Občanský průkaz

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1. vydání.
Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2030/obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4.2639
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Paseka
1. vydání originálu:2006
Počet stran:185
Jazyk vydání:český
Autor obálky:Jan Šabach
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:80-7185-808-0
Nahrávám...

Komentáře (75)

Kniha Občanský průkaz

Přidat komentář
lachtan77
20. května

Vtipná a zároveň smutná sonda do života za totáče. Protože jsem "Husákovo dítě" tato část dějin se mě také dotkla. Jako dítě jsem to sice tolik nevnímal, ale omezování režimu jsme samozřejmě pociťovali jako rodina.

Silmarien
29. dubna

Partia chlapcov v 60-tych rokoch dostava svoj prvy obciansky preukaz.
O tom to ale v podstate vobec nie je. Okno do ceskoslovenskej spolocnosti v komunizme nam Sabach ponuka cez drobne perlicky zivota niekolkych chlapcov, ktorych osudy utrzkovito sledujeme az k revolucii.

S humorom a nadnesenim Sabach opisuje situaciu vyrastkov a vecnych rebelov proti systemu reprezentovanemu policajtmi. Napriek vtipu sa vsak clovek az tolko nezasmeje. Ale to je len dobre. Za mna velmi zaujimavy pocin. Taka jednohubka na vecer s hlbsim zmyslom.
(citane 9/2016)

Rikitan
16. dubna

Moje krevní skupina. To co tam je, to jsem skoro vše prožil, takže je to fakt ze života!

Jack.Bledsoe
26. března

Je moc dobře, že zrovna tahle Šabachova kniha se objevuje na seznamech povinné četby. Zvládá totiž člověka jak doopravdy rozesmát historkami z dospívání "za totáče", tak i vyděsit ukázkou zrůdných metod komunistického režimu.

Aleh
22. března

Petr Šabach líčí životní úspěchy i trampoty skupiny mladých kluků, kteří žili svými teenagerskými starostmi, ale zároveň s tím ať chtěli nebo ne byli konfrontování s událostmi let 1968-1969 a tak si tato mladá generace více než kdy jindy uvědomovala sílu svobody slova a svobodného života vůbec. Kniha je psána typickým šabachovským stylem, je zajímavá, čtivá poučná i mnohdy úsměvná.

Daxania
18. února

Několik let znám film, několik let miluju film a vlastně ani nevím, proč jsem se ke knize dostala až tak pozdě. Moc hezky se četla, i když oproti filmu o něco vážnější. Úsměvné, místy i vtipné, ovšem s takovým tím "hořkým ocasem" na konci.

marve
20. ledna

Skvělá kniha, která by měla být povinnou četbou v školách.

Ninjer
05. ledna

Petr Šabach, autor knižní předlohy Pelíšků, mi zatím jako spisovatel unikal. Rád jsem si ale přečetl tuto útlou knížku, na jejíž základě byl natočen skvělý stejnojmenný film. Stejně jako ve filmu jsou i zde různé neuvěřitelné historky z komunistického marasmu z pohledu mladých kluků, kteří by se nejradši jen opíjeli a balili holky, jenže neustále narážejí na šikanu tehdejšího totalitního režimu.

Na rozdíl od filmu působí historky trochu nahodile, a i když jsou zábavné, tak možná i kvůli jejich úspornosti může být trochu matoucí, co a hlavně kdy se právě stalo. Obzvlášť lidi, co toho moc o komunismu u nás neví, můžou být často mimo. Ale ve srovnání s filmovou adaptací kniha nabízí (jak už to tak bývá) hlubší pohled do problematiky a života daných postav.

Především je ale Občanský průkaz výborně napsaný. Některé příběhy jsou mrazivé, některé zarážející, některé zatraceně vtipné. Super.

Osm zakomplexovaných STBáků z deseti.


Štítky

zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017

všechny knihy autora

Kniha Občanský průkaz je:

v Právě čtených5x
v Přečtených1090x
v Čtenářské výzvě67x
v Doporučených54x
v Knihotéce147x
v Chystám se číst157x
v Chci si koupit24x
v dalších seznamech3x