitu opět mizí děti. Bez vysvětlení, bez toho, aby někdo chtěl výkupné.
Obr zmlhy je lapen a nechce vypovídat, kam je ukryl a jestli ještě žijí. Je to otázka cti je najít a očistit jméno nejen Stana, ale celého policejního sboru, který se netěší dobré pověsti. Jediná osoba, které něco řekne je Sarah. Jenže proč právě ona? Co má mladá policistka společného s přeludem z pověstí, který z nich vystoupil, aby páchal své hrůzné činy?
Loubry opět předvedl, že umí psát, i když jeho Útočiště dle mého nepřekonal. Zase tu máme zdánlivě obyčejný případ vyšetřování a následného zadržení vraha.
Jenže díky tomu se začínají vynořovat strašáci z minulosti a tím zjišťujeme, že ne vše je tak, jak se nám autor snaží namluvit. Samotný závěr pak vygraduje a pokud si nedáte pozor, možná vám unikne jedna malá skutečnost, která vám dá odpověď na celý příbeh. Ostatně u Loubryho bychom měli být ve střehu pokaždé, jak nám to předvel právě u Účiště.
Konec vás možná pak už tolik nepřekvapí, když si dáte dvě a dvě dohromady, ale přesto se autorovi podařilo i konecb okořenit něčím, co vůbec nečekáte, že nakonec bude.
Jsou to opět ty malé detajly, které vám zpestří jinak klasický vzorec příběhu.

Paja1709
20.08.2021 3 z 5

Po knize Útočiště jsem se na knihu těšila. Bohužel pro mě byla zklamáním.

oblakaknih
20.08.2021 4 z 5

Jakmile jsem si přečetla, o čem má Obr z mlhy být, věděla jsem, že si ho musím přečíst! Anotace (alespoň v mých očích) slibuje originální thriller, s originální zápletkou a se zajímavým původem celého příběhu.

Po dočtení nejsem vůbec zklamaná, naopak mě kniha dokonce mile překvapila.

Jedním z negativů, které jsem v knize objevila, jsou hlavní hrdinové. Sice mi byli sympatičtí, dokázala jsem se vcítit do jejich příběhů a oblíbila jsem si je, ale bohužel to byli typičtí detektivové, kteří mají své démony a problémy z minulosti. To je sice naprosto normální, ale u hlavních vyšetřovatelů v knihách až moc opakované a neoriginální.

Autor píše skvěle! Kniha se moc dobře a rychle četla, velkým plusem jsou i krátké kapitoly. Oblíbila jsem si i autorovu hru se slovy. Na seznamu už mám připsané jeho Útočiště!

Při čtení jsem vůbec nic neodhalila! Přestože něco jsem tušila, mělo to nakonec mnohem větší hloubku a celý příběh byl neuvěřitelně zapletený.

Nějakou dobu mi sice trvalo se naplno začíst a případ pořádně prožívat, ale jako celek hodnotím knihu velmi pozitivně a ráda ji doporučím dál.