Objavené v ľubovnianskom archíve

Možno si myslíte, že sedenie nad spismi v archíve je nudnou činnosťou, kde sa čas vlečie pomaly a oči bojujú s únavou. Je to však omyl. Stolička, stôl a škatule plné písomností, ktoré vám tam poskytnú, sa menia na stroj času ako vo vedecko-fantastických príbehoch. Ste odrazu v úplne inej dobe a pri priemernej znalosti histórie a s trochou predstavivosti sa riadky menia na reálny svet. Stávate sa jeho súčasťou a od postáv, ktoré tam stretávate, sa líšite iba tým, že viete, ako sa to všetko skončí. Rokmi poznačené papiere nie sú nosoiteľmi iba vážnych a dôležitých tém. Niekedy máte poct, že sedíte v kabarete na predstavení komédie alebo tragikomédie... Pavol Mišenko...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474248/big_objavene-v-lubovnianskom-archive-wLk-474248.jpg 41

Kniha Objavené v ľubovnianskom archíve

freejazz
05.06.2021

V prvom rade - neverte info o počte strán!:) kniha je totiž vysádzaná takým drobným písmom, že pri normálne použitom fonte normálnej veľkosti by mala možno dvojnásobný počet strán.
Je to neuveriteľná mozaika, poskladaná z čriepkov archívnych materiálov, ktorá vám pri pozornom čítaní pomôže vytvoriť si obraz o živote spoločnosti v Starej Ľubovni a okolí najmä v prvej polovici 20. storočia. Naozaj poctivá, systematická a cieľavedomá práca autora, za ktorú si zaslúži najvyššie uznanie.
To, čo úroveň tejto knihy znižuje, je práca grafika. Veľkosť písma som už spomínal, obrázky by si zaslúžili viac pozornosti, pretože sú z nich často machule bez výpovednej hodnoty. Rovnako tu chýba systematická prísna ruka editora, ktorý by zjednotil texty, aby nepôsobili iba ako súhrn novinových príspevkov.

Pavol Mišenko
slovenská, 1970
2017  Objavené v ľubovnianskom archíve
2019  Četnícke pamäti

Kniha Objavené v ľubovnianskom archíve je v