Oběti života

Oběti života https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174854/obeti-zivota-G1J-174854.jpg 4 22 7

V románu Oběti života rozvíjí autor na pozadí dramatických historických událostí časově překrývajících celou polovinu století životní příběh dvou nerozlučných přátel. Před rokem 1938 neměl ani jeden z nich žádné vážné starosti, naopak, protože oba patřili k předním chebským rodinám, měli cestu k úspěchu v životě otevřenu se vším všudy. Pépi Planer toho využil, aby vystudoval medicínu na Karlově univerzitě, zatímco Willi Bergmann se stal úspěšným obchodníkem. Jenže nadešel rok 1938 a jejich cesty se najednou prudce a navždy rozcházejí. Jeden z nich je totiž Němec a druhý Žid. Německý lékař musí přirozeně na frontu, zatímco mladému židovskému obchodníkovi se poštěstí uprchnout do Londýna, kde vstupuje do formující se československé vojenské jednotky. A tak oba dříve nerozluční přátelé stojí náhle každý na jiné straně barikád... celý text

Penicuik333
23.12.2020 2 z 5

Opět se mi potvrdilo, že nemám ráda knihy s tematikou valky.
Tady navic byly osudy hrdinů podány velice schematicky a čím blíže závěru, tím urychlovanejsi byly. Nešlo mi k hlavním postavám cokoli citit, pusobily příliš ploše a povrchně.

pagac17
24.04.2017

Zajímavý román, ono časové údobí si pamatuji, takže jsem si opakoval dějiny tohoto období. Autor do něho zahrnul jako stěžejní životní příběh dvou nerozlučných přátel. Ozřejmil jsem si to období první České republiky, kdy v pohraničí žili spolu dvě národonosti, německá a česká a jak se postupně vyvíjeli jejích vztahy. Začali se postupně měnit po nástupu Adolfa Hitlera v Německu. Jeden z přátel zůstává v Německu, druhý emigruje do Anglie. Pak následuje kapitola druhé světové války a osudy obou přátel. Velmi zajímavě a dějinně podáno. Závěr knihy již pojednává o poválečné době. Autor ukazuje dějinně ověřené vztahy národů a u Čechů také jejich charaktery, které nebyly mnohdy ukázkové. Doporučuji tuto knihu si přečíst

thirsty
26.03.2017 5 z 5

Konec knihy nutí k zamyšlení. Za mě bez debat pět hvězdiček.

Evišťátko
06.08.2016

Surová realita života, neustále se opakující historie v životech obyčejných lidí.

simonabr
07.12.2014 4 z 5

Autor po válce zcela zapomněl na Pepiho, tak jsem se bohužel nedozvěděla, jak se mu žilo po odsunu v Německu, našel Eriku nebo potkal nějakou novou lásku, byl šťastný nebo jen přežíval smířený se svým osudem? Škoda, chybělo mi to tam:-(

keduler
10.09.2013 4 z 5

Životní příběhy dvou hlavních hrdinů narozených mezi první a druhou světovou válkou. Žijí v Chebu a jsou kamarádi na život a na smrt. Ovšem jeden je němec a druhý žid. Může jejich kamarádství v tomto historickém časovém období vytrvat a pokračovat? To vše se dozvíte z knihy, která je jejich životním příběhem. Já sám za sebe bych knize, která je označována jako válečný román, dal spíše nálepku – román ze života, v kterém figuruje i druhá světová válka.

hanca
30.11.-0001 5 z 5

Moc jsem si od knížky neslibovala, ale oopravdu mě vtáhla do děje, který má rychlí a občas nečekaný spád. Pokud má rád někdo Remarqovi knižky učitě se mu bude líbit...