Objevování starého Egypta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Půlstoletí českých egyptologických výzkumů ve stínu pyramid Starověký Egypt fascinoval Evropany odedávna, ať šlo o Řeky, Římany, středověké cestovatele, dobrodruhy, sběratele i zloděje starožitností, o vědce či o pseudovědce. Mnozí z turistů, jichž do země na Nilu dodnes proudí tisíce, však nikdy neslyšeli jméno Champollion, natožpak Žába nebo Černý, přestože naše egyptologie se může pochlubit mnoha úspěchy a význačnými objevy. I naši předkové jevili o Egypt zájem. Humanisty, šlechtice a kurážné měšťany z počátku novověku vystřídali "otcové zakladatelé", kteří stáli u kolébky české archeologie a poté Československého/Českého egyptologického ústavu. Ve šlépějích Františka Lexy a jeho žáků Jaroslava Černého a Zbyňka Žáby pokračuje Miroslav Verner a dnes řada dalších. O tom, jakých úspěchů dosáhl Český egyptologický ústav, který v roce 2008 oslaví 50. výročí svého založení, o nejvýznamnějších objevech a velkých vzkumných etapách, vypráví s osobním zaujetím osoba nejpovolanější, prof. Miroslav Verner, který se jako student zúčastnil první expedice do Núbie a v čele českého archeologického týmu jako držitel rozsáhlé abúsírské koncese stojí dodnes. Příběh české egyptologie, zasazený do celkového archeologického dění v Egyptě, je stejně dramatický jako celé objevování starého Egypta....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25466/big_objevovani-stareho-egypta-GDH-25466.jpg 4.79
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Objevování starého Egypta

petr_
08. června

Zase jeden z příkladů, kdy mohou být Češi patrioti a hrdí na to co lze dokázat. Na knize je vidět, že lidé z Egyptologického ústavu vynaložili mnoho odborného i diplomatického úsilí, aby docílili těchto skvělých úspěchů. Názorný příklad toho, že se nelze pouze vymezovat, ale díky meziodborové a mezinárodní spolupráci vykonat velké dílo. Bylo by skvělé, kdyby se takováto spolupráce stala zvykem i v naší vnitropolitické scéně.
Jenom si zkouším představit to ohromné množství archivních pramenů, které egytologové museli prostudovat.

jirka9453
19.05.2020

Úžasně zajímavá a čtivá kniha plná fotografií i faktů o neuvěřitelně precizní dřině českých egyptologů. Perfektní formát a výborná čtivost. Před našimi odborníky v Egyptě smekám.